Božićna zvezda

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.147
Pošto je sada sezona Božićne zvezde, mnogi je vole i kupuju upravo za praznike pa da razmenimo iskustva vezano za nju :)
Meni su propadale uglavnom. Jedna mi je preživela godinu ali jedva, nema nešto ni listova a kamoli da cveta :prstic:
Prelepa mi je i svake godine je kupujem. Od sutra će biti i u Lidlu da se kupi za oko 400 dinara a cena po cvećarama varira od veličine.

Bilo bi lepo kada bi jednom narasla ovolika. Da li neko ima ličnog, uspešnog iskustva sa njom?

poinsettia-n.jpg
 
Dok se neko ne javi, pronašla sam ove informacije.

U narodu poznata kao božićna zvezda vodi poreklo iz Meksika, Južne Amerike i delova Afrike i deo je porodice Euphorbiaceae. U čast američkog fizičara i diplomate Joela Roberts Poinsett koji je zaslužan za priznavanje i popularizaciju ove vrste u Severnoj Americi, drugi latinski naziv božićne zvezde je poinsetia. U svom prirodnom okruženju raste kao grm visine do 5m.

Krase je ovalni listovi koji su pri vrhu zašiljeni, tamnozelene boje pri dnu stabljike. Cvetovi su zapravo sitni i neugledni, svetložute boje. Modifikovani listovi – brakteje, jarkocrvene boje služe za privlačenje insekata i nalaze se oko sitnih cvetova. Brakteje se javljaju u jesen na vrhovima stabljike zbog kojih je ovo i najpopularnija praznična biljka. Danas su poznate i poinsetije sa beličastim braktejama.

Uslovi sredine​

Poznato je da božićne zvezne nisu jednostavne za gajenje i da je često jednostavnije kupiti novu biljku narednog Božića nego „izaći na kraj“ sa postojećom, iz ovih ili onih razloga. Presudni uslovi za održavanje jarke boje brakteja i zdrave forme cele biljke su obilje svetla, vlage i adekvatna prihrana. Ukoliko se pitate koje pozicije u prostoru najviše odgovaraju božićnoj zvezdi, budite sigurni da su to južni, istočni i zapadni prozori. Severne prozore zaobilazite u širokom luku. Poinsetija kao tropska biljka zahteva puno indirektnog svetla u toku toplijeg dela godine, dok će u toku zime tražiti puno direktnog svetla. Fotoperiodična je biljka i idealna temperatura za gajenje je 12 – 25°C, dok je za cvetanje 15 – 18°C.

Trudite se da je zalivate dva puta nedeljno, kao i da joj se supstrat potpuno ne isuši između dva zalivanja. U toku letnjih meseci ceniće dodatnu vlagu u vidu orošavanja, dok joj u toku zime obezbedite mesto udaljeno od grejnih tela i posudu sa vodom u njenoj blizini koja će joj stvarati dodatnu vlagu. Posle cvetanja smanjite zalivanje na jednom nedeljno jer biljka ulazi u fazu mirovanja. Božićna zvezda ne voli stalnu cirkulaciju vazduha te se potrudite da je zaštitite od promaje.

Održavanje​

Posle svake faze cvetanja koja se odigrava u decembru, praktikuje se orezivanje vršnih izdanaka. U ekstremnim slučajevima biljku orežite do 10cm iznad zemlje i ne brinite, potpuno će se obnoviti do sledećeg Božića. Naravno, ukoliko je ne orežete, biljka neće uvenuti ali će se sporije razvijati. Orezivanjem podstičete njen rast i razvoj i njen stoprocentni maksimum. Mlečni sok biljke je otrovan i ukoliko ne koristite rukavice u radu može doći do iritacije kože. Posle orezivanja počnite sa češćim zalivanjem. Prihranjivanje se praktikuje na svake dve nedelje dok biljka raste i cveta. Razmnožava se izdancima u toku leta, što se reznice ranije uzmu to će biljka biti veća u toku cvetanja. Pravi trenutak za presađivanje je kad biljka preraste svoju saksiju, kada korenje postane zbijeno. Presađivanje se vrši nakon redukcije listova sredinom leta.

Bolesti i štetočine​

Božićna zvezda nije otporna na bolesti i štetočine i može vam zadati velike probleme ukoliko je pravilno ne održavate. Od insekata je napadaju zelene vaši koje izobličavaju listove i čine ih lepljivim. KadaKse ovo dogodi potrebno je da biljku istretirate nekim sistematičnim insekticidom. Bolesti su fatalne po biljku, pa tako sa virusom srebrenja lišća nema povratka. Čim ovo primetite na listovima, biljku uništite. Kada tretirate biljku preparatima, obavezno koristite zaštitnu masku za lice i rukavice.



