Abortus i Daunov sindrom

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zivot sa Daunovim sindromom je muka za samo dete a kasnije za odraslu osobu koja taj sindrom ima. Ukoliko bi se poremecaj otkrio (a sad je to moguce) u prvom trimestru trudnoce, svakako bi prekinula trudnocu: niko ne zasluzuje da se tako pati, u decijem dobu to jos nije tako izrazeno jer su svi blagonakloni prema deci, ali u odraslom dobu, sa 18, 25, 35 godina zivot za ove ljude postaje izvor prave agonije. A i za njihove porodice: nedostatak zakona koji ih stiti, nedostatak pomoci u svakoj mogucoj sluzbi u drustvu...jednostavno, porodice se iscrpljuju do pregorevanja svih clanova a pomoc je nepostojeca. Smatram da zaista rane trudnoce kod kojih je konstatovana neka teska deformacija ploda treba prekinuiti.
 
NEma vece patnje na svetu nego kad je dete bolesno, ne daj boze nikome ali desava se... Mojoj cerki zaslini nos i meni je tesko. Kakvi ljudi mogu svesno da izaberu, a imaju mogucnost izbora, da gledaju kako se njihovo dete muci?
Kada sam radila amniocentezu, a nisam morala jer sam imala 35 godina i dobre prethodne testove, dobro sam se informisala zasto se radi, kako, o rizicima... Citala sam neku studiju da je za drustvo jeftinije da se uradi ac u rizicnim slucajevima nego da se finansira lecenje i uklapanje u zajednicu dece rodjene sa Daunovim sindromom. A mucenje cele porodice nema cenu...
 
Tema je odlicna.
Licno mislim da je moralna dilema ogromna koju nazalost neki buduci roditelji moraju doneti.
Ja sam radila amnio....u 18 nedelji trudnoce,pre toga nisam radila ni duble,ni triple test.
Rezultati koje sam imala pre amnio..3D ultrazvuk sa svim merenjima bili su ok ali mi je lekar preporucio i rekao da samo amnio daje 100% tacan rezultat. Imala sam strasnu moralnu dilemu da li da radim test,i sta ako rezultati ne budu dobri.Na zalost amnio se radi u periodu od 16 do 20 nedelje ( Bar sam ja tako informisana)tako da nepostoji mogucnost ranije ustanoviti da li postoji DS ili ne.Nisam bila sigurna sta bih uradila.Cinjenica je da osobe rodjene sa DS i u mnogo razvijenim zemljama imaju problema sa uklapanjem i kako tako normalnim zivotom. Mislim da ukoliko se neko odluci da rodi dete kome je ustanovljen DS,trebalo bi da se informise kako ta deca zaista zive kod nas i kakve su im mogucnosti socijalizacije.
 
posto sam u detinjstvu dosta vremena provodila po bolnicama,i to zbog problema koji su mnogo mnogo manji od daunovog sindroma,i posto sam se napatila u istima nevidjeno, sasvim sam sigurna da ne bih donela na svet dete koje bi se moralo patiti kroz ceo svoj zivot,koje bi bilo diskriminisano,onemoguceno da se osamostali itd...
drugi razlog je sto ja mislim da ne bih mogla da podnesem takvu situaciju i izguram je do kraja.
i na kraju krajeva da se meni nesto desi,ko bi se o njemu brinuo i sta bi se sa njim desilo.

u slucaju deteta sa genetskim poremecajem mislim da je mnogo odgovornije i za sebe i za dete prekinuti agoniju,nego moralisati i napraviti nekome haos od zivota.
 
Mislim da bih prekinula tu trudnoću. Takvo dete obeležava i sebe i porodicu u kojoj živi. Koliko god mi pričali da nam to nije bitno, ljudi su u podsvesti surovi ii veoma umeju da se podsmevaju i omalovažavaju takvu decu.

