„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Šta ćemo ako dokažem da u osnovi piramide indogermanistike, odsek komparativna lingvistika, stoji proizvoljnost koja je uslovljena jedino prihvatanjem stava o odsustvu Slovena na Slovenskom Jugu (vulgarno nazvanom Balkan) do 6. veka? Što se radosti crtanja tiče, već sam te tri puta molio da daš primer gde se neka reč u svim neslovenskim indogermanskim jezicima javlja nemetatezirano, pa ništa.

Načelno prihvatam predlog. Imamo vremena.

O tome smo već diskutovali sa Igorom, ali izgleda da je zaboravio.

On je ako se ne varam (neka me ispravi), rekao kako je metateza likvida počela negde u 8. veku i trajala negde do 9. veka. U to vreme Sloveni su bili na svim tim prostorima gde se i danas nalaze, pa se zato postavlja pitanje:

1. Koji je razlog da je došlo do metateze likvida kod Slovena?

2. Kako to da je došlo do metateze likvida kod svih Slovena?

3. Da li je slučajnost da su se navodnom slovenskom metatezom likvida reči vratile u "prvobitno stanje" (primer: brig - berg - breg)?
 
Nisi kadar da postavljas pitanja... Dijelovi Italije (Furlanija, Julijska krajina) "odslovenjene" (tupavog li izraza, majko mila) zemlje?

Izgleda nisi ni ti kadar da odgovoriš, pa zato ne znam zašto se uopšte javljaš? Ako nisi sposoban da odgovoriš na dole navedena pitanja, nemoj da se javljaš bez veze:

Kako to da Sloveni imaju imena za sve morske životinje, ponavljam sve, za sav planinski relief, bilje i životinje u tom području, za kraški svet,...znači potpuno sve, nisu uzeli ni jednu jedinu reč od nekakvih naroda koji su navodno živeli pre njih ovde? Kako to?


Do sada nisam dobio nikakav odgovor ni na pitanje: kako to da je najviši procenat "starih" haplogrupa na području Srbije, Bosne i Hercegovine, Dalmacije, Crne Gore, a baš su na ta područja došli Srbi po nalogu Iraklija, zbog toga što su bila potpuno opustela?!

10.15. Gregory to Maximus, bishop of Salona, July 600
"In fact I am very much afflicted and disturbed over the race of Slavs that threatens you so greatly. I am afflicted by the suffering that I share with you, and I am disturbed that the Slavs have already begun to enter Italy through the Istrian approach."

Prevod V. Klaica:

"Godine 600. pisao je već papa Gregorije I. Veliki salonskomu nadbiskupu Maksimu: Radi slavenskoga puka, koji vama silno prijeti, žalostim se jako i živo sam zabrinut. Žalostim se tim, pošto već s vama patim; a zabrinut sam, jer su već (Slaveni) kroz Istru stali ulaziti u Italiju."

martyn1a-1.jpg


John R. C. Martyn, The Letters of Gregory the Great, vol. III, Pontifical Institute of Mediaeval Studies, Toronto, 2004, p. 724.


Sloveni sa severa bežali su pred najezdom Avara, Huna,...ali to ne znači da na jugu nije bilo takođe Slovena. Ima tih primera u istoriji koliko hoćeš i u obrnutom smeru pred recimo najezdom Osmanilja - gde su Sloveni sa juga bežali Slovenima na severu. "Problem" je u tome što se prvi pomen Slovena javlja na sseveru preko Dunava, pa se onda proširuje na sve ostale Slovene.

Naveo sam nekoliko citata pokojnog g. Živkovića (Južni Sloveni pod vizantijskom vlašću: 600-1025) gde se zamenjuje Slovene sa Avarima, a nekada se napominje i kako su Avari zajedno vodili i Slovene kao robove.



Da, u Albaniji su neslovenski toponimi zastupljeniji od slovenskih, pogotovo duze cijele obale, te u centralnom i sjevernom dijelu (jako vazno, nekadasnje prebivaliste ilirskih plemena i centar Komanske kulture) zemlje. Juzni dio je bogat slovenskim nazivima ali ima isto toliko i neslovenskih. Ocito nisi ni pogledao mapu Selischeva iz 1931.

http://forum.krstarica.com/showthre...ma-Albanije-ko-bi-se-tome-nadao-(Google-maps)


1931 godine? To ti je isto kada bi rekao za jedno 100 godina - pogledaj toponimiju Kosova i Metohije; koliko ima srpskih toponima a koliko albanskih? Razumeš?

"laku noć" laba naktis
 
Poslednja izmena:
Odlično, Vučko:D

Neprovereno, sa wiki, keltski naziv "elb" znacio bi VELIKA.
U samoj Češkoj postoji pritoka, u gornjem toku Labe, koja se zove BELA LABA.https://cs.wikipedia.org/wiki/Bílé_Labe
njen vodopad
Bile_labe5.jpg

Ovde je lep geo-prikaz, Bela i Mala Laba su oko gradića Šindlerov mlin
http://www.ubytovani-spindleruv-mly...rfall-in-the-czech-republic__s2538x27217.html

Vrlo blizu je i pritoka Labe je zvana MALA LABA,https://de.wikipedia.org/wiki/Malé_Labe
što bi opravdalo nazive "Velika Laba"- Bela Laba- Alba Albe ........i Mala Laba.

