Cajevi i lecenje biljem

Neven - biljka za sto bolesti

neven.jpg

U starom Rimu verovalo se da su cvetovi nevena nikli na grobu jedne vestalke koja je umrla od tuge, nesrećno zaljubljena u jednog rimskog mladića. Nauka je međutim pokazala da ova divna legenda o zabranjenoj ljubavi nije tačna i da je ova biljka poreklom iz Indije. Neven (Calendula officinalis) jedna je od najšire korišćenih biljaka u fitoterapiji , narodnim običajima i magiji naroda širom sveta.

Zahvaljujući svom složenom sastavu neven se koristi za lečenje širokog spektra bolesti. Neven sadrži značajnu količinu flavonoida zahvaljujući kojima deluje protivupalno. U ovoj biljci pronađeni su i triterpenski saponozidi, tanin, glikozid kaledulozid, kartenoidi (zahvaljujući kojima neven ima divno narandžaste cvetove) , malo etarskog ulja neprijatnog mirisa , i nekoliko organskih kiselina.

Neven je bitan sastojak čajnih mešavina kojima se otklanjaju tegobe u digestivnom traktu. Zaceljuje ranice na želudcu i dvanaestopalačnom crevu, normalizuje rad jetre i lučenje zuči. Zahvaljujući antiinflamatornom dejstvu flavonoida, ova biljka smiruje upalu debelog creva. Prisustvo tanina i sluzi opravdava upotrebu nevena za zaustavljanje blažih dijareja.

Otkriveno je da ova biljka ima sposobnost da pročišćava krvne sudove relaksira ih, i povećava lumen i snižava nivo holesterola u krvi , naročito u kombinaciji sa maslačkom , glogom ili resnikom. Novija istraživanja su pokazala da neven snižava krvni pritisak i deluje blago sedativno jer relaksira krvne sudove i povećava lumen, pa se preporučuje i kod angine pektoris.

Neven je dobar biljni antispazmatik (razbija grčeve) ova osobina se višestruko odražava u organizmu: otklanja grčeve materice i istovremeno je jača, što dovodi do olakšanja kod bolnih menstruacija, takođe ublažava grčeve disajnog stabla pa je od pomoći kod astme.

Zahvaljujući sadržaju provitamina A neven blagotvorno deluje na oko ( čepiće i štapiće ) i poboljšava vid. U ovu svrhu neven se koristi i spolja i iznutra. Sterilnim čajem od nevena kvase se oči kod konjuktivitisa i iritacija očiju.

Neven izuzetno blagotvorno deluje na kožu. Koristi se protiv opekotina , rana i promrzlina. Zbog prisustva provitamina A od pomoći je kod psorijaze . U narodnoj medicini, od ove biljke , prave se brojni melemi protiv impetiga, suvih i vlažnih ekcema i perutavih lišajeva. Stimuliše stvaranje novih ćelija , otklanja gnojne iscedke pa se koristi protiv gnojenja korena nokta. Neven se pokazao kao izuzetno efikasno sredstvo protiv gljivica naročito kandide.

Izaziva znojenje pa se koristi protiv povišene temperature i groznice. Takođe utvrđeno je i antivirusno delovanje.

Pored lekovitosti neven je i izuzetno dekorativna biljka. Lako se gaji u bašti ili saksiji. Razmnožava se semenom . Cveta od maja do novembra. U lečenju se koristi cvet, a ređe cela biljka ili sveže ceđen sok koji je izuzetno blagotvoran kod promena na koži.



ČAJNA MEŠAVINA ZA ČIŠĆENJE ORGANIZMA:

Neven (Calendula officinalis) 20g

Maslačak (Taraxsacum officinale) 20g

Rastavić (Equisetum arvense) 20g

Breza (Betula alba) 10g

Jagorčevina (Primula officinalis) 10g

Nana (Mentha piperita) 10g

Morač (Foeniculum vulgare) 10g

Sve biljke pomešati . 4 supene kašike smeše preliti sa 750 ml ključale vode, promešati , poklopiti i ostaviti 1 sat. Procediti i piti po jednu šolju ujutro u podne i uveče, po želji zaslađeno medom. Ovaj čaj je preporučljivo piti 2 puta godišnje u proleće i na jesen u trajanju od mesec dana.

ČAJNA MEŠAVINA PROTIV NAZEBA:

Zova (Sambucus nigra) 20g

Lipa (Tillia cordata) 20g

Neven (Calendula officinalis) 20g

Majčina dušica (Thymus serpilluium) 20g

Šipurak (Rosa canina) 20 g

Sve biljke pomešati. Jednu supenu kašiku smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti 15 minuta. Piti toplo i po želji zaslađeno medom.



ČAJNA MEŠAVINA PROTIV BOLNIH MENSTRUACIJA :

Odoljen (Valeriana officinalis) 20g

Kamilica (Matricaria chamomilla) 20g

Neven (Calendula officinalis) 20g

Papreni lisac (Polygonum hidropiper) 20g

Mrtva kopriva (Laminium album) 10g

Virak (Alchemila vulgaris) 10g

Sve biljke pomešati pa 3 supene kašike smeše preliti sa pola litra ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti pola sata. Porocediti i piti. Najbolje je početi sa ovim tretmanom desetak dana pred početak menstuacije ili tokom čitavog meseca.



