Aljaski malamut

Jevdjo, hvala, drago mi je da ti se dopada, a sajt ce se polako prosirivati (da ne kazem zavrsavati :) ), ali ne verujem da ce u skorije vreme biti skroz gotov. Ne znam da li ce ikada moci biti "skroz gotov" :)

pahuljica_76, znam ja neke ljude, poslacu ti kontakte putem privatne poruke. Pre kupovine steneta, moj ti je prijateljski savet da se DOOOBRO upoznas sa rasom, tek da te ne bi posle bolela glava... :wink:
 
Ne da mi se dopada nego je stvarno odlican.Ovo je jedan od boljih sajtova o psima na nasim prostorima .Smatram da ni trecina sajta nije zavrsna a vec ima pola dana da se cita i to sa zadovoljstvom.
 
OBAVESTENjE: Postavljen je prvi deo strane "Malamuti Srbije". Vlasnici / odgajivaci malamuta sirom nase zemlje se mogu prijaviti putem formulara i poslati podatke o svom psu / psima, koji ce se naci na ovoj strani, zajedno sa slikama pasa (poslati uz formular). Ideja je formiranje svojevrsnog "adresara" vlasnika i odgajivaca malamuta nase zemlje.

"Adresar" ce omoguciti:

- vlasnicima da se medjusobno upoznaju (druzenje, aktivnosti, parenje pasa),
- odgajivacima (besplatnu) reklamu za svoje pse i trenutna (buduca) legla i uvid u napredovanje pasa iz svog odgoja, što može pomoći u poboljšanju kvaliteta budućih jedinki, tj. same uzgojne linije,
- budući vlasnici će znati gde mogu uvek da nađu kvalitetne pse, ili barem da dobiju pravu informaciju,
- ljubitelji rase imaće mesto gde će moći uživati :)

:arrow: www.MalamutKlub.com

NAPOMENA: Vlasnici / odgajivaci malamuta iz drugih zemalja ce svoje podatke moci poslati / objaviti u okviru strane "Klub Prijatelja". Vise o ovome uskoro...

Pozdrav, BugA 8)
 
Hvala luka_boskic, srecemo se i ovde :)

OBAVESTENjE: Postavljena je "INFO" linija (kajron) na pocetnoj strani sajta, sa povremenim vaznijim informacijama i obavestenjima. U okviru ADRESARA malamuta Srbije postavljeni su podaci za jos dva malamuta, iz Velike Plane. Polaaaako se sirimo... :)

OBAVESTENjE: Na strani "Malamuti Srbije" postavljen je FORMULAR (prijava) u elektronskoj formi, tako da je prijavljivanje pasa jos vise pojednostavljeno :) . U okviru ADRESARA malamuta Srbije postavljeni su podaci za ženku malamuta iz Čerevića, kod Novog Sada, i mužjaka i ženku iz Požarevca.

:arrow: www.MalamutKlub.com

Pozdrav, BugA :wink:
 
OBAVESTENjE: Na pocetnoj strani sajta postavljena je VREMENSKA PROGNOZA sa trenutnim vremenskim parametrima za odredjene gradove, uz tekst "OPREZ - LETO JE STIGLO!".

Vremenski parametri ce doprineti boljoj obavestenosti posetilaca sajta, tj. vecoj mogucnosti planiranja dnevnih aktivnosti polarnih pasa kakvi su malamuti, a kojima su nase vremenske prilike, iako ih dosta dobro podnose, ipak strane. Mada vlasnici i sami mogu osetiti kada su uslovi za bilo kakav trening nepodobni, ovakav jedan vid obavestenja moze samo doprineti ozbiljnosti gledanja na ovaj problem, i u stvari stalno podsecati vlasnike da mozda ipak nije pravi trenutak da psa povedu u "laganu setnju" - biciklom... Psi ce biti zahvalni "zaboravnim" vlasnicima.

:arrow: www.MalamutKlub.com

Pozdrav, BugA :wink:
 
Bas lepa tema. :]
Ja imam 2 malamuta.
Medena i Obelix.
Evo jedna slika gde se igraju.

2uivxjn.jpg
 
ovo i Akita su mi masu lijepi psi a koliko naraste malamut posto u standardima i nije nesto velik cak je veci bokser a po prici od drugova sto su ga videli kazu da je velik masu pas...
 