Ne može. Jer onda bi imali "Velika Laba" i "Mala Velika". Laba ipak dolazi od božanstva Laburus - e sada šta ovaj Laburus znači to ćemo da odkrijemo polako :D

Možda je povezano sa imenom LAVA (tekuća materija koja dolazi iz unutrašnjosti zemlje i teće polako). Imamo i jedan toponim sa tim imenom: reka LAVA u Rusiji i Poljskoj: https://en.wikipedia.org/wiki/Łyna_River
 
Naravno da je lako lingvistikom se poigravati, ali je problem neupućenih što se ta igra, ničim u potpunosti potvrdiva, odvija i na najvišem naučnom nivou. Žalosno je što se ovde ta publikovana "igra" od priučenjaka bahato pokušava predstaviti apsolutno i jedino mogućom istinom.

Što se tiče te mačke, na to je bilo odgovoreno, 9. marta oko 20:45:



Ali te poruke tamo više nema zbog "spajanja poruka". To je paradigmatično za one pronicljive Ahilove teze po pitanju indogermanistike: 3. "institucionalizam" i 5. "cenzura":




Međutim, zbog germanocentrične ideološke paradigme, tzv. bečko-berlinsku školu, bolje je zvati indogermanska, nemačkoarijevska ili, naprosto, die Hitlerschule.

Primer na osnovu kojeg sam prikazao sistem "ruka ruku mije" je knjiga Zbignjeva Goluba u kojoj Golub nakon nekoliko stranica iscrpnog teoretisanja u okvirima indogermanističkih pravila o glasovnim promenama rezignirano konstatuje kako predložene modele, parafraziram, "moramo odbaciti jer se ne uklapaju u postojeći istoriografski matriks":
Drugo, što se tiče naziva reke Dunav, dodajem i etimološku analizu iz knjige Zbignjeva Goluba:

qLnZXzN.gif

Zbigniew Gołąb, The origins of the Slavs. A linguist's view, Columbus: Slavica Publishers, Inc., 1992, str. 239-241

Intersantno je da Golub u rečenici koja sledi odmah za ovim citatom konstatuje da je data analiza istoriografski neodrživa. S druge strane, istoriografija se, šatro, oslanja na lingvistiku, a lingvistika ne sme da protivureči istoriografskim stavovima, što znači da se u lingvistici selektivno iznose određenom istoriografskom konceptu podobni stavovi, pa se onda istoriografija na njih poziva. I tako u krug. Tako to ide u die Hitlerschule. :kafa:

Inače, Golub je veoma svestan naučnik, razlikuje stavove i pretpostavke od činjenica i knjiga je vredna po pitanju obaveštenja koja donosi, ali ne i po pitanju konačnih zaključaka.


Ko ima malo klikera, na osnovu desetina slovenskih potvrda naziva za vodotok, shvatiće očiglednost teze da je latinska reč Danubius izvedena is slovenske Dunav ili Dunaj , a ne iz nekih iranskih reči ili šta se sve ovde ne istresa od bukvalističkog kluba koji malodušno u cilju pothrane sopstvenog ega kopira indogermanističke modele kojima maca odavno kuca na vratanca. Ne to raditi...
nono%283%29.gif


Imamo na vagone današnjih potvrda u hidronimima: Dùbanjak, Dùbna, Dùbno, Dubòčac, Dȕbočāj, Dubočánac, Dubòčec, Dȕbokāš, Dùbolj, Dȕmboka itd. Tako da je latinsko Danubius došlo od srpskog Duban, nakon metateze u Dunab koje je naknadno dalo Dunav, Dunaj i (danas mađarsko Dona) Duna. Inače, dub tj. dlb (u značenju dubine) došlo je od starije onomatopeje glb odakle i sinonimi glubina (dubina) i glib (blato), pa i glina od glibna. Na izvoz imamo i starijih oblika sa potvrdom u hidronimima Glìbočica, Glìbokī, Glòbočica, Glòmboka (kajkavski), Glùbokī járak, Glùbokī pòtok, Глубокий Поток itd. Dno je došlo od "dubno" (dъbno) (dъbъn, dъnъb). Ove poslednje metateze odigrale su se značajno pre pojave prvih zapisa imena reke Dunav (recimo u 7. veku pre Hrista). E, sada, što indogermanistika ima iracionalan poriv da tvrdi kako je slovenski jezik do osmog veka bio konzerviran, nastao na jednom malom prostoru, u jednom vremenu bliskom osmom veku proizilazi iz podsvesne težnje za zatiranjem slovenskog imena i jezika.

Tačno je da na strani slovenskog autohtonizma postoje slaboumnici i neopamećenici koji protivčinjenično ustrajavaju na svojim fiksidejama. Ali, na drugoj strani imaju dostojnog suparnika koji se drži odavno instalirane ideološke šeme u lingvistici i istoriografiji, dok im teze onih prvih dođu kao zicer za licemerno likovanje nad klimavim tezama. Treća strana, ako neko nije obavešten, postoji. To je ona strana koja vidi da sve dosedmovekovno-močvarnoslovenske teze indogermanistike imaju alternativni održivi model. Pa, iako je i to više nego dovoljno za ustanovu/vaspostavu škole, imaju i više od toga. Na primer, opšteslovenska slatkovodne hidro-terminologije može se ad hoc objasniti na najmanje dva načina. Prvo, Sloveni su se sa Slovenskog Juga (vulgarno prozvanog Balkan) postepeno širili kroz predele u kojima nije bilo mora, tako da je kroz nekoliko generacija neupotrebljavana terminiologija izumrla pa je pri kontaktu novih generacija Slovena sa severnim morima moralo doći do formiranja nove primorske terminilogije, i to u delu koji se pojmovno ne poklapa sa slatkovodnim terminima. Drugi model odsustvo opšte slovenske pomorske terminologije objašnjava modelom po kojem su se centralna i severna plemena Slovena sa Slovenskog Juga širila na sever, dok su južna zbog odvojenosti reljefom visokih planina koje odvaja more od zaleđa Slovenskog Juga ostajala sesilna, što se i uklapa u nevlaški-nenomadski tip južnih slovena s mora i priobalja.

