Iskustva majki dece sa slabim vidom

the shezika

Primećen član
Banovan
Poruka
629
Drage moje :D
pod uslovom da ova tema bude zaključana (jer se ja definitivno ne snalazim sa pretraživačem) želim da čujem iskustva roditelja dece sa slabim vidom. Pošto sam probala na forumu ZDRAVLJE da čujem iskustva žena u vezi proširenih vena nogu i depilacije istih bila sam hladno /zaključana/ jer tema već postoji. Onda sam sela za računarom i prelistala stari forum o zdravlju, stranicu po stranicu i nigde nisam našla temu i komentare vezane za depilaciju nogu obolelih od proširenih vena (kako spoljašnih tako i unutrašnjih).Sada to više i nije bitno jer mi je mnogo važnije sledeće:
Zanima me da čujem iz prve ruke sve o odlasku kod očnog lekara. Koliko nalaz može da bude precizan?Kada treba povesti dete prvi put kod oftamologa itd...Nedavno sam vodila sina, 4 godine starog, na rutinsku kontrolu (pošto sam kratkovida osoba) kod oftamologa sa privatnom praksom. Njegov nalaz bio je da je dete dalekovido mada niko u porodici sa suprugove i moje strane nije dalekovid i retko ko i nosi naočare.Planiram da dete povedem kod još nekog oftamologa mada ne znam koliko je štetno često širenje zenica :?:
Zbog svega navedenog ovu temu želim da otvorim pod Dom i porodica a ne pod Zdravlje.
Pozdrav i hvala
 
Na zdravlu postoji tema o prosirenim venama, u okviru nje je valjalo postaviti pitanje o depilaciji, mada to nije pitanje za forum vec za vaskularnog hirurga: vene nisu nesto sa cim se treba igrati idejama dobijenim na 'Draga Saveta.....', opasnosti su prevelike, i pitanje je iskljucivo u kompetenciji vaskularnog hirurga. Zato Vam je i teme bila zakljucana.
Sto se deteta tice, dete Vam nije slabovido, cak i da je dalekovido a to se stvarno sa 4 godine tesko moze reci jer decije oko raste. Kako raste oko, tako se menja i muskulatura oka, kao i merenja koja se oftalmoloskim pregledima dobijaju. Sirenje zenica nije narocito opasno ali ne vidim zasto bi se dete maltretiralo i izlagalo stresu be zpreke potrebe u tako ranom uzrastu ukoliko oftalmolog nije otkrio veliku dioptriju (nista o tome niste rekli, kolika je dioptreija nadjena, da li na jednom ili oba oka, da li je prepisana neka vezba ili stavljen povez na oko, da li su prepisane naocari itd, dakle u stvari nista niste ni rekli o rezultatima).
 
Moj brat nosi naocare od kada je bio 9 meseci star. Bio je mnogo smesan jadnicak, vece su bile naocare od njega. :lol: Moja mama bi ti sigurno mogla napisati puno na ovu temu, ja ipak ne znam sve detalje.
Javljam se samo da kazem da me nerviraju roditelji koji ignorisu takav problem i koje je sramota da im dete nosi naocare. Takvih ima puno verovali ili ne. :shock: :roll:
 
Moja devojcica ima sada 4 godine, jos negde sa 2 sam primetila da joj jedno oko "seta" i ide ka unutra. Vodili smo je kod oftamologa na Institut za majku i dete i on je ustanovio da to nije nista. Da se njeno oko jos razvija i da ce se to vremenom vratiti u normalu. Dosta joj je bolje mada i sada pomalo ponekad primetim da joj to oko "skrene" ali se ubrzo vrati. Tako mi je nekako i lekar objasnio da je to neki valjda refleks i da to oko kao zaostaje od ovog drugog ali da ce se vremenom unormaliti. Pozdrav.
 
