Cenkanje

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.096
mi koji imamo para i nameravamo uložiti u nekretinu u stranoj državi negde na moru da li se trebamo cenkati ili platiti koliko se traži ?

Ako je lokacija dobra a nekretnina traži ulaganja jer je bas ono stara kako elegantno spustiti cenu ?


Da li je cenkanje šik?


IMG_9775.jpeg
 
Jao, ne znam za cenkanje, ali pre neki dan mi se obraća tamnoputa devojka: "Lepa moja, kupi veš, kupi garderobu, kupi parfem!"
U ruci je držala tursku kopiju jednog skupog parfema.
Ja prvo rekoh: "Ne, hvala!", ali sam se trgnula i pošla za njom.
"Koliko vam je taj pafem?"
"3000din."
Ljudi, kad sam stala da se glasno cepam od smeha pred njom, oči su joj ispale, nije neko vreme znala šta da radi.
Da ja ne pođoh svojim putem, ona bi gledala u mene i dalje još dugo ne znajući šta dalje!
Bog da 'prosti, isprepadah jedno stvorenje koje je u mnogome moja suprotnost!
Moraće na slivanje strave.
 
Numem da se cenjkam :mrgreen:
Boga mi, Cigančica sam gde mogu da budem. Što da ne prođem jeftinije ako mogu?
Turska, i ona njihova velika pijaca u Istanbulu.
Našla sam nešto što me zanima, gravirani "Zippo" upaljač za mog oca.
Zalepila sam se za taj upaljač, ali nisam pristala na početnu cenu.
Stojim, muvam se, i već tad mi je engleski bio jak pa sam sve nešto zapitkivala, ali prodavcu ne.
Gledam druge upaljače, ali se vraćam onom koji mi je prvo zapao za oko, a prodavac sam snižava cenu.
Na pola cene od prvobitne mi je bilo već OK.
 
Ako je nešto skupo, onda da. Uvek postoji luft i to svako zna ko prodaje. Ali ako je nešto fiksno i baš se ne možeš cenkati onda hebi ga.
Uvek se fokusiraj na mane koje nađeš da taj neko bude prinuđen da popusti osim ako nije buzdovan :D
 
Boga mi, Cigančica sam gde mogu da budem. Što da ne prođem jeftinije ako mogu?
Turska, i ona njihova velika pijaca u Istanbulu.
Našla sam nešto što me zanima, gravirani "Zippo" upaljač za mog oca.
Zalepila sam se za taj upaljač, ali nisam pristala na početnu cenu.
Stojim, muvam se, i već tad mi je engleski bio jak pa sam sve nešto zapitkivala, ali prodavcu ne.
Gledam druge upaljače, ali se vraćam onom koji mi je prvo zapao za oko, a prodavac sam snižava cenu.
Na pola cene od prvobitne mi je bilo već OK.
Ma volela bih da umem ali ne umem. Pokušam ja, al očigledno da vide da mi se nešto mnogo sviđa i da sam spremna da platim punu cenu i onda ništa od mog cenkanja :(
 
Poslednja izmena:
Ma volela bih da umem ali ne umam. Pokušam ja, al očigledno da vide da mi se nešto mnogo sviđa i da sam spremna da platim punu cenu i onda ništa od mog cenkanja :(
Nekad i priznajem da nisam pri velikim parama.
Ne znam gde bih se cenkala u Srbiji kad su mi najdraža mesta za kupovinu Second Hand dućani.
Tu uvek ima nešto jeftino, sa ličnošću, a lepo i kvalitetno.
Doživljavam da mi stanovnik moje države sam da popust, bez da tražim.
Ono o tamnoputoj devojčici iz prethodnog posta: Ona samo nagađa da sam ja bogatašica kojoj su 3000.00 za kopiju parfema ništa.
Ni ne sanja da je sve na meni ustvari kupljeno u SH shop-u.
Drugo, nije da ne umeš, već se snebivaš, sramota te je.
Ceniti svoj pošteno zarađeni dinar je vrlo važno u životu.
 
mi koji imamo para i nameravamo uložiti u nekretinu u stranoj državi negde na moru da li se trebamo cenkati ili platiti koliko se traži ?