Reke DUBNA u Rusiji: https://en.wikipedia.org/wiki/Dubna_River_(Volga_basin)

Hidronimi u Češkoj:
- reka DUBANKA: https://www.google.si/maps/@49.9916394,15.7221769,15z
- jezero DUBINA: https://www.google.si/maps/@50.4383087,15.7529108,15z
- jezero DUBENSKY RYBNIK: https://www.google.si/maps/@48.978353,14.3808317,15.25z
- jezero DUBSKY RYBNIK: https://www.google.si/maps/@49.1104009,14.0172514,15z
- jezero DUBU RYBNIK: https://www.google.si/maps/place/Dub%C5%AF+rybnik,+377+01+Rodv%C3%ADnov,+%C4%8Ce%C5%A1ka+republika/@49.1593664,15.0837925,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x470cd0fae86d20b7:0xddec09066911ed4f


 
Poslednja izmena:
Izgleda nisi ni ti kadar da odgovoriš, pa zato ne znam zašto se uopšte javljaš? Ako nisi sposoban da odgovoriš na dole navedena pitanja, nemoj da se javljaš bez veze:

Kako to da Sloveni imaju imena za sve morske životinje, ponavljam sve, za sav planinski relief, bilje i životinje u tom području, za kraški svet,...znači potpuno sve, nisu uzeli ni jednu jedinu reč od nekakvih naroda koji su navodno živeli pre njih ovde? Kako to?


Do sada nisam dobio nikakav odgovor ni na pitanje: kako to da je najviši procenat "starih" haplogrupa na području Srbije, Bosne i Hercegovine, Dalmacije, Crne Gore, a baš su na ta područja došli Srbi po nalogu Iraklija, zbog toga što su bila potpuno opustela?!



Sloveni sa severa bežali su pred najezdom Avara, Huna,...ali to ne znači da na jugu nije bilo takođe Slovena. Ima tih primera u istoriji koliko hoćeš i u obrnutom smeru pred recimo najezdom Osmanilja - gde su Sloveni sa juga bežali Slovenima na severu. "Problem" je u tome što se prvi pomen Slovena javlja na sseveru preko Dunava, pa se onda proširuje na sve ostale Slovene.

Naveo sam nekoliko citata pokojnog g. Živkovića (Južni Sloveni pod vizantijskom vlašću: 600-1025) gde se zamenjuje Slovene sa Avarima, a nekada se napominje i kako su Avari zajedno vodili i Slovene kao robove.





http://forum.krstarica.com/showthre...ma-Albanije-ko-bi-se-tome-nadao-(Google-maps)


1931 godine? To ti je isto kada bi rekao za jedno 100 godina - pogledaj toponimiju Kosova i Metohije; koliko ima srpskih toponima a koliko albanskih? Razumeš?

1. Pomorska terminologija bas blizu tih "odslovenjenih" podrucja (Rovinj-Istra, Chioggia) ima jako malo izvornih slovenskih izraza. Vec sam postavljao clanak Mirka Deanovica, sazetak: "comparatively few foreign / Slavonic / elements have been found".. Dalje, jednu vaznu i iskonsku rijec "more", Slovenci su koristili za mocvarno podrucje ili slatkovodno jezero, kao Cesi, Slovaci i Rusi. U ovom slucaju su isto postavljeni relevantni radovi (ruskog jezikoslovca Isacenka zajedno sa komentarom Ivana Vukovica za vrijeme Simpozijuma o Ilirima odn. slovenacke naucnice Metke Furlan), a Igor je postavio sken zgodne Saskije.

2. Sto se tice slovenskih, tj. neslovenskih toponima u Albaniji, opet ne razumijes, mora ti se sve ponavljati kao djaku-ponavljacu. Neslovenski toponimi nisu "promenjeni" kao sto tvrdis (odn. tvoj kolega) nego upravo suprotno: oni su zastupljeniji od slovenskih u cijeloj zemlji, a pogotovo po cijelom podrucju iznad rijeke Shkumbi, znaci centralni i sjeverni dio. Selischev je standardno stivo.

3. Ma nemoj. Sloveni u upali u Istru, zatekli svoju slovensku ("odslovenjenu", pretpostavljam) bracu, nakon sto su se lijepo pozdravili i izljubili, tu istu bracu su pobili i toliko opljackali, hronicar drhtavom rukom biljezi "da je to bilo vrijedno plakanja".

Jos nesto:

Kao što je Mrkalj rekao

Ti mu bezuslovno vjerujes. Jesi li ljudsko bice ili slijepa ovca?

Je li mu ovo vjerujes?

2. Osim pomenutog Dušanovog zakonika („Srbin da se ne ženi u vlaseh"), postoji niz zakona i povelja koje tretiraju odnos vlaha i srba.

Hoce da rusi BB skolu (vidim da mu slabo ide, samo se bespomocno koprca u mrezi vlastitih kontradikcija i neznanja) i rjesava vlaske zagonetke, a pravi tako pocetnicke greske. Zamisli da je istupio sa ovim podebljanim dijelom na nekom naucnom simpozijumu? Glavu bi mu otkinuli. Ova recenica jos uvijek sramotno stoji na njegovom zalosnom politicko-propagandnom blogu koji si mi najtoplije preporucio prije mjesec ili dva.
 
