A+ + A+ = A-

Potpisujem.
Ljudi su toliko opterećeni biologijom...a eno mase bioloških roditelja i dece koji oči vade jedni drugima. To nije nikakav preduslov za dobar odnos, niti treba da se veliča taj lažan osećaj pripadnosti. Roditelj je onaj ko vrši ulogu roditelja.

ma niko ne govori o kvalitetu odnosa
bar ja ne govorim o tome - govorim o mogucnosti da ti nosis DNK nekog koga ne poznajes i da ga prenosis na svoju decu
da ti ili tvoja deca mogu u buducnosti sresti osobu koja im je u bliskom stepenu srodstva, sa tom istom osobom izroditi svoju decu
da ti ili tvoja deca mozete nositi gene kojima se predaju predispoyicije za nesledne bolesti
itd...
 
И од 6 милијарди људи на свету - они се сви позаљубљиваше баш у рођену браћу-сестре? :confused:

moja drugarica je svog ujaka upoznala u kaficu ... nije ni znala da on postoji, niti je on znao da ima bliske rodjake sa oceve strane

brat moje babe je po selu posejao nekoliko vanbracne dece - niko ne zna koliko tacno, umro relativno mlad (mirni smo sa onima koji lice na njega), njegova cerka iz braka sa mojom baba strinom je celu mladost provela u bliskom druzenju sa svojim polubratom ne sluteci nista, dok njemu njegova majka, mnogo godina kasnije, na samrti nije rekla ko mu je otac

malo li je...
ne znam zasto bih rizikovala da moje dete ili ja budemo u okvoru tog "zanemarljivog" procenta, ako vec osnovano sumnjam da nesto nije kako sam do sad mislila da jeste
 
Баш оно што рече Хелен, како да знамо да неко од родитеља (отац углавном) нема неко ванбрачно дете?

И да додам, кад сам се ја удавала, нико нам није тражио степен сродства, а ретко је презиме које смо обоје носили.
Е, то ми није јасно!
У цркви се то тражи, тако ми рекоше.
 
Баш оно што рече Хелен, како да знамо да неко од родитеља (отац углавном) нема неко ванбрачно дете?

И да додам, кад сам се ја удавала, нико нам није тражио степен сродства, а ретко је презиме које смо обоје носили.
Е, то ми није јасно!
У цркви се то тражи, тако ми рекоше.

Vidi, ja i dalje nisam sigurna :D
I sta kad ti zatraze stepen srodstva a ti dokazes stepen srodstva dokumentima u koji su upisani zvanicni podaci?
 
А како ако је дете рођено од сперме непознатог даваоца (јер отац, рецимо, није имао добар спермограм)?
 
Vidi, ja i dalje nisam sigurna :D
I sta kad ti zatraze stepen srodstva a ti dokazes stepen srodstva za dokumentima u koji su upisani zvanicni podaci?

Не, ово сам навела само као небригу државе о томе хоће ли сродници склапати бракове.
А ко зна, џаба степен сродства, ако је неко брљао?

Има и онај виц кад су Лала и Соса имали деветоро деце, па је изашао бефел да се за свако дете добија по 500 евра. Лала призна Соси да има двоје ванбрачне деце и замоли је да му допусти да их он доведе и пријави, да добију још 1000 евра. Соса пристане, и Лала оде.
Враћа се он са то двоје деце, а у кући само једно дете. Пита Лала:,,Сосо, а ди су нам остала деца?'
А Соса ће на то:,,Ебига, Лало, свако дош'о по своје...'' :zcepanje:
 
analize se rade pred planiranje porodice
ne kada je vec kasno

koje analize?
zasto bilo ko otisao i na jednu jedinu analizu za bilo koju od naslednih bolesti koju, koliko zna, nema u porodicnoj istoriji unazad 10 kolena? i pod predpostavkom da eto, nisam medicinski obrazovana, i nemam ni najmanju ideju koje sve bolesti postoje niti da se one mogu prenositi npr. sa treceg kolena preskacuci drugo?
 
Poslednja izmena:
Мирабел, ако сам добро разумела, ти се залажеш за то да мајке и очеви обавезно кажу својој деци имају ли неко ванбрачно дете?

А шта ако отац има, па не зна? (Питала већ Х)
 
Мирабел, ако сам добро разумела, ти се залажеш за то да мајке и очеви обавезно кажу својој деци имају ли неко ванбрачно дете?

А шта ако отац има, па не зна? (Питала већ Х)

ma ja se zalazem samo za iskrenost, posebno kad su tako vazne stvari u pitanju - budi svestan rizika, izaberi trenutak, budi covek i reci ono sto znas
a ono sto ne znas i nisi ni mogao da znas...to je van tvoje kontrole
samo nemoj da cutis sa umisljajem, zivot stvarno ponekad napise fantastican roman
 
koje analize?
zasto bilo ko otisao i na jednu jedinu analizu za bilo koju od naslednih bolesti koju, koliko ja znam, nemam u porodicnoj istoriji unazad 10 kolena? i pod predpostavkom da eto, nisam medicinski obrazovana, i nemam ni najmanju ideju koje sve bolesti postoje niti da se one mogu prenositi npr. sa treceg kolena preskacuci drugo?
1. zato sto planira porodicu
to bi trebao biti sasvim dovoljan razlog bilo kom, i zdravi roditelji bez problema daju bolesno djete

i, da, potencijal se ostvari kada naidje na okidac, koliko god generacija kasnije
 
Али, по тој логици, они који су нађени у контејнеру, на праговима, они који су остављени а да им се зна мајка, али не и отац, никад не би смели да буду у вези са неким, јер свако може да им је у срдоству...

