Šta mislite o poslovnoj etici ili uopšte o etici ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Passinger

Početnik
Poruka
2
Pišem seminarski iz Poslovne etike i interesuje me šta mislite o moralu/nemoralu u poslu ili u životu uopšte. Primeri: primanje mita da/ne; krađa, prevara, ubistvo;...... Nemojte slepo da se držite ovih primera kako bi istraživanje bilo što tačnije i kako vas ne bih ograničavala. Sve zanimljivosti ću iskoristiti u seminarskom, autori će biti potpisani i citirani. Unapred hvala.
 
Cini mi se da obrazovanje znacajno doprinosi samoj etici. Naravno, bitan je i mentalitet ljudi , a to opet moze biti deo sveukupnog obrazovanja jednog naroda. Sto se nas u Srbiji tice, na poprilicno smo niskom nivou. Imamo svega, mozemo sve i najjaci smo. A, npr. Danci od pocetka osnovne skole uce kako oni nemaju nista i da moraju da rade kako bi odrzali i to "malo" sto imaju. To se dalje moze odraziti i na poslovnu etiku, jer neko kome je to usadjeno u glavu nece pomisliti da izigra poverenje ozbiljnog poslovnog partnera. Poslovne veze su blago i to tako treba shvatati. Inat, koji nekada cesto vole da poistovete sa moralom, je suprotno od etike.

Znaci, kako da praktikujem etiku? Bicu onakav kako ljudi ocekuju od mene da budem u najboljem smislu.
 
phaa......ja se držim etike, ali baš baš. Na sreću, još me život nije demantovao. ALI : znam mnogo ljudi koji se ne drže. So....ni njih nije niko demantovao. Život ne zavisi od pravila, etika je lični izbor.
nisam počinila ništa od navedenog, osim posl.poklona koji premašuju vrednost od 5 € koliko je u EU granica (kod nas nije definisano).
Ma ovde možeš sve za 10 ćevapa ili viski i parfem :lol: Bezveze....ali sve se to može izbeći, i to lako, samo ako hoćeš ;) Nekad je moglo sve za 100 g kafe, kažu ljudi ... :lol:
Iskreno, ja se loše osećam ako mi neko tu izvrdava pravila....stvarno, fizički mi bude muka od nečasnih ponuda :?
 
Ne postoji poslovna etika samim tim što postoji izreka :
"Nije to ništa lično , to je samo posao".

To je samo pokriće za nepostojanje etičkog već samo ekonomskog i manipulativnog efekta u poslovanju....

Nije jasno potpuno i na prvi pogled?....

Svaki put kad pomislite ili upotrebite gornju rečenicu , vi ustvari sebe distancirate od svojih poteza i samim tim pokazujete da nema poslovne etike , kao i da vi lično licemerno gazite svoju etiku....
Pošto je utisak postao vladajući činilac nad suštinom i istinom, to je sve pretvoreno u marketing, imidž, zvanično i nezvanično. Ali ništa od ovog ne može činiti nešto što se naziva etika....Ali se lažemo da je kodeks i imidž isto što i etika....

Zato mi je smešno kad neko kao Betty izjavi da se strogo drži etike, jer ili joj je etika na toliko ekonomskom nivou , ili je u ogromnoj zabludi....
Ustvari sad mi je jasnije , kad pročitah da sve može za 10 ćevapa.....
 
"Nije to ništa lično, to je samo posao" - sviđa mi se, a sviđa se i Donaldu Trampu u emisiji koja je kod nas prevedena kao šegrt.
Moje subjektivno mišljenje je da je etika u službi privrede, i biće sve dok se kritična masa svesti ne popne na neki viši nivo, što se verovatno neće skoro desiti, jer se po tom pitanju ništa nije promenilo još od vremena piramida.
Najpoznatiji primer za ovo su enron, tilenol (tylenol)...
Za slučaj enron verovatno zna većina vas (ako ne, probajte da googlujete zadatu reč), dok je tylenol sasvim pozi+ivnija prica. Počnu ljudi na ranim krajevima SAD da umiru i utvrdi se da je neki bolesnik u firmi Dzonson&Dzonson sipao kojekakve otrove u tilenol (nesto kao kod nas aspirin - lek za sve, samo u tecnom stanju) i kompanija odluci da povuce i unisti sve zalihe na trzistu. Gubitak od nekoliko desetina necega, kompanija jedva prezivi finansijski krah, ali povrati poverenje kod kupaca. Svaka im cast. Ali postoji i druga strana medalje... da li su imali bilo kakvog izbora. Da nisu, sigurno bi propali, ovako su barem imali sansu koju su iskoristili.
Slican primer je, Japan posle nuklearnih bombi... jedna USA kompanija (ne mogu da se setim imena) posalje pomoc u lekovima (ironicno zar ne) i kada se Japan oporavio jedini dobiju dozvolu za uvoz lekova, kao znak zahvalnosti. Nije nego, poslali im besplatne lekove jel im je bilo zao kamikaza koji su poginuli kod Perl Harburga.
Ne verujem u etiku na globalnom nivou (jer ni ona ne veruje u nas - prolece leto 1999), vec samo u dobro delo pojedinca (te se nadam da ce ti ovo pomoci da dobijes bolju ocenu)
Etika jeste u sluzbi privrede i uglavnom je na strani jacen (sto ne mora da znaci i boljeg)
 