Uglavnom su izlozbeni malamuti izmedju 66 i 72 cm iako je 66 cm gornja granica standarda a tezina varira od 35 do 50 kg.Inace malamut od 45kg u treningu je prava lokomotiva i takav pas je izuzetno,izuzetno snazan.Sto se tice poredjenja bokser malamut,bokser ne moze prici malamutu ni u jednoj disciplini u kojoj se trazi snaga,agilnost ili kondicija.Inace moj drugar ima malamuta koji je tezak oko 47kg i visok oko 70 cm i koji je povukao 2 tone pa ti vidi kolko je tesko zadrzati malamuti kad se na nesto obrusi :D
 
kod nas ima mesanac Americke Akite i Aljaskog Malamuta star je 7 ipo godina ne znam koliki je u grebenu ali ima oko 53 kila i jak je kao zemlja

ali jos jedan pas koji dosta lici na Malamuta je Mackenzie River Husky moze do 81cm da raste i do 60 kila da ima ogroman pas
 
Jevdjo, hvala, drago mi je da ti se dopada, a sajt ce se polako prosirivati (da ne kazem zavrsavati :) ), ali ne verujem da ce u skorije vreme biti skroz gotov. Ne znam da li ce ikada moci biti "skroz gotov" :)

pahuljica_76, znam ja neke ljude, poslacu ti kontakte putem privatne poruke. Pre kupovine steneta, moj ti je prijateljski savet da se DOOOBRO upoznas sa rasom, tek da te ne bi posle bolela glava... :wink:
prvo se treba dobro raspitati o rasi pa tek onda kupiti stene.
 
Pozdrav svima! z:poz:

Ja sam veliki obozavaoc rase i vec se vise godina bavim gajenjem Aljaskih malamuta. Ukoliko je neko zainteresovan za ovu jedinstvenu rasu moze me slobodno kontaktirati.
Attach-ovao sam neke fotografijice Shakoka i Dive. z:)
Imam i stence ostenjene 27.12.2010. godine.

Uzivajte!
Shakok i Diva.jpg
Shakok.JPG
Stenci stari 10 dana 2.jpg
Shakok 2.jpg
Stenci stari 10 dana.jpg
 
zdravo......ja sam novi clan foruma........od svoje 8 godine sam postao zaludjenik za pse......omiljena rasa mi je aljaski malamut......ali uslovi mi ne dozvoljavaju da ga drzim u stanu......prikljucio sam se forumu da bih mogao da odgovaram na pitanja o psima.....jer o njima znam sve.....:D a kako i ne bih znao kad od osme godine citam knjige i trazim po netu informacije o svim rasama.....a narocito o malamutu :D u sljedecih nekoliko poruka cu vam napisati glavne karakteristike ove predivne rase.....:D
 
Opsti izgled: Aljaski malmut je pas snazne gradje , dobro razvijenog grudnog kosa , jakog I kompaktnog tela. Pokrovna dlaka gusta ostra , dovoljno duga da obezbedi zastitu gustoj i vunastoj podlaci. Dlaka je duga oko 2,5 do 5 cm . Malamut je uravnotezen , drzanje ukazuje aktivnost , obazrivost I radoznalost. Glava je velika , usi uspravne , naculjene kada je pas zaintresovan i oprezan. Njuska je masivna I blago se smanjuje u debljini od korena pa do nosne pecurke , niti je siljata , niti duga. U stavu je malmut ponosan , glava usmerena napred a oci prodorne. Obelezija na licu stvaraju karakteristicnu crtu. Sastoji se od "kape" koja pokriva glavu i maske koja je obicno belo-sive boje i koja pokriva ostali deo lica. Kompinacija ima vise. Rep je cupav i nosen da ledjima , kao perjanica. Malmuti su razlicitih boja ali obicno od razlicitih nijansa sivih do crno bele boje. Sape su velike , zbijene i guste sa debelim jastucicima. Sadie noge su snazne i velike. Ledja su ravna , blago nagnuta od grebena ka bedrima , a kretanje lako. Izraz odaje inteligenciju. Malmut ima ponosno drzanje , izgled vuka iako je po prirodi blag i nezan.


