Apostoli pre i nakon vaskrsenja Hristovog

A što to nije moglo da se desi ranije?
Ima jedan odgovor koji sam "se mislio"dali da ga dam da ne uznemirim JS-ke vako rano ali dacu ga ipak pa sta bude nek bude:

Isus je najavio obilno izlevanje Duha Svetoga koji je trebao imati masivnu,konkretnu misiju na zemli i to se trebalo desiti TEK KADA bi se Isus vratio tamo odakle je dosao I U OBLICJU KAKVOG JE IMAO,dakle Bozjeg oblicja a ne oblicja sluge.
U takvom je oblicju ocito i mogao POSLATI SVETOG DUHA na tako obeman,konkretan zadatak,evo dokaza:

Jov.16,7-14:
"...Nego vam ja istinu govorim: bolje je za vas da ja idem: jer ako ja ne idem, utješitelj neće doći k vama; ako li idem, poslaću ga k vama.
I kad on dođe pokaraće svijet za grijeh, i za pravdu, i za sud:
Za grijeh dakle što ne vjeruju mene;
A za pravdu što idem k ocu svojemu; i više me nećete vidjeti;
A za sud što je knez ovoga svijeta osuđen.
Još vam mnogo imam kazati; ali sad ne možete nositi.
A kad dođe on, Duh istine, uputiće vas na svaku istinu; jer neće od sebe govoriti, nego će govoriti što čuje, i javiće vam što će biti unapredak.
On će me proslaviti, jer će od mojega uzeti, i javiće vam:..."


Ponavljam - Isus je jedino U BOZJEM OBLICJU kakvog je imao pre nego sto se ponizio i uzeo oblicje sluge, mogao poslati ni manje ni vise nego BOZJEG SVETOG DUHA koji ce javljati nesto sto ce uzeti,ni manje ni vise nego licno od Iusa Hrista !!!
 
Poslednja izmena:
Ima jedan odgovor koji sam "se mislio"dali da ga dam da ne uznemirim JS-ke vako rano ali dacu ga ipak pa sta bude nek bude:

Isus je najavio obilno izlevanje Duha Svetoga koji je trebao imati masivnu,konkretnu misiju na zemli i to se trebalo desiti TEK KADA bi se Isus vratio tamo odakle je dosao I U OBLICJU KAKVOG JE IMAO,dakle Bozjeg oblicja a ne oblicja sluge.
U takvom je oblicju ocito i mogao POSLATI SVETOG DUHA na tako obeman,konkretan zadatak,evo dokaza:

Jov.16,7-14:
"...Nego vam ja istinu govorim: bolje je za vas da ja idem: jer ako ja ne idem, utješitelj neće doći k vama; ako li idem, poslaću ga k vama.
I kad on dođe pokaraće svijet za grijeh, i za pravdu, i za sud:
Za grijeh dakle što ne vjeruju mene;
A za pravdu što idem k ocu svojemu; i više me nećete vidjeti;
A za sud što je knez ovoga svijeta osuđen.
Još vam mnogo imam kazati; ali sad ne možete nositi.
A kad dođe on, Duh istine, uputiće vas na svaku istinu; jer neće od sebe govoriti, nego će govoriti što čuje, i javiće vam što će biti unapredak.
On će me proslaviti, jer će od mojega uzeti, i javiće vam:..."


Ponavljam - Isus je jedino U BOZJEM OBLICJU kakvog je imao pre nego sto se ponizio i uzeo oblicje sluge, mogao poslati ni manje ni vise nego BOZJEG SVETOG DUHA koji ce javljati nesto sto ce uzeti,ni manje ni vise nego licno od Iusa Hrista !!!
Ma jok..
Biblijski demant, kako ti voliš reći...

1. Mojsijeva 1,27I stvori Bog čovjeka po obličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga; muško i žensko stvori ih.

Drugo Isus je SVE dobio od Oca...

Matej 11,27Sve je meni predao otac moj, i niko ne zna sina do otac; niti oca ko zna do sin i ako kome sin hoće kazati.
 