vi mislite na reci a ne na dela? Nije to nista licno / znaci da taj kome se obracas NIJE dobro odradio svoj deo posla, ali je ipak sklon tome da se preceni misleći kako...bah, španska serija. Ja to ni ne govorim, podrazumeva se da timski igrač ukapira šta je posao a šta je prajvat. ma mene patak NAMERNO pogrešno razume :)
e sad ....ekonomski efekti...a yebote patak a jel ti radiš za žvake i lepe poglede ili zbog novca? :lol:
nemoral na poslu ...pa svakako može da ima veze ili sa novcem koji primiš na ruke, ili sa ...e ovo je smešno...yebanjem u kancelariji :lol: Dakle, ni s tim nemam veze, ako se to podrazumeva! Što se mene tiče, etično je i ostati kod kuće kad si bolestan, a ne širiti klice okolo i time se izlagati mom besu 8) Moralno je i reći "ne znam". Moralno je potražiti pomoć. Nemoralno je, ali to nigde nećete naći jer je to neka nova jeres, preduvavati svoj self marketing računajući na umnu i proceniteljsku nemoć slušalaca! Nemoralno je....naravno, sve ono što je nemoralno i u rl -. raditi iza leđa, tračati, ogovarati, izbegavati odgovrnost, krivinašiti, lagati...ma ...:D
btw. patak, pomenuti poklon je vredeo 8 €....;)
 
Negde pročitah (čini mi se Koeljo): "Svako biće u univerzumu, jasno zna razliku između dobrog i lošeg"
U filmu Miris žene, Al Paćino kaže: "Tačno sam znao koji put je pravi, ali nikada nisam krenuo njime! Zašto? Zato što je bio prokleto težak!
U pitanju je preuzimanje odgovornosti (i obaveza)
Kada sam išao u srednju školu, u razred nam je došao neki klinac iz Frankfurta. Odlučili smo da grupno pobegnemo sa časa koji je bio predviđen za odgovaranje. Svi sem njega su krenuli, na šta je on odgovorio da je vreme da se i mi u Srbiji malo uozbiljimo i preuzmemo odgovornost za svoje postupke (ili ne postupke - nerad) u ovom slučaju.
Nekolicina nas se i uprkos negodovanju drugova odlučila da ostane. Taj čas sam "popasao kečinu ko kuća" ali mi se nikada više nije desilo da dođem u takvu situaciju.
To je bila jedna od najboljih lekcija iz srednje škole.
Čista 10ka za Švabu iz etike!
 
e, ovde da se požalim (nemam gde :cry: )
juče u kiosku ispod zgrade, gde je lik večito pijan kako omrkne, ja tražila račun.
Danas me njegova žena prozivala "šta si mi mučila muža sinoć i tražila račun" :shock:
suština je ta da sam ga tražila zato što je nekoliko puta u poslednjh par meseci račun bio veći (jednom za 10 €!), i naravno da mu više ne verujem (zašto bih?). Druga stvar je to što ej on kuckao, ali ne u fiskalnu kasu nego u digitron :twisted: Te je ispalo da ga mučim time što tražim račun jer je, zaboga, morao da ga OTKUCA !!! Eto :?
So....ja tamo neću više kupovati uveče.Da se ne zameram :? Ako im je TO rešenje, ondaK ok...
S drige strane, ne vidim čemu prozivka za račun, aj malo da se pravimo blesavi....ako JA uvek platim svoj ceh i ne ostajem dužna, zar bi trebalo, poznanstva daljneg radi, gledati kroz prste liku koji ti zaračunava u skladu s maliganima u krvi?!
Misim, džizs, tražila sam račun :lol: So what. Tako sam saznala da kesa lešnika košta 120 dinara (nisam ovco znala!). Ali sad se ljute gazde kioska :roll:



e zato bih ja da odem iz zemlje.....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top