Betonizacija Skoplja

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.760

Dvadeset godina betonizacije Skoplja​


Glavni grad Makedonije doživio je ubrzanu urbanizaciju u posljednja dva desetljeća. Stotine zgrada nikle su u kvartovima kojima su dominirale kuće i straćare, iznad parkova i igrališta. Posljedice su zagušen promet, nedostatak parkirališta, manje pješačkih staza i zelenila te veće zagađenje. Arhitekti kažu da je sadašnjom gustoćom i visinom izgrađenosti narušena sigurnost u gradu, između ostalog i u pogledu dostupnosti interventnih vozila poput vatrogasaca i hitne pomoći.

Prije​

Naselje Hrom dio je opštine Kaproš, gdje je posljednjih godina izgrađeno mnogo objekata, a u detaljnim urbanističkim planovima predviđeno je još više. U 2023. godini u opštini Karpoš bilo je gotovo 10.000 stanova više u odnosu na 2003. godinu, prema službenoj statistici.

Sad​

Naselje Hrom dio je opštine Kaproš, gdje je posljednjih godina izgrađeno mnogo objekata, a u detaljnim urbanističkim planovima predviđeno je još više. U 2023. godini u opštini Karpoš bilo je gotovo 10.000 stanova više u odnosu na 2003. godinu, prema službenoj statistici.

1Naselje Hrom dio je opštine Kaproš, gdje je posljednjih godina izgrađeno mnogo objekata, a u detaljnim urbanističkim planovima predviđeno je još više. U 2023. godini u opštini Karpoš bilo je gotovo 10.000 stanova više u odnosu na 2003. godinu, prema službenoj statistici.

 

Prije​

Vlae je također naselje u opštini Karpoš koje je doživjelo betonizaciju, a građani su podnijeli prigovore protiv urbanističkih planova. Na državnom zemljištu, umjesto parkova i javnih površina, kako su tražili građani, predviđene su građevine drugačijeg karaktera. Prema Popisu stanovništva 2022. godine u Karpošu je bilo 19.680 domaćinstava, a 2023. godine broj se povećao na 24.589 domaćinstava.

Sad​

Vlae je također naselje u opštini Karpoš koje je doživjelo betonizaciju, a građani su podnijeli prigovore protiv urbanističkih planova. Na državnom zemljištu, umjesto parkova i javnih površina, kako su tražili građani, predviđene su građevine drugačijeg karaktera. Prema Popisu stanovništva 2022. godine u Karpošu je bilo 19.680 domaćinstava, a 2023. godine broj se povećao na 24.589 domaćinstava.

2Vlae je također naselje u opštini Karpoš koje je doživjelo betonizaciju, a građani su podnijeli prigovore protiv urbanističkih planova. Na državnom zemljištu, umjesto parkova i javnih površina, kako su tražili građani, predviđene su građevine drugačijeg karaktera. Prema Popisu stanovništva 2022. godine u Karpošu je bilo 19.680 domaćinstava, a 2023. godine broj se povećao na 24.589 domaćinstava.

 

Prije​

Naselje Debar Maalo dio je opštine Centar i prvo je naselje u Skoplju koje je pogođeno urbanizacijom. Trenutno se na prste broje stare kuće koje vrebaju investitori. Inicijative poput "Šanse za centar" u više su navrata upozoravale da se u naselju potpuno zanemaruje javni interes nauštrb privatnih interesa građevinskih tvrtki i uticajnih pojedinaca. U 2003. godini u Centru je bilo 18.848 stanova, au 2023. godini broj je porastao na 27.065 stanova.

Sad​

Naselje Debar Maalo dio je opštine Centar i prvo je naselje u Skoplju koje je pogođeno urbanizacijom. Trenutno se na prste broje stare kuće koje vrebaju investitori. Inicijative poput "Šanse za centar" u više su navrata upozoravale da se u naselju potpuno zanemaruje javni interes nauštrb privatnih interesa građevinskih tvrtki i uticajnih pojedinaca. U 2003. godini u Centru je bilo 18.848 stanova, au 2023. godini broj je porastao na 27.065 stanova.