Ma jok..
Biblijski demant, kako ti voliš reći...

1. Mojsijeva 1,27I stvori Bog čovjeka po obličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga; muško i žensko stvori ih.

Drugo Isus je SVE dobio od Oca...

Matej 11,27Sve je meni predao otac moj, i niko ne zna sina do otac; niti oca ko zna do sin i ako kome sin hoće kazati.
Sve Mu je predao kada je dosao na zemlji,dao Mu je konkretne mogucnosti dok je bio u oblicju sluge...toga radi i nije mogao RANIJE posladi Bozjeg Duha,zar nisi video citata ?? :mazi:
 
Sve Mu je predao kada je dosao na zemlji,dao Mu je konkretne mogucnosti dok je bio u oblicju sluge...toga radi i nije mogao RANIJE posladi Bozjeg Duha,zar nisi video citata ?? :mazi:
A jel pravis ti razliku izmedju formulacije "stvoren po oblicju Bozjemu" i "imati oblicje Bozje"...?
A narocito sa obzirom na tvrdnji apostola da je Isus imao oblicje Bozje pre nego sto se sam ponizio i uzeo oblicje sluge postavsi covek ?
...ili jos preciznije - sa obzirom na cinjenicu da ljudi imaju OBLICJU SLUGE ???

Molim te zapazi da ovo nisu moje tvrdnje nego sam citirao jasne i precizne Biblijske citate koje trebas osporiti da bi uopste nastavio diskusiju u ovom smeru.
...ince,"soba za plakanje"je na drugom pdf-u,ovde ti mogu dati samo maramice za brisanje...:D
 
Sve Mu je predao kada je dosao na zemlji,dao Mu je konkretne mogucnosti dok je bio u oblicju sluge...toga radi i nije mogao RANIJE posladi Bozjeg Duha,zar nisi video citata ?? :mazi:
Učitavaš nešto čega nema...a kažeš daj mi pismo...
Ja ti dam Hristove reči a ti mu ne veruješ...već izokrećeš...

Ako kaže SVE mi je dao Otac moj...
I ako kaže DADE mi se sva vlast na nebu i zemlji...onda je tu tačka...a ne da mi mudrujemo šta je On mislio...On šta je mislio je i rekao...prema tome ja verujem, za razliku od tebe koji izvrćeš...

Može li neko bilo gde Svevišnjen Bogu nešto dati...? Ne...Niko...

A Hristu Neko daje...pa jasno kaže i ko...što samo znači jedno, a to je da neko ima iznad njega...
Pa je i to u skladu sa Onim kom se neda lagati...''Otac je moj veći od mene''...
Tu ja stavim tačku...A ti teraj i mudruj po svom...
 
A jel pravis ti razliku izmedju formulacije "stvoren po oblicju Bozjemu" i "imati oblicje Bozje"...?
A narocito sa obzirom na tvrdnji apostola da je Isus imao oblicje Bozje pre nego sto se sam ponizio i uzeo oblicje sluge postavsi covek ?
...ili jos preciznije - sa obzirom na cinjenicu da ljudi imaju OBLICJU SLUGE ???

Molim te zapazi da ovo nisu moje tvrdnje nego sam citirao jasne i precizne Biblijske citate koje trebas osporiti da bi uopste nastavio diskusiju u ovom smeru.
...ince,"soba za plakanje"je na drugom pdf-u,ovde ti mogu dati samo maramice za brisanje...:D
Pravum razliku.
Za Boga se ne može reći da je u obličju Boga...On je već po prirodi Bog...

Samo za nekog ko nije Bog se može to reći...
 
Učitavaš nešto čega nema...a kažeš daj mi pismo...
Ja ti dam Hristove reči a ti mu ne veruješ...već izokrećeš...