Poslednja izmena:
У словенским језицима спроведени су ликвидна метатеза и пуногласје као један од начина за уклањање затворених слогова, сви остали индоевропски језици показују старије стање.
.

Ajd i da kažemo da je tako.

"Slavenske su riječi bez metateze likvida zabilježene u inojezičnim izvorima – tako Grk Teofan bilježi slavenska imena ̓Αρδάγαστος i Δαργαμηρός (u stsl. bi ta imena glasila Radogostъ i Dragoměrъ)."

Hajde onda pojasni koje je to slavensko ime Ardagost?
 
Poslednja izmena:
Ajd i da kayemo da je tako.

"Slavenske su riječi bez metateze likvida zabilježene u inojezičnim izvorima – tako Grk Teofan bilježi slavenska imena ̓Αρδάγαστος i Δαργαμηρός (u stsl. bi ta imena glasila Radogostъ i Dragoměrъ)."

Hajde onda pojasni koe je to slavensko ime Ardagost?

У твојој објави си већ навео одговор. Αρδάγαστος одговора каснијему Радогостъ, забележен је облик пре метатезе и преласка краткога a > o.

Ради се о премени као у речи рало < *orlo < *ordlo, дочим се непреметен корен чува у глаголу орати где није било затворенога слога.

Прасловенски је прошао кроз разне гласовне промене у циљу уклањана свих затворених слогова, у посведоченом старословенском тај процес је потпуно завршен.
 
Poslednja izmena:
У твојој објави си већ навео одговор. Αρδάγαστος одговора каснијему Радогостъ, пре метатезе и преласка краткога a > o.

Ради се о премени као у речи рало < *orlo < *ordlo, дочим се непреметен корен чува у глаголу орати где није било затворенога слога.


Dakle tvoja ideja je da je Ardagost izvorno slovensko ime a da je Radogost devijantna verzija?
A sta cemo sa rije, rilica, ralo? Da li je svuda bila metateza?
 
Не, ту нема места метатези као што нема ни етимолошке везе.

Могао би прочитати и научити нешто о ликвидној метатези, те и почети проверавати имају ли речи које наводиш исти корен.
Не можемо заиста разговарати ако немаш никаква знања, а упркос томе одбацујеш научне теорије.

Каква изворна имена, какве девијантне верзије, какве моје идеје? Језици се константно мењају, то одговара на твоје питање.

Не пиши у моје име, моје објаве довољно су јасне и прецизне.
 
Poslednja izmena:
Не, ту нема места метатези као што нема ни етимолошке везе.
Nema mesta kada treba da se objasni metateza.

Могао би прочитати и научити нешто о ликвидној метатези, те и почети проверавати имају ли речи које наводиш исти корен.
Не можемо заиста разговарати ако немаш никаква знања, а упркос томе одбацујеш научне теорије.
Nigde ja nisam rekao da odbacujem naucne teorije.

Каква изворна имена, какве девијантне верзије, какве моје идеје? Језици се константно мењају, то одговара на твоје питање.
Ta pretpostavka ti je netacna.

Не пиши у моје име, моје објаве довољно су јасне и прецизне.
Nigde ja nisam pisao u tvoje ime.
 
Nema mesta kada treba da se objasni metateza.
Глагол рити (овде укључујемо и изведенице) нема етимолошке везе с ралом и глаголом орати. Исто тако нема слогове на које би деловала ликвидна метатеза.

Ево у којим условима се јављала: https://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_liquid_metathesis_and_pleophony#Reflexes_in_Slavic_languages

Nigde ja nisam pisao u tvoje ime.
Јеси. Ја нигде нисам спомињао изворна имена, девијантне верзије и моје идеје
 
Poslednja izmena:
Глагол рити (овде укључујемо и изведенице) нема етимолошке везе с ралом и глаголом орати. Исто тако нема слогове на које би деловала ликвидна метатеза.

Neverovatno je da ti zaista mislis da nema etimoloske veze izmedju te dve reci.

http://oldeuropeanculture.blogspot.com/2015/04/ri.html


This word has these cognates in other Slavic languages: Old Church Slavonic рити (riti), Russian рыть (ryt’), Belarusian рыць (ryc’), Old East Slavic рыти (ryti), Polish ryć, Upper Sorbian ryć, Czech rýt, Slovak ryť, Lower Sorbian ryś, Polabian råjě, Bulgarian рия (ríja), Macedonian рие (rie), Serbo-Croatian ри̏ти (rie), Slovene ríti, Old Church Slavonic рыти (ryti).


rilo - sharp pointy tool for making holes or gouges, snout, plow
ralo, ral, ralica, oral - plow, sharp pointy stick for making furrows, gouges in the ground. This is extremely important example of the mutation of middle "i" rilo into "a" in ralo (both meaning plow, tool for making gouges, furrows, paths), which is also found in Irish.

Ranik, raonik, ralnik, ralo = plowshare


From Latin proboscis, from Ancient Greek προβοσκίς "elephant's trunk,"??? In Serbian "probosti" means to puncture, to bore through, which is is exactly what these organs are for.

Rilica is a diminutive of rilo, rila, meaning something small pointy, sharp used for gouging, cutting, sticking into, poking, making holes...Something pointy used to cut a surface...

riljati - dig with a spade, cut the soil
riljač - spade
rana - wound. Probably from ri, ra + na = cut + on
rita - rag, ripped cut clothes. rita = ri + ta = cut, scraped, ripped + that, something

rnj, rnje - snout, what pigs use to gouge. From ri + nj = cut, gouge + with it = the thing with which you gouge. In Serbian the pig rije, ruje meaning it gouges the ground...






