Da li verujete da je moguce pobediti paraplegiju?

  • Začetnik teme Aleksej_BASO
  • Datum pokretanja
A

Aleksej_BASO

Gost
Naravno operativnim putem ili tako nekom sajns fiksn metodom?

Gledao sam davno neku emisiju o tome, i kako su kao pacovu izvadili deo kicmene mozdine od jedno cm duzine, i onda su mu nekim presadjivanjem ili ko zna cime ponovo spojili i ponovo je postao pokretan...

Da li verujete u to?

I da li verujete da ce se to moci raditi na ljudima i kada?


Ja mislim da to samo sto se nije desilo, narocito ako je tacno ono sto sam gledao na TV.


Nisam neki eskpert za medicinu, pa bih voleo ako bi neko ko je dr da objasni zasto i kako je to moguce da se desi ili ako misli da nije moguce zasto.
 
'Premoscivanje' nerava koji su prekinuti je nesto oko cega se (izmedju ostalog) vrte naucna istrazivanja krajem dvadesetog i pocetkom dvadesetprvog veka. Naravno, ni svi nervni putevi nisu isti, a posebno nisu isti eksperimenti koji se vrse na zivotinjama u odnosu na ljudsko telo i humane strukture. Ali nade uvek postoje. Naravno, premostiti nesto tako kompleksno ko sto je prekinuta kicmena mozdina zahtevace genijalne umove i genijalnu tehnologiju, jer je kicmena mozdina zapravo......simbolicki receno jedna ogromana magistrala najrazlicitijih nervnih puteva, i iz mozga prema telu i od tela prema mozgu. Ako je mozak kompjuter onda je kicmena mozdina glavni kabl. Preseci ga na bilo kom delu jos uvek znaci nepopravljivi gubitak signala. Spajanje vestackim materijalima zbog tako savrseno fine i beskrajno odredjene strukture i funkcije ovih zivaca za sada je potpuno nemoguce. Ono sto jos vis eotezava situaciju jeste cinjenica da mnogi nervi ukljucujuci i ove, nemaju sposobnost regeneracije i reparacije kao sto je imaju mnogo druge celije naseg organizma. Zbog toga se izmedju ostalog toliko insistira na genetskoj medicini i istrazivanjima humanog genoma, kao i na embriomedicini i zagovaranju kloniranja - ne zarad kloniranja ljudskog bica vec zarad stvaranja maticnih celija koje bi mogle da omoguce sposobnost regeneracije i reparacije organima i ceijama koji tu sposobnost nemaju. Uvodjenjem embriomedicine u lecenje i istrazivanje lecenja paraplegije, Alzhaimera i drugih ostecenja centralnog nervnog sistema je nesto sto za sad najvise uz mogucnost lecenja karcinoma i genetskih mana interesuje istrazivace. Naravno, ovde uvek postoji eticki konflikt zbog moguce zloupotrebe i malverzacija, jer ako se kloniranje humanih embriona legalizuje ko je tu da garantuje da ce se zadrzati samo na nivou harvestiranja maticnih celija i lecenju a ne zloupotrebiti se za kloniranje zivih ljudskih bica? Tako da za sad nije moguce leciti niti reparirati prekinute nervne puteve kicmene mozdine, ali se na mogucnostima za to intenzivno godinama radi. Za sad je to zaista na nivou SFa ali nauka se brzo razvija i ko zna sta nam nosi bliska buducnost u tom smislu.
 

Back
Top