Poznajem osobu koja ima Daunov sindrom i ima 27 godina. Ona je divna i pametna, uvek nasmejana, voli da peva i da igra .. jednom rečju - puna života. Ali ono što njeni roditelji, da kažem grubo, ''trpe'' zbog nje - e to je strašno. Ljudi su obeleženi svuda gde odu .... njena sestra takodje .... imam utisak da ih svi gledaju sa sažaljenjem (a mislim da je to njima najmanje potrebno). Ta devojka je išla u specijalnu školu i ceo svoj život imala specijalan tretman. Oni su dobro situirani i mogu da joj pruže u životu šta god da požele .... ali ono što je najgore u celoj priči - njeni roditelji nikada neće doživeti da imaju unuče ..... znači, za osnovnu i normalnu stvar u životu su od samog starta uskraćeni.

Teška je i bolna ta situacija ..... dobro bih razmislila ... ali mislim da sebe ne bih mogla da osudim na takvo dete ceo život, kao ni njega na sebe. Za takvu decu se roditelji još više vezuju, nego za normalnu i zdravu decu ..... i zamislite tu tugu, kad nedaj bože, takvo dete napusti ovaj svet (što je neminovno u većini slučajeva da umru pre svojih roditelja) .... Ja to ne bih podnela.

Moja odluka bi bila krajnje racionalna i moram priznati posve sebična.
 
joooj, ne znam... teška tema i teška dilema. kad sam bila mlađa samo par godina bila sam ubeđena da ću svakako abortirati ako ostanem trudna (svakako, bez obzira na plod, čim saznam za nemilu vest). a sad sam već par godina sigurna da kad bih ostala trudna (iako to ne planiram i pijem Logest, ali ipak, kad bi se desilo) sigurno ne bih abortirala. jednostavno, to bi mi bilo prvo, pa makar i kad bi moj momak isprepadan otišao i napustio me, kad bih morala sama da se snalazim, sad bih već izabrala to. i izabrala bih da rodim to dete svakako, pa makar me i momak napustio, društvo obeležilo (što sam sama a čekam bebu), porodica i familija se nešto durili i kritikovali,... znači, ništa me ne bi zanimalo. mislim da bih grabila i rukama i nogama da tom detetu pružim normalne uslove da dođe na svet, a posle i da mu budem što bolji roditelj.
e, ali, kada bi ta trudnoća bila takva kako se ovde pominje..................................stvarno ne znam. Mislim da ako bih i izabrala da abortiram da bi mi to jako teško palo i da bi me gušilo celog života. već mi se stegla utroba i napravila knedla u grlu samo od pomisli da se mogu naći u takvoj situaciji......... :(

Bože, nemoj me nikad tako kazniti!
 
Blpd, ne slazem se sa tvojim razmisljanjem.
Vidim da si vrlo savesna cim vec pijes Logest, ali ne slazem se sa misljenjem da dete treba zadrzati u svakom slucaju. Da, ali jedino u slucaju da imas preko 35, da nisi uspela da pronadjes odgovarajuceg partnera i slicno.
Ali uraditi tako nesto sa 20-25 godina je suludo. Zasto tako rano napraviti veliki rez koji ce ti obeleziti zivot.
Ja sam jos u studentskim danima pocela da pijem anti bebi pilule jer sam zelela sama da upravljam svojim zivotom, nisam htela da mi neka zafrkancija odredi tok zivota. Tek kad sam zavrsila fax, pronasla osobu koju volim i za koju sam bila sigurna da ce biti dobar suprug i otac, prestala sam da pijem pilule i napravila cak 6 meseci pauzu da mi se organizam procisti od hormona pa tek onda krenula sa "pravljenjem bebe". Iako sam zelela i trece dete, jednom sam prekinula trudnocu jer sam (ne znajuci da sam trudna) popila dva Nimulida zbog glavobolje. Sam razgovor sa ginekologom koji mi je preporucio da odem u genetsko savetovaliste zbog te dve tabletice je bio dovoljan razlog da se odlucim na prekid. Da mi je bilo tesko jeste, ali jos gore mi je bilo kad sam se u bolnici susrela sa devojcicama od 14-18 godina koje su dosle zbog obicnog prekida. To je strasno posebno kada se zna da prekid prve trudnoce cesto kasnije izaziva nemogucnost iste.

