Будизам...

Ko govori o stidu? Te reči nema u citatu, koliko vidim. A ne piše ni da je mržnja nenormalna stvar.
Tako da ne shvatam otkuda ti sve to?

Ali ima: "mržnja jako uskomeša um". I to je nepobitno, nadam se.
A u toj uskomešanosti možemo jako da povredimo i sebe i druge.
Tu pretnju većina ljudi ne uviđa, sve dok nije kasno.

CItat je upozorenje za to. Da sebe izvežbamo da što pre prepoznamo kada se u nama rodi mržnja
i da se u njoj ne izgubimo, da se sa njom ne identifikujemo. Niti da je potiskujemo kao nešto "nenormalno".
Samo da je budemo svesni kad se pojavi, dok traje i kad prolazi. Da razumemo da ne moramo da poverujemo
u to što nam šapuće na uvo i uradimo to što od nas zahteva. A za to je potrebna vežba.
Eto, samo to :)
 
" Postoje pet nacina za savladavanje mrznje kojima, kada mrznja nastaje u monahu, on bi trebao da je iskoreni totalno. Kojih pet ?

" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da razvija dobru volju prema toj osobi. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.
" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da razvija saosecanje prema toj osobi. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.
" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da razvija stalozenost prema toj osobi. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.
" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da ne obraca paznju na dela te osobe. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.
" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da usmeri misli na cinjenicu da je ta osoba produkt svojih dela : " Ova cenjena osoba je izvrsitelj svojih dela,naslednik svojih dela, rodjen od svojih dela, srodan sa svojim delima, i ima svoja dela kao svoga sudiju. Koje god delo ova osoba ucini, za dobro ili za zlo, to ce mu biti nasledje. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.

" Ovo su pet nacina za savladavanje mrznje kojima, kada mrznja nastaje u monahu, on bi trebao da je iskoreni totalno. "

- AN 5.161
Aghatavinaya Sutta: Subduing Hatred (1)
 
Knjige

Kada sam svojevremeno govorio da ima knjiga koje sam voleo još od detinjstva, to je zapravo predstavljalo primer, sada shvatam, pogrešnog razumevanja reči "voleti". U vrlo ranom dobu, već sa četiri godine, počeo da sam prosto da gutam slova i reci, prvo sa pakovanja kornfleksa koje sam jeo za doručak, i trebalo mi je narednih dvadeset pet godina da shvatim kako one zapravo gutaju mene. Tačka preokreta došla je tokom prve godine mog monaskog staža u Engleskoj. Uvidevši koliko besomučan je moj verbalni apetit, odlučio sam da tokom tromesečnog meditativnog povlačenja prestanem bilo šta da čitam. U početku je mom umu bilo neverovatno dosadno i monotono, ali onda sam počeo bolje da osećam druga čula i da uživam u posmatranju života dok se odvija, pri čemu on nije morao da se uklopi u neku mapu, sistem ili plan u mojoj glavi. To me je dovelo do izuzetno važne veze sa osećajem utelovljenosti -- sa osećanjem disanja u svoj njegovoj postojanosti i tananosti, umesto da "pokušavam da meditiram i postanem skoncentrisan", sa osećanjem šta se događa u telu dok hoda, umesto da "radim hodajuću meditaciju". Bio je to prelaz ka nečem potpunijem i prisutnijem: ka direktnom doživljaju, umesto njegovog filtriranja kroz medijum ideja i strategija.

Ajahn Succito: Direct Pleasure


books.jpeg
 

Pisane reči


Stani. Ostavi svoje naučno znanje na stranu. Ne daj mu da govori.
Ne možeš uneti tu vrstu znanja ovamo. Ovde se radi o novoj
vrsti znanja. Kada stvari zaista nastaju, to je je nešto sasvim
drugo.
To je kao da napišeš reč „pohlepa”. Kad se pohlepa javi u
srcu, to je nešto drugo od one napisane reči. Isto je i kad si be
san: Kad napišeš reč „bes” na tabli, to je jedno. To su slova. Ali
kad se bes javi u tvom srcu, to se događa toliko brzo da nemaš
vremena da bilo šta čitaš. Odjednom ti preplavi srce. Ova razlika
je važna. Vrlo važna.