ČAJNA MEŠAVINA PROTIV POVIŠENOG HOLESTEROLA I ZAKRČENIH KRVNIH SUDOVA :

Glog (Crataegus oxyachanta) 20 g

Neven (Calendula officinalis) 20g

Resnik (Eupatorium canabinum) 20g

Maslačak (Taraxacum officinale) 20g

Trnjina (Prunus spinosa) 20g

Sve biljke pomešati pa 3 supene kašike smeše preliti sa pola litra ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti sat vremena. Procediti i piti u toku dana.



NEVENOVEO ULJE (protiv rana lišajeva, ekcema, impetiga, hemoroida, opekotina, gnojnih čireva i gljivičnih oboljena kože):
Po suvom vremenu ubrati cvetove nevena (birati one najkrupnije i intenzivno narandžaste boje). Prosušiti ih na čistoj tkanini ili papiru, u tankom sloju, na promajnom mestu dva do tri dana. Nakon toga jednu čistu i potpuno suvu teglu rastresito napuniti ovim cvetivima i naliti hladnoceđenim maslinovim, susamovim ili bundevinim uljem. Dobro zatvoriti i držati na sunžanom mestu 4 do 5 nedelja. Nakon toga ulje procediti kroz steriljnu gazu i čuvati u čistoj i suvoj staklenoj boci, na tamnom i hladnom mestu.



MELEM PROTIV PROŠIRENIH VENA:

Zagrejati pola kilograma svinjske masti na tihoj vatri. Kada se potpuno istopi dodati dve šake svežih cvetova nevena i šaku isučenih zelenih , bodljikavih ljuski od divljeg kestena. Pustiti da zapeni , skinuti sa šporeta i mešati 5 minuta. Poklopiti i ostaviti na hladnom mestu 24 sata. Nakon toga polako zagrevati uz stalno mešanje dok se potpuno ne istopi. Procediti kroz sterilnu gazu i sipati u čistu i suvu teglicu. Čuvati na tamnom i suvom mestu. Vene mazati melemom svako veče, bez masiranja odozdo na gore. Piti čaj za čišćenje organizma.
 
Rusomača - zaustavlja krvarenja i jača matericu
rusomaca2.jpg

rusomacaIako korov, rusomača je veoma dragocena i lekovita biljka. Ova dalja rođaka kupusa, rena i slačice ima čudesnu moć da zaustavlja krvarenja, pa je zbog toga omiljen narodni lek protiv menstrualnih odliva, krvi u mokraći, hemoroida koji krvare, ali i za jačanje materice i snižavanje krvnog pritiska.

Ova biljka koja raste svuda, pored puteva u dvorištima i na zapuštenim livadama u narodu se još zove hoću-neću ili pastirska torbica. Njen hemijski sastav je složen. Sadrži flavonoide, polipeptide, holin i acetilholih, histamin, vitamin A,B i C. Specifični miris potiče od sumpornih jedinjenja koja sadrže mnoge biljke iz porodice krstašica.

Pored moći da zaustavi krvarenja, rusomača daje veoma dobre rezultate u spuštanju povišenog krvnog pritiska. U čajnim mešavinama protiv hipertenzije kombinuje se sa rastavićem i glogom.

Kada se pomeša sa virkom i hajdučkom travom rusomača je najbolji lek za sve žene koje imaju problem sa prolapsom (ispadanjem materice). Prolaps je sve češća pojava posebno kod starijih i žena u srednjim godinama. Može se javiti kao posledice teškog porođaja ili slabljenja tonusa mišića. Rusomača jača mišićno tkivo materice pa se čaj od ove biljke preporučuje i nakon porođaja.

Masaža tinkturom rusomače preporučuje se svima koji imaju slabe mišiće čiji je tonus oslabljen. Ova tinktura korisna je naročito za one koji su držali ruke ili noge u gipsu duže vreme pa su im mišići oslabili.

Jak čaj od rusomače preporučuje se i za zustavljanje krvarenja iz nosa: tampon od vate ili gaze natopite u čaj i držite u nosu.



Čajna mešavina protiv prolapsa materice:

rusomača (Capsella bursa-pastoris) 100g
virak (Alchemila vulgaris) 100g
hajdučica (Achilea millefolium) 100g

Sve biljke pomešati pa 4 supene kašike preliti sa 750ml ključale vode, promešati i poklopiti. Ostavite da odstoji 45 minuta. Procedite i popijte u toku dana. Pored čaja poželjno je piti i tinkturu rusomače (dve kafene kašičice u toku dana jedna ujutro, jedna uveče) rastvorenu sa malo vode.

rusomaca



Tinktura rusomače:

Čistu teglu napunite svežom iseckanom rusomačaom. Nalijte 70% alkoholom ili jakom rakijom. Zatvorite teglu i ostavite da stoji na tamnom mestu dve nedelje. Procedite i sipajte u flašu sa dobrim zatvaračem. Za zaustavljanje preobilnog menstrualnog krvarenja popijte po jednu kafenu kašičicu tinkture rastvorene sa malo vode na svaka tri sata. Ova tinktura koristi se za masažu kada je potrebno ojačati mišiće. Može se koristiti i za definfikovanje ogrebotina i posekotina.



Čajna mešavina protiv povišenog krvnog pritiska:

rusomača (Capsella bursa-pastoris) 100g
rastavić (Equisetum arvense) 100g
glog (Crataegus oxyacanta) 100g

Sve biljke pomešati pa 3 supene kašike preliti sa 750ml ključale vode, promešati i poklopiti. Ostavite da odstoji 45 minuta. Procedite i popijte u toku dana.