Ipak su to ozbiljne stvari, treba razmisljati malo dublje o svemu.
 
Blpd, ne slazem se sa tvojim razmisljanjem.
Vidim da si vrlo savesna cim vec pijes Logest, ali ne slazem se sa misljenjem da dete treba zadrzati u svakom slucaju.

Она је рекла да би она вероватно тако урадила...и ми нема шта да се слажемо са тиме или не. Њен избор је њен избор. Она није рекла да дете ''треба задржати'', него да би ОНА тако урадила, значи говорила је о себи лично, а не о томе шта ''треба'' или ''не треба''. Ти би урадила другачије, и то је сасвим ОК.
 
citat
...i hoću da stavim akcenat na porodicu u kojoj treba da živi
bolesna(genetski poremećena) jedinka.
šta se dešava sa socijalnim, emotivnim i zdravstvenim stanjem
takve porodice ?
o tome treba razmišljati.

ovde se suprotstavlja sa jedne strane nerođena genetski poremećena jedinka sa svoja 2 ili 3 meseca ćelijske deobe i sa druge strane zdrav život jedne cele porodice.

Da potpisem ovo! Jeste velika dilema i teska odluka, ali ako vec treba da se zrtvuje, bolje fetus od 2-3 meseca, nego zivotni vek jedne porodice. Zamislite kolko je drugo dete( ako ga ima) uskraceno, od detinjstva prenatvareno obavezama, traume koje ce imati pri odrastanju, traume kao buduci roditelj jer ce biti uvek u strahu i grcu, bol koji ce osecati, a da ne pricam o samim roditeljima i njihovim obavezama ( kazem vam ovo jer znam jedan slucaj jako dobro), a onda sto neko rece, tolerisace im dok ne odrastu do nekih 15-20 god, a posle...
teska srca ali sam ZA abortus u ovom slucaju
 
Hellen,
moj komentar se odnosio na deo gde ona kaze da je sigurna da bi rodila dete (zdravo) cak i u slucaju da je napusti decko.......
Normalno da je njen izbor njen izbor, a forum upravo i sluzi za razmenu misljenja. Ja nisam bila nekulturna i napala njeno misljenje, vec sam rekla da se ne slazem sa istim i obrazlozila razloge.
 
Posle 15 god.borbe sa sterilitetom, pre skoro 4 meseca uz pomoc IVF-a postala sam majka predivnog zdravog decaka u 41 god. Zbog svega gore navedenog u 14 nedelji sam radila CVS a ne amnio iz razloga sto se ranije radi i brze stizu rezultati (dva dana). Molila sam Boga da nalaz bude dobar jer da nije i dan danas neznam sta bih odlucila. Stvarno teska odluka i zahvaljujem se Bogu svaki dan sto nisam morala da donosim takvu odluku. Divim se na hrabrosti ljudima koji su bili u takvoj situaciji i koji su morali da se odluce bilo da su bili za ili protiv radjanja deteta sa DS, jer je i jedno i drugo tesko samo po sebi i treba imati snage i hrabrosti odluciti se za bilo koju varijantu. Bog vam pomogao i dao snage da izdrzite.
 
http://www.svastara.com/razno/daunov_sindrom/latinica.html

Ali cak i nakon citanja ovog teksta ipak bih se odlucila za abortus.
Znam roditelje koji nisu imali snage da abortiraju takvu decu,ali su ih nakon rodjenja,jos kao male bebe,smestili u posebne ustanove u kojima se o toj deci brinu ljudi placeni za to,a roditelji ih posecuju jednom mesecno ili ih ne posecuju uopste.Za mene je to mnogo gore od abortusa.
 