3Naselje Debar Maalo dio je opštine Centar i prvo je naselje u Skoplju koje je pogođeno urbanizacijom. Trenutno se na prste broje stare kuće koje vrebaju investitori. Inicijative poput "Šanse za centar" u više su navrata upozoravale da se u naselju potpuno zanemaruje javni interes nauštrb privatnih interesa građevinskih tvrtki i uticajnih pojedinaca. U 2003. godini u Centru je bilo 18.848 stanova, au 2023. godini broj je porastao na 27.065 stanova.

 


Prije​

Kvart Aerodrom bio je poznat po velikim parkovima i naseljem koja se, prema nekim stručnjacima, smatralo jednom od najbolje planiranih u Skoplju. Međutim, na mjestima javnih površina i zelenila nikli su deseci zgrada. Sada u opštini Aerodrom ima 35.337 stanova, što je gotovo 12.000 više nego 2003. godine.

Sad​

Kvart Aerodrom bio je poznat po velikim parkovima i naseljem koja se, prema nekim stručnjacima, smatralo jednom od najbolje planiranih u Skoplju. Međutim, na mjestima javnih površina i zelenila nikli su deseci zgrada. Sada u opštini Aerodrom ima 35.337 stanova, što je gotovo 12.000 više nego 2003. godine.

4
Kvart Aerodrom bio je poznat po velikim parkovima i naseljem koja se, prema nekim stručnjacima, smatralo jednom od najbolje planiranih u Skoplju. Međutim, na mjestima javnih površina i zelenila nikli su deseci zgrada. Sada u opštini Aerodrom ima 35.337 stanova, što je gotovo 12.000 više nego 2003. godine.
 
Jedan od problema je zapustanje drugih gradova u vidu razvoja privrede... I ljudi sta ce, gde ce, moraju da idu u glavni grad... Ja zivim u Makedoniji na relaciji Skoplje-Kriva Palanka vec 12 godina. Negde 2010-11 se sve drasticno promenilo, na lose... Zgrade na svakom cosku, parking mesta je sve manje, komunalna higijena ne radi svoj posao, prljav, neurbaniziran grad, nefunkcionalan, svi se nabili u Skopje. Stvarno ne razumem potrebu da se zivi u centru grada. Zbog cega se daju dozvole za gradnju tih oblakodera? Jasno mi je zbog cega... Zasto se ne ide na sirenje grada nego sve se natrpava u grad? Vazduh je ocajan, zakrcene ulice, troatoari su u raspadanju...Imao sam priliku da posetim i Vatrogasnu brigadu u Autokomandi. Oni su sada primorani na samo jedan ulaz-izlaz. Zasto? Zato sto je njihov altertnativni ulaz-izlaz bio tamo gde je sada East Gate mall kao i kompleks zgrada koji se gradi u njihovoj neposrednoj blizini. I bili su primorani da ga zatvore...
 
Bio sam u oktobru u Skoplju posle skoro 15 godina.
Isao da uzmem pasoss po brzom postupku.
Pre sam cesto dolazio.
Neprijatno sam iznenadjen kolicinom novog betona i guzvom.
Srecom duvao neki vetar i bilo toplo pa sam nekako preziveo...
Volim Skoplje ali ono sto sam video jesenas ne daje mi zelju da ponovo dodjem uskoro.
 
Bio sam u oktobru u Skoplju posle skoro 15 godina.
Isao da uzmem pasoss po brzom postupku.
Pre sam cesto dolazio.
Neprijatno sam iznenadjen kolicinom novog betona i guzvom.
Srecom duvao neki vetar i bilo toplo pa sam nekako preziveo...
Volim Skoplje ali ono sto sam video jesenas ne daje mi zelju da ponovo dodjem uskoro.
U potpunosti te razumem... Pocetak arhitektonske tiranije pocinje 2014-te godine sa tim cuvenim projektom "Skopje 2014". Kada su uvalili gradjane u ogromne dugove... Beton, beton, nepotrebni beton... I sto je jos strasnije, aljkavo uradjeno... Trijumfalan kapija, galije na Vardaru... I jos mnogo toga. Inace, dobro je sto si uspeo da uzmes pasos jer sigurno znas koji haos su sada sproveli za dobijanje pasosa sa novim imenom... Cak i po hitnom pastupku.
 