Čajna mešavina protiv obilnih i bolnih mesntruacija:

rusomača (Capsella bursa-pastoris) 100g
kantarion (Hypericum perforatum) 100g
virak (Alchemila vulgaris) 100g
hajdučica (Achilea millefolium) 100g

Sve biljke pomešati pa 4 supene kašike preliti sa 500ml ključale vode, promešati i poklopiti. Ostavite da odstoji 45 minuta. Procedite i popijte u toku dana u nekoliko navrata.



Čajna mešavina protiv tromocitopenije:

rusomača (Capsella bursa-pastoris) 100g
hajdučica (Achilea millefolium) 100g
imela (Viscum album) 50g

Sve biljke pomešati pa 5 supenih kašika preliti litrom ključale vode, promešati i poklopiti. Ostavite da odstoji 1sat. Procedite i popijte u toku dana podeljeno na tri doze, pre jela nezaslađeno. Čaj se pije mesec dana, pa se pravi pauza od nedelju dana. Nakon toga sve ponoviti.
 
Matičnjak
maticnjak-r.jpg

Matičnjak je lekovita biljka koja je veoma dobro poznata pčelarima. Naime buketom ove biljke nesavesni pčelari umeli su da namane maticu iz komšijskog roja u svoju košnicu. Pčele naprosto obožavaju sveži, slatki, limunkasti miris matičnjaka. Za ovu privrženost znali su i Stari Grci (latinsko ime melissa potiče od grčkog naziva za pčelu).

Glavni aktivni princip ove biljke je skupoceno esencijalno ulje veoma složenog sastava, koje sadrži citronelal, geraniol, neral, citrol... Upravo ovo esencijalno ulje daje matičnjaku divan miris i veoma prijatan ukus. Matičnjak pore esencijalnog ulja sadrži i flavonoide i tanine.

U narodnoj medicini matičnjak važi za jednu od najmoćnijih biljka za umirenje nervnog sistema, protiv nesanice i nervoze i za sprečavanje simptoma depresije. Matičnjak je takođe dobar izbor u borbi protiv glavobolja, naročito onih izazvanih psihičkim premorom. U vremenu u kom smo svi u manjoj ili većoj meri izloženi stresu, matičnjak je nezaobilazni saveznik u protiv nervoze, anksioznosti i čitavog niza psihosomatskih bolesti koje se mogu javiti kao posledica stresa. Pored delovanja na nervni sistem matičnjak ublažava i digestivne tegobe nadimanja stomaka, loše varenje i dijareje (naroćito ako su psihosomatskog karaktera).

Usled svakodnevne dugotrajne izloženosti stresu strada i srce. I to ne treba preskočiti matičnjak, najbolje u kombinaciji sa cvetom gloga. Svi koji pate od angine pektoris trebalo bi dva puta godišnje u trajanju od četiri meseca da svakog dana piju po dve šolje mešavine matičnjaka, angelike i ruzmarina.

Matičnjak je veoma dobar lek protiv virusnih infekcija. Ako imate grip obavezno pijte dve do tri šolje toplog čaja od matičnjaka i zove. Matičnjak se takođe pokazao delotvornim u borbi protiv virusa herpesa (herpes simplex i herpes zoster). Svima koje muče ovi neverovatni i uporni virusi savetuje se da piju litar jakog čaja od matičnjaka dnevno uz uzimanje tinkture ili kapsula ehinacee i korišćenje melema koji sadrže barem 1% ekstrakta ili još bolje esencijalnog ulja matičnjaka.

Matičnjak pokazuje i blago fitoestrogeno delovanje pa se preporučuje ženama u menopauzi i kao lek za bolne i neredovne menstruacije.
Blagi i ukusni čaj od matičnjaka može se davati i deci koju muče bolovi u stomaku ili mučnina. Takođe ova biljka toplo se preporučuje trudnicama koje pate od mučnine.



Čajan mešavina protiv virusnih infekcija:

Matičnjak (Melissa officinalis) 100g

Zova (Sambucus nigra) 50g

Slatki koren (Glychiriza glabra) 50g

5 supenih kašika mešavine ovih biljka prelijte litrom ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite dvadeset minuta. Procedite i popijte u toku dana. Čaj se može davati i deci starijoj od pet godina (1 do 2 šolje na dan).



Melem protiv heresa:

100ml nevenovog ulja

20g pčelinjeg voska

10g propolisa (smola)

1 ml esencijalog ulja matičnjaka

4 ml esencijalonog ulja čajnog drveta

Na blagoj vatri zagrejte nevenovo ulje sa propolisom i voskom. Mešajte dok se propolis i vosak potpuno ne otope. Skinite sa šporeta i mešajte minut dva, pa dodajte esencijalna ulja matičnjaka i čajnog drveta. Promešajte, sipajte u čistu i suvu teglicu sa poklopcem koji dobro dihtuje i ostavite da se ohladi. Čuvajte u frižideru. Mažite obolele delove kože dva puta na dan. Koža mora biti čista i potpuno suva.



Čajna mešavina za smirenje, protiv nervoze i nesanice:

Matičnjak (Melissa officinalis) 200g

Mirođija (Anethum graveolens) 100g

Lipa (Tilia cordata) 50g

Valerijana (Valeriana officinalis) 50g

Biljke pomešajte pa dve supene kašike prelijte sa 300 ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da odstoji pola sata. Procedite i popijte toplo zaslađeno medom.