Јеси. Ја нигде нисам спомињао изворна имена, девијантне верзије и моје идеје
Ne citas pazljivo. Nigde ja nisam tvrdio da si ti to rekao, te nemoj ti da radis ono za sta lazno optuzujes mene.
 
Ово је блог особе која је писала и на овом форуму и која нема лингвистичкога ни историјскога знања. Насумична писанија сматраш поузданим референцама?

Многи етимолошки речници доступни су на мрежи, можеш наћи који и проверити да је моја тврдња тачна и да етимолошке везе ту нема.

Немам намеру даље траћити време на некога ко ми шаље Даблинове блоговске несувислости.
 
Ово је блог особе која је писала и на овом форуму и која нема лингвистичкога ни историјскога знања. Насумична писанија сматраш поузданим референцама?

Многи етимолошки речници доступни су на мрежи, можеш наћи који и проверити да је моја тврдња тачна и да етимолошке везе ту нема.

Немам намеру даље траћити време на некога ко ми шаље Даблинове блоговске несувислости.

Meni je jasno da postoji veza, a ako tebi nije ne znam sta da ti kazem. Mozes da budes i doktor nauka po teorijskom znanju, ali ti za sada ocigledno nedostaje sluha da dublje analiziras stvari.
 
Nema potrebe da se izvinjavas. Ti imas stav iz literature i to je u redu. Ali mi ostali koristimo mozak da dovedemo u pitanje to sto pise. A to sto pise nije matematika ili Njutnovi zakoni, vec vrlo diskutabilni zakljucci.
A ako ti ne zelis da se prikljucis svemu tome, ne moras. Bilo bi lepo, ali te u krajnjem slucaju niko ne tera.
 
Nema potrebe da se izvinjavas. Ti imas stav iz literature i to je u redu. Ali mi ostali koristimo mozak da dovedemo u pitanje to sto pise. A to sto pise nije matematika ili Njutnovi zakoni, vec vrlo diskutabilni zakljucci.
A ako ti ne zelis da se prikljucis svemu tome, ne moras. Bilo bi lepo, ali te u krajnjem slucaju niko ne tera.

Jedno je koristiti mozak, a drugo pričati napamet.

Ko npr. vučko, ja sam mu bio skenirao i slao more literature, ali on je rekao da u svom životu (čak ni kada bi napravio izbor i čitao pomalo pet godina) jednostavno nema vremena da se bavi ovim stvarima. No, u isto vrijeme postavlja ponekad i to vrlo obilate poruke ovdje o svakojakim teorijama koje se tiču stvari koje ni najmanje ne razumije. To znači da je svrha zapravo čista zajebancija.
 
Sigurno ima nekih koji pričaju napamet, ima opet oni koji pričaju sve što im padne na pamet, onih koji iznose sve bitno što zapažaju a i onih koji to podrobno analiziraju. Za razliku od konvencionalnog pristupa koji ima svoj metodološki pristup na univerzitetima, ali koji nažalost pokušava sve da stavi u okvire koje je postavila BB škola, mi ovde pokušavamo da pristupimo problemu sa malo drugačije strane. Dok se ne omogući ljudima da se na ozbiljan način bave ovom tematikom u odgovarajućim ustanovama, ovo će sigurno ljudima iz struke nastaviti da deluje kao neozbiljno ili amaterski.
 
Не, ту нема места метатези као што нема ни етимолошке везе.

Ne shvatam. Kako nema etimološke veze kad su u pitanju posvedočene varijante imena jednog te istog baje?

Ardagost ili Radogost - južnoslovenski poglavica iz 6. veka pod antskim kraljem Musoikiosom.

Ardagast or Radogost[SUP][1][/SUP] (Cyrillic: Ардагаст ; fl. 584-597[SUP][2][/SUP]) was a 6th-century South Slavic chieftain under King Musokios of the Antes.

The name may derive from Slavic rada - "council" and gościć or hostit - "to host", meaning "the one who hosts the council". It could have been a personal name, or an acquired title designating the leader or chieftain of a council, assembly, or veche.

Menander Protector writes about Ardagast in his works, and the Strategikon of Maurice (late 6th century) makes mention of him.[SUP][1][/SUP]

Ardagast may have led the Slavs who plundered Greece in 577.[SUP][2][/SUP][SUP][not in citation given][/SUP]

After the Avar Khagan Bayan I and the Byzantine Emperor Emperor Maurice concluded a treaty in 584, Ardagast raided Thrace, penetrating as far as the Long Wall. The Slavs suffered defeats only twice: at the Erginia river near the Long Walls (583) and in the Ansinon neighbourhood of Hadrianople at the hands of Comentiolus. The Slavs were later driven out of the Astica region.[SUP][3][/SUP]

The raid in Thrace in 585[SUP][4][/SUP] prompted Emperor Maurice to deal with the Slavs - sending an army under commander-in-chief Priscus and infantry commander Gentzon to cross the Danube at Dorostolon (present-day Silistra) and to carry out a surprise attack on the Slavs in their own territory (as the Slavs had long been pillaging the Byzantine Empire).[SUP][5][/SUP] The Byzantine army arrived at the Slavic camp at midnight, surprising the Slavs, who fled in confusion; Ardagast fell on a tree stump and was almost captured, but luckily he was near a river and eluded the attackers.[SUP][5][/SUP]

