3 Najspornije tvrdnje za 2023

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.773

3 najspornije naučne tvrdnje u 2023: Ove vesti su šokirale, pa razočarale planetu​


Predstavljamo otkrića koja su delovala revolucionarno, ali se ispostavilo se da nisu istinite​

Pojedine vesti o naučnim otkrićima u 2023. delovale su revolucionarno. Međutim, dodatna istraživanja i provere dokaza pokazali su da one nisu tačne.
Predstavljamo 3 najspornije naučne tvrdnje koje su šokirale, pa razočarale planetu u godini iza nas.

1. Revolucionarni superprovodnik koji ne postoji​

Južnokorejski naučnici objavili su u julu da su razvili LK-99, superprovodnike koji mogu da rade na sobnoj temperaturi i pod atmosferskim pritiskom. Ovo bi bilo toliko revolucionarno da su mnogi počeli da ga nazivaju naučnim otkrićem veka.
superprovodnik

Credit: Phil Degginger / Alamy / Alamy / Profimedia
- Prvi na svetu uspeli smo da sintetizujemo superprovodnik koji radi na sobnoj temperaturi, sa kritičnom temperaturom većom od 127 stepeni Celzijusovih, pod atmosferskim pritiskom, i to korišćenjem modifikovane strukture LK-99 od olova i apatita. Superprovodljivost LK-99 dokazana je kritičnim temperaturama, nultom otpornošću, kritičnim strujama, kritičnim magnetnim poljem i Majsnerovim efektom. Jedinstvena struktura LK-99 koja održava i pokazuje superprovodljivost na sobnim temperaturama i pod atmosferskim pritiskom – navodi se u studiji koju su potpisali Sukbe Li, Džin Hun Kim i Jong-Van Kvon, naučnici sa Korejskog univerziteta, u studiji objavljenoj u žurnalu Arxiv.

Međutim, tim Pekinškog univerziteta proverio je iznete pretpostavke i dokazao da revolucionarni izum ipak ne funkcioniše.
- Uspešno smo sintetisali polikristalin LK-99 po predstavljenoj metodologiji. Difrakcije rendgenskim znacima pokazale su da je glavni sadržaj konzistentan sa naučnim studijama u kojima je predstavljen. Naše mere ne potvrđuju prisustvo Majsnerovog efekta, kao ni nulti otpor, što nas dovodi do zaključka da naši uzorci ne pokazuju znake superprovodljivosti – navodi se u studiji objavljenoj u žurnalu ArXiv, u kojoj su originalno objavljene i dve studije o LK-99 kao supeprovodniku koji radi na sobnoj temperaturi i pod atmosferskim pritiskom.

2. „Vanzemaljske“ sfere koje to nisu​

Fizičar sa Harvarda Avi Loub objavio je u avgustu eksplozivnu tvrdnju da su malifragmenti izvučeni iz Tihog okeana u junu u stvari delovi objekta koji je stigao do Zemlje iz dalekog solarnog sistema.

Avi Loub

Fizičar Avi Loub Foto: Anibal Martel / AFP / Profimedia
- Sjajne vesti! Prvi put u istoriji naučnici su analizirali materijale iz objekta od otprilike jednog metra koji je došao izvan Sunčevog sistema. Objekat je zapalio nebo iznad Pacifika kada je sleteo pre skoro decenije. Imao sam sreće da organizujem analize 57 sferula koje su ostale nakon pada prvog poznatog međuzvezdanog meteora IM1 - poručio je Loub.
On je naglasio da je moguće da sferule ukazuju i na „vanzemaljsko tehnološko poreklo“, da su svemirskog broda iz udaljenog sveta.

Međutim, mnogi naučnici su proverili te teze i u novembru, nakon testova, izneli su zaključak da su sferule samo ostaci pepela od uglja.
- Poređenje sastava pet uzoraka prikupljenih iz Tihog okeana je predstavljeno. Sadržaj gvožđa i nikla poređen je sa ranijim izveštajem o okeanskoj ekspediciji u kojoj su skupljeni uzorci vode sa mikrofilterima i skupljeni magnetni sferni objekti. Sadržaj berilijuma, lantana i urana su poređeni sa javno dostupnim podacima o sadržaju uglja. Sadržaj gvožđa je konzistentan sa ranijim izveštajima o kontaminaciji pepelom od uglja. Koncentracije nikla, berilijuma, lantan i urana konzistentni su sa očekivanjima od pepela od uglja. Poređenje sa pepelom od uglja u vazduhu rešava razliku koja postoji u poređenju sa hondritima. Teorija o meteorskom poreklu nije prihvatljiva – napisao je Patricio A. Galard, fizičar sa Univerziteta u Čikagu.
Profesor Kris Lintot, astrofizičar sa Oksfordskog univerziteta, rekao je tada da su tvrdnje profesora Louba „najverovatnije besmislice“.

3. Najstarija piramida na svetu nije baš tako stara​

Grupa arheologa izašla je u novembru 2023. sa tvrdnjom da je indonezijska piramida Gunung Padang, 32 metra dubok „megalit“ uronjen u brdo lave, verovatno najstarija građevina koju je izgradio čovek – možda stara čak i više od 25.000 godina.
Gunung Padang

Foto: Shutterstock
- Ova studija sugeriše da Gunung Padang nije prirodno uzvišenje, nego piramidalna konstrukcija - napisali su arheolozi prošlog meseca u žurnalu Archaeological Prospection, posle nekoliko godina analiziranja podataka sa ekspedicija.

Međutim, tezu su pre dve nedelje osporili istraživači koji su pregledali studiju i dokaze koji se u njoj iznose.
- Podaci koji se iznose u ovom radu u uopšte ne podržavaju njegov konačni zaključak – da jhe naselje izuzetno staro – rekao je Flint Dibl, arheolog sa Univerziteta u Kardifu, za Gardijan.
On je naglasio da ne postoji dokaz da su lavu, najstariji deo „piramide“, oblikovali ljudi, već da verovatno ima prirodno poreklo.
izvor Telegraf Nauka
https://nauka.telegraf.rs/naucne-za...3-ove-vesti-su-sokirale-pa-razocarale-planetu
 

Back
Top