Čajna mešavina za jačanje srca, protiv povišenog krvnog pritiska i aritmije:

Matičnjak (Melissa officinalis) 100g

Glog (Crataegus oxyachanta) 100g

Hajdučka trava (Achilea millefolium) 50g

Sve biljke pomešajte pa tri supene kašike smeše prelijte sa pola litra ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji od 45 minuta do sat.procedite i popijte u toku dana u malim gutljajima.



Čajna mešavina protiv mučnine u trudnoći:

Matičnjak (Melissa officinalis) 250g

Malina list (Rubus idaeus) 50g

Biljke pomešajte pa 4 supene kašike smeše prelijte litrom ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procedite i pijte u toku dana.
 
Kopriva - rođaka gromova

kopriva1.jpg

Narodna poslovica neće grom u koprive nikako ne znači ta je kopriva simbol bezkorisnosti i nepotrebnosti pa da zbog toga zlo neće u zlo. Naprotiv ova retko lekovita biljka smatrana je biljkom Peruna, slovenskog boga groma. Vera u njenu lekovitost očuvala se sve do danas.

Jedan od najvećih svetskih travara, Moris Mesege kaže da ako sa izleta treba da se vratite samo sa jednom biljkom za vašu apoteku, neka to bude kopriva. Ovakav kompliment kopriva potpuno zaslužuje. Ova biljka je jedan od najboljih izvora hlorofila, zelenog pigmenta, koji povećava broj eritrocita tj. hemoglobina u krvi. Pored hlorofila kopriva sadrži i tanine, glikokinin – supstancu koja snižava nivo šećera u krvi, mnogo vitamina C i K, fosfor, magnezijum, natrijum, kalijum, kalcijum, mravlju, sirćetnu i kremnu kiselinu, acetilholin, histamin. Za razliku od spanaća i zelja, kopriva ne sadrži otrovnu oksalnu kiselinu i zato je ove namirnice bolje zameniti koprivom. Pored regulacije krvne slike, kopriva daje izvanredne rezultate kod reumatizma, proliva, kamena u bešici, dijabetesa, niskog krvnog pritiska, unutrašnjih i spoljnih krvarenja, naročito u kombinaciji sa rusomaćom, virkom i nevenom.

Kopriva se, takođe jako uspesno upotrebljava za jačanje korena kose i protiv peruti. To njeno svojstvo vešto su iskoristili proizvođači šampona, nudeći kupcima komercijalne proizvode sa ekstraktom koprive koji je stvarno izuzetno deluje na kosu ali u preparatu koji se nanosi na kosu i odmah ispira on nema nikakvog efekta. Mnogo je efikasnije da kosu nakon pranja isperete jakim čajem od koprive ili izmasirate teme tinkturom ove biljke.

Pored bosiljka, kopriva je jedna od najčešće upotrebljavanih biljaka u narodnoj magiji i ritualima. Na Đurđevdan ujutro ukućani se ožare koprivom po vratu, ispod potiljka da se opeče bolest i sačuva zdravlje. Žarenje koprivom kao terapija je jako stara metoda koju su upotrebljavali stari Rimljani za lečenje reumatizma i artritisa. Ovo je potpuno opravdano jer kopriva sadriži mravlju kiselinu u sitnim dlačicama po lišću i stabljici. Pozitivan efekat imaju i kupke od biljke sa korenom uz dodatak etarskog ulja ružmarina ili kleke.

koprivaKopriva je prvoklasan tonik i sredstvo za pročišćavanje organizma pa se zato preporučuje rekonvalescentima, slabim i bledunjavim osobama. Deluje i diuretično, blagotvorna je za sve probleme sa bubrezima i mokraćnom bešikom, tako da pospešuje eliminisanje toksina iz organizma. Upravo zbog toga se koristi protiv ekcema, kožnih alergija i paradoksalno, koprivnjače. Naime, kopriva je bogata histaminom supstancom koja smiruje i sprečava alergiske reakcije. Zato se kopriva sa uspehom upotrebljava kod alergiskog rinitisa. Mnogi smatraju da su alergije autoimune bolesti, pa s obzirom na to nabolje ih je lečiti blagim, balansirajućim lekovima koji deluju postepeno i blago na sam uzrok premećaja a ne na njegove posledice kao steroidi. Kopriva može biti od pomoći i kod glavobolja čiji su uzrok bubrežna oboljenja.

Izgleda da je kopriva izuzeto dragocena u lečenju svih bolesti proisteklih iz savremenog, ubrzanog i nezdravog načina života. Dokaz za to je i njena upotreba u lečenju dijabetesa. U tom slučaju preporučuje se mešavina koprive, pasuljevih mahuna, lista duda, maslačka, lista borovnice i imele. Ovim čajem se jako uspešno spušta nivo šećera u krvi i blagotvorno deluje na pankreas.

Semenom koprive leči se noćno mokrenje dece u krevet. 40 grama semena koprive pomeša se sa 60 grama raženog brašna pa se od toga zamesi testo sa malo kvasca i medom. Testo podeliti na 5 kolačića pa peći na srednjoj vatri. Svako veče detetu davati po 1 kolačić pred spavanje, mesec dana. Dva sata pred spavanje piti po šolju čaja od kantariona. Nakon toga ne uzimati tečnost.

