• Forum Krstarice neće biti dostupan u periodu od 10:00 do 11:00 časova zbog planiranog tehničkog održavanja. Hvala na razumevanju.

Albanska kapa

nažalost, Srbima je bilo ZABRANJENO pokrštavanje, ali su se svi muslimani i Albanci sami iselili, a Cigani su ostali i nisu se pokrstili...Svi cigani južnije od Niša i u Nišu su ostali muslimani...Pitaj koga god hoćeš i potvrdiće ti...

Сами иселили... Шио ми га Ђура.
А што се Цигана тиче, мањи део јесте остао у исламу, а огромна већина је покрштена, али добар део тих покрштених се одавно изјашњавају као Срби.
 
Poslednja izmena:
Сами иселили... Шио ми га Ђура.
А што се Цигана тиче, мањи део јесте остао у исламу, а огромна већина је покрштена, али добар део тих покрштених се одавно изјашњавају као Срби.

Pokršteni su SAMO oni Cigani koji su pre 1878, godine bili na teritoriji Srbije...Svi ostali južnije od Niša, pa svi na Kosovu, Makedoniji su muslimani...proveri...
 
A ne, ne stavljaj Srbe u isti koš sa Crnogorcima...Ostalo je mnogo zapisa Austrougarskih i nemačkih zvaničnika koji beleže izuzetno korektan odnos prema muslimanima u oslobođenim krajevima, za razlilu od Crne Gore i Grčke...Mnogi su muslimani tražili zaštitu u teritoriji pod srpskom kontrolom...:dash:
Ono sto sam ja cuo da je u CG bilo problema sa pokrstavanjem zbog plemeskog uredjenja u narodu,te da su pravoslavci branili svoje saplemenike muslimane....Ako sam pogresno informisan izvinjavam se....
Pored toga sam cuo da su Albanci proteravani od vojske kralja Nikole,sto je branjeno srbijanskoj vojsci 1912 godine kada su Kosovo i Metohija oslobadjani!!! Opet ne mogu da tvrdim da je istinita inforacija,ali eto....
 
A možeš li se sjetiti bar jedne u kojoj si pročitao?

Pokušaću, naravno...Znam da je poslednja koju sam čitao bila o istoriji Plavo-Gusinjske kotline i o pokrštenom hodži Balši Balšiću i polemici oko toga jeli se ovaj pred smrt vratio islamu ili ne...Ovom tematikom sam se bavio ranije...sada proučavam srpske, austrijske, ruske i albanske izvore o Prizrenskom kraju i župama koje ga okružuju...
 
Сами иселили... Шио ми га Ђура.
А што се Цигана тиче, мањи део јесте остао у исламу, а огромна већина је покрштена, али добар део тих покрштених се одавно изјашњавају као Срби.

Vrlo mali ih je pokršteno, uglavnom su ostali muhamedanci ali priključuju ić na prezime i uzimaju srpska imena, naravno desi se da Kasandra i Rambo imaju prednost. Pravoslavni Cigani se doseljavaju iz rasadnika, Rumunije. I dan danas gotovo svi znaju jezik.
 
Pokušaću, naravno...Znam da je poslednja koju sam čitao bila o istoriji Plavo-Gusinjske kotline i o pokrštenom hodži Balši Balšiću i polemici oko toga jeli se ovaj pred smrt vratio islamu ili ne...Ovom tematikom sam se bavio ranije...sada proučavam srpske, austrijske, ruske i albanske izvore o Prizrenskom kraju i župama koje ga okružuju...

Hvala. Interesuje me mnogo zato što bih upamtio taj podatak i lično pročitao nešto o tome, zato što prvi put čujem.
 
Vrlo mali ih je pokršteno, uglavnom su ostali muhamedanci ali priključuju ić na prezime i uzimaju srpska imena, naravno desi se da Kasandra i Rambo imaju prednost. Pravoslavni Cigani se doseljavaju iz rasadnika, Rumunije. I dan danas gotovo svi znaju jezik.

Ма ни они што носе муслиманска имена углавном нису муслимани, шта је вама, кад сте чули за хоџу Циганина у Врању или Лесковцу, а Лесковац ено пун гарагана.
 
Hvala. Interesuje me mnogo zato što bih upamtio taj podatak i lično pročitao nešto o tome, zato što prvi put čujem.

možda sam koristio pogrešne izvore...slobodno mi preporuči tvoje izvore...meni je istorija samo hobi i knjige čitam povremeno i stihijski, kada me neka tema zainteresuje, onda nađem 5-6 knjiga iz te oblasti i proučim ih.ne bavim se time profesionalno, kao ti, pretpostavljam..
 
Ма ни они што носе муслиманска имена углавном нису муслимани, шта је вама, кад сте чули за хоџу Циганина у Врању или Лесковцу, а Лесковац ено пун гарагана.