А таквих има...
 
Али, по тој логици, они који су нађени у контејнеру, на праговима, они који су остављени а да им се зна мајка, али не и отац, никад не би смели да буду у вези са неким, јер свако може да им је у срдоству...

А таквих има...

e bravo!
a sad na sve te dodaj jos i one za koje se zna ili se moze utvrditi?
i ajd opet o "dobrim" odnosima u porodici - da mi se desi tako nesto i da onda provalim majku ili oca da su znali a da su cutali...stvarno ne znam sta bih radila i na koji nacin bih posmatrala taj moj mir i sklad u kuci...verovatno kao na neopisivo malgradjansko licemerje ako bas ne bi mogli da mi predstave dobar razlog za cutanje

a da sedim mirno i ne kopam ...a ne ne
 
1. zato sto planira porodicu
to bi trebao biti sasvim dovoljan razlog bilo kom, i zdravi roditelji bez problema daju bolesno djete

i, da, potencijal se ostvari kada naidje na okidac, koliko god generacija kasnije

moguce da si u pravu...teorijski ...mislim, za to testiranje na sve moguce greske
prakticno - desava se retko ili se uopste ne desava
 
Dakle ... podstaknuta jednom situacijom od juče .... postavljam temu.

Poveri mi se juče drugarica da sumnja da je njen otac, zapravo njen pravi otac .... Kako je posumnjala, tako što je za produženje života neke žene hitno bila potrebna A+ krvna grupa, ona se javi kao dobrovoljni davalac, ode tamo ... i oni kažu ''a ne ne ... vi ste A-, ali nema veze iskoristićemo trombocite npr.'' ... zamoli devojka da oni opet to provere, zato što su njeni roditelji oboje A+. Medjutim, sestra joj objasni kako vidi da je ova A- ... i ova ode ko popišana kući... i počne da sumnja .. i kaže to je razdire već mesecima .... ne zna šta da radi .... da li da se udubi u dalje pretrage i razbije crv sumnje ... ili ne.

Ja onako iskreno ostanem nema pred situacijom ... i kad sam se dobro razmislila - uopšte ne znam šta bih uradila.

Znači da izuzmemo sad ovo sa krvnom grupom .... hajde da vidimo - šta bi vi radili da vas na bilo koji način podstakne sumnja da pomislite da jedan od vaših roditelja zapravo nije vaš biološki roditelj ... da li bi ste tu priču isterali do kraja ... da li bi ste istraživali ... da li bi ste rekli ''ma boli me ******, ja svog oca/majku imam, već'' ..... Da li bi ste očekivali da vam je takva stvar rečena, nekada .... Da li smatrate da je prećutkivanje roditelja o ovako nečemu u smislu vaše ili njihove zaštite .....?

...mirno spavaj nano....Naravno da može.Drugarica da prvo pita neke stručne a ne da prepada i sebe i roditelje...:D
 
ma niko ne govori o kvalitetu odnosa
bar ja ne govorim o tome - govorim o mogucnosti da ti nosis DNK nekog koga ne poznajes i da ga prenosis na svoju decu
da ti ili tvoja deca mogu u buducnosti sresti osobu koja im je u bliskom stepenu srodstva, sa tom istom osobom izroditi svoju decu
da ti ili tvoja deca mozete nositi gene kojima se predaju predispoyicije za nesledne bolesti
itd...

Da razumem..
To jeste realan problem, ali ne znam kako bi se efikasno mogao rešiti.
Mislim za susret sa osobom koja je u bliskom stepenu sreodstva.
Za genetske bolesti postoji amniocenteza i sl..mada ne odlaze svi na tako složene analize, uglavnom se zadrže na dabl, tripl testovima koji su ipak samo statistika.
 
Вероватноћа да се тако нешто потрефи мери се промилима...А са друге стране - чак и ако смо 100% сигурни да смо деца својих родитеља, шта нам гарантује да нам отац није био ''несташан'' у младости, па да има још деце, за које можда и не зна?;)

(Због тога мој друг на питање колико деце има - увек одговара:''Двоје, КОЛИКО ЈА ЗНАМ!'':mrgreen::lol:)


U strasnoj si zabludi,u pitanju su ohoho procenti.Mrzi me da raspravljam o tome,mrsko mi je, i divim se kolegama koji se bave razvodima i porodicnim odnosima.
Muskarac moze da prvi decu svakoga dana,i jos da uziva.Otac je,bioloski,ali nije roditelj.To je ogromna razlika.Postujte svoje roditelje,nadam se da to i zasluzuju,i ne cackajte po proslosti.Ne mozes tu proslost da smestis u sadasnjost pa da das objektivan sud.A suditi u sadasnjosti o proslosti je jako nezahvalno,i skoro uvek nakaradno.
 

Back
Top