Kopriva je možda najbolji dokaz da korovska biljka koje ima svuda i koju svi poznaju može biti izuzetno korisna. Pored izvanredne lekovitosti kopriva je i izuzetno zdrava hrana i od nje se pripremaju vrlo ukusna jela. To može biti varivo sa lukom i kajmakom, možete je iseckati i dodati u pasulj ili pitu sa sirom. U kuhinji koristite samo mladu koprivu koju ste dobro oprali i malo prokuvali u slanoj vodi.

Sveže isceđeni sok koprive je izuzetno sredstvo za lečenje anemije i jačanje organizma. Nakapavanjem ovog soka (5 do 10 kapi tri puta na dan ) pod jezik leči se mucavost. Takođe, ovaj sok utrljan u teme otklanja perut i jača koren kose. Najbolje je koristiti sveže isceđen sok koji se dobija mlevenjem sveže, mlade i dobro oprane koprive na mašini za meso ili u blenderu i ceđenjem ovog soka koroz dvostuki sloj sterilne gaze. Ovaj sok možete i konzervirati tako što ćete sok razliti u male potpuno čiste i suve flašice od tamonog stakla sa dobrim čepom. Flašice poređajte u lonac na čije dno ste postavili nekoliko krpa, nalijte vodom i kuvajte na 80 stepeni 3 do 5 minuta. Voda ne sme da vri. Kada se flašice ohlade, čuvajte ih u frižideru i brzo potrošite po otvaranju.

Čaj od koprive sprema se tako što se 2 kafene kašike usitnjenog lista ili korena koprive prelije šoljom ključale vode, poklopi i ostavi 20 minuta. Neki ljudi ne podnose ukus koprive pa se njima preporučuje da dodaju malo nane ili matičnjaka. Kopriva ne izaziva naviku i mogu je piti svi. Jako retko može nadražiti digestivne organe pa se osobama koje imaju ove tegobe treba da budu pažljiviji i ne upotrebljavaju koprivu duže vreme bez pauza.



Čajna mešavina protiv anemije :

Kopriva (Urtica dioica) list 60 g

Lucerka (Medicago sativa) 20 g

Majčina dušica (Thymus serpiliium) 20 g

Sve biljke pomešati pa 4 supene kašike smeše preliti sa 3 šolje ključale vode , promešati , poklopiti i ostaviti 30 minuta .Procediti i piti u toku dana zaslađeno medom.



Čajna mešavina protiv upale mokraćne bešike:

Kopriva (Urica dioica) 20 g

Kukuruzna svila (Zea majus) 30 g

Sitnica (Hernaria glabra) 20 g

Hajdučica (Achilea millefolium) 15g

Breza (Betula alba) 15g

Sve biljke pomešati pa 5 supenih kašika smeše preliti litrom ključale vode ,kuvati 2 do 3 minuta ostaviti da se ohladi procediti i piti u toku dana.



Čajna mešavina protiv upale prostate:

Kopriva (Urtica dioica) 50 g

Breza (Betula alba) 30g

Kukeruzna svila (Zea majus) 20g

3 kašike smeše preliti sa 3 šolje hladne vode , zagrevati do ključanja poklopiti i ostaviti 30 minuta . Procediti i piti po jednu šolju ujutro , u podne i uveče.



Čajna mešavina protiv disajnih alergija:

Kopriva (Urtica dioica) 20g

Hajdučica (Achilea millefolium) 20g

Dobričica (Glecoma hedracea) 20g

Rusa (Cheliodonium majus) 20g

Bokvica (Plantago major) 20g

Zova (Sambacus nigra) 20g

3 supene kašike smeše preliti sa 3 šolje ključale vode , promešati , poklopiti i ostaviti 30 minuta. Procediti i popiti u toku dana.



Čajna mešavina protiv dijabetesa:

Pasuljeve mahune (Phaseoli legumen ) 30g

Dud (Morus nigra ) 20g

Kopriva (Urtica dioica ) 20g

Imela (Viscum album )10g

Borovnica (Vacimmum myrtilis )20g

5 supenih kašika smeše preliti litrom hladne vode i kuvati 3do5 minuta poklopljeno. Ostaviti da stoji sat vremena. Procediti i piti u toku dana umesto vode.



Čajna mešavina protiv reumatizma:

Kopriva (Urtica dioica) 20g

Vrbova kora (Salix alba) 20g

Dan i noć (Viola tricolor) 20g

Jasen (Fraximus excelsior) 20g

Maslina list (Olea europea) 20g

4 kašike smeše kuvati 5 minuta u 1 litru vode , skloniti sa šporeta i ostaviti 2 sata . Procediti i piti u toku dana mesto vode.



Čajna mešavina protiv preobilnih menstruacija :

Virak (Alchemila vulgaris) 20g

Rusomača (Capsela – bursa pastoris) 20g

Kopriva (Urtica dioica) 20g

Hajdučica (Achilea millefolium) 20g

Kantarion (Hypericum perforatum) 20g

3 kašike smeše preliti sa pola litra ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti sat vremena. Procediti i popiti u gutljajima.
 
