Bajaga pre 50 godina osnivao svoj prvi bend

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.766

Бајага основао први бенд пре педесет година​


677z381_Andjelko-fotka.jpg

(Фото А. Васиљевић)
Домаћи музичар Момчило Бајагић Бајага са својим бендом „Бајага и инструктори” прославља 40 година рада. Међутим, сам Бајагић ове године обележава и лични јубилеј ‒ 50 година откако је са само 14 година основао свој први бенд под називом „ТНТ”.
Састав је име добио по мотиву стипа „Алан Форд”, који су чланови веома волели. А осим Бајаге, који је био вокал, чланови су били и гитариста Светозар Чортан Чоки, басиста Зоран Станаревић Чупко и бубњар Драган Дерић Дера.

Пробе у земунском подруму

У својој књизи „Обе стране јастука ‒ Прича о Бајаги и инструкторима” (1999, OUT PRESS) новинар и аутор Иван Ивачковић писао је да је група „ТНТ” држала пробе у једном земунском подруму излепљеном картонима за јаја, а први концерт у тој постави одржала 25. маја 1974.
‒ Тај догађај описан је касније у новинама овако: „Озвучење за концерт било је у власништву групе ’СОС’, а за микс-пултом њихов басиста бавио се неком девојком и давао јој да се игра реглером за глас. Бајагу је страшно нервирало што га млада дама час утишава, час појачава, али није смео да се буни плашећи се да ће га неко избацити са бине. Међутим, заклео се да ће тог типа негде пронаћи и пребити”. Тип се, иначе, звао Миша Алексић ‒ наведено је у књизи.

Двадесета ноћ

Ивачковић је још написао и да су чланови „ТНТ” имали „само један свој рокенрол, један блуз и неколико инструментала”.

‒ За те ствари, а поготово за свој први текст „Двадесета ноћ”, Бајага ће доцније рећи да су биле „потпуно имбецилне” ‒ али били су поносни како су скинули „Smoke On The Water”.

 
Bajage se secam iz kraja kad je bio nesto stariji iz '79-te, tad je vec svirao u Ribljoj Corbi pa je zbog toga bio nama klincima poznat. I uvek je furao svoj fazon, imidz i muzika.

Iskreno, Bajaga mi je uvek bio nekako mekan i sladunjav, mada se ne poreći da je veoma uspešan

Chika dlugomire, da si malo upuceniji znao bi da Bajaga voli i svira bluz a nije los ni u gitarskom prasenju nekog hard rockera. Ima nekoliko tvrdjih i zescih stvari koje je odsvirao sa svojim (i mojim) komsijama bracom Jelic iz YU Grupe, Point Blackom, E-playom. No, nisi upucen ali volis da komentarises. Bajaga je pre svega pesnik, njega karakterisu odlicni ljubavni tekstovi kako za njegov bend tako i za druge muzicare a oko sebe je okupio ekipu odlicnih muzicara koji su vrhunski u svom poslu (ima li boljeg klavijaturiste u balkanskoj zabavnoj muzici od Sase Loknera?). I uspeo je, svidja se ljudima, on je bio zvezda 1984-te, zvezda je i 2024-te sirom Balkana. Verovatno jedini muzicar iz bivse SFRJ i danasnjih zemalja nastalih od nje na ciji koncert bi bez razmisljanja danas otisao. A iskreno, bio sam bar na 7-8 njegovih koncerata od prvog 1984 u beogradskom Domu omladine pa zadnjeg 2016 u Zemun parku.
 

Back
Top