10 najvećih srpskih zabluda (po meni)

:hahaha::hahaha: dobar ti ovaj primer da svet ne mrze Srbe pa kada je to bilo?..U zadnjih sto godina su nas hebali u mozak svi redom..

A sve sto glupi narod zna jeste da ih neko voli ili mrzi . Nista dalje od takvog pogleda na svet nije mogao imati onaj narod pre vekova i vekova kada nije bilo skole , niti nekih srdstava za ucenje ili bilo kakav intelektualni rad koji je tada samo elita i svestenstvo posedovalo .

A sta zna danasnji covek ? U eri obaveznih visegodisnjih skola , kompjutera i interneta kada su mu gotovo sva znanja i ogromna kolicina informacija dostupna svakog trenutka . Sta zna taj "moderni" narod ?

Koliko ja vidim , nista vise od onog naroda iz srednjeg veka .
 
Hronika
»Bog ubio Vuka Brankovica...«

Sa ekrana i iz novinskih stubaca podvig Milosa Obilica (nedavno mu je podignut i spomenik na Kosovu) i dalje deluje podsticajno, a Vuk Brankovic (ne) kao metafora seta, u skladu s potrebama dnevne politike, od licnosti do licnosti, ne zaobilazeci ni strance (Van den Bruce Brankovicu Vuce!).

Da li je Vuk Brankovic izdajnik?

Proslavu kosovske petstogodisnjice (1889) obelezio je jedan znacajan dogadjaj u srpskoj istoriografiji. Pred samu proslavu, Ilarion Ruvarac napisao je raspravu »O knezu Lazaru«, a Ljubomir Kovacevic o Vuku Brankovicu. Obojica su znalackom analizom izvora i primenom kriticnih nacela tadasnje istoriografije, nemilosrdno odbacili sve ono sto nije zajamceno dobro obavestenim izvorima bliskim proucavanom dogadjaju. Tako je predstava o Kosovskoj bici bila lisena mnogobrojnih zivopisnih pojedinosti, medju kojima je najznacajnija ona o izdaji Vuka Brankovica. Do uverenja da Vuk nije izdao na Kosovu obojica naucnika dosla su nezavisno jedan od drugog. Njihovi radovi ostali su, po misljenju Sime Cirkovica, najvredniji rezultat ovog jubileja, dok su kod savremenika, bucnih rodoljubaca i romanticara, medju istoricarima i ljubiteljima istorije nailazili na otpor i odbijanje. Jer, bilo je ljudi, vrlo glasnih i ubedjenih, koji su smatrali da se sumnjom u narodne tradicije podriva i slabi nacionalni duh. Jasa Tomic je, tako, smatrao narodnu poeziju verodostojnim istorijskim izvorom, pa je na sve strucne kritike odgovarao: »ubijte nekome njegovu proslost, pa ste mu ugrozili buducnost«.

U jubilarnoj 1989. godini Kosovska bitka - odnosno kosovska tematika najsire shvacena - ponovo je u zizi javnog interesovanja. Motiv izdaje, jedan od dva kljucna motiva kosovske legende, tu je ponovo aktualizovan. Knjizevno-istorijske analize - pre svih Jelke Redzep i Nenada Ljubinkovica - potvrdile su istrazivanja Ljubomira Kovacevica i Ilariona Ruvarca o Kosovskom boju i drzanju Vuka Brankovica. Objasnjavajuci logiku razvoja epskih legendi, Ljubinkovic iznosi i nove smele postavke o trajanju motiva izdaje: »Njegovo trajanje pothranjivali su odredjeni politicki i verski interesi. Povremeno se na njemu insistiralo vise i upornije - u vreme propagandae fide (propagande katolicke vere), potom kada je na politicku scenu stupio nesudjeni srpski despot i grof Djuradj II - Djordje Brankovic, ili nakon doseljavanja ogromnog broja Srba u austrijske pogranicne oblasti. Taj se greh mora uvek okajavati, ali se nikad ne moze okajati i dokajati. Prica o Vukovoj izdaji jednaka je onoj o Judinom izdajstvu Hrista« (Kosovska bitka u svome vremenu i u vidjenju potomaka ili logika razvoja epskih legendi o Kosovskom boju, Kosovo u pamcenju i stvaralastvu, Raskovnik, Beograd 1989, 152).