Ađan Ča

:zjelka3: Srećna Nova Godina! :zpozdrav:
 
Nije neko znalac
samo zato što priča mnogo;
ko je stišan, bez mržnje i straha,
toga znalcem zovu.


strofa 258


Borba da postanemo mirni obično samo još više uzburka
stvari, dok obazrivo dopuštanje aktivnostima srca i
uma da prirodno utihnu te iste stvari smiruje. Mudrost
se ne otkriva prepuštajući se navici traganja za stvarima
koje nam se dopadaju. Kada naiđu bol i razočarenje, možemo
naučiti da se sa njima sretnemo uz jedan kvalitet
otvorenosti i svesnosti koji vodi ka razumevanju. I kada
nam sreća i ushićenje dođu, možemo tim iskustvom biti
obodreni i osveženi, a da u isto vreme ne budemo njime
opijeni. Neprijateljstvo i strah nisu nužno prepreke. Oni
mogu biti naši učitelji, koji nam ukazuju na jedan način
življenja sa mnogo više slobode i mudrosti.

Ađan Munindo
NADAHNUĆA DHAMMAPADE
 
Mir ne dolazi iz borbe sa samim sobom, iz upinjanja da budemo mirni,
vec iz razumevanja da su stvari prolazne i otuda nisu vredne naseg vezivanja za njih.
Tada smo u stanju da sta god da nam dodje pozdravimo stavom znatizelje i poniznosti,
da pustimo stvarima da idu svojim prirodnim tokom, a ne da ih stalno nesto preuredjujemo
prema svojim sklonostima, slabostima i snovima. :)
 
Eee matori koliko je sve to teško u ovom kvazikapitalističkoliberalnonehumanom trenutnom globalističkoimperijalističkom društvu svi dobro znamo.
Ja lično mislim da je stvarno u Budino vreme bilo lakše upražnjavatu ovo učenje. to ne znači da se ne treba pokušavati, naprotiv, mislim da onaj ko se oslobidi u savremenom dobu i krene plemenitim putem istine jeste jedan ooooggroman buda :)

" Postoje pet nacina za savladavanje mrznje kojima, kada mrznja nastaje u monahu, on bi trebao da je iskoreni totalno. Kojih pet ?

" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da razvija dobru volju prema toj osobi. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.
" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da razvija saosecanje prema toj osobi. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.
" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da razvija stalozenost prema toj osobi. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.
" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da ne obraca paznju na dela te osobe. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.
" Kada stvori mrznju prema nekoj osobi, trebalo bi da usmeri misli na cinjenicu da je ta osoba produkt svojih dela : " Ova cenjena osoba je izvrsitelj svojih dela,naslednik svojih dela, rodjen od svojih dela, srodan sa svojim delima, i ima svoja dela kao svoga sudiju. Koje god delo ova osoba ucini, za dobro ili za zlo, to ce mu biti nasledje. Tako ce mrznja prema toj osobi biti savladana.

" Ovo su pet nacina za savladavanje mrznje kojima, kada mrznja nastaje u monahu, on bi trebao da je iskoreni totalno. "

- AN 5.161
Aghatavinaya Sutta: Subduing Hatred (1)

Hm... sve bi to nešto trebalo, samo, zayebani su to procesi i nimalo laki.
Najbolji način za savladavanje mržnje je - nemati je u startu. I to nije lako ali je meni bar tako do sada bilo mnogo lakše.
 
Učenje da pišemo

Postaraj se da vežbaš svaki dan, svaki dan. Kada se osetiš lenjim,
nastavi da vežbaš. Kad se osetiš marljivim, nastavi. Praktikuj
Dhammu bilo da je noć, bilo da je dan. Kada je um smiren,
nastavi. Kad nije smiren, nastavi. To je kao kad dete uči da
piše. U početku slova ne izgledaju baš lepo. Ili im je trup suviše
izdužen ili su im kraci suviše dugački. I ti si pisao poput tog deteta.
Vremenom, međutim, slova su izgledala sve lepša, zato što
si vežbao.