Ruzmarin - biljni eliksir mladosti

ruzmarin.jpg

Kada je mađarska kraljica Elizabeta odlučila da se pod stare dane (u sedmoj deceniji) uda za švedskog kralja suočila se sa velikim problemom. Artritis je od nje napravio invalida, jako teško se kretala, zglobovi su joj se deformisali i jako je boleli. Tada joj je neko preporučio ruzmarin. Za kratko vreme bolest se povukla, bolovi su prestali, kraljica se ispravila i podmladila. Prezadovoljna rezultatima, odlučila je da svatovi na njenoj svadbi budu zakićeni grančicama ruzmarina. Tako je, po legendi, nastao ovaj običaj koji se zadržao do danas u mnogim evropskim zemljama.

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) je jedna od najčešće korišćenih lekovitih, aromatičnih biljaka. Koristi ga fitoterapija, kozmetika ali je ova biljka i vrlo popularan začin. Miris i aroma ruzmarina potiče od etarskog ulja koje je osnovni aktivni princip ove biljke. Pored etarskog ulja (koje sadrži cineol, levi i desni kamfor, borneol, pinen), ruzmarin sadrži i tanine i saponine i gorke materije koje takođe doprinose lekovitosti ove biljke.

Ruzmarin se vekovima koristi u lečenju reumatizma, gihta, bolova u mišićima i artritisa.Ovo se objašnjava time što ova biljka sadrži nekoliko antioksidantnih jedinjenja koja su od velike pomoći kod artritisa. U prošlosti, kada nije bilo konzervanasa, ruzmarin se koristio za konzerviranje ribe i mesa. Ovakva upotreba ove biljke očuvala se u mediteranskoj kuhinji koja obiluje ovim začinom. Sposobnost ruzmarina da spreči kvarenje hrane, takođe se zasniva na delovanju antioksidanata, supstanci koje sprečavaju aktivnost slobodnih radikala. Slobodni radikali su glavni krivci za starenje ljudskog organizma i zato se ova biljka često može pronaći među sastojcima čajnih mešavina i ostalih biljnih pripravaka koji usporavaju proces starenja.

ruzmarinU antička vremena, ruzmarin je važio za biljku koja poboljšava pamćenje. Senilnost i slabljenje pamćenja povezano je sa delovanjem pomenutih slobodnih radikala, a pored toga u ruzmarinu su pronađena jedinjenja koja sprečavaju poremećaj acetil-holina, što objašnjava korišćenje ove biljke u lečenju Alchajmerove bolesti. Pomenuta jedinjenja se apsorbuju kroz kožu, tako da je delotvorna i masaža skalpa uljem od ruzmarina. Ovo ulje, aromaterapeuti, preporučuju i kod depresije, verovatno zahvaljujući cineolu, jedinjenje koje stimuliše centralni nervni sistem. Masaža ovim uljem može biti od pomoći i kod opadanja kose i peruti, jer ruzmarin podstiče mikrocirkulaciju i deluje jako antiseptično.

Antioksidantno delovanje ove biljke korisno je i srčanim bolesnicima naročito onima koji pate od angine pektoris. U tom slučaju fitoterapeuti ga preporučuju u kombinaciji sa valerijanom, matičnjakom, imelom i glogom.

Narodna medicina preporučuje ruzmarin kuvan u mleku protiv kašlja i bolesti pluća.

Profesr Jovan Tucakov, naš najveći autoritet u fitoterapiji, ruzmarin preporučuje protiv belog pranja i za uređivanje neredovnog menstrualnog ciklusa (u kombinaciji sa kamilicom, odoljenom, matičnjakom i omanom). Zbog visokog sadržaja etarskog ulja ruzmarin se ne preporučuje trudnicama i maloj deci.
Zahvaljujući sadržaju tanina, ruzmarin može da zaustavi proliv. Adstrigentno (skupljajuće) dejstvo tanina i antiseptično delovanje etarskog ulja zaslužni su za to što se ova biljka često stavlja u paste za zube i razne vodice za održavanje oralne higijene.

Ruzmarin sprečava delovanje visokoreaktivnih molekula kiseonika, koji prouzrokuju starenje kože, stimuliše cirkulaciju, podstiče limfnu drenažu i podiže tonus mišića. Zbog ovih osobina on je čest sastojak krema i drugih preparata za negu lica i sprečavanje nastanka bora. Takođe etarsko ulje ove biljke vekovima se koristi i u parfimerskoj industriji (on je osnovni sastojak čuvene vodice mađarske kraljice, koja je ime dobila po kraljici sa početka teksta). Žene na Mediteranu sveže oprano rublje ostavljaju da se suši rašireno na grmovima ruzmarina kako bi veš upio sveži miris ove biljke.



Čajna mešavina za bolje pamćenje:

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) 30g

Maslačak (Taraxacum officinale) 30g

Žalfija (Salvia officinalis) 20g

Bosiljak (Ocymum bassilicum) 20g

Sve biljke pomešati pa tri kafene kašike preliti sa pola litra ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana. Odlični rezultati postižu se kombinovanjem ovog čaja sa ekstraktom ginka (Ginko biloba). Preporučena doze su do 250mg dnevno.



Antioksidantna mešavina za usporavanje starenja:

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) 40g

Majčina dušica (Thymus serpillium) 30g

Divlji kesten (Aesculus hippocastanum) cvet 30g

Žalfija (Salvia officinalis) 20g

Matičnjak (Melissa officinalis) 20g

Sve biljke pomešati pa tri supene kašike preliti sa 750ml ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana.