I svakako najzasluzniji savremeni istrazivac Kosovskog boja, Rade Mihaljcic, istice da je Vukova izdaja na Kosovu vremenom dobila vrednost »vanvremenskog pojma«, odnosno da je Vuk postao personifikacija ne samo kosovske nevere, vec i svih izdajnika sa naseg tla, tip izdajnika uopste. Doduse, autor dopusta mogucnost da je i cinjenica sto je Vuk Brankovic najistaknutija licnost koja je prezivela kosovsku pogibiju - nije se, znaci, opredelio za carstvo nebesko - mogla da bude izvor podozrenja.

Za razliku od njega, Momcilo Spremic kao da ponovo izvodi Vuka Brankovica na sud. »Uzimajuci u obzir« - kaze on - »celokupnu delatnost Vuka, ne bi se moglo reci da je bio bez predispozicije za izdaju. Konacno, sve sto je ovde izneto, ne na osnovu emotivnog narodnog predanja, vec iskljucivo na osnovu pouzdanih dokumenata, pokazuje da njegova izdaja na Kosovu nije bila nemoguca« (Kosovska bitka - problem izdaje, Kosovska bitka 1389. godine i njene posledice, Medjunarodni simpozijum, Himelstir 1989, Beograd 1991, 47).

U epskim narodnim pesmama Kosovskog ciklusa Vuk je izdao svog tasta, srpskog cara Lazara, i grobar je stare srpske drzave: »Bog ubio Vuka Brankovica,/on izdade tasta na Kosovu/I odvede dvanaest hiljada,/Pobratime, ljuta oklopnika«. »Zna« se jos da je bilo dvadeset pet hiljada pesaka, pa cak i to da je Vuk pomogao Turcima »da savlada srpskog car Lazara« (Vuk Brankovic i Kosovska bitka, Glas SANU CCCLXXVIII, Odeljenje istorijskih nauka 9, Beograd 1996, 85-106).

Zanemarujuci, ako ne i odbacujuci istrazivacke rezultate, i govori zvanicnika prilikom obelezavanja sest vekova Kosovskog boja polazili su, istice Mihaljcic, s retkim izuzecima, od izdaje Vuka Brankovica, kao stvarnog dogadjaja, a ne kao knjizevnog motiva. Ako je aktuelna politicka stvarnost nalagala isticanje takvih poucnih primera, a motiv izdaje bio je, nedvojbeno, najbolji negativni primer - hrabrio je narod tokom dugih vekova tudjinske vlasti da istraje i da borba nije beznadezna - na takve primere moglo se lako ukazati buduci da ih je bilo i oko Kosova.

Iduce godine, u oktobru, navrsice se seststo godina od smrti Vuka Brankovica. Zivot je okoncao - treba li to isticati? - kao suzanj u turskoj tamnici. Vuk je pao u sultanove ruke tek posto je skrsen njegov otpor; izgubio je, ubrzo, svu zemlju (koju je sultan dao Lazarevicima) i nikad nije ucestvovao kao vazal u turskim bitkama (za razliku od Stefana Lazarevica, brace Dejanovica i Marka Kraljevica).

Posle smrti telo mu je preneto na Svetu goru.

Olga Zirojevic

Zivot je okoncao - treba li to isticati? - kao suzanj u turskoj tamnici
 
11. U Hrvatskoj žive samo ustashe:roll:
NETAČNO, pored kyoa ima na stotine hiljada normalnih ljudi u Hrvatskoj vrednih pažnje i poštovanja... koji u svakom narodu u okruženju vide komšiju sa kojim žele sarađivati na obostranu korist i koji su im dragi jer pričamo istim/sličnim jezikom i jer smo dugo godina živeli zajedno u jednoj državi a za par godina ćemo Ijopet :D

Лудак није свестан своје лудости. Ненормалан своје ненормалности. Хрват свог усташлука. И тако даље.
 
