A KO JE ALEKSANDAR VASILJEVIC-general pukovnik..??

nije problem,ja sam mislio da ti znas ko sam,ovde smo vec nekoliko godina na ovom pdf

...i nismo ja i moji momci punili kamione televizorima i friziderima vec krvarili gace iz cisto patriotskih ubedjenja.Novac mi nije bio problem ni onda a ni sad ..ima nesto sto se zove ljubav prema otadzbini....velika vecina nezna sta to znaci...ako zatrebam otadzbini ponovo,tu sam...neki se i danas kunu u domovinu a za otadzbinu ih ladno zbole dupe.
 
Poslednja izmena:
Tenkisti se klanjam do zemlje,hrabri momci...obavestajcu se popisam u usta...mnogo Srba je nrtvo njihovom zaslugom, i njihovom nesposobnoscu,njihovim transportima municije za mudzahedine...itd
Baš sinoć sam pročitao iz knjige o "Štitu" kako su zengisti upali 30. septembra 91. u kasarnu u Bjelovaru, gde su metkom u potiljak ubili kapetana Jovanović Dragišu, oficira bezbednosti u brigadi. A onda su se, pred strojem vojnika, popišali po njemu! Sram te bilo šta ti sve lupetaš ovde, isti si kao i ona bagra tamo! Ne nudi svoje "usluge" ovoj zemlji, takvi joj ne terbaju i takvi su joj naneli veliko zlo! Ućuti više, kada te još ne banuju!
 
Baš sinoć sam pročitao iz knjige o "Štitu" kako su zengisti upali 30. septembra 91. u kasarnu u Bjelovaru, gde su metkom u potiljak ubili kapetana Jovanović Dragišu, oficira bezbednosti u brigadi. A onda su se, pred strojem vojnika, popišali po njemu! Sram te bilo šta ti sve lupetaš ovde, isti si kao i ona bagra tamo! Ne nudi svoje "usluge" ovoj zemlji, takvi joj ne terbaju i takvi su joj naneli veliko zlo! Ućuti više, kada te još ne banuju!

Mrs vasko crvena.....takvi kao ti nikome ne trebaju i danas se u Tita i sfrj kunes ebemte u usta crvena...ebao vas Jovo Kapickic ..vas idol.
P.S. Avatar sve o tebi kaze.
 
Baš sinoć sam pročitao iz knjige o "Štitu" kako su zengisti upali 30. septembra 91. u kasarnu u Bjelovaru, gde su metkom u potiljak ubili kapetana Jovanović Dragišu, oficira bezbednosti u brigadi. A onda su se, pred strojem vojnika, popišali po njemu! Sram te bilo šta ti sve lupetaš ovde, isti si kao i ona bagra tamo! Ne nudi svoje "usluge" ovoj zemlji, takvi joj ne terbaju i takvi su joj naneli veliko zlo! Ućuti više, kada te još ne banuju!

znaci general ti je isto kao i pokojni dragisa? svasta

a sto dragisa nije sprecio predaju, sto nije roknuo onu izdajicu, kako bese trifunovica. sad mu je ionako svejedno, mrtav je pa mrtav. malo ko i zna za njega. ni danasnje vlasti mu nisu zahvalne
 
Coveku sam se izvinio zbog greske ,ali da na forumu ima balijander sa nickom @mamba ,ima sigurno,da je bio prpadnik ,,crnih mambi;; 2. gardijske brigade hv bio je ,da je bio porucnik u JNA,bio je ,ime nesmem da pominjem na forumu.....ja sam ucestvovao u ratu Pajo ,za razliku od tvojih kolega koji su o ratu citali u knjigama...a neki su zenge videli kad su zarobljavani vecina ih je videla na televiziji u 2. dnevniku.
 
znaci general ti je isto kao i pokojni dragisa? svasta

a sto dragisa nije sprecio predaju, sto nije roknuo onu izdajicu, kako bese trifunovica. sad mu je ionako svejedno, mrtav je pa mrtav. malo ko i zna za njega. ni danasnje vlasti mu nisu zahvalne

Izgleda si pomešao Bjelovar i Varaždin
 
Izgleda si pomešao Bjelovar i Varaždin

da, zbunilo me prezime ubijenog oficira

Svakako najveci uspeh hrvatske strane je blokada i osvajanje garnizona 32. korpusa u Varazdinu, jednog od najopremljenijih u JNA. Nakon pregovora, dolazi do predaje pri cemu izmedju ostaloga Hrvatska vojska dolazi u posed 74 tenka T-55, 71 OT raznih tipova itd. General Vlado Trifunovic, koji je potpisao akt predaje, je kasnije osudjen u odsustvu u Hrvatskoj na 15 godina zatvora, ali i u SRJ, na visegodisnju kaznu. Pravu dramu je predstavljalo osvajanje bjelovarskog garnizona u kome se nalazila kompletna 265.mehanizovana brigada (bez manjeg dela u Okucanima). Uvece, tog 29. septembra ispred zarobljenih pripadnika brigade streljen je njen komandant pukovnik Rajko Kovacevic i jos dva oficira.
 
