Avionska nesreća u Japanu: Kako je uspeo beg putnika iz pakla zapaljenog aviona

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.063
Kada se zapalio avion japanske nacionalne kompanije Džapan erlajnsa (Japan Airlines), putnici su, prateći uputstva kabinskog osoblja, pojurili ka izlazu u slučaju opasnosti bez ručnog prtljaga.
To što su ostavili vlastite stvari bio je glavni razlog koji je omogućio brzu evakuaciju 379 putnika, pre nego što je avion zahvatio plamen na pisti aerodroma Haneda u Tokiju u utorak, 2. januara, kažu stručnjaci za avio-saobraćaj.
Japanski avion se pretvorio u vatrenu loptu pošto se sudario sa avionom obalske straže dok je sletao.

Petoro od šestoro putnika poginulo je u manjoj letelici.
Evakuacija putnika nacionalnog avio-prevoznika, koja je protekla bez greške, zadivila je svet i dobila mnoge pohvale.
Stručnjaci za avio-saobraćaj i članovi posade rekli su za BBC da je akcija bila uspešna zato što je posada dosledno primenila utrenirane protokole i zato što su se putnici „dobro" ponašali i pratili uputstva.

„Ni na jednom od snimaka koji sam video, nisam zapazio nijednog putnika sa prtljagom.
„Da su ljudi pokušali da ponesu ručni prtljag, bilo bi veoma opasno jer bi usporilo evakuaciju", rekao je profesor Ed Gale, direktor inženjerske grupe za bezbednost u slučaju požara na Univerzitetu Grinvič.
Stanje u kome je bila letelica, Erbas A350, otežalo je evakuaciju, dodao je profesor.
„Situacija je bila daleko od idealne.
„Avion je bio nosem nadole, zbog čega je putnicima bilo teško da se kreću", rekao je.
Samo su tri tobogana na naduvavanje mogla da se koriste tokom evakuacije, ali nisu bila dobro nameštena zbog načina na koji je avion sleteo.
Tobogani su bili veoma strmi što je moglo da bude opasno.
Sistem za obaveštavanje u avionu takođe nije radio tokom evakuacije tako da je kabinsko osoblje moralo da koristi megafon i da viče, objavio je Džapan erlajns.
Jedan putnik je zadobio modrice, a 13 je zatražilo medicinsku pomoć zbog fizičke nelagode, saopštila je avio-kompanija.
 
Uglavnom, taj Japan, koliko sam kao klinka maštala tamo da mi je mesto... ono "Sakura street", strogi moralni zakoni-harakiri kad se osetiš izdajicom... Samuraji!
Idk-Ne znam, od srca im želim da se što pre oporave-to su umne glave i radni ljudi, hoće...
Sve mi se više moja Srbijica čini kao mesto gde nisam slučajno rođena. Mi ovde imamo cunami i zemljotrese političke vrste. Neka, neka nam igraju kolo nad glavom političari-ali ovo je ipak mesto gde bih i braću Japance volela da pozovem da odmore dušu malo-turistički, da vide šta je biti siguran malo više u... makar to tlo pod nogama.
 

Back
Top