Ja sam imao priliku tamo 2008 i 2012 da setam malo vise bilo super.
Nemam rodjake u Skoplju pa sam vise setao nego bio po stanovima.
Grad je lep bio onda msm i sada je samo ovo su preterali.
Mada svua je isto Beograd sarajwvo Zagreb pa i kod mene isto.
Gradjevinci se osilili a politicari dobijau mito i cute.
Narod nikad niko ne pita nista.
 
U potpunosti te razumem... Pocetak arhitektonske tiranije pocinje 2014-te godine sa tim cuvenim projektom "Skopje 2014". Kada su uvalili gradjane u ogromne dugove... Beton, beton, nepotrebni beton... I sto je jos strasnije, aljkavo uradjeno... Trijumfalan kapija, galije na Vardaru... I jos mnogo toga.
nije problem projekat "Skopje 2014" , ovde pričamo o zloupotrebi svake slobodne površine
taj projekat koji ti spominješ nema nikakve veze sa nenormalnom urbanizacijom gradskih kvartova
ne okreći temu na drugu stranu , imaš onamo na politici , pa komentariši koliko te volja
 
Ja sam imao priliku tamo 2008 i 2012 da setam malo vise bilo super.
Nemam rodjake u Skoplju pa sam vise setao nego bio po stanovima.
Grad je lep bio onda msm i sada je samo ovo su preterali.
Mada svua je isto Beograd sarajwvo Zagreb pa i kod mene isto.
Gradjevinci se osilili a politicari dobijau mito i cute.
Narod nikad niko ne pita nista.
Pazi, nisam protiv gradnje. Ali centar grada se ne pipa! Grad se siri na spolja a ne na unutra...
 
nije problem projekat "Skopje 2014" , ovde pričamo o zloupotrebi svake slobodne površine
taj projekat koji ti spominješ nema nikakve veze sa nenormalnom urbanizacijom gradskih kvartova
ne okreći temu na drugu stranu , imaš onamo na politici , pa komentariši koliko te volja
Ja inace ne razumem potrebu da se svi nabijau na vec izgradjene povrsine.
Evo i kod nas isto.
Livade koliko hoces okolo a svi idu u centar.
Kod mene u naselju jedva se odbranili da izmedju dva nebodera ne naprave zgradu umesto decjeg igralista.
A to ne bi uspeli da tri komsinice nisu bile xzaposlene u opstini na jakim pozicijama.
 
nije problem projekat "Skopje 2014" , ovde pričamo o zloupotrebi svake slobodne površine
taj projekat koji ti spominješ nema nikakve veze sa nenormalnom urbanizacijom gradskih kvartova
ne okreći temu na drugu stranu , imaš onamo na politici , pa komentariši koliko te volja
To je inicijalna kapisla za dalje unistavanje urbanizacije grada... A hteo ti to ili ne, politika itekako igra bitnu ulogu. Mozes ti da pricas koliko hoces o ovoj temi i svi vrlo dobro znamo sta se radi... Jer ipak zivim ovde vec vise od 10 godina... Tamo gde je nekad bio lep park, nikla je zgrada, ceo Aerodrom je postao komplex oblakodera gde ljudi gledaju jedni drugim u sobe... Oblakoderi nicu kao pecurke svuda! Pa cak i na Vodnu. A sta mislis odakle im dozvole?
 