Mrs vasko crvena.....takvi kao ti nikome ne trebaju i danas se u Tita i sfrj kunes ebemte u usta crvena...ebao vas Jovo Kapickic ..vas idol.
P.S. Avatar sve o tebi kaze.

Da li je to nivo komunikacije jednog ratnika, kao sto se ti pretstavljas da si bio, ili smatras da suprotna misljenja od tvog nisu validna, pa mozes da im se obracas na takav nacin. Nemas hrabrosti da progovoris o tim svercovanim "transportima municije" . Ko, kada, gde i u cijoj reziji je to bilo? Nisi li ti licno obezbedjivao te transporte? Zasto sad eto, sve ostavljas da razmisljaju i nagadjaju :?:
 
Poslednja izmena:
Da li je to nivo komunikacije jednog ratnika, kao sto se ti pretstavljas da si bio, ili smatras da suprotna misljenja od tvog nisu validna, pa mozes da im se obracas na takav nacin. Nemas hrabrosti da progovoris o tim svercovanim "transportima municije" . Ko, kada, gde i u cijoj reziji je to bilo? Nisi li ti licno obezbedjivao te transporte? Zasto sad sad eto, sve ostavljas da razmisljaju i nagadjaju:?:

Taj nivo komunikacije vi crvene pijandure jedino razumete,a o svercu i prodaji municije ustasama,balijama i siptarima pitaj svoje pretpostavljene,a ne mene,jer ratni profiteri su iz vasih redova ,a ne iz nasih.Mi nismo imali vremena za te gadosti.a posto si o ratu citao samo iz knjiga i gledao u dnevniku 2 ,nisi uposte relevantan sagovornik.
Zato tablu saha pod misku pa se malo raspitaj kod kolega koje rat zakaci da ne pravis budalu od sebe...
 
Jesam li se tebi obratio ikada na nepristojan nacin, naravno da nisam jer si ti pristojan covek,.
....ali ovima tvojima sto o ratu citaju iz knjiga...
I ja sam za argumente ,ali ovi tvoji bi da im se veruje na rec ....daleko su oni od te pozicije...a argumenti su protiv njih sa ove vremenske distance cvrsti kao celik.

prema meni si korektan..al racunaj na to da nisu sve moje kolege otvorene ko ja...mnoge stvari precutkuju...neki s pravom...neki iz navike..a neki iz namere...ne znam imam li ti pravo davati savet..ali znas i sam kad god si bio uzdrzan manje si pogresio...ziv mi bio rode..
 
prema meni si korektan..al racunaj na to da nisu sve moje kolege otvorene ko ja...mnoge stvari precutkuju...neki s pravom...neki iz navike..a neki iz namere...ne znam imam li ti pravo davati savet..ali znas i sam kad god si bio uzdrzan manje si pogresio...ziv mi bio rode..

Te dve boldovane grupe i jesu problematicne i izazivaju moj bes, dobar savet je uvek dobrodosao,ali ovo je samo forum...na jednom racunaru radim,..na dugom saram na krsti...
 
Poslednja izmena:
ako se ne varam, ispada da je vasiljevic ipak pruzio znacajan otpor, bez naredjenja odozgo, ali slobodanu. to je sustina. zato je danas tu i prica pricu `kako je bilo`, kad odavno nema generala iz onih vremena

Kako nema, pa vecina tih generala je ziva i zdrava, sto u Srbiji sto u ostalim republikama bivse nam drzave SFRJ, a Veljko Kadijevic je u RSF - Moskvi. Koliko znam i Spegelj je ziv, a bilo bi dobro da poredjamo i politicare od Borisava Jovica do Mesica. Zanimljivo je da trojica glavnih kasapina SFRJ nisu medju zivima :pop::amen:
 
Kako nema, pa vecina tih generala je ziva i zdrava, sto u Srbiji sto u ostalim republikama bivse nam drzave SFRJ, a Veljko Kadijevic je u RSF - Moskvi. Koliko znam i Spegelj je ziv, a bilo bi dobro da poredjamo i politicare od Borisava Jovica do Mesica. Zanimljivo je da trojica glavnih kasapina SFRJ nisu medju zivima :pop::amen:

jansa, alija, tudjman, taci

ako mislis na slobodana dobro da si rekao da ne trosim tastaturu na tebe
 
"Ako laze koza , ne laze rog " !