Neslazem se sa time sto si naveo pa evo moje glediste
1.Vuk nije izdao ali je preziveo sto mnoga vlastela nije to mu narod nikad nije oprostio.On cak nikad nije ni saradjivao sa Turcima cak i kad su mnogi drugi -priznali Tursku vlast on nije i kasnije je svoje zemlje nudio mlecanima da nebi pale pod tursku vlast sto nije uspelo te i on na kraju bezi u Mletacku.
2.Vidovdan je dobio ime po Vidu jer taj Vid koga pominjes nepada u isti dan ko i Vidovdan ni po novom ni po starom kalendaru .Jos stari rimnjani su imali izreku cuvajte se martovskih Ida a istorija nas je naucila da su bili u pravu .Mozda ima to veze ali Vidovdan se sam nametnuo kroz istoriju kao bitan datum.
3.Srpska crkva se ponasa isto tako kao sto se ponasala vekovima veoma zastitnicki prema srbima
jer je to njen posao ,ipak bilo je vremena kad smo opstali samo zahvaljujuci jakoj crkvi ,nama se desavaju stvari koje su jako lose za zemlju ona to vidi i reaguje kao sto je reagovala mnogo puta dosad
Uvek ce postojati Srbija dok postoji SPC to mnogi neprijatelji vide i zato se veoma surovo obrusavaju na SPC iako mnogo puta nemaju povoda za to.
4.Centralizovana Srbija je sigurnija od separatizma .I smesno je porediti centralizam u Nemackoj i u Srbiji .
5.Naravno da netreba zaratiti sa drzavama koje priznaju kosovo ali netreba biti ni ravnodusan ipak su pocinile akt koji je protiv Srbije a da za to nisu imale bas nikakve ozbiljne razloge ,cak to opravdavaju da je to nepovratan put i da nemaju nista protiv Srbije ,svaka ozbiljna drzava bi uvela mere protiv prvih zemalja koje su priznale kosovo u vidu poreza na proizvode iz tih drzava .Pa bi sledece razmislile ,ovako Srbija je ostala bez ozbiljne reakcije .I svi ostali su nastavili da priznaju a zasto da i ne priznaju kad nista ne gube time .A najveci uvoznici robe su priznali Kosovo.
Moze srbija sve mirno da se smeska i da se busa u grudi od dobrosusedstva i prijateljstva ali svaki proizvod koji bi usao u srbiju iz tih PRIAJATELJSKIH zemalja bi bio jos 20% oporezovan a pare bi isle za Kosovo .
7.Rusija jos uvek nije planetarna sila ,ali bice ako ovako nastavi a i sada je jako bitan faktor.
8.Svet ne mrzi srbe mozda nas vecina sveta cak i simpatise ,ali njihove vlade u nama vide pretnju i zemlju koja bi trebalo da se odbije od mora i svede na sto manje granice i decentralizuje ipk je na jako bitnom mestu .Kako objasniti da se Kurdi javno pogubljuju i nemaju veca prava nego domace zivotinje a oni bombarduju Srbiju toboze zabrinuti za prava Albanaca .
9.Evropa nema veze sa nacionalnostima ni multieticnoscu to je projekat koji treba da obezbedi jakim evropskim firmama da dodju do jeftine radne snage i da se eliminise konkurencija .Ipak samo budale mogu da misle da ce neka nasa polupropala fabrika moci nda se takmici na slobodnom trzistu sa zapadnoevropskim gigantima .Njima trebaju reusrsi neko ko ce da radi za male pare i slobodne granice za uvoz.
10.Mudrost je osobina koja je kod nas deficitarna roba ali se slazem za to.pod brojem 10.
 