Ađan Ča
 
Bilo da je reč o domaćinu ili monahu,
ja hvalim ispravno vežbanje.
I bilo da je reč o domaćinu ili monahu,
ako vežba na pravi način,
upravo zbog takvog vežbanja
osvojiće Istinu, Dhammu, osvojiće Dobro.

Buda

:heart:
 
Stari učitelj je imao učenika koji je sate provodio u meditaciji . Učitelj ga upita :
- Zašto toliko vežbaš zazen ?
- Hoću da doživim prosvetljenje , učitelju .
Starac ne reče ništa , već uze jednu ciglu , sede pored učenika i poče da je glača . Posle nekog vremena , učenik ne izdrža i upita učitelja :
- Zašto glačaš tu ciglu , učitelju ?
- Hoću da od nje napravim ogledalo .
- Ali od cigle nikad ne može postati ogledalo , ma koliko da je glačaš .
- Meditacijom se nikad ne može dostići prosvetljenje , ma koliko vežbao , reče učitelj .
Učenik se nađe u čudu :
- Zašto onda vežbamo zazen ?
Učitelj uze ciglu i udari ga u glavu . Učenik tad postade prosvetljen , o monasi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ....
 
Osmeh

Probudivši se jutros, osmehujem se.
Potpuno novih dvadeset četiri sata su preda mnom.
Zavetujem se da ću živeti punoćom u svakom od tih trenutaka
i na sva bića gledati pogledom saosećanja.


Ako zaista znate kako da živite, ima li uopšte bolji način da započnete dan nego osmehom? Taj osmeh potvrđuje vašu svesnost i odlučnost da živite u miru i radosti. Koliko li samo dana nestane u zaboravnosti? Šta radite sa svojim životom? Dobro se zagledajte, i nasmešite se. A izvor istinskog osmeha jeste probuđeni um.

A kako da zapamtite da se nasmešite kad se probudite? Možete okaciti neki znak upozorenja -- grančicu, list, sliku ili reči koje vas inspirišu -- u prozor ili iznad kreveta, tako da ga uočite čim se probudite. Kada jednom razvijete praksu osmehivanja, možda vam taj znak više neće biti potreban. Osmehnućete se čim začujete cvrkut ptica ili ugledate sunčeve zrake kako se probijaju kroz prozor. I taj osmeh vam pomaže da u dan uronite sa blagošću i razumevanjem.

Thich Nhat Hanh: Present Moment, Wonderful Moment


smile-1.jpg
 
Pre kritike

Onaj ko hoće da kritikuje drugoga, prethodno mora proveriti u sebi poseduje li pet svojstava neophodnih da to učini:
"Govoriću u pravom trenutku, ne u pogrešnom.
Govoriću istinu, ne laž.
Govoriću blago, ne grubo.
Govoriću na njegovu korist, ne na štetu.
Govoriću sa najboljom namerom, ne iz besa."

Buda
Vinaya pitaka


h_abhaya.gif
 
Ohoho stigao je master Ikju :D
Pa... Mu učitelju, Mu... (mučitelju) :mrgreen:

Kad god bi mu neko postavio pitanje o zenu , učitelj Gutei bi samo podigao kažiprst . Neki dečak koji je to video , počeo je da ga imitira : čim bi Gueti podigao prst i on bi podigao svoj . To je tako trajalo izvesno vreme . Jednog dana kada je dečak ponovio svoju igru , Gutei ga uhvati i odseče mu prst . Dečak sav u suzama i bolu poče da beži . Međutim , Gutei ga tada pozva . Dečak se okrete i vide da je Gutei podigao svoj prst . U tom trenutku dožive prostvetljenje , o monasi ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Back
Top