Jer :

http://www.google.com/search?client...rceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

" Kako smo se naoruzavali: Uzicka municija za BiH

Banjaluka, 9.februar 2002. (AIM)

Nakon što je poslanik u srpskom parlamentu, Borisav Pelević - jedan od najbližih ratnih i poratnih saradnika pokojnog Željka Ražnjatovića Arkana - rekao na jednoj konferenciji za štampu da poseduje vojni dokumenat u kojem se jasno vidi da je užička fabrika municije "Prvi partizan" pre i početkom rata u BiH prodavala municiju Muslimanima i Hrvatima, nekoliko užičkih novinara su se, po nalogu iz redakcija, gotovo pretvorili u vojne istražitelje. I dok ovi drugi za sada ćute, novinari su gotovo sklopili sve kockice cele priče, a između ostalog i sledeće: prve isporuke municije u BiH išle su u Derventu, na adresu firme "Kolt", vlasnika Rešada Mujkića, a potom u Novi Travnik, na adresu Marinka Marelje, čelnika tamošnjeg HDZ. Po informacijama do kojih su došli novinari, u Beogradu uhapšeni bivši ministar policije BiH Alija Delimustafić se poslednji uključio u kupovinu municije i to preko svoje firme "Ceneks". Neki od sagovornika novinara pominju da je Delimustafić nabavljao municiju iz Užica i u vreme najžešćih ratnih okršaja u Bosni i prodavao je Armiji BiH.

Kad su novinari već sve objavili, oglasilo se i rukovodstvo "Prvog partizana" i u pisanom, prilično "opreznom" saopštenju praktično potvrdilo sva novinarska otkrića. "Tokom 1991.godine, kao što se u pojedinim sredstvima informisanja navodi, preduzeće "Prvi partizan" jeste isporučivalo izvesne količine municije pojedinim firmama u BiH. Činjenica je da se pre i posle navedenih isporuka uzburkala javnost u "Prvom partizanu" pa i šire, pre svega zbog sumnje da ta municija može doći u ruke ekstremista koji su se borili protiv JNA. Tadašnji direktor Radomir Višnjevac te kritike nije uzimao u obzir. Sadašnje rukovodstvo, koje od 1998.godine vodi "Prvi partizan", smatra da prodaju municije 1991.godine firmama iz BiH, iako je rađena uz znanje nadležnih državnih organa, nije trebalo vršiti iz moralnih razloga, jer se u Hrvatskoj već tada vodio rat protiv regularne JNA i postojala je velika verovatnoća da municija završi na "drugoj strani", navodi se u saopštenju rukovodstva "Prvog partizana" i dodaje da je sadašnje rukovodstvo podnelo više krivčinih prijava protiv bivšeg direktora Radomira Višnjevca.

Okružni javni tužilac Branimir Petronijević je koliko isti dan izjavio da se krivične prijave protiv Višnjevca ne odnose na trgovinu municijom, već za krivična dela zaključivanja štetnog ugovora i zloupotreba ovlašćenja u privredi u periodu iz 1996.godine.


I dok se u Beogradu, Banjaluci, Sarajevu i još kujekuda po Balkanu, ali i Hagu, proveravaju svi predratni, ratni i poratni grehovi Alije Delimustafića, dvojica posve anonimnih šezdesetogodišnjaka iz unutrašnjosti Srbije su posle 11 godina šaputanja glasno progovorili o poslu koji su najmanje svojom voljom obavljali tokom 1991. i prvih meseci 1992.godine. Poslu koji se, bez sumnje, odvijao uz punu saglasnost i kontrolu tadašnjeg vojnog i političkog vrha Srbije, odnosno po dogovoru pojedinaca iz srpskog režima i pojedinih visokih predstavnika Hrvata i Bošnjaka u Bosni, uključujući i Aliju Delimustafića.

Slobodan Čeliković, vozač vojne fabrike "Prvi partizan" iz Užica i njegov kolega Miodrag Polić su pre nekoliko dana javno progovorili o paklu kroz koji su prolazili 1991. i prvih meseci 1992.godine kad su, po nalogu svojih rukovodilaca, iz Užica do nekoliko mesta u BiH prevozili desetine tona municije i predavali je ljudima koje su prepoznali, kako kažu, kao "neprijatelje Srba". Na tim putovanjima su čak i mučeni od bošnjačkih i hrvatskih ekstremista - onih kojima su isporučivali municiju. I onih koji su u to vreme, veruje Čeliković, u okolini Nevesinja sigurno pucali u njegovog sina, rezervistu u jednoj od jedinica iz sastava Užičkog korpusa.