Ako kaže SVE mi je dao Otac moj...
I ja ti to potvrdio,koji deo od ovog ne kontas ?
Isus je govorio iz pozicije koje je TADA imao - bio je u oblicju sluge stoga sva cuda koja je cinio jesu bile rezultat uslisavanja Njegovih molitvi od strane Oca...
U tom je oblicju to bilo sve sto je mogao ali eto,ipak je bilo nekih situacija kada se Njegova priroda vidno razlikovala od uobicajene ljudske - hodao je recimo po vodi,imao mogucnost da cita ljudska srca i t.d....sta ces,strahota za tebe i tvoje istomisljenike ali je to realnost Pisma od koje ti brale nema bezanja...
...fali ti jos sada da krenes sa kukanjem "da zivot stvarno nije fer za neke verske zajednice"ali to je to bato... :D
I ako kaže DADE mi se sva vlast na nebu i zemlji...onda je tu tačka...a ne da mi mudrujemo šta je On mislio...On šta je mislio je i rekao...prema tome ja verujem, za razliku od tebe koji izvrćeš...
A Hristu Neko daje...pa jasno kaže i ko...što samo znači jedno, a to je da neko ima iznad njega...
Pa je i to u skladu sa Onim kom se neda lagati...''Otac je moj veći od mene''...
Tu ja stavim tačku...A ti teraj i mudruj po svom...

Ponavljam - Isus je pre dolaska na zemlji imao OBLICJE BOZJE nakon cega je uzeo OBLICJE SLUGA...
Kada se vratio odakle je sisao onda se desio obrnut proces - dobio je natrag svoje Bozansko oblicje koje je pre toga imao i to je kraj price !
Molim te primeti da kada je odlucio da se ponizi ON JE SAM OSTAVIO BOZANSKO OBLICJE ili drugim recima SAM SE PONIZIO medjutim kada se vracao iz OBLICJA SLUGE onda je Otac ocito bio Taj koji je omogucio povratak Njegovog BOZANSKOG OBLICJA !!!

Može li neko bilo gde Svevišnjen Bogu nešto dati...? Ne...Niko...
A jel moze neko drugi SLATI Bozjeg Duha na akciju !??
Naravno da ne moze niko osim Neko u okvirima Bozjeg prestola !!!

P.S. ..jesu li nestale maramice...? :mazi:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja sam ti dao kokretnog odgovora na samom pocetku ali se nadovezao JS u odbranu svog verskog ubedjenja i eto ti male digresije...
To je konktretnog odgovora na pitanje zašto Sveti Duh nije delovao
na njih ranije, ali ne i na čitavu temu. Jer bi onda ispalo da je za
apostole prisustvo Svetog Duha bolje nego živo prisustvo Učitelja.
Tu samo nešto fali..
 
To je konktretnog odgovora na pitanje zašto Sveti Duh nije delovao
na njih ranije, ali ne i na čitavu temu. Jer bi onda ispalo da je za
apostole prisustvo Svetog Duha bolje nego živo prisustvo Učitelja.
Tu samo nešto fali..
Tako je,odgovorio sam na pitanje koje se uz put otvorilo ali je taj moj odgovor ipak sustinski bitan i za predmetno pitanje ili jos preciznije - za tu razliku u njihovom delovanju.
 
Cinjenica je da je susret sa vaskrslim Isusom Hristom bio kljucan faktor koji je promenio stavove apostola u smislu njihovog update-a.
Evo recimo Toma je bio osooba koji nije mogao lako prihvatiti ideju da je Isus vaskrsao TADA ,mozda je za njega bilo normalno da se to desi nekada u buducnosti ali ne tada sto ce reci da je on Hrista smatrao uciteljem,Bozjem slugu ali bice da nije smatrao da je On zapravo Sin Bozji koji ce ispuniti svoie obecanje da ce ustati za tri dana.
Evo tog izvestaja:

Jov.20,24.25:
"...A Toma koji se zove Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bješe ondje s njima kad dođe Isus.
A drugi mu učenici govorahu: vidjesmo Gospoda. A on im reče: dok ne vidim na rukama njegovijem rana od klina, i ne metnem prsta svojega u rane od klina, i ne metnem ruke svoje u rebra njegova; neću vjerovati..."

