antibiotik-mleko

E kad skrenete temu vi je stvarno skrenete!
U vecini slucajeva antibiogram se radi , medjutim postoje stanja kada se antibiotik ordinira na osnovu klinicke slike, laboratorijskih parametara(to se posebno odnosi na parenteralno davanje antibiotika), postoje stanja za koja se zna da 1, eventualno 2 antibiotika imaju efekat....
Sta mislite u koliko situacija se u svakodnevnoj praksi pise uput za bris sa antibiogramom?
Za nos i zdrelo, i urin .
Vrlo cesto se, sve zavisno od stanja pacijenta ,krece sa antibioticima bez koriscenja usluga mikrobiologije pa se tokom terapije antibiotici menjaju iz prostog razloga sto se ne moze cekati nalaz brisa, gubi se za pacijenta dragoceno vreme.
Svi ste skocili kako se prepisuju antibiotici previse, a ne spominjete koliko vas na svoju ruku kupuje antibiotike u privatnim apotekama, bez konsultacije lekara, lecite se od virusnih infekcija antibioticima ciju pravu namenu i ne znate, smatrate da vas lekar ne leci dobro ako vas posalje kuci bez antibiotika...
Narode necemo da se vredjamo! :)
 
gane011:
Moje citanje je, hvala na pitanju, dobro. Ali da li si ti nacisto sa tim sta pises to je druga tema. A usput receno, komentar i nije bio ironican. :wink:

Prvo, znam da je LEKAR rekao da te nesto bolucka a sta si drugo ocekivala kada sama kazes da te je nesto bolelo ili boluckalo MESEC dana a ti se tek onda napirlitala i otisla malo do doktora.
A kada si vec otisla kod doktora nije na tebi da ocekujes da li ce ti neko dati antibiotik ili raditi antibiogram.

Druga stvar, posto si ti ekspert za "proveru kada treba dati antibiotik" i u kojim slucajevima se radi antibiogram objasni i ostalima pa da svi sede kuci i lece se sami...

Pozdrav

Stvarno nemam nameru da ovo nastavljam, ali volela bih bar da mi pokazes iz kog si tacno dela bilo kog mog posta zakljucio da sam se ja posle mesec dana bolova "napirlitala" i otisla kod "malo kod doktora"? Zaista nisam imala nameru da ovde iznosim istoriju svoje bolesti, ali kad vec izvodis zakljucke napamet, da ti kazem da sam "malo kod doktora" otisla vec prvog dana od kada su se bolovi pojavili, pa me je on slao tamo-vamo MESEC DANA. Posto, jadan, nije znao sta mi je, prepisao mi je Cefaleksin (valjda to prepisuju kao placebo?), jer me nesto kao "bolucka".

Ne znam u cemu je problem priznati da se kod nas zaista sakom i kapom dele antibiotici, pa evo dr pominje bris grla - neka mi se javi neko ko nije za upalu grla dobio antibiotike napamet, bar jednom, ako ne i uvek.

A to sto sam ja osetljiva na ovu temu, to je zato sto sam bolesljive prirode, dobar dao zivota provela sam po raznim ordinacijama i cekaonicama, a hvala bogu, toliko su me kljukali antibioticima, da sada ne mogu jednu kutiju da popijem, a da ne dobijem gljivice. Secam se sa "nostalgijom" jednog perioda svog zivota kada sam pod konstantnom antibiotskom terapijom bila citava 4 meseca, od cega dva meseca pod dovicinom.

E sad, posto se pominje kupovina antibiotika ne svoju ruku, bez odlaska lekaru, u privatnim apotekama, naravno da se to masovno radi. Ja licno nikada ne bih uzela antibiotik napamet, iz gore pomenutih razloga, ali ja zato ne garantujem da drugi to ne rade. Medjutim, lekari uvek jedni druge pokrivaju, njihove kolege su uvek u pravu. Meni je to malo cudno, cini mi se da je doktorska profesija valjda jedina u kojoj se u strucnost kolege nikad ne sumnja. Tolika solidarnost je prosto sumnjiva. Odakle znate da je neki tamo lekar koga nista u zivotu culi ni videli postupio kako treba?
 
storm cloud:
Ne znam u cemu je problem priznati da se kod nas zaista sakom i kapom dele antibiotici, pa evo dr pominje bris grla - neka mi se javi neko ko nije za upalu grla dobio antibiotike napamet, bar jednom, ako ne i uvek.

Moje misljenje je da tu postoje dva suprotna pogleda na istu stvar.
Predstavnici "stare" skole prepisuju antibiotike i kada se radi o upalama virusne prirode zbog toga sto zele da sprece razvoj bakterijske infekcije koja moze da nastupi kao posledica oslabljenog imuniteta.
Suprotno prvima, predstavnici "moderne" skole ne prepisuju antibiotike vec cekaju da se organizam sam izbori sa virusnom infekcijom i tek ako dodje do komplikacije ukljucuju antibiotik.
Postavlja se realno pitanje - sta je pametnije? Da li davati antibiotik iako mozda nikad nece doci do komplikacija ili rizikovati moguce komplikacije, gubiti vreme i produzavati bolest ukoliko se ceka.

