Bozicni kaktus

bozicni kaktus.jpg
 
Dok vecina kaktusa obično cveta leti, božicni kaktus ili popularnije decembar (Schlumbergera sp.)
uveseljava nas jednim od najlepših cvetova biljnog carstva upravo tokom zime.

GettyImages-511790642-1170x775.jpg
 
Dolazi vreme cvetanja ovog prelepog kaktusa

Kako ga naterati da cveta svake sezone?

"Dužina dana ključan je faktor za cvetanje", kaže dr. Bruce Dunn, profesor hortikulture na Univerzitetu Oklahoma State. "Temperature niže od 20 stepeni Celzijusa, stres uzrokovan nedostatkom vode i obilje prigušene svetlosti poboljšaće cvetanje. Ali, ove biljke moraju imati 'kratak dan' da bi počele formiranje cvetova."

Idealno bi bilo da biljke imaju 13, možda čak i više, sati mraka dnevno. Zapravo, dušina dana je najvažniji činilac cvetanja. “U industriji je uobičajeno kontrolisati cvetanje pomoću programiranog perioda mraka i svetla u staklenicima”, kaže dr. Dunn. Mnogi amaterski vrtlari su ovo pokušali imitirati stavljanjem biljke svaki dan pod kartonsku kutiju kako bi postigli “dugu noć”, a uspeh nije izostao.

Međutim, u našim uslovima, takvo forsiranje i tempiranje cvetanja zaista nisu neophodni, ukoliko prepustite biljku prirodnom ciklusu godišnjih doba. Dovoljno je tokom leta i jeseni držati božićni kaktus na balkonu na osvetljenom mestu, bez direktnog izlaganja suncu. Sam će, kada temperature počnu padati, a dani postanu sve kraći, razviti cvetne pupoljke. U tom trenutku, biljku možete uneti u zatvoren prostor.

Najviše će mu odgovarati prostorija koja nije previše zagrejana ili ima slabije grejanje (15 do 18 Celzijevih stepeni), istočni ili čak severni prozor. Ako ga naglo prenesete u veoma toplu prostoriju, mogao bi odbaciti pupoljke. Takođe, nije preporučljivo držati biljke na mestu gde stalno struji topao ili hladan vazduh.

Biljke su osetljive na promene u vodnom režimu tokom razvoja pupoljaka i cvetova. Potrebna im je ravnomerna vlažnost, ali u slučaju prekomernog zalivanja mogu otpasti pupoljci. Preporučuje se umereno zalivanje, dva puta nedeljno

(žena stil)
 
OK, :) imam da pitam:
Znači može se desiti i da ne cveta,.. i dešava se dosta često,.. ima takvih pitanja na netu.

- A, može li se dogoditi da cveta dva puta godišnje ? - na primer oko Božića i (ili) oko Uskrsa ? - U Americi se računa da cveta oko dana zahvalnosti (23. nov. )

Kod moje matere cveta i oko Božića i oko Uskrsa,... pa me zanima da li se to dešava i još nekome ?
 
Božicni kaktus cveta dva puta godišnje..bar je kod mog tako
Pojavili su mu se prvi pupoljci i ocekujem do kraja januara da se rascveta kako inace ume :zaljubljena:
Slika od jutros
20231216_073605.jpg
 
Božicni kaktus cveta dva puta godišnje..bar je kod mog tako
Pojavili su mu se prvi pupoljci i ocekujem do kraja januara da se rascveta kako inace ume :zaljubljena:
Slika od jutros
hee, kod nekoga cveta, a kod nekoga ne cveta :D .. a ja mislim da znam tajnu - kada cveta zašto cveta, a kada ne cveta - zašto ne cveta :)

evo ja ću da pogađam,.. Ako je kod tebe godinu dana ?
- da je (bio) na temperaturi ispod 18*C i da uveče nemaš (kod njega) jako veštačko svetlo ?
-----------------------------------------------------------------
Jesam li u pravu ? (uslov je da je duže vremena kod tebe).
 
Božićni kaktus, Slumbergera (Schlumbergera hibridi) poznat je i pod imenom Božićni kaktus Ne diraj me.

Istina ili narodno verovanje, ova činjenica ima podlogu i u praksi. I zato, kada na jesen unesete saksiju u zatvoren prostor i kada na proleće iznesete van, nemojte ga pomerati. Ali pod uslovom da ima željeni položaj. Zimi pored najosunčanijeg prozora sa temperaturom od najmanje 20 stepeni a leti na svetlom mestu ali ne na direktnom suncu inače od cvetanja nema ništa.

A PROMENA POLOŽAJA?

To nismo probali za svaki slučaj. Međutim naše skromno mišljenje je da se to dešava ako biljci promenite položaj sa svetlog na menje svetlo mesto, pa čak i ako je osunčanost neznatno manja. I pretpostavka, jer se u genetiku ne razumemo previše, da je ova biljka posebno osetljivija od nekih drugih što se tiče svetlosti.

ZALIVANJE BOŽIĆNOG KAKTUSA

Jos jedan faktor je voda. Božićni kaktus je jedan od retkih kaktusa koji voli vodu. I uopšteno jedna od retkih biljaka kojoj ona prija i zimi. Dakle, nema odmora. Zalivanje slumbergere i leti i zimi je podjednako. Ne preobilno ali redovno. Ne smeta joj ako zemlja zasuši ali posle nekoliko dana grane i lišće se ‘pokunje’ a sa zalivanjem ponovo zivnu. Znači zalivajte slumbergeru gotovo svakodnevno da zemlja bude vlažna a nemojte se plašiti i ako malo preterate. Samo nemojte baš praviti močvaru u saksiji. Prija mu i orosavanje prskalicom ili blago tuširanje.

CVETANJE BOŽIĆNOG KAKTUSA JE KRAJEM JESENI – POČETKOM ZIME

Postojbina Božićnog kaktusa su prašume Amazonije. Period cvetanja je od decembra do januara a nama se desilo da procveta i u martu. Cvet u punoj formi traje desetak dana. Cveta u crvenoj, roze, krem-beloj i ljubičastoj boji. Iz korena nikne više stabala praveći bogat žbun, veoma razgranat, prvo u uspravnoj a kako biljka tašte u prelepoj padajućoj formi. Kada bi se grane uspravile Božićni kaktus Ne diraj me bi dostigao visinu od 40-ak cm.

PRIHRANA KAKTUSA

Ako želite bogatu biljku sa dosta cvetova vršiti prihranu jednom mesečno đubrivom za cveće. Posle cvetanja napraviti pauzu u đubrenju 2 meseca. Božićni kaktus mogu napasti štitaste vaši pa je možete u tom slučaju tretirati odgovarajućim preparatom.

Vaš kaktus presadite svake treće godine na proleće u rastresitu zemlju. Može biti zemlja za kaktuse ali i baštenska pomešana sa zemljom za cveće u odnosu 1/1.
 

Back
Top