Priscus sent his lieutenant Alexander across the Helibakion (Ialomiţa River) to find Slavs who were hiding in the woods and swamps, they failed to burn out the people hiding there, but a Gepid Christian who was associated with the Slavs deserted and revealed a secret passage. The Byzantine army then easily captured the Slavs, who according to the Gepid, were spies sent by King Musokios, who just heard about the attack on Ardagast.[SUP][6]

[/SUP]
1. Relations between the autochthonous population and the migratory populations on the territory of Romania: a collection of studies, p. 198

2. History of the Later Roman Empire from Arcadius to Irene, p. 144

3. Bury, John Bagnell (2008) [1889]. History of the Later Roman Empire from Arcadius to Irene. Cosimo classics history 2. Cosimo, Inc. p. 119. ISBN 9781605204055. Retrieved 2015-04-01. "The barbarians were driven from Astica, as the region was called which extends between Hadrianople and Philippopolis, and the captives were rescued from their hands."

4. Balkan studies: biannual publication of the Institute for Balkan Studies, Volume 37, p. 48

5. History of the Later Roman Empire from Arcadius to Irene, p. 128

6. History of the Later Roman Empire from Arcadius to Irene, p. 129
 
Slavene u pravu si. Ovde ima mnogih, kao na primer Igor, koji ne vole da citaju al vole da pljuju po onome sto ne vole da citaju. Oni su odavno procitali sve sto vredi, to su lepo napamet naucili, i sad to samo povracaju po svemu sto se sa tim sto su oni napamet naucili ne slaze.

Igore, ja sam ovde prestao da navracam upravo zbog tebe i tebi slicnih. Ti si cak jedno vreme koliko se secam bio i administrator, koji je cak brisao postove ljudi sa kojima se nije slagao. To je vrhunski argument nema sta. Sa takvim argumentima se svaka diskusija zavrsava.

Stvari se menjanju. Novi genetski i arheoloski podaci menjaju nase znaje o tome ko je od koga nastao, ko se kad gde naselio, ko je na koga uticao. Ono sto ljudi ne znaju je da je danasnja lingvistika bazirana na staroj slici sveta koja se rusi u prasinu. I dok se arheologija i istorija prilagodjavaju ovoj promeni, lingvistika je zabila glavu tamo gde sunce ne sija i ignorise sve te promene kao da ne postoje. A te promene imaju nesagledive posledice u utvrdjivanju koje su se reci razvile od kojih reci i koji su se jezici razvili od kojih jezika i koji su jezici zaista najmladji a koji najstariji.

Za razliku od Igora ja verujem da jos uvek ima mnogo stvari koje tek treba otkriti.
 
1. Pomorska terminologija bas blizu tih "odslovenjenih" podrucja (Rovinj-Istra, Chioggia) ima jako malo izvornih slovenskih izraza. Vec sam postavljao clanak Mirka Deanovica, sazetak: "comparatively few foreign / Slavonic / elements have been found"..

Sloveni imaju samo svoje reči za morske životinje, a i bilje. Ako imaš vremena pogledaj.



Dalje, jednu vaznu i iskonsku rijec "more", Slovenci su koristili za mocvarno podrucje ili slatkovodno jezero, kao Cesi, Slovaci i Rusi. U ovom slucaju su isto postavljeni relevantni radovi (ruskog jezikoslovca Isacenka zajedno sa komentarom Ivana Vukovica za vrijeme Simpozijuma o Ilirima odn. slovenacke naucnice Metke Furlan), a Igor je postavio sken zgodne Saskije.

Reka MURA (lat. Murus)

"O izvoru imena reke među etimolozima nema sasvim jedinstvenog mnjenja. F. Bezlaj je pre nekog vremena tvrdio, da sadašnje ime reke Mura nije prvobitno, nego se ono razvilo iz starijeg imena Mōra. To ime potiče od ilirskog imena Marus, od kojeg potiču pored reke Mure i druga rečna imena, naprimer Morava (Srbija), Morača (Crna Gora), Moriš (srpsko ime za mađarsku Maros, romunsko Mureş).
Suprotno tome mišljenje ima M. Snoj, koji tvrdi da je ime reke slovenskoga izvora. Njegovo je mišljenje da se ovo ime razvilo iz slovenačke reči murъ = taman, crn. Ova se je reč održala u rečima muren, mura (životinja tamne boje) i murka. Onda bi ime ove reke moglo da znači tamna voda.
Moguče je i da ovo ime potiče od nemačke (alemanske) reči der Mur = blato, od koje je nastao bavarski i austrijski izraz die Mure = blatni ili drobirski tok u planinama. Ove vrste pojava veoma su česte u centralnim Alpima, gde je površina od neprepustivih metamorfnih i magmatskih kamnina, takođe u gornjem delu reke Mure u Austriji (http://sl.wikipedia.org/wiki/Mura).

Moje je mišljenje da su obijica, i F. Bezlaj i M. Snoj u pravu. Zašto?
Zato jer reč mur u slovenačkom jeziku znači nešto crno, tamno, a slično značenje imala je i slovenska boginja Morana.