Čeliković, Polić, ali i današnje rukovodstvo užičkog "Prvog partizana", su poslednjih dana priznali "gorku" istinu - da je njihova fabrika, u vreme dok su vojnici iz Užica, Valjeva, Kragujevca i Čačka tumarali po slavonskom blatu i hercegovačkom kršu, prodala 94 tone municije Hrvatima i Bošnjacima u BiH, a nešto ranije i 147 tona Slovencima. Milioni maraka od tog posla su, nije tajna, u Srbiji korišćeni za vojničke plate, a možda i kovčege vojnika iz Šumadije i sa Zlatibora. Rečju, poslednjih nekoliko dana iz svih uglova je rasvetljen jedan od najprljavijih poslova koji je obavio bivši srpski režim početkom devedestih.

Marinko Marelja, predsednik HDZ u Novom Travniku, do početka rata običan "pandur", doputovao je 5.septembra 1991.godine u Užice i odseo u hotelu "Zlatibor". Sa njim je u istom belom "audiju" doputovao i čovek po prezimenu Dražić, od oca Nika. Igrom slučaja na recepciji hotela te večeri je radio A. Ranković, mladić koji se doselio u Užice upravo iz Novog Travnika. Naravno, A.Ranković je prepoznao Marelju, ali Marelja njega nije. Iste večeri, u restoranu hotela zajedno su večarali Marelja, Dražić i Radomir Višnjevac, tadašnji direktor vojne fabrike "Prvi partizan", koji je jedno vreme radio baš u Novom Travniku.

A.Ranković ne zna o čemu su te večeri razgovarali Višnjevac i Marelja, ali je, za svaki slučaj, sutradan ujutru pozvao telefonom svog strica, Đorđa Rankovića, zamenika Okružnog javnog tužioca u Užicu. "Tačno, sinovac me ujutru pozvao telefon i rekao da je sinoć u hotelu "Zlatibor" prepoznao vođu ustaškog HDZ u Novom Travniku, Marinka Marelju. Rekao mi je i da je Radomir Višnjevac večerao sa Mareljom. O svemu sam isti dan obavestio policiju, ali od njih nisam dobio nikakvu povratnu informaciju, priseća se danas Ranković, i dalje zamenik Okružnog javnog tužoca u Užicu.

Par dana kasnije, vozač kamiona u "Prvom partizanu", Slobodan Čeliković je dobio nalog da zajedno sa kolegom i tovarom od nekoliko tona municije krene prema BiH. Najpre su, prisetio se ovih dana Čeliković, jednu tonu municije istovarili na zadatoj adresi u sarajevskom naselju Markale, a potom produžili prema drugoj zadatoj adresi, prema Novom Travniku. "Ispred Travnika istrča ispred nas neka vojska. Gore maskirne uniforme, dole farmerke, naoružani kalašnjikovima. Pitaju nas šta vozimo. Mi, naravno, kažemo, a oni nas isteraše napolje i primoraše da legnemo licem prema zemlji. Meni lice u nekoj koprivi, a čujem kako jedan viče: "Ajmo da ih pobijemo k'a one sinoć!" Srećom, drugi predloži da najpre sačekaju komandira. Čekali smo, a dok smo čekali oni su nas terali da pasemo travu. Kad, stiže njihov komandir, traži otpremnicu., pa kad je video da je roba za Marelju, kaže: "To je za našeg čoveka". Ti strašni ljudi su nas sproveli do Novog Travnika gde smo ispred jednog kafića našli Marelju. Otvorili smo stranice kamiona. Ljudi sa raznim vozilima i raznim registracijama, zagrebačkim, dobojskim, mostarskim, sarajevskim. su počeli stizati sa svih strana i oko tri tone municije sa kamiona su prebacili u gepeke svojih vozila", priča Čeliković, ne propuštajući da pomene mnoge ustaške simbole koje je vidio. "Marelja me je na kraju pozdravio i rekao da očekuje još dosta tona municije iz Užica", priseća se Čeliković.

Na isti put, sa istim tovarom, ali početkom 1992.godine, krenuo je i vozač "Prvog partizana", Miodrag Polić. "Suvozač i ja krenuli smo na put u jutarnjim satima i stigli u Novi Travnik negde oko podneva. Dok smo tražili Marelju nekoliko ljudi nam je prilazilo sa istim apelom: "Braćo, Srbi, ne prodavajte im više tu municiju pobiće nas ko zečeve!". "Sve smo shvatili, bilo nam je muka, ali smo na kraju našli Marelju i istovarili 160 sanduka municije. Potom smo sa jedne terase gledali kako se pred sanduke parkiraju putnička vozila i neki ljudi otvaraju gepeke.", priča Polić. "...
 