Medjutim kada se nakon toga Hristos odjednom pojavio tamo gde su sedeli onda su se stvri promenile - kod njega je "proradila sijalica"koja je mozda tinjala i kada je sve to lepo proverio /ispitao,slomilo mu se srce pred Hristom i rekao sledece:

Jov.20,26-28:
"...I poslije osam dana opet bijahu učenici njegovi unutra, i Toma s njima. Dođe Isus kad bijahu vrata zatvorena, i stade među njima i reče: mir vam. Potom reče Tomi: pruži prst svoj amo i viđi ruke moje; i pruži ruku svoju i metni u rebra moja, i ne budi nevjeran nego vjeran.
I odgovori Toma i reče mu: Gospod moj i Bog moj..."

Ali budimo iskreni do kraja - nije samo Toma bio neveran nego su takvi bili i ostali apostoli jer kada si prvi put culi da je Isus vaskrsao nisi bili suvise spremni da prihvate tu realnost,evo citata:

Luka 24,5-11:
"...A kad se one uplašiše i oboriše lica k zemlji, rekoše im: što tražite živoga među mrtvima?
Nije ovdje; nego ustade; opomenite se kako vam kaza kad bješe još u Galileji,
Govoreći da sin čovječij treba da se preda u ruke ljudi grješnika i da se razapne i treći dan da ustane.
I opomenuše se riječi njegovijeh.
I vrativši se od groba javiše sve ovo jedanaestorici i svima ostalijem.
A to bijaše Magdalina Marija i Jovana i Marija Jakovljeva i ostale s njima koje kazaše ovo apostolima.
I njima se učiniše njihove riječi kao laž, i ne vjerovaše im..."


U prevodu,i apostoli se nisi pokazali kao vernici u Hristovog vaskrsenja,falili im jos neki dodatni dokazi,nesto opipljivije..i dobiliu su ga:

Jov.20,19-22:
"...A kad bi uveče onaj prvi dan nedjelje, i vrata bijahu zatvorena gdje se bijahu učenici njegovi skupili od straha Jevrejskoga, dođe Isus i stade na srijedu i reče im: mir vam.
I ovo rekavši pokaza im ruke i rebra svoja. Onda se učenici obradovaše vidjevši Gospoda.
A Isus im reče opet: mir vam; kao što otac posla mene, i ja šaljem vas.
I ovo rekavši dunu, i reče im: primite Duh sveti..."


Takav je mozda bio i Svale koji je cak i gonio Hristovu crkvu ali susret s Njim,sa Isusom Hristom, koji je svima dobro poznat promenio je njegove stavove u dijametralno suprotnom smeru,prekret za citavih 180 stepeni.
Dakle susret sa vaskrslim Isusom Hristom menja ljudska srca,menja teoloske perspektive i to je pravi "vetar u duhovna jedra"za svakog coveka na zemlji !


A sada bih za kraj ovog izlaganja hteo da jos jednom pozovem JS-ke kao i sve druge forumase na ovom forumu koji su mozda ikada imali dileme o tome Ko je bio Isus Hristos - da jos jednom dobro procitaju zadnji stih kojeg sam vec povecao i ponovicu ga jos jednom:


" I ovo rekavši dunu, i reče im: primite Duh sveti..."


Ko je Taj koji moze DUNUTI BOZJEG SVETOG DUHA na ljude,kakav je Njegov autoritet i pozicija u citavom kosmosu ???
 
To je konktretnog odgovora na pitanje zašto Sveti Duh nije delovao
na njih ranije, ali ne i na čitavu temu. Jer bi onda ispalo da je za
apostole prisustvo Svetog Duha bolje nego živo prisustvo Učitelja.
Tu samo nešto fali..
Fali da su bili "-" dok je bio među njima pa postali "+" kad je sve spalo na njih.

Samo ne zamišljaj da su Muđa i Sadhguru istom zvezdom obasjani (Muđa-onaj zrak sunca) ili nakon što je potonji pokiso...
 
