7.62 VS. 5.56

oba metka odgovaraju armijama koje su ih izmislili, ni jedan nije bolji ili losiji. mozda ih treba gledati iz tog ugla. doduse da ima vise invormacija o americkom 6.8x43 SPC mozda bi se moglo reci da je u njmu buducnost... sve o njemu do sad je uglavnom u fragmentima informacija, ali ako je istina da miri prednosti 5.56 nato, 7.62 nato i 7.62 m43 onda imamo novi srednji metak za buducnost!
 
5,56 je mnogo precizniji i odlican na gadjanje 300-600 m. Ali ima mnooogo manju probojnost od 7,62!
Iza poredjanog drveta, dzakova s' peskom, 7-10 mm celika itd. nema straha od 5,56 dok 7,62 prodje kroz drvo, beton slem i lobanju kao kroz "dobro jutro" margarin :)
 
izvini molimte ali i 5.56 nato i 7.62 m43 su realno govoreci zastareli, naravno da treba nesto novo, a taj SPC je verovatno ono sto se trazi... probojnost, domet, trzaj, preciznost on navodno ima odlican balans tih parametara
 
sto se tice tog "novog" americkog metka 6.8x43 SPC, ameri su ga testirali u Iraku i odlucili su da im se ne isplati, poslednje sto se culo o tom projektu jeste da razmisljaju o nekim varijantama kalibra 7,...
 
OpFor:
Amerikanci imaju para da izmisljaju toplu vodu.
Cujem da su Special Forces narucili preko 80.000 komada SCAR-L (5.56mm) i SCAR-H (7.62mm), koje proizvodi FN. Navodno, varijanta u kalibru 7.62x39 ce se koristiti iskljucivo za CQB, jer je bitnije da ti rafal prodje kroz ormar ili dvosed. Sem toga, i brzina paljbe je smanjena na 600m/m, bas radi kontrole tog rafala.
Na http://world.guns.ru/assault/as70-e.htm, pa gledajte.




SCAR-H je u kalibru 7,62x51N a ne u 7,62x39
 
5,56 je mnogo precizniji i odlican na gadjanje 300-600 m
Чини ми се да сам баш овде на форуму чуо да су амери баш на тим дистанцама које си навео имали проблема са прецизношћу а сасвим је и логично пошто је то јако мало зрно
 
da upravo to i zato je 6.8 bio ubacen u irak da pokrije distance od 300-500 metara, jer tu 5.56 vise nije toliko evikasan. do 300 metara on ima sasvim zadovoljavajucu preciznost a prenosi i dovoljno enerbije na cilj!
 
UberSukhoi:
Da, sta mislis to tom kalibru?

Jel u istom i AK-74, 5,54x39?
iskreno mislim da je losiji od 5.56 nato po pitanju zaustavne moci i to se vidi jer ga niko nije usvojio kao sluzbeni metak. Ali ruje ipak imaju munciju 9x39 koja je za male distance majka za sve sto sada postoji u svetu, mocno i efikasno!
i ak-74 je u 5.45x39.
 
dejina811:
iskreno mislim da je losiji od 5.56 nato po pitanju zaustavne moci i to se vidi jer ga niko nije usvojio kao sluzbeni metak. Ali ruje ipak imaju munciju 9x39 koja je za male distance majka za sve sto sada postoji u svetu, mocno i efikasno!
i ak-74 je u 5.45x39.
9x39 :lol:
Стварно су могли да ураде мало ваћи калибар... :lol:
А колико је трзај код 9x39 у односу на 5,56? Сугурно је велики... :confused:
 
drzare:
SCAR-L je u kalibru 5.56
SCAR-H _ 7.62 N

u planu je da se uradi varijanta sa izmenjivom cevi a ameri su trazili da se uradi i cev u kalibru 7.62x39 (ova varijanta jos nije u sluzbenoj upotrebi)...
pa SCAR je jos na ledu jer one porucene cifre jos nisu odobrene koliko znam, a nesto sam sam sabirao pa je izaslo a preko 120000 komada u svim verzijama.
u sustini h&k 416/7 je malo poremetio stvar jer moze samo da se koristi kao nadogradnja na plaformu m4/16.
 
hk 416 i jeste tako koncipiran da bude demonstrator krajnje nadogradnje m4, odnosno ameri imaju u planu da kupe odredjenu seriju hk416, a da svoje m4 dovedu na nivo hk 416....


kalibri 5.56 i 5.45 su dosta slicni sto se tice balistike i probojnosti, jedino je 5.45 nesto sporiji...
 
h&k 416/7 su nova oruzja, ali mogu da se koriste i kao nadogradnja postojeceg sistema m4/16... jer amari kupuju samo nadogradnju, a recimo norvezani celu oruzje. nije to prva nadogradnja sistema m4/16 mislim da je i barett izbacio nadogradnju!
 

Back
Top