Ako je lokacija dobra a nekretnina traži ulaganja jer je bas ono stara kako elegantno spustiti cenu ?


Da li je cenkanje šik?
naravno da se treba cenkati, ali ne znam koliko je investicija u neretninu u kojoj neces ziveti danas isplativa.
verujem da ti imas svoju kalkulaciju, posto kazes da planiras da "ulozis" pare u nekretninu, znaci ne planiras da je kuips i da u njoj provedes par nedelja godisnje, nego investicija valjda znaci da treba eventualno i neku zaradu da donese, ili bar "sama sebe da otplacuje".
bilo je na forumu vise puta slicnih diskusija i evo ti jedan moj post na tu temu.
ne zelim da te odvracam od kupovine, tvoje pare, mozes sa njima da radis sta god hoces... ali ako nesto od toga mislis da zaradis... "krvav je to leba!" ;)
 
Zavisi gde kupujete nekretninu?
Nije u svim zemljama isto kao sto nisu ni svi ljudi isti. U Turskoj ako se ne cenkas ispadas glup na kraju. Ne znam kako je u Grckoj sada, pre par godina i tamo je radilo cenkanje. Ali u nekim zemljama je cena ta i nema tu promene.
I, koja je zemlja u pitanju? :ceka:
 
naravno da se treba cenkati, ali ne znam koliko je investicija u neretninu u kojoj neces ziveti danas isplativa.
verujem da ti imas svoju kalkulaciju, posto kazes da planiras da "ulozis" pare u nekretninu, znaci ne planiras da je kuips i da u njoj provedes par nedelja godisnje, nego investicija valjda znaci da treba eventualno i neku zaradu da donese, ili bar "sama sebe da otplacuje".
bilo je na forumu vise puta slicnih diskusija i evo ti jedan moj post na tu temu.
ne zelim da te odvracam od kupovine, tvoje pare, mozes sa njima da radis sta god hoces... ali ako nesto od toga mislis da zaradis... "krvav je to leba!" ;)

Iznajmljujemo ❓ npr preko airbnb?
 
mi koji imamo para i nameravamo uložiti u nekretinu u stranoj državi negde na moru da li se trebamo cenkati ili platiti koliko se traži ?

Ako je lokacija dobra a nekretnina traži ulaganja jer je bas ono stara kako elegantno spustiti cenu ?


Da li je cenkanje šik?


Pogledajte prilog 1537734
Treba da pokusas da spustis cenu, svakako.
A kako mozes da spustis cenu nekretnine? Direktnom ponudom prodavcu ili preko real estate agenta. U prvom slucaju, ako si oci u oci sa prodavcem nekretnine mozes da mu das tvoju ponudu, pogotovo ako govorite isti jezik ( kupujes u Montenegru ili Croaciji, ili ako i ti i prodavac, recimo u Grckoj, govorite engleski/nemacki).

Pitas direktno jel' cena fiksna i da li postoji mogucnost dogovora - pa ako ti prodavac kaze da ne moze ali bi voleo da cuje tvoju ponudu onda mu das svoju ponudu. Sve zavisi da li je ta nekretnina precenjena/podcenjena u odnosu na slicne u tom kraju, pa ako je precenjena 20% toliko najmanje plus 5-10% i spustis cenu, prodavac ce da padne u nesvest, izvuci ce sacmaricu da ti oduzme zivot zato sto ga tako drsko pljackas ali pravi se luda, gledaj galebove koji prolecu iznad, otvori tablet i stranicu sa nekretninom iz tog kraja koja ima najmanju cenu i ostavi ga tako da on moze da vidi sta gledas. Takvim nastupom nista neces da izgubis vec ces spreciti da te neki gulanfer oglobi za 20% vise cene. Ne brini, brzo ces dobiti njegovu novu cenu sem ako uopste nema nameru da prodaje. I iteracijama (ti malo gore, on malo dole sa cenom) se nadjete, ako se uopste mozete "naci".