Ja inace ne razumem potrebu da se svi nabijau na vec izgradjene povrsine.
Evo i kod nas isto.
Livade koliko hoces okolo a svi idu u centar.
Kod mene u naselju jedva se odbranili da izmedju dva nebodera ne naprave zgradu umesto decjeg igralista.
A to ne bi uspeli da tri komsinice nisu bile xzaposlene u opstini na jakim pozicijama.
Ljudi idu tamo gde im pruzis osecaj sigurnosti, socijalni zivot. Da se vise promovise fokus na drugu stranu, od odnosno da se ostvari zivot van centra grada, ne bi bilo problema.
Na primer, opstina Sopiste. Izgradjena zgrada pri dnu Vodna. Lepa, nova, mirno mesto, cist vazduh, pogled na Skoplje. Milina. Ali... Sta ti to sve vredi kad nemas kanalizaciju vec septicku jamu, kad zimi zaledi put, kako ce kolima da se spustis do grada, a ne ciste? Prodavnice nigde nema, za sve nesto treba ti auto... Jbg
 
To je inicijalna kapisla za dalje unistavanje urbanizacije grada... A hteo ti to ili ne, politika itekako igra bitnu ulogu. Mozes ti da pricas koliko hoces o ovoj temi i svi vrlo dobro znamo sta se radi... Jer ipak zivim ovde vec vise od 10 godina... Tamo gde je nekad bio lep park, nikla je zgrada, ceo Aerodrom je postao komplex oblakodera gde ljudi gledaju jedni drugim u sobe... Oblakoderi nicu kao pecurke svuda! Pa cak i na Vodnu. A sta mislis odakle im dozvole?
postavio si problem "Skopje 2014", što nema veze sa temom ovo gore što su postirao je u redu i u kontekstu
ja živim ovde ceo život i tačno mogu da ti kažem kako sam i zemljotres preživeo , i kako je koja kuća nestajala u ime bolje budućnosti
10 godina života u Skopje za mene je ja jedan minut tebe u Skopje
 
Ljudi idu tamo gde im pruzis osecaj sigurnosti, socijalni zivot. Da se vise promovise fokus na drugu stranu, od odnosno da se ostvari zivot van centra grada, ne bi bilo problema.
Na primer, opstina Sopiste. Izgradjena zgrada pri dnu Vodna. Lepa, nova, mirno mesto, cist vazduh, pogled na Skoplje. Milina. Ali... Sta ti to sve vredi kad nemas kanalizaciju vec septicku jamu, kad zimi zaledi put, kako ce kolima da se spustis do grada, a ne ciste? Prodavnice nigde nema, za sve nesto treba ti auto... Jbg
kao i svaka metropola puna doseljenika
 
postavio si problem "Skopje 2014", što nema veze sa temom ovo gore što su postirao je u redu i u kontekstu
ja živim ovde ceo život i tačno mogu da ti kažem kako sam i zemljotres preživeo , i kako je koja kuća nestajala u ime bolje budućnosti
10 godina života u Skopje za mene je ja jedan minut tebe u Skopje
Klasicni balkanski mindset. "Ja tebi mogu ovo, ono, znas ti ovo, ono?" Zar se ne slazes da je taj projekat unistio jednu istoriju i stvorio vestacku novu istoriju grada i Makedonije? Da je unisten lik sa baroknim fasadama? Jeste, izgradili su zgrade, nove kvarrove, jeste infrasturktura grada je predivdjena za 300000 ljudi a ne od 600-700000. Unistene parcele za obdanista, skole... Ljudi nemaju para za odrzavanje, poreze, i aj da prodamo plac i dobicemo jedan stan ili dva... Ok, sasvim legitimno jer je puka sirotinja. Covek koji ima novca, on ne zivi u Skoplju vec sto dalje. A u Skoplju radi...
 
Klasicni balkanski mindset. "Ja tebi mogu ovo, ono, znas ti ovo, ono?" Zar se ne slazes da je taj projekat unistio jednu istoriju i stvorio vestacku novu istoriju grada i Makedonije? Da je unisten lik sa baroknim fasadama? Jeste, izgradili su zgrade, nove kvarrove, jeste infrasturktura grada je predivdjena za 300000 ljudi a ne od 600-700000. Unistene parcele za obdanista, skole... Ljudi nemaju para za odrzavanje, poreze, i aj da prodamo plac i dobicemo jedan stan ili dva... Ok, sasvim legitimno jer je puka sirotinja. Covek koji ima novca, on ne zivi u Skoplju vec sto dalje. A u Skoplju radi...
ti ovo pričaš za Beograd , Zagreb , NS, malo si se pogubio u temi
 

Back
Top