Rečni slovenačkog književnog jezika: http://bos.zrc-sazu.si/cgi/a03.exe?name=sskj_testa&expression=mur&hs=1
múra -e [SIZE=-1]ž[/SIZE] ȗ crnkasta životinja, obično krava
muráva -e [SIZE=-1]ž[/SIZE] [SIZE=-1]nar.[/SIZE] nizka, mehka trava
múrček -čka [SIZE=-1]m[/SIZE] 1. [SIZE=-1]ekspr.[/SIZE] crnkasta životinja
múren -rna [SIZE=-1]m[/SIZE] (ú) 1. tamno smeđ insekt, koji živi na travnicima
muréna -e [SIZE=-1]ž[/SIZE] [SIZE=-1]nav. mn., zool.[/SIZE] jeguljama slične morske ribe s otrovnom sluznicom u ustima, Muraenidae
múri -ja [SIZE=-1]m[/SIZE] ȗ [SIZE=-1]nav. ekspr.[/SIZE] 1. crnkasta životinja
múrka [SUP]1[/SUP] -e [SIZE=-1]ž[/SIZE] ȗ planinska biljka sa mirišljivim tamno ili svetlo crvenimi cvetovi
múrka [SUP]2[/SUP] -e [SIZE=-1]ž[/SIZE] ȗ [SIZE=-1]nar. istočno[/SIZE] kumara
múrva -e [SIZE=-1]ž[/SIZE] ȗ drvo sa napiljenimi listi ili njegov robidnici sličan sad (http://www.bodieko.si/murva)

Da sada malo opišemo ovu travu muráva
"Bob, b r č z a , cvet, č r č š n j a , dob (džjb*), ječmen, k l a s , l i p a , l i s t , mur (v ruskem po narečiih: mur* gramen, murava — zelena trava, muravyj = zelen, blg. moravb zel, — k temu jaz dostavljam : nsl. murava = neka temna trava, srb. murava = nekaka trava u moru. Vuk)..." (http://www.google.si/url?sa=t&rct=j...pYKM1M3uASuK65bzg&sig2=zIBa02og0E86BJbDjfDgeQ, str. 83).
"...morava, murava, tamno zelena trava...Muravčič sitna trava, visoko u Alpima, koja raste po crnoj zemlji..." (http://www.etno-muzej.si/files/etnolog/pdf/etnolog_8_9_1936_tuma_kulturni.pdf, str. 37).

"Imena reka koje dolaze od mir t.j. vode koje su sprudnate. Mirna, pritoka Krke na Dolenjskem, Morava, srpska, češka i ruska, ova se izliva u jezero Ilmen. Morača koja se izliva u Skadarsko jezero. Moriš, mađarsko Maros pritoka Tise, Mura, Murica (Mürz) na Štajerskem, Mura reka u Hrvatskoj (Vuk)" (isto, str. 37).



Boginja Morana - boginja tame, leda/zime

"U slovenačkom ljudskom predanju boginja Morana nije se očuvala u prvobitnom obliku. Ali zato je prepoznajemo u bajeslovnom biču Mora, gde se je očuvaokoren imena nekadašnjeg božanstva. Morana je sveslovenska boginja smrti i zime, u predanju javlja se još kao Morena, Marzena i Mora. Morena je slovenski staroverski znak smrti, kao što je kod Grka Persefona, kod Rimljana Prozerpina i kod Kelta Morigen ili Morgana.
Mora po ljudskom verovanju noču uznemiruje čoveka i šteti životinjama. Mora znači i "težke snove", reč je još uvek prisutna u ljudskom reku "tlačila ga je mora". Možemo da predpostavljamo, da je mora u značenju loših snova kasnijeg nastanka i da potiče od demona More, a taj je ostatak nekadašnje boginje smrti. Moro su si predstavljali kao visoku ženu u belom, koja je mogla promeniti svoj oblik, najčešće u konja ili vukodlaka, zbog čega je obeležena za htonsko biče.
Mora, trutamora ili morska (!) noga jeste i šesti listni znak, kojeg su ljudi urezivali na kućna vrata ili kolevku, da bi sa njime ovo bajeslovno biče odterali. Sa tim imenom urezivali su i pentagrame (u toj ulozi se i pentagram imenuje trutamora) i ostale znakove.
Ime izvire/potiče od indoevropskog korena mor-, što znači smrt. Iz tog korena izvire i more i imena nekih reka, kao što je Morana na Balkanu. Reke sa korenom mor- sigurno nisu neposredno imenovane po moru, jer se večina njih ne izliva neposredno u njega, nego po boginji Morani. Reke i mora, odnosno voda sama je u indoevropskom predanju predstavljala granicu između sveta živih i onostranstvom. Preko tog mejnika Morana jeste vozila duše umrlih u Velesov svet. More je tako kao navje nekada značilo i kraj posmrtnog života.
Suprotno Morani bila je boginja Živa (Vesna, Deva,...), koja može da bude i njezina sestra. Među zapadnim Slovenima (kod Čeha i Poljaka) poznat je običaj potapanja u vodu ili paljenja slamnate(!) figure/lutke imenovane Marzena. Sa uništenjem lutke simbolično se oprosti od zime (Morana) i nastipu proleče (Živa). Morana odnosno Živa pojavljivala se je moguče i umesto Mokoš odnosno umesto onog ženskog božanstava, koje je sa Perunom i Velesom sastavljao trojicu najznačajnijih bogova, koje zastupaju sve tri svetske sfere. Ako je Morana obeležavala smrt bilja, onda je logično, da je na drugoj strani svo bilje oživela Živa.
Morana je tako pored smrti povezana i sa plodnošću, jer ima mnogo zajedničkog sa vodom i Živom, boginjom života. Neki su je povezivali čak i sa Cererom i označavali je sa boginjom žita. Verovatno zato, što je bila njena ličnost/oblik napravljen od slame i okrašen sa klasjem i cvetovima" (http://www.staroverci.si/en/component/k2/itemlist/tag/boginja.html)
 