Evo recimo Toma je bio osooba koji nije mogao lako prihvatiti ideju da je Isus vaskrsao TADA ,mozda je za njega bilo normalno da se to desi nekada u buducnost
Bato ne lupaj i ne huli mi na Tomu, kad lepo piše da je bio opravdano odsutan...
Jov.20,24.25:
"...A Toma koji se zove Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bješe ondje s njima kad dođe Isus
 
Bato ne lupaj i ne huli mi na Tomu, kad lepo piše da je bio opravdano odsutan...
Izvini,eto desi mi se ponekad "da prolupam koju",reda radi...
...i nisam pomislio da ces ovo shvatiti suvise licno zbog tvog nika,da sam znao ne bih u tolikoj meri "vredjao "apostola Tomu nazvavsi ga..."degradirajuci ga" recima...
...uuuuups izvini,a koje su to reci bile,kako sam ja to uvredio/hulio na Tomu ? :kafa:
 
Izvini,eto desi mi se ponekad "da prolupam koju",reda radi...
...i nisam pomislio da ces ovo shvatiti suvise licno zbog tvog nika,da sam znao ne bih u tolikoj meri "vredjao "apostola Tomu nazvavsi ga..."degradirajuci ga" recima...
...uuuuups izvini,a koje su to reci bile,kako sam ja to uvredio/hulio na Tomu ? :kafa:
Bato, a da ti Šećeroski nije nešto u rodu? Pitam, jer bi mi to mnogo toga pojasnilo.
 
Cinjenica je da je susret sa vaskrslim Isusom Hristom bio kljucan faktor koji je promenio stavove apostola u smislu njihovog update-a.
Evo recimo Toma je bio osooba koji nije mogao lako prihvatiti ideju da je Isus vaskrsao TADA ,mozda je za njega bilo normalno da se to desi nekada u buducnosti ali ne tada sto ce reci da je on Hrista smatrao uciteljem,Bozjem slugu ali bice da nije smatrao da je On zapravo Sin Bozji koji ce ispuniti svoie obecanje da ce ustati za tri dana.
Evo tog izvestaja:

Jov.20,24.25:
"...A Toma koji se zove Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bješe ondje s njima kad dođe Isus.
A drugi mu učenici govorahu: vidjesmo Gospoda. A on im reče: dok ne vidim na rukama njegovijem rana od klina, i ne metnem prsta svojega u rane od klina, i ne metnem ruke svoje u rebra njegova; neću vjerovati..."

Medjutim kada se nakon toga Hristos odjednom pojavio tamo gde su sedeli onda su se stvri promenile - kod njega je "proradila sijalica"koja je mozda tinjala i kada je sve to lepo proverio /ispitao,slomilo mu se srce pred Hristom i rekao sledece:

Jov.20,26-28:
"...I poslije osam dana opet bijahu učenici njegovi unutra, i Toma s njima. Dođe Isus kad bijahu vrata zatvorena, i stade među njima i reče: mir vam. Potom reče Tomi: pruži prst svoj amo i viđi ruke moje; i pruži ruku svoju i metni u rebra moja, i ne budi nevjeran nego vjeran.
I odgovori Toma i reče mu: Gospod moj i Bog moj..."

Ali budimo iskreni do kraja - nije samo Toma bio neveran nego su takvi bili i ostali apostoli jer kada si prvi put culi da je Isus vaskrsao nisi bili suvise spremni da prihvate tu realnost,evo citata:

Luka 24,5-11:
"...A kad se one uplašiše i oboriše lica k zemlji, rekoše im: što tražite živoga među mrtvima?
Nije ovdje; nego ustade; opomenite se kako vam kaza kad bješe još u Galileji,
Govoreći da sin čovječij treba da se preda u ruke ljudi grješnika i da se razapne i treći dan da ustane.
I opomenuše se riječi njegovijeh.
I vrativši se od groba javiše sve ovo jedanaestorici i svima ostalijem.
A to bijaše Magdalina Marija i Jovana i Marija Jakovljeva i ostale s njima koje kazaše ovo apostolima.
I njima se učiniše njihove riječi kao laž, i ne vjerovaše im..."