Temperament : Malmut je prijateljski raspolozen , nezan I prvrzen ljudima I porodici. Odan I pozrtvovan ali u isti mah dostojanstven.

Glava : Pokazuje visok stepen inteligencije. Proporcionalna telu da pas ne bi izgledao trapavo i grubo.

Njuska : Snazna u odnosu na lobanju. Nosna pecurka crna . Gornja I donja vilica velike da bi nosile snazne zube. Zubalo je makazasto I nikada ne sme da bude predgrizac ili podgrizac.

Oci : Bademaste , boje kestena , pozeljno da su sto tamnije. Nikako plave.


Usi : Male u odnosu na lobanju. Trouglastog su oblika , udaljene i smestene na spoljnoj ivici zadnjeg dela lobanje. Uspravne usi usmerene su blago ka napred. Visoko usadjene usi su mana.


Vrat : Dobro usadjen , snazan I lepo gradjen.

Telo : Grudni kos je snazan I dubok , trup snazan I zbijen.

Noge : Prednje noge su misicave sa snaznim kostima. Podlaktice su uspravne . Sape kratke , prsti zbijeni sa debelim jastucicima , kratkim I jakim noktima. Zastitna dlaka je obavezna izmedju prstiju. Koleni zglob je veliki I snazan. Od pozadi su noge prave a u polretu treba da su u istoj liniji sa polozajem prednjih. Noge malmuta svedoce o opstoj snazi. Bilo koji znaci nesavrsenosti nogu i sapa u stanju mirovanja su ozbiljna mana. Peti prsti na zadnjim nogama su mana i treba ih odstraniti.

Dlaka : Ostra i uspravna I gusta oko vrata. Duzina promenljiva kao sto je iznad spomenuto 2,5 do 5 cm. Dlaka je usmereno kratka sa strane tela I u sredini a duza oko ledja i vratu. Dlaka je mnogo redja i kraca preko leta za vreme linjanja.


Boja : Uobicajene boje su od svetlo sive do crne sa razlicitim nijansama. Dlaka je uvek bela na donjim delovima tela i na celu , oko ociju. Jedina jedinstvena boja koja se javlja kod malmuta je sasvim bela.

Velicina : Muzijaci 63,5 cm / 38 kg
Zenke 58,5 cm / 34 kg

Ostalo : Malmuti nisu psi za odmeravanje brzine pri takmicenju sa manjim nordijskim rasama. Oni vuku teske terete i trazeni su kada u pitanju snaga i izdrzljivost. Sudija treba predstaviti bas ovaj svojstven duh Aljakih malmuta.

Istorijat : Aljaski malmuti su ime dobili od Aktickog plemena Mahlemuts. Malmuti su poznati kao vuciji spicevi. Niko ne zna zasigurno odakle su malmuti ali se veruje da su bili sa Eskimima 2-3 hiljade godina. Aljaski Indijanci su prisvojili ovu rasu zbog svojih sposobnosti npr. Vuca teskih tereta , lov na divlje zivotinje , precanje u hladnim vodama . Takodje su ih koristili da teraju vukove od domacih stada.
Belci su izabrali Aljaskog malmuta kao pratioca na ekspedicijama polarnih predela.

Mane : Prelomljene sape , svi znaci slabosti nogu , losa uglovanost , neuskadjen hod , nerazvijen grudni kos , tesko telo , slab skelet , nedostatak supstance , osrednje opste proporcije , plave oci .

-- Eto toliko za sada o ovoj prelepoj rasi .. Nadam se da ce biti pinnovana da ljudi mogu da procitaju nesto o ovoj prelepoj rasi.
 
takodje jedno cesto pitanje je :
kako razlikovati haskija i malamuta????
to je odlicno pitanje.....na koje cu da odgovorim......
Pa za pocetak Haski ima spusten rep dok Malmut nosi svoj na ledjima.
Haski ima svetle npr. plave oci, dok se kod Malmuta to smatra kao ozbiljna mana. Malamut mora da ima oci braon boje....boje badema.....z:lol:
Haski su obicno sivi ili krem , dok su malmuti takodje sivi ali i braon i beli.
Haski imaju duzu njusku i nesto vece usi.............
 

Back
Top