Poslednja izmena:
Da vidimo još nekoliko reči u slovenačkom jeziku koji počinju slovima MR:

mráčen – znači tamno, nešto što se slabije vidi; takođe znači nešto negativno
mrák – kada dan (svetlost) prelazi u noč (tamu)
mrakôba – znači i mrak, a znači i negativno/neugodno razpoloženje
mrámor – bolest (skrofuloza)
mrámor - star. Marmor
mrámoren - star. marmoren: mramoren kip / bled obraz in mramorno čelo

Ovde se postavlja pitanje odakle naziv mora MRAMORNO MORE (http://sr.wikipedia.org/sr/Мраморно_море)

mrávlja – insekt večinom tamne boje
mràz – nizka temperatura
(Suprotno Morani bila je boginja Živa (Vesna, Deva,...), koja može da bude i njezina sestra. Među zapadnim Slovenima (kod Čeha i Poljaka) poznat je običaj potapanja u vodu ili paljenja slamnate(!) figure/lutke imenovane Marzena. Sa uništenjem lutke simbolično se oprosti od zime (Morana) i nastipu proleče (Živa).
č – magla
mrčés – insekti
da – gube na obrazu
mréti – umirati, slabiti,
mrgóden – mrgodan obraz, mrki pogled/obraz
mrgóditi – potezi obraza kada je neko nezadovoljan
mrgoléti – kada se veliki broj ljudi, životinja pomiče
ha - slabš. Životinja koja je slaba, zanemarena
mrhovína – meso poginule životinje
k – malo i potpuno pokriče jednog nebesgog tela sa drugim
mrkàj - star. Insekti
mrlák – mrtav čovek
mrlìč – mrtav čovek do sahrane
mróž – životinja koja živi na severnom polu
šav
tev – mrtav
va – seno, mrtva trava
zel – nešto što ima veoma nisku temperaturu
mrzulín – ljudski ples
žnja

Tandoori idemo dalje...

- - - - - - - - - -

Da sada vidimo reči u slovenačkom jeziku koje počinju sa slovima MAR- :

márec – ovaj mesec ukazuje na kraj nekog hladnog, tamnog perioda – zime, koja je simbol boginje MORANE
maréngo – tkanina iz večinom crne vune
maród ili maróden – bolestan
maróga – tamnija lisa/crta
maróko – kozija ili ovčija koža obojena i prerađivana, tamne boje
mártra – bol, patnja
mártrati - mučiti


Da sada vidimo reči u slovenačkom jeziku koje počinju sa slovima MOR- , nešto od ovoga već je opisano kod boginje MORANE (http://bos.zrc-sazu.si/cgi/a03.exe?name=sskj_testa&expression=MOR&hs=1) :

mòr – umiranje, pomor
môra – opisano kod boginje MORANE, »slabi snovi«
morbíden – slab, bolestan
moréna – glečerski nasip – ovo se izgleda direktno naslanja na boginju MORENU/MORANU
moríja – ubijanje
morílec – onaj koji ubije čoveka
moríti – ubijati
mórje odnosno more - Ime izvire/potiče od indoevropskog korena mor-, što znači smrt. Iz tog korena izvire i more i imena nekih reka, kao što je Morana na Balkanu. Reke sa korenom mor- sigurno nisu neposredno imenovane po moru, jer se večina njih ne izliva neposredno u njega, nego po boginji Morani. Reke i mora, odnosno voda sama je u indoevropskom predanju predstavljala granicu između sveta živih i onostranstvom. Preko tog mejnika Morana jeste vozila duše umrlih u Velesov svet. More je tako kao navje nekada značilo i kraj posmrtnog života.

Po ovome izgleda da i reč MORE potiče iz slovenskog/srpskog ili ako hoćete praslovenskog/prasrpskog jezika.



Neke reči koje počinju slovima MUR već su opisane.

Tandoori razmisli malo.
 
Poslednja izmena:
2. Sto se tice slovenskih, tj. neslovenskih toponima u Albaniji, opet ne razumijes, mora ti se sve ponavljati kao djaku-ponavljacu. Neslovenski toponimi nisu "promenjeni" kao sto tvrdis (odn. tvoj kolega) nego upravo suprotno: oni su zastupljeniji od slovenskih u cijeloj zemlji, a pogotovo po cijelom podrucju iznad rijeke Shkumbi, znaci centralni i sjeverni dio. Selischev je standardno stivo.

Poslao sam ti internet starnicu "Slovenski toponimi čine većinu toponima Albanije", pa malo pogledaj pre nego što išta pišeš.

3. Ma nemoj. Sloveni u upali u Istru, zatekli svoju slovensku ("odslovenjenu", pretpostavljam) bracu, nakon sto su se lijepo pozdravili i izljubili, tu istu bracu su pobili i toliko opljackali, hronicar drhtavom rukom biljezi "da je to bilo vrijedno plakanja".

Ja ne znam gde je negde bilo nekih večih borbi između "starosedelaca" i Slovena. Ako imaš neko informciju molim te prosvetli nas.


Ti mu bezuslovno vjerujes. Jesi li ljudsko bice ili slijepa ovca?

Ja sam na osnovu onoga što sam do sada pročitao i video došao do nekih svojih zaključaka koji se uklapaju u Mrkaljeve zaključke, ako tako mogu da kažem. Znači suprotno od tebe što gledaš kao onaj fijakerski konj, samo napred, a nevidiš šta se dešava sa strane.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top