Avramove muke

hm337

Elita
Poruka
17.408
Svi znamo priča o Avramu od koga je biblijski bog tražio da žrtvuje ritualno svog sina jedinca.
Avram je bez dvoumljenja krenuo da to izvrši a onda je anđeo sprečio ubistvo.

Šta bi radili da se nađete u situaciji u kojoj je bio Avram? Da morate da birate između ljubavi prema Bogu i ljubavi prema nekom drugom uključujući sebe? Ako važnija ljubav zahteva žrtvu manje važne ljubavi šta ćete uraditi?

U ovakvim situacijama primat ljubavi prema Bogu nad svim ostalim je ono što zahteva jjudejski bog a i Hrist indirektno (zapovedivši da se Bog voli svim srcem a drugi samo onoliko koliko volimo sebe)

Volite li Boga toliko koliko vaša religija od vas zahteva? Da li je to realno i uopšte moguće s obzirom da sa Bogom verovatno nemate komunikaciju? Da li je to moralno?
 
Svi znamo priča o Avramu od koga je biblijski bog tražio da žrtvuje ritualno svog sina jedinca.
Avram je bez dvoumljenja krenuo da to izvrši a onda je anđeo sprečio ubistvo.

Šta bi radili da se nađete u situaciji u kojoj je bio Avram? Da morate da birate između ljubavi prema Bogu i ljubavi prema nekom drugom uključujući sebe? Ako važnija ljubav zahteva žrtvu manje važne ljubavi šta ćete uraditi?

U ovakvim situacijama primat ljubavi prema Bogu nad svim ostalim je ono što zahteva jjudejski bog a i Hrist indirektno (zapovedivši da se Bog voli svim srcem a drugi samo onoliko koliko volimo sebe)

Volite li Boga toliko koliko vaša religija od vas zahteva? Da li je to realno i uopšte moguće s obzirom da sa Bogom verovatno nemate komunikaciju? Da li je to moralno?
Ono spolja pokorio ga svojoj volji posto je rod surovi u to vreme bio nesposoban za unutrasnje sjedinjenje s bogom.
Aj sad da tvrdim za sebe bas ne ide za da sam zivela u tim vremenima da ne bi ja isto posyupila ko avram.
 
Svi znamo priča o Avramu od koga je biblijski bog tražio da žrtvuje ritualno svog sina jedinca.
Avram je bez dvoumljenja krenuo da to izvrši a onda je anđeo sprečio ubistvo.

Šta bi radili da se nađete u situaciji u kojoj je bio Avram? Da morate da birate između ljubavi prema Bogu i ljubavi prema nekom drugom uključujući sebe? Ako važnija ljubav zahteva žrtvu manje važne ljubavi šta ćete uraditi?

U ovakvim situacijama primat ljubavi prema Bogu nad svim ostalim je ono što zahteva jjudejski bog a i Hrist indirektno (zapovedivši da se Bog voli svim srcem a drugi samo onoliko koliko volimo sebe)

Volite li Boga toliko koliko vaša religija od vas zahteva? Da li je to realno i uopšte moguće s obzirom da sa Bogom verovatno nemate komunikaciju? Da li je to moralno?
Moralno jeste zbog toga, što sve što ima je od Boga.
To znači, da ako imaš dijete i ti i to dijete je od Boga dano.
Nema ničega što nije od Boga.
Tako je Bog tražio, da Avram sa svime što jeste i sa svime šta ima dokaže, da pripada Bogu.
Anđeo koji je sprečio ubistvo je od Boga. Jer nema ničega da nije od Boga. To znači Bog sam je sprečio ubistvo.
----------------------
A što mi kao ljudi grešnici možemo ako bih se nešto takvo tražilo od nas je, da u tom trenutku isti smo kao Avram ako možemo biti.
U tom trenutku ako hočeš da ugodiš Bogu onda zaista u savjesti moraš po tom pitanju odbacit sve osim Boga.
 
Da li ljubav prema nekome naprimer Bogu podrazuemva slepu potčinjenost njegovoj volji? Mogu li da volim i da odbijem zahtev voljenog bića ne degradirajući pri tome svoju ljubav? Bog ti traži da ubiješ nekog kog voliš a ti odgovoriš volim te Bože ali odbijam da izvršim takvu zapovest....
 
Da li ljubav prema nekome naprimer Bogu podrazuemva slepu potčinjenost njegovoj volji? Mogu li da volim i da odbijem zahtev voljenog bića ne degradirajući pri tome svoju ljubav? Bog ti traži da ubiješ nekog kog voliš a ti odgovoriš volim te Bože ali odbijam da izvršim takvu zapovest....
Svakako jer imaš slobodnu volju. Ali sa time kažeš i svoj stav i dubinu razumijevanja.
Jer kaže se nauka iz te priče o Avramu, da to što voliš je od Boga. To voliš jer je od Boga.
A pri tome se ne podrazumijeva slepu potčinjenost nego vrlo budnu savjest. Jer ako bi nešto takvo slepo uradio onda to ne bi imalo svrhe, poante, smisao, ni za tebe ni za Boga.
Tako, da priča koju si otvorio za temu jedna od najtežih priča po mome pitanju. Jer je Avram morao biti u trenutku kad bi uradio nešto takvo najbudniji nego je ikad bio a pri tome uraditi nešto najmanje racionalno po nekim pitanjima. Racionalnost i neracionalnost pa sam več spomenuo u drugoj temi.
 