12. Zoran Djindjic je bio protiv vere i crkve
NETACNO, Djindjic je uveo veronauku u skole i bio je postovan od crkvenog klera kao izraziti antikomunista i reformator.

zdjindjic_gradonacelnik_ikona_1997a.jpg


zdjindjic_gradonacelnik_ikona_1997b.jpg


Untitled-10.jpg


Djindjic_pavle_sv_sava_hram_002.jpg


zdjindjic_petokraka.jpg
 
genijalno, kao da sam ja pisao

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/komentar_dana/story/103018/Draža+i+ja.html

28. 02. 2010

PRESS

Komentar dana - Veljko lalić
Draža i ja

Srbi su u prošlom veku najviše klicali trojici diktatora - kralju Aleksandru, Josipu Brozu i Slobodanu Miloševiću, dok su s najviše omalovažavanja gledali na trojicu demokrata - kneza Pavla, Dražu Mihailovića i Zorana Đinđića

veljko.jpg


Da, pišem ovaj tekst kao odgovor ekipi intelektualaca (nemaju veze s Duletom Savićem) koja misli da sam šizofren što povezujem Mihailovića i Đinđića. Ne, gospodo, vi ste šizofreni i uz to neobrazovani čim nosite slike Ratka Mladića i Draže Mihailovića. Da ne ulazim u anatomiju njihovih lica (već dosta govori) i da probam da se zadržim na nekoliko istorijskih činjenica.

Draža Mihailović je bio za zapadnu demokratiju, saveznici su mu bili Amerikanci i Englezi, bio je podređen kralju i jugoslovenskoj vladi, u svojim redovima imao je čitave muslimanske i slovenačke jedinice. Na kraju, kada su ga izdali svi oni - i kralj i Zapad - Draža se žrtvovao za narod; nije kao Ratko Mladić žrtvovao narod za sebe. Draža i Ratko bili su na naslovnoj stranici magazina „Tajm" - prvi kao srpski orao slobode, drugi kao srpski zločinac, prvi kao čovek koji je digao glas protiv Hitlerove Nemačke, drugi kao čovek koji je nastavio Hitlerovim stopama. I sad možda i nije baš tako, ali džaba ti.

I zato je prirodno da je Draža glasao za demokratiju, a Ratko za tiraniju. Prirodno je da je Draža prekinuo borbe kad je uvedeno pravilo 100 Srba za ubijenog Nemca, dok je Ratko baš tada, kao i njegov Tito, pojačao borbe, hrabro vezujući vojnike za bandere. Prirodno je i da Ratko deci deli bombone dok im ubija očeve u Srebrenici, baš kao i da Draža deli smrtne kazne svojim oficirima koji su pedeset godina ranije pobili muslimane u Foči.

I zato stvarno pročitajte nešto normalno o Draži Mihailoviću pre nego što sledeći put zabrađeni odete na Ravnu goru. Saznajte i ko je bio knez Pavle. Pročitajte kako je američkom predsedniku rekao da će da uđe u rat protiv Hitlera kad i oni. Pročitajte kako je Englezima rekao da i srpska glava ima cenu, a onda ponudio svoju 27. marta pošto nije uspeo da spreči engleski puč u Beogradu.

Najteže je uvoditi demokratiju u Srbiju. Poslednji je glavom platio Zoran Đinđić, koji nije pobegao kao Ratko Mladić kad je zapraštalo na autoputu i u Stejt departmentu... A najlakše je oktroisati ustave...

:klap::klap::klap:
 
genijalno, kao da sam ja pisao

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/komentar_dana/story/103018/Draža+i+ja.html

28. 02. 2010

PRESS

Komentar dana - Veljko lalić
Draža i ja

Srbi su u prošlom veku najviše klicali trojici diktatora - kralju Aleksandru, Josipu Brozu i Slobodanu Miloševiću, dok su s najviše omalovažavanja gledali na trojicu demokrata - kneza Pavla, Dražu Mihailovića i Zorana Đinđića

veljko.jpg


Da, pišem ovaj tekst kao odgovor ekipi intelektualaca (nemaju veze s Duletom Savićem) koja misli da sam šizofren što povezujem Mihailovića i Đinđića. Ne, gospodo, vi ste šizofreni i uz to neobrazovani čim nosite slike Ratka Mladića i Draže Mihailovića. Da ne ulazim u anatomiju njihovih lica (već dosta govori) i da probam da se zadržim na nekoliko istorijskih činjenica.