Kada nam dr odgovori znacemo kojoj frakciji pripada. :wink:
 
Jos kad bi sve bilo tako jednostavno... :cry:
ako govorimo o teskim virusnim infekcijama(npr. upala pluca) ,u tom slucaju ce gotovo svaki lekar ordinirati antibiotike i na taj nacin spreciti komplikovanje vec komplikovanog stanja sekundarnom bakterijskom infekcijom, medjutim ako je neko navukao obicnu prehladu, koja zahteva mirovanje , uzimanje puno tecnosti onda nema potrebe za uvodjenjem antibiotika, preterana upotreba antibiotika godinama vec nam je napravila situaciju da vise ne znamo ni cime da lecimo pacijente kad nam sve veci broj bakterija pokazuje rezistenciju na postojece antibiotike.
 
Moja ćerka je imala nepune dve godine kad je dobila temperaturu 39.5(mesec dana pre toga je imala bronhitis). Odemo kod lekara, i on kaže da su pluća čista, a grlo crvenkasto, i da je verovatno virus, ali preventive radi prepiše Eritromicin 5 dana (jer joj je imunitet u padu i organizam se tesko bori sa virusom). JA TRAZIM upute za laboratoriju i on ih da. Dam briseve i ostalo na pregled, pa počnem sa Eritromicinom. Urin u redu, brisevi u redu, krvna slika kaže da je virus, ali i posle 7 dana moja ćerka ima temperturu. I lekar kaže i dalje je sve isto, ali ajmo sad Hemomicin preventive radi, zbog onog bronhitisa od pre mesec dana, jer SMO tad trebali.................(sta god da SMO trebali, on je lecio ne ja). E tu ja stavim tačku i kazem necu, ljutio se on ili ne (malo se ljutnuo). Dva dana kasnije temperatura nestane i evo vec godinu dana nismo imali većih problema. U mešuvremenu smo se trudili da pripodnim putem ojačamo imunitet što više.
Ja mislim da je najveci problem kod nas to sto se radno vreme odredjenog lekara stalno menja, pa onda kad je frka odemo kod drugog, a on niti poznaje dete niti ga to zanima. Posetila sam sve pedijatre u nasem domu zdravlja (ima ih 5) i samo je jedna doktorka (ne racunajuci onu kod koje se trudimo da idemo uvek), kad smo otisli prvi put krenula da prelistava njen karton, da gleda od cega je sve bolovala i da me ispituje o nekim stvarima od ranije, pa je tek onda presla na pregled i terapiju.
Mislim da bi najbolje bilo kada bi jedan lekar mogao da vas vodi i uvidom u karton da vidi kako vas je lecio pre toga i koliko je uspeha imao.
Izvinite, ja se baš raspisala.
 
d-mol:
Moja ćerka je imala nepune dve godine kad je dobila temperaturu 39.5(mesec dana pre toga je imala bronhitis). Odemo kod lekara, i on kaže da su pluća čista, a grlo crvenkasto, i da je verovatno virus, ali preventive radi prepiše Eritromicin 5 dana (jer joj je imunitet u padu i organizam se tesko bori sa virusom). JA TRAZIM upute za laboratoriju i on ih da. Dam briseve i ostalo na pregled, pa počnem sa Eritromicinom. Urin u redu, brisevi u redu, krvna slika kaže da je virus, ali i posle 7 dana moja ćerka ima temperturu. I lekar kaže i dalje je sve isto, ali ajmo sad Hemomicin preventive radi, zbog onog bronhitisa od pre mesec dana, jer SMO tad trebali.................(sta god da SMO trebali, on je lecio ne ja). E tu ja stavim tačku i kazem necu, ljutio se on ili ne (malo se ljutnuo). Dva dana kasnije temperatura nestane i evo vec godinu dana nismo imali većih problema. U mešuvremenu smo se trudili da pripodnim putem ojačamo imunitet što više.
Ja mislim da je najveci problem kod nas to sto se radno vreme odredjenog lekara stalno menja, pa onda kad je frka odemo kod drugog, a on niti poznaje dete niti ga to zanima. Posetila sam sve pedijatre u nasem domu zdravlja (ima ih 5) i samo je jedna doktorka (ne racunajuci onu kod koje se trudimo da idemo uvek), kad smo otisli prvi put krenula da prelistava njen karton, da gleda od cega je sve bolovala i da me ispituje o nekim stvarima od ranije, pa je tek onda presla na pregled i terapiju.
Mislim da bi najbolje bilo kada bi jedan lekar mogao da vas vodi i uvidom u karton da vidi kako vas je lecio pre toga i koliko je uspeha imao.
Izvinite, ja se baš raspisala.

Da, ali sta kad taj lekar ode na godisnji odmor, bolovanje ili jednostavno promeni radno mesto?
 
Pa kao sto sam rekla.
Svaki lekar pre nego sto krene da vas pregleda treba da pregleda zdravstveni karton ili da vas pita za neke bitnije stvari(ako je već karton prevelik)i upozna se ukratko sa vasom situacijom pa da onda pristupi pregledu i lečenju.
Takođe sam stekla utisak da svaki lekar ima svoju listu prioriteta kod antibiotika, tako da sad kad vidim koji lekar radi unapred znam koji će antibiotik uključiti u slučaju da je potrebno.
 

Back
Top