Bitka kod Narve 1700 g. i 1944.g.

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.520
Battle_of_Narva_1700.JPG

Bitka kod Narve (1700)
Bitka kod Narve je jedna od prvih bitki koja se odigrala 19. novembra 1700. između Švedske i Rusije u Velikom severnom ratu. Švedske pomoćne trupe su, pod komandom Karla XII, porazile tri do četiri puta veću Rusku armiju. Pre Velikog Severnog rata, Karl XII je naterao Dansku-Norvešku da potpišu travendalski mir. Umesto da napadne Rusiju posle bitke za Narvu, Karl XII se okreće ka jugu kako bi proterao Avgusta II Jakog iz Livonije i Poljske-Litvanije. Car Petar Veliki osvojio je Narvu tek 1704. godine u opsadi Narve.

Ruski spomenik
Godine 1900. nakon 200 godina, Preobraženski puk i Semionovski puk inicirali su izgradnju spomenika ruskim vojnicima koji su poginuli u bici kod Narve. Spomenik sadrži granitno postolje sa krstom na vrhu i na njemu je urezano: "Našim herojskim precima koji su poginuli u novembru 1700. godine."

Siivertsi_monument,_Narva.jpg


Pobednički spomenik
Ministar spoljnih poslova Švedske Lena Hjem-Valen je 20. novembra 2000. godine označila početak radova na novom spomeniku švedskim pobednicima. Njegovu izgradnju finansirao je švedski institut i taj spomenik zamenio je stari iz 1936. godine, koji je nestao za vreme Drugog svetskog rata. Iznad samog spomenika nalazi se "Švedski lav", njegova leva šapa naslonjena je na loptu na kojoj su ugravirane Tri Krune. Latinski natpis na samom spomeniku glasi "Svecia memor" ili "Švedska pamti".
Narva_asv2022-04_img24_Swedish_Lion.jpg


Bitka kod Narve ( 1944)
Drugu bitku kod Narve ne treba mešati sa bitkom koja se dogodila između 1700 i 1721, tokom Velikog severnog rata (mada su se obe vodile u Narvi, Estonija). Bitka za Narvu u Drugom svetskom ratu bila je nadmetanje Nemačke s jedne strane i sovjetskog lenjingradskog fronta s druge strane, u borbi za kontrolu nad strateški važnom Narvskom prevlakom. Bitka se sastojala iz dve faze: bitke za most kod Narve i bitke kod linije Tanenberg; SSSR – posebno Staljin – želeo je da preuzme kontrolu nad Estonijom, koristeći strateške lokacije sa mora i iz vazduha, napadne Finsku i Prusku. Nemačke snage su se održale i omele pokušaje SSSR-a da izgradi uporište u Narvi. Obe strane izgubile su više od 500.000 vojnika. Ovim porazom svjetske vojske osujećen je Staljinov plan za formiranje baze u Estoniji za vazdušne i morske napade Na Finsku i invaziju na Istočnu Prusku.

Nemački vojnici na položaju na reci Narvi
Narva_1944.jpg
 

Back
Top