Da li ljubav prema nekome naprimer Bogu podrazuemva slepu potčinjenost njegovoj volji? Mogu li da volim i da odbijem zahtev voljenog bića ne degradirajući pri tome svoju ljubav? Bog ti traži da ubiješ nekog kog voliš a ti odgovoriš volim te Bože ali odbijam da izvršim takvu zapovest....
Postoji samo jedna Volja. Sve ostalo je samovolja ega. Nema nikakve
slepe potčinjenosti Božijoj Volji, već je za tebe najbolje moguće da deluješ
u skladu sa njom. A ne moraš..

Bog nikada ne bi tražio da ubiješ nekoga, čak ni da ga ne voliš. Tu priču
samo ne treba uzimati doslovno. Za mene je to priča o nevezivanju.
 
Postoji samo jedna Volja. Sve ostalo je samovolja ega. Nema nikakve
slepe potčinjenosti Božijoj Volji, već je za tebe najbolje moguće da deluješ
u skladu sa njom. A ne moraš..

Bog nikada ne bi tražio da ubiješ nekoga, čak ni da ga ne voliš. Tu priču
samo ne treba uzimati doslovno. Za mene je to priča o nevezivanju.
Bog ne bi tražio ali je entitet koga Jevreji obožavaju tražio. Kakve to ima veze sa nevezivanjem? Hoćeš da kažeš da je Avram pokazao kako se nevezivati za sopstvenu decu? Bez vezvanja nema ljubavi.
 
Bog ne bi tražio ali je entitet koga Jevreji obožavaju tražio. Kakve to ima veze sa nevezivanjem? Hoćeš da kažeš da je Avram pokazao kako se nevezivati za sopstvenu decu? Bez vezvanja nema ljubavi.
Obrnuto je zapravo. Gde postoji vezanost, ljubavi nema. Ljubav je sloboda
potpuna.
 
Da li ljubav prema nekome naprimer Bogu podrazuemva slepu potčinjenost njegovoj volji? Mogu li da volim i da odbijem zahtev voljenog bića ne degradirajući pri tome svoju ljubav? Bog ti traži da ubiješ nekog kog voliš a ti odgovoriš volim te Bože ali odbijam da izvršim takvu zapovest....
To je .prava religijska osnova starog paganstva dobrovoljno prinisenhe zrtvi u indiji spaljivanje dece u fenikiji siriji itd .Prvo religiozno osecanje je strah koji ne radja bogove vec koga radjaju bogovi.
I pravi bog doso navuko avrama i onda reko stop.Stop ubijajnjy krvavim zrtvama jer ja sam.ljubav. milost tra im a ne zrtvu i tako ga potcinio svojoj volji.
 
objasni mi to na primeru Avrama
Ne mogu na primeru Avrama. Mogu samo na ličnom primeru da govorim.
Kada sam vezana za svoju decu, onda sam zabrinuta. Gde su, šta rade,
da im se ne desi ovo ili ono... Kada ih volim onda nemam potrebu da ih
kontrolišem, da im se mešam u život i slično. Samo ih volim i uživam u
njihovoj slobodi da žive svoj život, sa potpunom verom da će sve biti
najbolje moguće za njih u svakom trenutku.

Priče o Avramu se ne sećam u potpunosti. Tu je neka gradacija, gde se
prvo odvezuje od manje bitnog, pa ide ka sve bitnijem.
 
Ma nema veze. Ako posmatraš priču doslovno, onda je tako kako ti kažeš.
Naravno da je takva bila praistorija.A i vidis i danas se takve stvari dogadjaju.
I arheologiha i istorija to kaze.Malo.malo pa istrci neko nalaziste iz neolita i to u evropi prosto da se covek stidi na sta se naleti sto pripada ljudskom rodu.
 
od Avrama je judejski bog tražio da žrtvuje sina
koji viši autoritet je od judejskog boga tražio da žrtvuje sina?
onda bi ispalo da andjeo koji ga je sprecio ima veci autoritet od tog boga

ti moras da naucis prvo da je tamo to bio takav obicaj, a avram se tamo doselio, pa nam na ovaj nacin to prica, hanan bese
druga stvar, ovim dogadjajem daje nam prasliku hriscanstva, Isusovo zrtvovanje kao SINA

daklem 2 u 1:
em slika proslost, em slika buducnost, avram - covek koji povezuje, spaja, nespojivo
 

Back
Top