Čajna mešavina protiv angine pektoris:

Matičnjak (Melissa officinalis) 30g

Odoljen (Valeriana officinalis) 20g

Glog (Crataegus oxyachanta) 20g

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) 15g

Angelika (Angelica arhangelica) 15g

Sve biljke pomešati pa tri kafene kašike preliti sa pola litra ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana.



Čajna mešavina protiv artritisa:

Vrbova kora (Salix alba) 30g

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) 30g

Maslina list (Olea europea) 30g

Kopriva (Urtica dioica) 10g

Sve biljke pomešati pa tri supene kašike preliti sa 750ml ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana.



Ulje za masažu skalpa:

U pola litra malinovog ulja staviti po šaku usitnjenih svežih listova ruzmarina, žalfije i oraha. Dobro zatvoriti teglu ili flašu i ostaviti da stoji na suncu četiri nedelje uz češće mućkanje. Nakon tog vremena ulje procediti i čuvati dobro zatvoreno, na hladnom mestu. Dobro izmasirati kožu glave i ostaviti da ulje deluje najmanje jedan sat. Nakon toga oprati kosu na uobičajeni način. Ako imate plavu kosu onda orahov list zamenite cvetovima kamilice. Vrlo je važno da biljke i posuba ne budu nimalo vlažne jer će vam se ulje užegnuti. Ovo ulje možete dobiti i na jednostavniji način, tako što ćete u pola litra maslinovog ulja dodati po 30 kapi etarskih ulja ruzmarina i žalfije i dobro promućkati.
 
Imate li iskustva sa biljkom Tribulus terrestris (babin zub). To je jedna izuzetna lekovita biljka sa jedinstvenim delovanjem sirokog spektra. Ja sam probao a preporucio sam rodjacima i prijateljima i svi su izuzetno zadovoljni.

А за шта је добра? Неко посебно обољење,или благотворно делује на неки систем органа?
 
TRIBULUS TERRISTRS - BABIN ZUB

je samonikla jednogodišnja biljka iz porodice dvoliskovaca (Zygophillaceae), stabljika dugih i do 60 centimetara polegnutih po zemlji s izrazito žutim cvetovima. Raste u suvim predelima Europe, Azije i Amerike. Tribulus je u narodu poznat pod mnogim imenima, a u našim se krajevima najčešće naziva Babin zub.U aktivnim komponentama Tribulusa prevladavaju saponini furostanolskog tipa a po najnovijim istrazivanjima metilprotodioscin i metilprototribestin a ne protodioscin i protogracilin kako se do sada mislilo. Saponini su prirodni spojevi koji se ubrajaju u glikozide. Prilikom otapanja u vodi pene se poput sapuna pa su tako dobili i ime.

Aktivne komponente Tribulus Terrestrisa podsiču hipofizu na pojačano lucenje luteinizirajućeg hormona (LH) što daje signal polnim žlijezdama za pojačano lučenje polnih hormona. Kod muškaraca dolazi do povećanog lučenja vlastitog (endogenog) testosterona, a povećana količina testosterona dovodi do pojačane sinteze proteina, povećanja libida i poboljšanja polne funkcije. Testosteron delovanjem na rast i deobu zametnih stanica koje oblažu semene kanaliće i podsiče spermatogenezu.

U tom se smislu koristi kao lek za impotenciju kao I bolestin kardiovaskularnog sistema, cisti krv, za hemoroide, cireve I td.
Kod zena pak dolazi do lucenja estrogena a ne progesterona sto utice na povecane libida leci neplodnost i menstrualne tegobe. Povećanje luteinizirajućeg hormona kod žena podstiče ovulaciju i normalizuje menstrualni ciklus.

Dokazano je da Tribulus Terristris ucestvuje u snizavanju nivoa holesterola u krvi, a sdruge strane povecava proizvodnju DHEA I androstendoina. Biljka ima jako antibakterisko dejstvo. Cenjena je medju sportistima kojima je potrebna snaga zato sto podpomaze nagomilavanje misicne mase i povecanja snage organizma. To je jedna bezopasna alternativa steroidnim medikamentima

Sirok je spektar bolesti na koje se ova biljka uspesno moze primeniti

- ishemija - slaba cirkulacja u ekstremitetima,
- Diabetes (secerna bolest)
- Diskopatija, spondiloza, spondiloartroza, sijna i lumbalnaosteohondroza, diskushernija, koksartroza, gonartroza
- Prostatit, adenom prostate
- peritonit, kiste, peranalne fistule, anus preter naturalis i dr.
- Sinuzit, hronicni bronhitis, grip, suzenje ociju, zapusen nos,
- mastit, mastiopatija
- cista na jajnicima, bolovi u jajovodima
- Tromboza, uvecane limfne zlezde, niski krvni pritisak
- konnjuktivitis
- emfizam pluca
- glavobolje, nesvestice
- trihomonas vaginalis
- Gonoreja
- hemoroidi
- Visok holesterol
- hipertonija
- hipotonija
- radikulit
- okostavanje
- Bolesti bubrega
- Teske glavobolje
- poremecaje nervnog sistema
- Hronicni rinitis (upla unutrasnjeg nosa)
- konjuktivitis i upala ociju
- upala zglobova
 
TRIBULUS TERRISTRS - BABIN ZUB

je samonikla jednogodišnja biljka iz porodice dvoliskovaca (Zygophillaceae), stabljika dugih i do 60 centimetara polegnutih po zemlji s izrazito žutim cvetovima. Raste u suvim predelima Europe, Azije i Amerike. Tribulus je u narodu poznat pod mnogim imenima, a u našim se krajevima najčešće naziva Babin zub.U aktivnim komponentama Tribulusa prevladavaju saponini furostanolskog tipa a po najnovijim istrazivanjima metilprotodioscin i metilprototribestin a ne protodioscin i protogracilin kako se do sada mislilo. Saponini su prirodni spojevi koji se ubrajaju u glikozide. Prilikom otapanja u vodi pene se poput sapuna pa su tako dobili i ime.

