BIOHEMIJA

Direktore! Ja imam pitanje! :) Recite Vi meni,sta konkretno ti radis kao diplomirani biohemicar? Da li si zaposleno lice u medicinskoj laboratoriji,tj. da li analiziras krv? Ili sta? Ja sam imao zelju da upisem medicinu,ali posto nisam u medicinskoj skoli,ne mogu :( Neki mi kazu da je to mozda i bolje i da idem studirati biohemiju. Mozete li mi malo bolje objasniti sta sam ja ukoliko zavrsim biohemiju-konkretno STA i GDE je moj posao? Hvala na razumevanju :)

Mala napomena: medicinu mogu da upisu i oni koji su zavrsili gimnaziju, cak mislim da je vise takvih
 
Pozdrav,
Ja sam ove godine maturant i razmisljam o biohemiji na pmfu. Interesuju me iskustva studenata i diplomiranih biohemicara na ovom faksu. Inace iscitala sam sve prethodne postove, od 2003 god. (ako sam dobro opazila. :D). Odmah da napomenem da ne mislim ni pod razno da upisujem na tehnoloskom biohem zbog previse matematike i fizike, a nisam bas nesto ni za medicinu jer nije priznata u inostranstvu(imam rodbinu u Austriji pa cu u slucaju nemogucnosti da nadjem posao pokusati da dobijem papire za tamo, mada mi je prioritet SRB). Takodje dobro bi mi dosle i preporuke nekog drugog zanimanja srodnog ovome. Meni naime od predmeta najvise lezi prvo biologija, pa tek onda hemija. I da, nisam bas nesto zainteresovana za rad u prosveti.
 
Poslednja izmena:
Pazi, ovde van prosvete tesko da ces naci takav posao.Ybg,kad smo u zemlji Dembeliji.Mozda se kroz par godina popravi situacija,tome se i ja nadam.
Probaj molekularnu ili opstu biologiju.Evo,ja nameravam ove (tj.sledece) godine upisati opstu biologiju. I tamo ima dosta hemije i vise nego dovoljno biologije ;)
 
Pozdrav Cincilinci94,

Zavrsila sam osnovne i master studije biohemije. Ne brini zbog matematike i fizike. Fizika je sada izborni predmet, a iz matematike se uce elementarne stvari. Predavanja su obavezna. Iz svakog predmeta ima eksperimentalnih vežbi. Na vežbe moraš dolaziti spremna, jer ima ulaznih kolokvijuma ili propitivanja. Literatura je na prvoj godini na srpskom, a kasnije je na engleskom. Sto se tiče posla, uglavnom se biohemicari zaposljavaju na fakultetu ili institutima odnosno bave se istrazivanjem. A ako te interesuje medicinska biohemija i rad u kliničkim laboratorijama, onda je bolje da upišeš biohemiju na Farmaceutskom fakultetu.
Pozz
 
Biohemicari sa PMF se uglavnom zaposljavaju na institutima (IHTM, IBISS, INEP, Torlak) i na fakultetu. Bave se naukom, istrazivanjem. Uglavnom nije dovoljno samo da zavrsis fakultet, vec moras da zavrsis master i upises doktorske studije da bi se zaposlio. Biohemicari sa Farmaceutskog fakulteta rade u klinickim laboratorijama koje se nalaze u okviru bolnica i vrse standardne biohemijske analize krvi, urina.
 
Pozdrav Cincilinci94,

Zavrsila sam osnovne i master studije biohemije. Ne brini zbog matematike i fizike. Fizika je sada izborni predmet, a iz matematike se uce elementarne stvari. Predavanja su obavezna. Iz svakog predmeta ima eksperimentalnih vežbi. Na vežbe moraš dolaziti spremna, jer ima ulaznih kolokvijuma ili propitivanja. Literatura je na prvoj godini na srpskom, a kasnije je na engleskom. Sto se tiče posla, uglavnom se biohemicari zaposljavaju na fakultetu ili institutima odnosno bave se istrazivanjem. A ako te interesuje medicinska biohemija i rad u kliničkim laboratorijama, onda je bolje da upišeš biohemiju na Farmaceutskom fakultetu.
Pozz

Pretpostavljam da mislis na PMF?

Ne, ne. Mene vise nauka sama privlaci i sve to istrazivanje i eksperimenti.
Cek, samo prva god je na srpskom? Kako to? :O
Moje poznavanje engleskog je i vise nego dobro, al mislim da se ne bih snasla za te hemijske nazive i reci koje se koriste u hemiji, bar ne bez neke prethodne obuke.


@doc.smash Al gde raditi posle opste biologije, ako ne u prosveti? :O
 
Pretpostavljam da mislis na PMF?


@doc.smash Al gde raditi posle opste biologije, ako ne u prosveti? :O

Pazi, pošto živimo u Srbiji, ima jako malo alternativa . U teoriji, može se raditi u nacionalnim parkovima, naučnim labaratorijama, pri raznim medicinskim ustanovama, u zoološkim vrtovima, botaničkim baštama... Samo, u Srbiji smo. Ja upisujem to sa nadom u bolje sutra i zato što me sama nauka o životu istinski privlači. A ipak, diploma je priznata u inostranstvu,bez nostrifikacije, tako da je moguće i tamo da se ode :) .
 
kad je u pitanju biohemija interesuje me koji je kvalitetniji,Hemijski fakultet u Beogradu ili PMF.

Логично, за хемију је бољи хемијски факултет.. Али је ПМФ такође сјајан факултет.. Који год од та два да упишеш нећеш погрешити.
 
Mozes li mi objasnit sto je posa posle zavrsenog fakulteta? sto tacno radimo u istrazivacke centre ? istrazujemo ljekove? i sve informacije koje mi mozes dat za prijemni pogotovo koja se literatura koristi da se spremi ? koja je literatura jer sam iz Cg i onda nmg bas svaki dan da podjem do bg da to provjerim :P
 
Između ostalog možeš se i time baviti. Samo mislim da u tom slučaju moraš da upišeš doktorske studije, bar ako se zaposliš na nekom institutu.

Dobro a mozete li mi rec za prijemni ili pomoc mnogo bi mi znacilo? jer sam vec polako poceo da ucim al cisto da me uputite i skrenete paznju na neke detalje? i vezano za literaturu da mi pomognete ako kako mozete Jer kao sto sam reka iz Crne Gore sam!!
 
E htio sam da pitam za prijemni ako mi mozete pomoci vec sam pocelo polako da ucim al da mi date neke smjernice i znacilo bi mi ako bi mogli preporucit ili reci neku literaturu ? Kao sto sam reka iz Crne Gore sam! i mozete li mi reci kolko se studenata upisuje na Biohemiju jer sam vidio rang listu za 2014-15 50 na budzet a ostatak do 88 na cekanje vjerovatno samofinasiranje!to sam vidio na hemijski univerzitet beograd na njihovom sajtu! a na onda na prijemniispiti.com sam vidio kao da se prijavljuje 45 na budzet i 5 na samofinasiranje pa nzm koja je informacija tacna? pomagajte ljudi :)
 

Back
Top