U Leskovcu postoji jedna stambena kuća u romskom delu grada preuređena za molitvu, uglavnom petkom, a hodža im dolazi iz Niša....Odi do Ciganskog groblja u Leskovcu i proveri spomenike..
I da, oni vrlo često nose hrišćanska ili srpska imena, ali su muslimani...
 
Re:
Original postavio lab_man
Pročitao sam u x knjiga....

Slaven777
A možeš li se sjetiti bar jedne?

:D:D:D:D
Izgleda, ne đavolje!
slabo pamti a još brže zaboravlja.
 
Poslednja izmena:
Ti smatraš da Crnogorska vojska nije vršila pokrštavanje i proterivanje muslimana iz plavo-gusinjske oblasti i Bara, Podgorice i Ulcinja ili da to nije prekinula da čini pod pritiskom srpke i ostalih evropskih vlada?

Bilo je toga ali na dobrovoljnoj osnovi. Htjeli su i bilo im je omogućeno.
Dosta muslimana je tada prešlo u pravoslavlje, posebno u Gusinju i Plavu.
Evo ovoga je pop samo malo počeškao po glavi i postao je Miloš.
pokrstavanje_0044.jpg
 
O nikakvom se tu dobrovoljnom prelazu nije radilo...Znaš to i sam...

Kad je crnogorska vojska oslobodila Plav i Gusinje, Turci su bili poubijani ili su pobjegli za Tursku a onaj naš muslimanski živalj, koga su Turci milom ili silom ranije preveli u islam je crnogorsku vojsku dočekao sa ljebom i solju i sa tim im pokazali vjernost.
Tada se oko 10.000-12.000 ljudi muslimansk vjere prijavilo da pređe u pravoslavlje i to im je bilo omogućeno. Samo se njih 12 kasnije žalilo kralju Nikoli, da ih je neki Cemović na silu natjerao i da je valjda u nekom govoru pred masom rekao ili to ili metak u čelo - pa biraj.
 
Kad je crnogorska vojska oslobodila Plav i Gusinje, Turci su bili poubijani ili su pobjegli za Tursku a onaj naš muslimanski živalj, koga su Turci milom ili silom ranije preveli u islam je crnogorsku vojsku dočekao sa ljebom i solju i sa tim im pokazali vjernost.
Tada se oko 10.000-12.000 ljudi muslimansk vjere prijavilo da pređe u pravoslavlje i to im je bilo omogućeno. Samo se njih 12 kasnije žalilo kralju Nikoli, da ih je neki Cemović na silu natjerao i da je valjda u nekom govoru pred masom rekao ili to ili metak u čelo - pa biraj.

Ne brukaj se, Moračaninu, molim te ovdje...Mrsko mi je da branim muslimane, zato šuti, molim te....
 
Kad je crnogorska vojska oslobodila Plav i Gusinje, Turci su bili poubijani ili su pobjegli za Tursku a onaj naš muslimanski živalj, koga su Turci milom ili silom ranije preveli u islam je crnogorsku vojsku dočekao sa ljebom i solju i sa tim im pokazali vjernost.
Tada se oko 10.000-12.000 ljudi muslimansk vjere prijavilo da pređe u pravoslavlje i to im je bilo omogućeno. Samo se njih 12 kasnije žalilo kralju Nikoli, da ih je neki Cemović na silu natjerao i da je valjda u nekom govoru pred masom rekao ili to ili metak u čelo - pa biraj.

Правих Турака није никада ни било у тим крајевима, можда само покоји залутали, сви ти "Турци" су уствари били домаћи потурчењаци, и по Србији, и по Босни, и по Црној Гори, тако је османска империја владала, тако су све империје владале и владају, поставе се домаће марионете у (овако или онако) окупираним земљама. Тако је и данас, нема на овим просторима ни Амера ни Немаца, можда покоји, али ипак владају, окупирали су нас, домаћи олош им завршава послове, направили су систем пљачке, отимачине и задуживања а њима иду проценти и провизије док окупирани кулуче и једва преживљавају као што су радили и под окупаторима из прошлих времена...
 
Носе древну грчку-римску капу звану Пилеос, лочигно када данашњи албанци воде своје порекло од романизираних грка.

The pileus (Latin, plural, pilei) — also pilleus or pilleum — was a cap worn by sailors in Ancient Greece[1] (where it was the pilos or pilidion) and later copied by Ancient Rome. It was a brimless, felt cap, somewhat similar to a fez. The pilleolus was a smaller version, similar to a skullcap.

Пилеос

Dioscuro_cordonata2.jpg

Od dakle ti to da je PLIS Grcka-Rimska kapa ?
Ovaj nije Rimljanin http://upload.wikimedia.org/wikiped...s_bjuder_cyklopen_vin,_Nordisk_familjebok.png
 

Back
Top