Biramo ime za devojcicu...koje vam je najlepse?

Vec razmisljamo koje ime dati, da bude univerzalno, ali ipak da nije tudje....po jednoj baki moze da bude Ana, po drugoj prabaki Nevena...nisam pristalica da se daju imena po bakama i dekama, ali one imaju lepa imena. Kako vi razmišljate? Predlozi, sugestije?
Zasto vise nema Vesne?
Zbog cipele tesne?

A bitno je I prezime...
Da kao Celina Bude zaokruzeno...
 
Vec razmisljamo koje ime dati, da bude univerzalno, ali ipak da nije tudje....po jednoj baki moze da bude Ana, po drugoj prabaki Nevena...nisam pristalica da se daju imena po bakama i dekama, ali one imaju lepa imena. Kako vi razmišljate? Predlozi, sugestije?
Moja ćera se zove Marija, to mi je ok. Može da se tepa na 1000 načina.
 
Ženska imena koja se završavaju suglasnikom nisu u duhu srpskog jezika i teže ih je naći u našem narodu nego prase u Teheranu. Kod Hrvata se već mogu naći jer su oni skloni uzimanju svakakvih zapadnjačkih imena. Npr.u Istri su sasvim uobičajena ženska imena Ester, Doris, Mercedes, Ines, Nives itd. Inače pravo ime od Doris Dragović nije Doris nego Dorotea.
👎
 
Zasto vise nema Vesne?
Zbog cipele tesne?

A bitno je I prezime...
Da kao Celina Bude zaokruzeno...
Nema ni Dragane,Biljane,Ljiljane...Ta imena su bila moderna sedamdesetih i osamdesetih godina.
Mozda opet budu hit za koju deceniju,kad djeca budu dobijala imena po babama.😃
 
Alisa (blaga, vesela, radost), Sara (princeza, ona koja vlada) i Hana (milosrdna) su imena koja poticu iz hebrejskog jezika, tj. jevrejska imena.
Alisa je prisutno i u turskom i znaci lepotica/lepa.

Tako da vremonom i ono sto je mozda nekada bilo novo postane prepoznatljivo i univerzalno.
Znam ko je Sara iz biblije i znam da je ime jevrejskog porekla ali kad kažem univerzalna su sva ta imena mislim da se već dugo daju svim devojčicama bez obzira na religiju tj.poreklo pošto je neko potegao pitanje muslimanskog imena za tamo Alisu valjda
 
Irena ime ne volim, a najbolja drugarica iz detinjstva mi je Irena , ali niko je nikada nije zvao po imenu, nego isključivo Rena, Renče, Renata, Renko. Tako da mi se dopada i to ime Renata (kao Renata Ulmanski) . Ta drugarica je svojoj ćerci dala ime po meni, a ja bih možda, da sam dobila ćerke , bar jednoj dala ime po njenom nadimku : Rena, tj Renata.
 
To su sve Nemacka zenska imena.
I da su sa Jupitera nije mi problem , ako mi se sviđaju, i ako je to ime koje želim za svoje dete.
Lično, nisam pobornik dati ime detetu što neobičnije i kakvo nema niko. Treba ljudi malo da se opuste, izobličiše Matične knjige zemlje Srbije. Za 20ak god, domaćih imena biće samo na spomenicima.
Moja deca imaju obična imena , uklapaju im se sa prezimenom, i što bi rekao Duško Radović, slobodno može neka ulica da dobije ime po njima, laka su. I da odu vani i da ostanu , uklapaju se. Kao i moje ime.
Svi zabacuju udice predaleko , daju pompezna imena jer će deca biti "neko i nešto". Ime uspehu nikad nije smetalo. Ljudi sa najobičnijim imenima postizali su izuzetne rezultate: ne gura ime čoveka kroz život, nego čovek izgura svoje ime na "videlo dana" svojim uspehom.
A svojim egzibicijama u izboru imena, mogu da izazovu kontra efekat, i da detetu "slupaju" detinjstvo , jer ga deca mogu ismevati zbog toga.
 

Back
Top