Nastavak:

" ...A onda neki radnici "Prvog partizana" nisu izdržali. Borivoje Dagović i Radomir Bogdanović su 22. marta 1992.godine napisali pismo i kopije poslali na adrese predsednika Republike Srbije, Slobodana Miloševića, predsednika vlade Srbije, načelnika Zlatiborskog okruga. "Želimo da vas upoznamo da je naša fabrika "Prvi partizan - Namenska proizvodnja" pred rat u BiH vršila isporuke municije ustaškim čelnicima u Derventi i Novom Travniku (Marinku Marelji i braći Mujkić), poznatim i danas kao šefovima ustaških vlasti u ovim gradovima. Sa ovim isporukama upoznali smo policiju, armiju, republičke poslanike iz Užica (Predraga Mijailovića i Ivana Milutinovića)i bivše potpredsednike Skupštine Srbije, Pavića Obradovića i Borivoja Petrovića. Nažalost, nikakve mere nisu preduzete, a iste ličnosti obavljaju poslove kao i ranije..."

Uz ovo pismo, u "Prvom partizanu" je sačuvan dokument na kojem je oznaka "strogo poverljivo" utisnuta 1.oktobra 1991.godine. Dokument upućen na nekoliko vojnih i policijskih adresa je potpisao Željko Medić, tadašnji vršilac dužnosti rukovodioca sektora samozaštite u "Prvom partizanu". U istom se upozoravaju primaoci "da je od 1.marta do 30.septembra 1991.godine ka Sloveniji otišlo 147 tona municije, a ka Bosni i Hercegovini 94 tone municije".

Jedini odgovor na sve ove apele stigao je od tadašnjeg rukovodstva "Namenske proizvodnje", koje je u pismu Radničkom savetu zatražilo suspenziju sa posla za pojedince koji "uznemiravaju javnost sa dezinfomacijama". Istovremeno, direktor Radomir Višnjevac je u to vreme, u intervjuu za beogradski nedeljnik "Srpska reč" prilično demantovao sam sebe, ali i indirektno otkrio "suštinu priče": "Što se tiče optužbi da prodajemo municiju ustašama, četnicima ili muslimanima, podvlačim da mi nikada ne možemio, niti hoćemo da se bavimo proverom ko nam je kupac. Mi nijedan metak iz ove fabrike nismo otpremili nijednom kupcu bez dozvole Republičkog SUP-a."

Višnjevac je tada izbegao odgovor na pitanje na koji su način plaćane isporuke municije u BiH, ali ne i priče da su milioni maraka iz BiH stizali u u "Prvi partizan" u gepecima "golfova" sa sarajevskim i mostarskim tablicama. A sa njima i jedan novi "audi" koji je Višnjevac vozio narednih direktorskih godina, sve dok 1996.godine kada je i bukvalno najuren iz "Prvog paritizana".

U Užicu se danas gotovo sve zna o jednom od najprljavijih poslova bivšeg srpska režima, osim mesta gde se danas nalazi Radomir Višnjevac, rodom negde iz srednje Bosne. Čak se i saznalo se da je pokojni general Milutin Kukanjac, bivši komadant JNA u Bosni, u jednom intervjuu od pre dve godine, istina u trenutku kad je mikrofon bio isključen, raširio ruke i zapitao se: "Šta sam mogao da uradim u toj kasarni i u toj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu kad je moje političko i vojno rukovodstvo u Beogradu prekinulo svaku komunkaciju samnom, a iza mojih leđa je slalo municiju neprijateljima JNA! To su radili da bi neko pobio sve moje vojnike i onda bi oni u Beogradu imali dobar razlog da sravne sa zemljom celo Sarajevo!"