Draža Mihailović je bio za zapadnu demokratiju, saveznici su mu bili Amerikanci i Englezi, bio je podređen kralju i jugoslovenskoj vladi, u svojim redovima imao je čitave muslimanske i slovenačke jedinice. Na kraju, kada su ga izdali svi oni - i kralj i Zapad - Draža se žrtvovao za narod; nije kao Ratko Mladić žrtvovao narod za sebe. Draža i Ratko bili su na naslovnoj stranici magazina „Tajm" - prvi kao srpski orao slobode, drugi kao srpski zločinac, prvi kao čovek koji je digao glas protiv Hitlerove Nemačke, drugi kao čovek koji je nastavio Hitlerovim stopama. I sad možda i nije baš tako, ali džaba ti.

I zato je prirodno da je Draža glasao za demokratiju, a Ratko za tiraniju. Prirodno je da je Draža prekinuo borbe kad je uvedeno pravilo 100 Srba za ubijenog Nemca, dok je Ratko baš tada, kao i njegov Tito, pojačao borbe, hrabro vezujući vojnike za bandere. Prirodno je i da Ratko deci deli bombone dok im ubija očeve u Srebrenici, baš kao i da Draža deli smrtne kazne svojim oficirima koji su pedeset godina ranije pobili muslimane u Foči.

I zato stvarno pročitajte nešto normalno o Draži Mihailoviću pre nego što sledeći put zabrađeni odete na Ravnu goru. Saznajte i ko je bio knez Pavle. Pročitajte kako je američkom predsedniku rekao da će da uđe u rat protiv Hitlera kad i oni. Pročitajte kako je Englezima rekao da i srpska glava ima cenu, a onda ponudio svoju 27. marta pošto nije uspeo da spreči engleski puč u Beogradu.

Najteže je uvoditi demokratiju u Srbiju. Poslednji je glavom platio Zoran Đinđić, koji nije pobegao kao Ratko Mladić kad je zapraštalo na autoputu i u Stejt departmentu... A najlakše je oktroisati ustave...

:klap::klap::klap:

Pa pobego je i Zoran Djindjic u Crnu Goru , onomad .
No to i nije neki problem . Verovo da mu se radi o glavi .

Ali je prioblem sto je u sred bombardovanja presao u hrvatsku ... daklem u neprijateljsku drzavu ,. Zapravo u najneprijateljskiju drzavu koja u opste postoji .
E to je vec problematicno .
 
Latinka PeroviĆ: Zoran ĐinĐiĆ i Srpsko DruŠtvo

http://www.scribd.com/doc/25439373/Latinka-PeroviĆ-Zoran-ĐinĐiĆ-i-Srpsko-DruŠtvo

Odlazak Zorana Đinđića u vreme bombardovanja SR Jugoslavije u Crnu Goru najčešće je objašnjavan istovremeno i kao kukavičluk i kao akt nacionalne izdaje. Na tragu ove "izdaje" na državnoj televiziji su čak širene informacije da je sam Đinđić od svojih "stranih mentora" tražio što žešće bombardovanje. Odlazak Zorana Đinđića odigrao se neposredno posle mučkog ubistva Slavka Ćuruvije koje do danas nije rasvetljeno, iako je potpuno jasno da su ga izveli pripadnici tajne policije i da se nije desilo bez znanja najviših političkih i policijskih krugova - posebno Slobodana Miloševića i Mire Marković. Priča o odlasku (sklanjanju) u Crnu Goru takođe je mistifikovana različitim glasinama. Između ostalog, i time da je upozorenje da će biti likvidiran poteklo iz samog DB, konkretno od pokojnog Momira Gavrilovića. Time je kasnije, posle ubistva Momira Gavrilovića, plasiran još jedan urbani mit o Zoranu Đinđiću, o njegovoj navodnoj nezahvalnosti. (Nezahvalnost, proračunatost, ili jednostavno zaboravnost provlače se u urbanim kafanskim legendama o Đinđiću kao neka vrsta pomoćnog sredstva kompromitacije.)
 