Drugi nacin je preko real estate agenta iz te drzave, najbolje je da nije iz tog istog mesta ili kraja jer postoji mogucnost da poznaje prodavca i da ce da radi u njegovu a ne tvoju koris, pogotovo medju "bracom" Grcima i Montenegrinima. Znaci ako kupujes na Halkidikiju recimo onda nadjes agenta u Solunu, ovlastis ga, te mu predocis sta zelis da kupis i koji je tvoj novcani limit. Njegovo je da ti nadje nekretninu ako vec nisi sama nesto odabrala, da se dogovori sa kupcem oko cifre koju si ponudio, da organizuje tvoj pregled nekretnine, da odradi svu papirologiju ako dodje do realizacije i da to bude u skladu sa lokalnim zakonom. Naravno, usluga agenta se placa, obicno oko 3% od vrednosti nekretnine, a mislim da sam cuo da je u Grckoj njihova ugradnja i veca. Ovaj drugi nacin je daleko bolji, zasticenija si, posao ti odradjuju profesionalci i na kraju ti zavrse papirologiju. Pogotovo je pametnije jer nisu mali novci u pitanju.
 
Jao, ne znam za cenkanje, ali pre neki dan mi se obraća tamnoputa devojka: "Lepa moja, kupi veš, kupi garderobu, kupi parfem!"
U ruci je držala tursku kopiju jednog skupog parfema.
Ja prvo rekoh: "Ne, hvala!", ali sam se trgnula i pošla za njom.
"Koliko vam je taj pafem?"
"3000din."
Ljudi, kad sam stala da se glasno cepam od smeha pred njom, oči su joj ispale, nije neko vreme znala šta da radi.
Da ja ne pođoh svojim putem, ona bi gledala u mene i dalje još dugo ne znajući šta dalje!
Bog da 'prosti, isprepadah jedno stvorenje koje je u mnogome moja suprotnost!
Moraće na slivanje strave.
ima jos gore..........
tip , na dusanovom mostu u skoplju, nudi mi zlatnu narukvicu za 200 evra. Kazem, skupo,........on kaze, ke ti dadem za stopeeset, ....opet rekoh skupo, a on ce, dobro batka za 100 evra..........reko, skupo mi jos uvek, a on ce, eve ti za 50...........ja i dalje ne kupujem a on ce , sakas za 30 i ke svrsime rabota...........ma skupo jos uvek, kazem ja, a on ce, zadna cena e 20 evra...............................na sta mu ja rekoh "kakvo ti je to zlato za 20 evra ?" .
 
Numem da se cenjkam :mrgreen:
Takođe (ali bez Gospodina Zelenog). :)
Jednostavno se osećam neprijatno u tom činu.
Ako je za moje viđenje nešto preskupo, tj. procenim da prodavac pokušava da me obrlati, jednostavno produžim dalje.
Uvek ima i onih koji budu realni sa cenom onoga što prodaju.

Što se tiče pomenute nekretnine na moru, raspitajte se koliko koštaju nekretnine i placevi u tom reonu, pa ako je cena nerealna, naravno da treba da pokušate da je spustite na realnu, jer objekat iziskuje dodatno ulaganje. Pod uslovom da vam cenkanje nije strano, kao meni. :)

Znam lično čoveka čiji je otac radio u Nemačkoj i svojevremeno, davnih 70-ih godina kupio plac u kaštelima kod Splita, u blizini mora, naravno. Taj plac je kupio za jednu svoju tadašnju platu. Sada je taj plac procenjen na 800.000 evra (trenutno je maslinik).
 

Back
Top