Aktivne komponente Tribulus Terrestrisa podsiču hipofizu na pojačano lucenje luteinizirajućeg hormona (LH) što daje signal polnim žlijezdama za pojačano lučenje polnih hormona. Kod muškaraca dolazi do povećanog lučenja vlastitog (endogenog) testosterona, a povećana količina testosterona dovodi do pojačane sinteze proteina, povećanja libida i poboljšanja polne funkcije. Testosteron delovanjem na rast i deobu zametnih stanica koje oblažu semene kanaliće i podsiče spermatogenezu.

U tom se smislu koristi kao lek za impotenciju kao I bolestin kardiovaskularnog sistema, cisti krv, za hemoroide, cireve I td.
Kod zena pak dolazi do lucenja estrogena a ne progesterona sto utice na povecane libida leci neplodnost i menstrualne tegobe. Povećanje luteinizirajućeg hormona kod žena podstiče ovulaciju i normalizuje menstrualni ciklus.

Dokazano je da Tribulus Terristris ucestvuje u snizavanju nivoa holesterola u krvi, a sdruge strane povecava proizvodnju DHEA I androstendoina. Biljka ima jako antibakterisko dejstvo. Cenjena je medju sportistima kojima je potrebna snaga zato sto podpomaze nagomilavanje misicne mase i povecanja snage organizma. To je jedna bezopasna alternativa steroidnim medikamentima

Sirok je spektar bolesti na koje se ova biljka uspesno moze primeniti

- ishemija - slaba cirkulacja u ekstremitetima,
- Diabetes (secerna bolest)
- Diskopatija, spondiloza, spondiloartroza, sijna i lumbalnaosteohondroza, diskushernija, koksartroza, gonartroza
- Prostatit, adenom prostate
- peritonit, kiste, peranalne fistule, anus preter naturalis i dr.
- Sinuzit, hronicni bronhitis, grip, suzenje ociju, zapusen nos,
- mastit, mastiopatija
- cista na jajnicima, bolovi u jajovodima
- Tromboza, uvecane limfne zlezde, niski krvni pritisak
- konnjuktivitis
- emfizam pluca
- glavobolje, nesvestice
- trihomonas vaginalis
- Gonoreja
- hemoroidi
- Visok holesterol
- hipertonija
- hipotonija
- radikulit
- okostavanje
- Bolesti bubrega
- Teske glavobolje
- poremecaje nervnog sistema
- Hronicni rinitis (upla unutrasnjeg nosa)
- konjuktivitis i upala ociju
- upala zglobova

Где има да се купи чај од те биљке?
 
Занима ме, читао сам премного различитих мишљења и ставова, шта је истина о зеленом чају? Колико тачно сме да се пије дневно? На који начин се мора спремати? Читао сам и да не сме после 17ч да се пије . . . Да ли уопште вреде они у кесици или само онај на меру у форми листа, или шта већ? Да ли стварно помаже при мршављењу?

Много питања и превише различитих одговора . . .
 
pomaze pri mrsavljenju ali ne ako se sedi i jede u pekari bez kretanja,podmladjuje i sve to sto pise nikad se ne odnosi na kesicu od1-1,5g nego na pravi zeleni caj,takodje englezi svakodnevno piju caj u 5 i to ne zeleni nego crni i jace,ne ostavljati ga u vodi vise od 2-3 min i nema da te boli glava,ako je jak dodaj par kapi mleka i cepaj
 
pomaze pri mrsavljenju ali ne ako se sedi i jede u pekari bez kretanja,podmladjuje i sve to sto pise nikad se ne odnosi na kesicu od1-1,5g nego na pravi zeleni caj,takodje englezi svakodnevno piju caj u 5 i to ne zeleni nego crni i jace,ne ostavljati ga u vodi vise od 2-3 min i nema da te boli glava,ako je jak dodaj par kapi mleka i cepaj

А вода не треба да прокључа јел тако? И колико често сме/треба да се пије?
 
kad pocnu mehurici skines al i ako se malo zabrojis sigurno neces stavljati novu vodu opusti se,pij koliko ti prija da ne osetis promene nesanicu i sl,ja pijem solju dnevno svako jutro ali i sve ostale cajeve ne izbegavam tokom dana na koje ne obracam paznju kolicinski,nana kamilica uvin rtanjski,po zelji to jes
 
kad pocnu mehurici skines al i ako se malo zabrojis sigurno neces stavljati novu vodu opusti se,pij koliko ti prija da ne osetis promene nesanicu i sl,ja pijem solju dnevno svako jutro ali i sve ostale cajeve ne izbegavam tokom dana na koje ne obracam paznju kolicinski,nana kamilica uvin rtanjski,po zelji to jes

Да не осетим несаницу а? :dash: Јел то значи да ни не почињем :think:
 

Back
Top