genijalno, kao da sam ja pisao

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/komentar_dana/story/103018/Draža+i+ja.html

28. 02. 2010

PRESS

Komentar dana - Veljko lalić
Draža i ja

Srbi su u prošlom veku najviše klicali trojici diktatora - kralju Aleksandru, Josipu Brozu i Slobodanu Miloševiću, dok su s najviše omalovažavanja gledali na trojicu demokrata - kneza Pavla, Dražu Mihailovića i Zorana Đinđića

veljko.jpg


Da, pišem ovaj tekst kao odgovor ekipi intelektualaca (nemaju veze s Duletom Savićem) koja misli da sam šizofren što povezujem Mihailovića i Đinđića. Ne, gospodo, vi ste šizofreni i uz to neobrazovani čim nosite slike Ratka Mladića i Draže Mihailovića. Da ne ulazim u anatomiju njihovih lica (već dosta govori) i da probam da se zadržim na nekoliko istorijskih činjenica.

Draža Mihailović je bio za zapadnu demokratiju, saveznici su mu bili Amerikanci i Englezi, bio je podređen kralju i jugoslovenskoj vladi, u svojim redovima imao je čitave muslimanske i slovenačke jedinice. Na kraju, kada su ga izdali svi oni - i kralj i Zapad - Draža se žrtvovao za narod; nije kao Ratko Mladić žrtvovao narod za sebe. Draža i Ratko bili su na naslovnoj stranici magazina „Tajm" - prvi kao srpski orao slobode, drugi kao srpski zločinac, prvi kao čovek koji je digao glas protiv Hitlerove Nemačke, drugi kao čovek koji je nastavio Hitlerovim stopama. I sad možda i nije baš tako, ali džaba ti.

I zato je prirodno da je Draža glasao za demokratiju, a Ratko za tiraniju. Prirodno je da je Draža prekinuo borbe kad je uvedeno pravilo 100 Srba za ubijenog Nemca, dok je Ratko baš tada, kao i njegov Tito, pojačao borbe, hrabro vezujući vojnike za bandere. Prirodno je i da Ratko deci deli bombone dok im ubija očeve u Srebrenici, baš kao i da Draža deli smrtne kazne svojim oficirima koji su pedeset godina ranije pobili muslimane u Foči.

I zato stvarno pročitajte nešto normalno o Draži Mihailoviću pre nego što sledeći put zabrađeni odete na Ravnu goru. Saznajte i ko je bio knez Pavle. Pročitajte kako je američkom predsedniku rekao da će da uđe u rat protiv Hitlera kad i oni. Pročitajte kako je Englezima rekao da i srpska glava ima cenu, a onda ponudio svoju 27. marta pošto nije uspeo da spreči engleski puč u Beogradu.

Najteže je uvoditi demokratiju u Srbiju. Poslednji je glavom platio Zoran Đinđić, koji nije pobegao kao Ratko Mladić kad je zapraštalo na autoputu i u Stejt departmentu... A najlakše je oktroisati ustave...

:klap::klap::klap:
:ok::ok::ok:
 
pa strane investicije od 2000. su daleko prevazisle te obecane milijarde , a sad to sto domaci lopovi kradu na sve strane i sto ni taj iznos i bez kradje nije ni blizu dovoljan to je vec druga prica ...

Ništa oni nisu obećavali.Zapadnjaci i ne daju obećanja kad nisu sigurni da će i da ih ostvariti . Optimizam o dobrom životu i propaganda o velikoj pomoći koja samo čeka je proizvod naših predstava o svetu,pogrešnih naravno i dosmanlijske predizborne propagande.
 
Poslednja izmena:
pa strane investicije od 2000. su daleko prevazisle te obecane milijarde , a sad to sto domaci lopovi kradu na sve strane i sto ni taj iznos i bez kradje nije ni blizu dovoljan to je vec druga prica ...

Tačno, i to se dogodilo jer nije bilo 6. oktobra, ostali su Miloševićevi ljudi u sistemu.
Lepo je govorio Vuk Drašković da treba gvozdenom metlom....
 

Back
Top