U prevodu,i apostoli se nisi pokazali kao vernici u Hristovog vaskrsenja,falili im jos neki dodatni dokazi,nesto opipljivije..i dobiliu su ga:

Jov.20,19-22:
"...A kad bi uveče onaj prvi dan nedjelje, i vrata bijahu zatvorena gdje se bijahu učenici njegovi skupili od straha Jevrejskoga, dođe Isus i stade na srijedu i reče im: mir vam.
I ovo rekavši pokaza im ruke i rebra svoja. Onda se učenici obradovaše vidjevši Gospoda.
A Isus im reče opet: mir vam; kao što otac posla mene, i ja šaljem vas.
I ovo rekavši dunu, i reče im: primite Duh sveti..."


Takav je mozda bio i Svale koji je cak i gonio Hristovu crkvu ali susret s Njim,sa Isusom Hristom, koji je svima dobro poznat promenio je njegove stavove u dijametralno suprotnom smeru,prekret za citavih 180 stepeni.
Dakle susret sa vaskrslim Isusom Hristom menja ljudska srca,menja teoloske perspektive i to je pravi "vetar u duhovna jedra"za svakog coveka na zemlji !


A sada bih za kraj ovog izlaganja hteo da jos jednom pozovem JS-ke kao i sve druge forumase na ovom forumu koji su mozda ikada imali dileme o tome Ko je bio Isus Hristos - da jos jednom dobro procitaju zadnji stih kojeg sam vec povecao i ponovicu ga jos jednom:


" I ovo rekavši dunu, i reče im: primite Duh sveti..."


Ko je Taj koji moze DUNUTI BOZJEG SVETOG DUHA na ljude,kakav je Njegov autoritet i pozicija u citavom kosmosu ???
Prilikom stvaranja,Bog stvori coveeka od praha sa zemlje, i udahnu mu dah i covek postade dysa ziva. Ne postoji jasnija slika od ove Bozje zelje da prenese svoj zivot u coveka, koji je stvoren na njeegovu sliku i priliku.
I ovo je dokaz da je jahva isys.
 
Da nije bilo vaskrsenja, nebi bilo ni hriscanstva.
Apostoli su tu da svedoce Hristovom radu i vaskrsenju i o tome sire vest/jevandjelja
Da su nadahnuti svetim duhom pre vaskrsenja to im nebi bilo moguce, i oni bi stradali braneci razapetog Hrista i onda bi se zatvorio krug, nebi imao ko da vrsi zadatak koji im je bio namenjen.
Jednom kada su se ispunili svi uslovi ni njima nije bilo tesko da stradaju braneci ono sto im je povereno.
 
Da nije bilo vaskrsenja, nebi bilo ni hriscanstva.
Apostoli su tu da svedoce Hristovom radu i vaskrsenju i o tome sire vest/jevandjelja
Da su nadahnuti svetim duhom pre vaskrsenja to im nebi bilo moguce, i oni bi stradali braneci razapetog Hrista i onda bi se zatvorio krug, nebi imao ko da vrsi zadatak koji im je bio namenjen.
Jednom kada su se ispunili svi uslovi ni njima nije bilo tesko da stradaju braneci ono sto im je povereno.
Da, zvuči smisleno. Ali..
Da li bi stradali braneći Hrista? Zar im on nije rekao da tuguju zato što
ne shvataju da bi trebali da se raduju tome što on ide? Što znači, da su
više razumevanja imali, ne bi ni tugovali, a kamo li ga branili. Od koga
li od čega njega treba braniti? Možeš zastupati i braniti njegovu reč
pred ljudima, ali ne njega braniti..
 
Da, zvuči smisleno. Ali..
Da li bi stradali braneći Hrista? Zar im on nije rekao da tuguju zato što
ne shvataju da bi trebali da se raduju tome što on ide? Što znači, da su
više razumevanja imali, ne bi ni tugovali, a kamo li ga branili. Od koga
li od čega njega treba braniti? Možeš zastupati i braniti njegovu reč
pred ljudima, ali ne njega braniti..
I apostoli su ljudi ko da im veruje.Da im.je puhnuo duh sveti pre vaskrsenja svaki apostol.bi se pomamio da je on bog haha
 

Back
Top