Zoran Tmušić (AIM)" .[/B]

Sa: http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/200202/20209-001-pubs-sar.htm
 
" Bumerang metak

Municija iz užičke "Namenske proizvodnje" posredstvom dve firme u Derventi i Travniku završavala u redenicima pripadnika muslimanskih i hrvatskih snaga u vreme rata u Hrvatskoj i Bosni, a kada je švercerski kanal postao rizičan, u posao se uključio Alija Delimustafić

Municija iz užičke vojne fabrike ispaljivana je na Srbe iz cevi pripadnika hrvatskih i muslimanskih snaga u ratu u Hrvatskoj i Bosni. Sumorna istina prljavih srpskih poslova izašla je na videlo kada je počelo da se odmotava klupko afere "Alija Delimustafić". Od ovakvog "plasmana", radnici ove užičke fabrike primali su plate, u to doba vrlo visokih iznosa. Tadašnjem poslovodstvu bilo je važno da fabrika radi i da se očuva radnički socijalni mir.
Sadašnje poslovodstvo sa direktorom Dobrosavom Andrićem na čelu, koji je na ovu funkciju izabran 1998.godine, zvanično kopa po fabričkim arhivama kako bi pronašlo istinu, a nezvanično traži modus ko će i na koji način srpskoj javnosti da saopšti dugogodišnju fabričku i gradsku javnu tajnu. Zasad je rukovodstvo zvanično priznalo da je municija "Prvog partizana" uz blagoslov državnog vrha odlazila u Bosnu 1991. godine, kada se u Hrvatskoj onoliko pucalo na Jugoslovensku narodnu armiju.

Arhiva
Iz jedine domaće fabrike streljačke municije u Užicu, uoči rata u Bosni, bilo je isporuka, ali ne na adresu MUP-a BiH, svedoči izvor iz ove fabrike i navodi da su se isporuke realizovale posredstvom firme "Kolt" Rešada Mujkića iz Dervente, i jedne firme iz Travnika, čijeg se naziva ne seća, a čiji je vlasnik bio Marinko Marelja. On dodaje da se u fabrici proveravaju dokumenta o svim isporukama municije, te da je pre neki dan angažovana i jedna službenica, inače penzionerka, koja bi trebalo da olakša posao u fabričkoj arhivi.
"Tek kada se arhiva prekopa, moći će da se utvrdi da li je bilo isporuka i u vreme rata i koliko je municije prodato muslimanskim snagama", kaže ovaj izvor i dodaje da "ovako rizičan i u suštini, ako se dokaže, nemoralan posao, nije mogao da se realizuje bez znanja i odobravanja pojedinih ljudi iz vrha tadašnje države i vojske".
Prema navodima drugog svedoka, konvoj šlepera s municijom izlazio je iz fabričkog kruga u pratnji policije i potpuno je bezbedno stizao do odredišta u Bosni. "Ali, kasnije su se dešavali problemi. Dvojica vozača iz pogona PP-Transport sa kamionima su upali u zasedu hrvatskih paravojnih snaga u blizini Travnika. Ove ljude, kako su oni kasnije pričali, pripadnici hrvatskih paravojnih jedinica su tukli, maltretirali, i terali ih da pasu travu. Međutim, neko im je javio da je municija namenjena njima i zbog toga su ih pustili", kaže ovaj izvor, a potom dodaje: "Kada je postalo rizično transportovati municiju pravcem od Sarajeva do Travnika, jer su pojedine deonice tog puta kontrolisali Muslimani, a druge Hrvati, onda se taj posao obavljao posredstvom sarajevske firme 'Ceneks', a jedan od njenih vlasnika, kako se kasnije saznalo, bio je Alija Delimustafić. Tako je Delimustafić koordinisao ovaj posao i municiju dalje distribuirao."
Ovaj izvor dalje navodi da je desna ruka direktoru Radomiru Višnjevcu u isporukama municije u Bosnu bio njegov brat koji je u to vreme živeo u Travniku. Tamošnji Srbi otvoreno su pretili Višnjevcu da će mu ubiti brata ukoliko se ne okane trgovine municijom u korist druge strane.
Milovan Petrović, koji je nakon jedanaest godina rada kao tehnolog u užičkoj "Namenskoj proizvodnji" dobio otkaz zbog angažovanja u Nezavisnom sindikatu, tada je ukazivao na sumnjive poslove direktora Višnjevca. Petrović je od pre nekoliko meseci izabran za potpredsednika užičkog OO SSJ, a takva biografija navodi na pretpostavku da je on bio "čovek dugog jezika" i da je stranačkom šefu u Beogradu razotkrio detalje dugogodišnje fabričke i gradske javne tajne. Međutim, Petrović u razgovoru za NIN to energično demantuje. "O toj aferi saznao sam iz medija i ja nisam izvor tih informacija iz Užica. Detalji o toj aferi potekli su iz Beograda. Jednostavno, klupko se odmotavalo i cela stvar je otkrivena, a prema mojim saznanjima, vrh stranke će ići do kraja, sve dok se ne otkriju akteri ove afere."
Petrović je pre nekoliko godina na jednom sindikalnom skupu na gradskom trgu u Užicu upozoravao da municija iz "Namenske" dospeva do muslimanskih snaga u Bosni. "Ne znam koliko je municije prodato, ali metak na crnom tržištu je koštao jednu nemačku marku i treba pitati Višnjevca gde su ogromne pare od tog posla.
To su znali svi u fabrici, ali i u gradu. Kada sam govorio da se municija iz naše fabrike prodaje Muslimanima u ratu protiv Srba, mnogi radnici su mi tada govorili da nema veze kome je prodajemo i da je važno da primamo plate", svedoči za NIN Petrović. On navodi da je jedan visoki oficir bivše JNA u to vreme celu stvar sagledao iz neobičnog ugla, rekavši: "Da im nismo prodali municiju, kupili bi je od nekog drugog."