Ja sam majka devojcice koja ima DS. Moja srecica sledece nedelje puni 2 godine. Prohodala je pre 2 meseca i za mene je ona najlepsa, najpametnija i najsladja devojcica na celom svetu. Lako je pricati sta bi...kada niste bili u toj situaciji. NIKADA, ali NIKADA se ne bih odlucila na abortus, ni u jednoj situaciji.
Necu citirati neke od vas, ali sam procitala dosta neistinih informacija. Pridruzene bolesti koje se javljaju uz DS su:stitna zlezda, leukemija, epilepsija i srcana mana/mane. Sve ostalo moze se javiti u procentima u kojima se javlja i kod ostale populacije. Moja srecica nema nista od navedenog. Zene sa DS mogu roditi dete, a sansa da rode dete sa DS je 50 %. Ne znam kako druge porodice, ali nasa ne trpi zbog Oliverine bolesti. To je sve stvar stava. Od vaseg stava takodje zavisi i kako ce se ostali ljudi ponasati prema vama.Nemam nameru da dete sakrivam od ljudi kao sto neki roditelji rade. A takodje ne zelim sazaljenje. Ne znam zasto bi ljudi sazaljevali Daunice. Moja srecica je fizicki zdravo dete, volimo je, mazimo, svi nasi prijatelji je obozavaju. Kada je izvedem u setnju, ko nas ne zna - ne provaljuje da sa njom nesto nije u redu, cak komentarisu da je med - medeni.To sto neki ljudi imaju problema da prihvate da su pojedini ljudi drugaciji, meni samo dokazuje da su sami ograniceni. . Daunici obozavaju drustvo, veoma su osecajni i nisu nimalo agresivni. Tako da niti patimo mi, niti ona. Za ono zbog cega smo suprug i ja patili, krivi su iskljucivo doktori, ustvari celo osoblje porodilista u kome sam se porodila, od nacelnika do cistacice. Na samom rodjenju po reakcijama sestara i doktorke primetila sam da sa bebom nesto nije u redu. Kao da nije dovoljno sto je beba bolesna nego smo prosli kroz pakao koji su nam priredili svi od reda na "Betaniji" u Novom Sadu. Receno nam je da je beba maltene monstrum, da ce samo kricati i lezati, da cemo je naci mrtvu u kreveticu jer nismo znali da joj ukazemo medicinsku pomoc, da je bolje da je damo u "Kolevku" u Suboticu da tamo zivi, nego da je donesemo kuci da umre. Naravno da smo bili u soku. Nisam je nijednom podojila, za 3 dana sam je videla nekoliko puta, otpustena sam na dan svog rodjendana kuci (naravno bez bebe). Ona je istog dana prebacena na Genetiku u decijoj bolnici. Savetovali su da je zaboravimo, da je ne posecujemo, da ne zovemo da pitamo za nju, da se vratimo u normalu i rodimo drugo dete koje ce nam pomoci da je zaboravimo. Naravno da ih nismo poslusali i da smo odlazili svaki dan da je obilazimo. Kako je vreme prolazilo, mi smo se naslusali strasnih prica i nasom odlukom je Olivera sa mesec dana starosti prebacena u "Kolevku". Nije potrebno da objasnjavam sta je to znacilo za nas i kako smo se osecali u tom periodu. Obilazili smo je svakih par dana, nosili kolica i izvodili je u setnju po gradu. Najteze je bilo uspavati je na rukama, spustiti je u metalni krevetic i otici.
Nakon 2 nedelje pakla i nekoliko kutija sedativa, resili smo da dovedemo kuci nasu "gospodjicu bebu" (tako je njen taja zove). Ocekivali smo da se desi ono najgore.
Medjutim Olivera je ok zdravlja, ponekad pokupi koji virus, uostalom kao i ostala deca.
4 puta smo bili u "Kolevci" i za to vreme smo videli samo 2 para roditelja. To je zalosno.
Zalosno je i to sto su svi monstruozni saveti u porodilistu potekli od medicinske sestre koja je meni veoma blizak rodjak. Nikad necemo sebi oprostiti prvobitnu odluku i nikad Oliveri necemo moci to da nadoknadimo. Vreme ne mozemo vratiti unazad ali mozemo informisati druge ljude da ne ponove nasu gresku.
Pogledajte "kako izleda monstrum beba" i da li taj mali osmeh treba ubiti ili cak ostaviti:

www.flickr.com/photos/olivera
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top