Božićna zvezda dendrologBožićna zvezda doktori za biljke Božićna zvezda dendrolog

https://www.dendrolog.rs/biljke-enterijera/bozicna-zvezda-euphorbia-pulcherrima/
 
Ljepa je, možda je svojoj dragoj kupim.
Očitovala se da voli cvijeće i vino, dok se kuha ručak, a napolju hladna studen koru drveća kida...ljepa ideja za implementirati.

Ljp.
 
Božićnu zvezdu svi vole zbog prelepih crvenih vrhova za koje kažu da su najbogatiji praznični cvetovi. Ono što mnogi ne znaju jeste da najlepši deo ove sobne biljke nisu cvetovi, već ukrasni listovi, dok cvet čine one sitne zelenožute bobice u sredini.

Gornji crveni listovi su izuzetno dekorativni, a mogu biti i roze i žuti. Donje lišće je zelene boje. Poinsetija, kako glasi baštovansko ime ove omiljene biljne vrste, može biti i krem bela. Ime je dobila po Džoelu Poinsetu koji je poslao prve biljke iz Centralne Amerike u Filadelfiju. Tamo su počeli da je razmnožavaju i reklamiraju kao ukras za Božić i Novu godinu.

Meksička legenda kaže da je jedna siromašna devojčica poželela da ukrasi oltar u crkvi pred Božić, a imala je samo neki korov koji je ubrala kraj puta.
Pred okupljenim vernicima, on se čudom pretvorio u prelepu biljku tamnozelenog i crvenog lišća - poinsetiju.
 
Biljka je u međuvremenu genetski poboljšana, pa se uzgaja i u domaćoj proizvodnji, gde se lepo navikla na svakave toplotne uslove. Ne smeta joj više (puno) ni suv vazduh. Najotpornija je klasična - u krv-crvenoj boji.

Slaba tačka joj je oboljenje korena, koji najčešće zahladni, ili ga zalijemo HLADNOM VODOM
i nagle promene temperature ( ako zimi otvorite prozor, a ona je na dasci ).

Tada može i odbaciti listove, ( kod naglih promena temperatura ), ali i preživeti, i isterati nove. Naročito, ako je uzgajana ovde. ( iz uvoza nam uglavnom stižu 'napucane' i osetljive biljke... tj. jeftine, Zalivajte ih mlakom vodom.. )
Na skromnije uslove se mora postepeno navikavati,.. i, manjak svetla ne voli. a svetlost bi trebala biti srazmerna temperaturi.
..i da dodam, to je biljka 'kratkog dana', da bi listovi intenzivno crveneli, treba joj 14-sati mraka (cca).
~važi za sve Mlječike, : U supstratu je poželjan 'dranažni sastojak', krupnije granulacije: perlit, kamenčići ili aktivni ugalj,..~
Možda nije zgoreg da napomenem da je 'mlečni' sok iz biljke otrovan ( curenje se zaustavlja vrelom kapi vode.., ja sam zaustavljao sa užarenom cigaretom - ožiljavao sam je u profi proizvodnji), pa ako dođe na neku ranicu,.. buknuće rat, između uljeza i antitela..,
 

Prilozi

  • Božićnan.jpg
    Božićnan.jpg
    129,6 KB · Pregleda: 0
Božićne zvezde, koje su neizostavni deo praznične dekoracije našeg doma, zapravo potiču iz suvih tropskih šuma u brdovitijim predelima Meksika
i Gvatemale. Pripadaju velikoj porodici mlečika.
U prirodi, gde preferiraju što stabilnije temperature oko 18 stepeni Celzijusa, izgledaju kao žbun ili malo drvo.
Za razliku od saksijskih božićnih zvezda, koje u domovima često jedva izdrže do kraja zime, one su višegodišnje biljke u svom prirodnom staništu.
Narastu do četiri metra u visinu, a u hladnijem delu godine, slično našim listopadnim drvećem, osipaju veći deo lišća.

U blažim klimama, gde temperature retko padaju ispod 10 stepeni Celzijusa, pojavljuju se i kao ukrasno drveće.
Takođe su prilično česti u turističkim kompleksima na karipskim ostrvima.
Clip_2.jpg
 

Back
Top