Istraga
Fabričko poslovodstvo danima je pod pritiskom javnosti, a ono što su novinari zvanično saznali, jeste činjenica da se pretražuje arhiva preduzeća i da će direktor Dobrosav Andrić uskoro održati konferenciju za novinare ili će se obratiti saopštenjem. Osim loše reklame koju je fabrika stekla pozicijom u epicentru slučaja Delimustafić, poslovodstvo ima i dodatne probleme i nije naivno da veruje kako je suština afere u nemoralnoj ili sumnjivoj prodaji metaka. Iza krupnih reči krije se politički obračun dve jake stranke u zemlji, a poslovodstvo ne želi da se stavi na bilo koju stranu. U protivnom, ogoljena istina značila bi paljenje fitilja. Eksplozija činjenica sigurno bi lansirala stranačkog pobednika, ali je pitanje kakvu bi korist od takve eksplozije imala užička fabrika municije.
Iz tih razloga oprezan je direktor Dobrosav Andrić, koji je za NIN rekao da bi "pravu kvalifikaciju tih poslova i da li su bili u skladu s propisima, jedino mogli da ponude istražni organi".
"Nama bi to najviše odgovaralo, kako bi se skinula anatema sa fabrike, a to bi odgovaralo i onim akterima koji ne bi trebalo da se plaše bilo čega, ako su radili po zakonu. Na bazi raspoložive dokumentacije istražni organi mogli bi da sagledaju i utvrde da li se poslovalo po zakonu", kaže Andrić u razgovoru za NIN i zaključuje da se, do otkrivanja cele afere, u fabrici nije pominjalo ime Alije Delimustafića.

Višnjevac
Radomir Višnjevac, koji je u dva navrata bio direktor "Namenske proizvodnje" (od 1990. do 1994. i od 1996. do 1998.g.) koja je tada poslovala u okviru poslovnog sistema "Prvi partizan", slovio je za moćnog čoveka. Tadašnji čelnici ovog poslovnog sistema podnosili su krivične prijave protiv njega,jer su se radnici iz drugih pogona, koji su prevozili municiju iz "Namenske proizvodnje", žalili da su ih maltretirali pripadnici hrvatskih paravojnih jedinica u Bosni. Međutim, protiv njega nije vođen postupak i cela stvar je zataškana. Višnjevac je tokom radničkog štrajka pre nekoliko godina i sukoba s grupom inženjera bio optužen da je osnivanjem firme s grčkim partnerom u Grčkoj oštetio ovo preduzeće, a oprema izuzetno vredna koju je fabrika izvezla u ovo preduzeće, još je predmet spora novog poslovodstva i grčkog partnera.Nakon ovog štrajka Višnjevac je napustio fabriku i preselio se u Beograd.
Višnjevac potiče iz Gacka, pa oni koji ga poznaju, navode da su njegove veze sa vlasnicima firmi, kojima je municija isporučivana, uspostavljene mnogo ranije, te da, kako procenjuju, odatle potiču i poznanstva s mnogim ljudima iz vlasti u tadašnjoj Bosni, a mesto direktora jedine domaće fabrike municije omogućilo mu je prodor i uticaj u državnom i vojnom vrhu zemlje. Po jednoj proceni nekada bliskih ljudi Radomiru Višnjevcu, Alija Delimustafić nije bio uključen od početka u posao s municijom iz Srbije, ali je njegovo kasnije i veoma uspešno posredovanje u snabdevanju muslimanskih snaga municijom, navelo Aliju Izetbegovića da ga nagradi mestom ministra unutrašnjih poslova BiH.
U vreme hiperinflacije, radnicima "Namenske", uoči Nove 1994. godine, Višnjevac je podelio po 100 maraka, što je tada bio astronomski iznos, jer su prosečne plate bile desetak maraka, hvaleći se da je to zarada od jednog njegovog izuzetnog poslovnog poduhvata, a zaposleni se tada nisu bunili. S druge strane, Užice će ga pamtiti i po senzacionalnom dolasku u grad, nakon jedne od njegovih poslovnih misija po Bosni.
Krajem 1993. godine, naočigled mnogih Užičana, zanemelih od prizora, Višnjevac se vojnim helikopterom prizemljio na Trg partizana, a potom su usledili komentari o njegovoj moći i zaleđini koju mu obezbeđuju tadašnji generali.

NENAD KOVAČEVIĆ http://www.nin.co.rs/2002-02/07/21884.html "

Sa: http://www.gacikdesign.com/63padobranska/forum/viewtopic.php?f=25&t=4909
 
Jos jedan "uzas" :

" [www.ANTIC.org] Pucali po Srbima mecima za medvede

Miroslav Antic
Thu, 07 Feb 2002 15:52:59 -0800

Title: Message
Lovaèka municija iz Užica po kalibru odgovarala kalašnjikovima i NATO puškama
Pucali po Srbima mecima za medvede
Razlika izmeðu vojne i sportske municije istog kalibra je samo u tome što meci namenjeni divljaèi prave rane u obliku kratera, a ne prostrelne, kaže poznavalac proizvodnog programa "Namenske"

UŽICE - Iz saopštenja užièke "Namenske" vidi se da je tokom 1991. karabinska municija prodavana firmama u BiH. "Kvaka" je, meðutim u tome, što lovaèki - karabinski metak 223, koji se proizvodi u "Namenskoj" kalibrom odgovara za NATO pušku 5,56 milimetara, karabinski metak 30-06 za NATO pušku kalibra 7,62 milimetra, karabinski metak "osam puta 57" za vojnu pušku 7,9, lovaèki metak 7,62 može se ispaljivati i iz kalašnjikova i poluautomatske puške.

Vojno tužilaštvo nadležno za prijave

UŽICE (Beta) - Okružno javno tužilaštvo u Užicu saopštilo je juèe da je Vojno tužilaštvo nadležno za kriviène prijave protiv bivšeg direktora "Prvog partizana" Radomira Višnjevca u vezi sa trgovinom oružjem i municijom sa pojedinim pravnim i fizièkim licima tokom rata u BiH. Tužilaštvo je reagovalo na prekjuèerašnje saopštenje preduzeæa "Prvi partizan". To preduzeæe je saopštilo da je na osnovu naloga generalne inspekcije Vojske Jugoslavije 1998. godine, podnelo nekoliko kriviènih prijava protiv bivšeg direktora Višnjevca i njegovih saradnika sa relevantnim dokazima.







Razlika je jedino u tome što vojni metak 7,62 ima punu košuljicu i pravi prostrelnu ranu, a lovaèki metak 7,62, koji se koristi i za lov na medvede i divlje svinje, nema punu košuljicu, ima zatupast mekani vrh i umesto prostrelne pravi straviènu ranu u obliku kratera - kaže jedan od poznavalaca municije i proizvodnog programa "Namenske".

Prièu o prodaji užièke municije muslimanima i Hrvatima u Bosni, dok je rat u Hrvatskoj uveliko trajao, za govornicom srpskog parlamenta isprièao je Ivan Milutinoviæ, tada poslanik SPO-a pre više od - deset godina.

- U jesen 1991. godine, Borivoje Dagoviæ, tada direktor PP Prometa, obavestio me je o tome da se municija iz Užica prodaje Hrvatima i muslimanima u Bosni. Dobio sam i odgovarajuæu dokumentaciju o tim transportima, i na prvom sledeæem zasedanju Skupštine postavio sam poslanièko pitanje, u pisanom obliku. Odgovor nije stigao. Nešto kasnije, bio sam kao poslanik u poseti našim rezervistima u rovovima kod Šida, Mirkovaca, Nijemaca, i borci su mi pokazali èaure koje su našli u osvojenim hrvatskim rovovima, na njima je pisalo PP TU. Kažu mi borci - vidi sa èim nas Hrvati ubijaju. Na zasedanju Skupštine ponovo sam postavio isto pitanje. Pošto odgovora nije bilo, u decembru 1991. godine, to pitanje postavio sam javno, za govornicom Skupštine. Odgovor ni do dan danas nije stigao. Razgovarao sam tada o tome u skupštinskim hodnicima i sa ministrom vojnim Jokiæem i sa generalom Simoviæem, sa poslanicima, znao sam da je o svemu tada bio obavešten i predsednik srpske vlade, reakcije nije bilo. I danas me zanima koji su to vojni, ekonomski, politièki motivi da se o svemu i dalje æuti - kaže Milutinoviæ.

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/H02020705.shtml "

Za koji nije znala "Sluzba" ...?!
 

Back
Top