Draga WW
nisam htela mnogo da zamaram ljude detaljima. Ovako, pošto mi je sin rodjen sa problemom(hipotonija vratnih mišića, zatim totalna hipotonija prema dijagnozama KV lekara) koja je kasnije u trećem mesecu života "izlečena" u kasnijem uzrastu javio se problem sa finom motorikom. Na redovnom sistematskom pregledu sa 4 godine dr defektolog je savetovao da ga povedemo kod oftamologa da bi utvrdili oštrinu vida (jer i to utiče na "trapavost" deteta koje u tom uzrastu ne ume da stoji na jednoj nozi a drugu da pridržava rukom, ne ume da se obuče ili zapertla mada se radi sa njim).
Pri pregledu oftamolog je rekao da koristi sočivo veličine dva, da je dete dalekovido i da dodjemo nakon dve nedelje kad se zenice skupe da bi se odredila dioptrija.Na spec. izveštaju ono što mogu da dešifrujem jeste L+2.0 D+2.0 a ispod toga a+1.0 i još nešto što ne mogu da protumačim i c+1.0 i još nešto. E sad problem je što mi živimo u jednoj nedodjiji u KiM-u i ne možemo da povedemo dete na pregled pre Vaskršnjeg raspusta jer smo vezani poslom. Dr je savetovao da što pre krene sa nošenjem naočara jer postoje veće šanse za ispravljanje vida. Inače detetu sam ukapavala Atropin kapi za oči 0.5% 2 puta dnevno 5 dana i naučila ga da rukom pokazuje u kom pravcu idu vrhovi (Ш,Е...). Sve je dobro čitao do trećeg reda odozdo gde je već i bio dosta umoran. Sve to mi je stvorilo dilemu oko standarda te ordinacije, sumnjam da su na dobroj razdaljini postavljeni znakovi, takodje ne gleda se direktno u znakove već u njihov odraz u ogledalu. Zato sam razgovarala sa oftamologom iz grada gde žive moji roditelji i ona mi je savetovala da dete dovedem kad budemo u prilici i da će ona koristiti kapi za brzo širenje zenica i obaviti pregled. Znači pored želje da se brzo krene sa izlečenjem postoji i ona roditeljska nada da vašem detetu nije ništa i da ne moramo dalje da ga "maltretiramo"
 
Dakle ovako, u principu je neko pravilo da se do dioptrije 2.0 - 2.5 eventualno ne prepisuje nikakva terapija SEM pod uslovom da postoji neki oblik razrokosti (dakle da neko oko 'seta' kako rece mama iznad, pa da dete mora da stalno jace akomodira sto moze da onda produbi dioptriju). To sto ste citali u ogledalu nije nikakav problem, to je standardna procedura i sasvim ok u ordinacijama koje nemaju duzinu od 6 metara na kolko treba da bude postavljena tabla, dakle oko standarda nema potrebe da se brinete sto se toga tice. Naravno da mozete dete odvesti na dodatnu konsultaciju kod drugog oftalmologa i NIJE neophodno da se detetu sire zenice radi odredjivanja dioptrije drugi put, ponecete nalaze i oftalmolog ce mu proveriti dioptriju bez sirenja zenica.
Oko bi do sedme godine trebalo da dodje na nulu, ali ako ste zbrinuti mozete se ponovo konsultovati, mada mislim da nema razloga za paniku i da nekoliko meseci ovamo-onamo nista nece promeniti, pa cak i da su mu neophdne naocari.
Sto se ostalog tice, dete je veoma malo, masa dece od 4 godine ne ume da veze pertle i da se zakopca i potrebna im je pomoc oko oblacenja (neka deca tek sa polaskom u skolu nauce da vezu pertle!), tako d ane vidim oko cega je defektolog pravio dramu (pa sta ako dete ne ume da veze pertle - ima 4 godine!). Vase dete je rodjeno sa tzv. riziko-faktorima, ne znam da li ste imali komplikovanu trudnocu i porodjaj, carski, vakum, forceps, pupcanik oko vrata, da li je ozivljavan, bio u inkubatoru, na respiratoru, prevermeno rodjen, s amalom tezinom ili sta vec. Za ovakvu decu nije cudno da razviju problem fine motorike, poremecaj paznje i hiperaktivnost, zbog cega kasnije mogu imati problem u pretskolskom i skolskom uzrastu, cesto budu dispraksicni (trapavi), imaju disgrafiju (ruzan rukopis), teze citaju i pisu. Na finoj motorici se mora raditi, to je u nadleznosti defektologa, kao i to da vas nauci kako da radite u kuci sa detetom. Moj Vam je savet da radite s anjim dosta svih onih kreativnih radnji koje ukljucuju prste i ruke: neka crta prstima (vodene boje), glina, plastelin, testo, seckanje kolaza makazicama (po mustri), precizne radnje, bockanje onih sarenih bockalica, ili nizanje perlica, ili slaganje kockica, bojenje (bojanke) do linije i unutar linije, prectrtavanje, dakle sve su to radnje fine motorike. Stimulisite dete da odradi jedan broj ovakvih radnji koje mu se i ne svidjaju i nema strpljenja za njih nekom nagradom (cokoladicom, crtanim filmom, pricom posle toga, nadjite nesto sto detetu znaci, dajte mu cvetic na rad, ili nagradne zetone, moze i sitne bezvredne parice, nesto kao nagradu kad odradi trazene zadatke). Ukljucite dete po mogucstvu na neku fizicku aktivnost: plivanje je idealno za ovu decu (punite mu kadu, neka se igra u vodi, voda je za ovu decu blagotvorna). Trazite od njega da Vas imitira (stojte na jednoj nozi, hodajte po crti stopalo pred stopalo, preskacite liniju na patosu na jednoj pa na drugoj nozi).
Mislim licno da Vase dete nije dispraksicno zato sto ne vidi vec zato sto je prosto zbog razvojnog kasnjenja u sazrevanju motorike. Ali svakako potrazite i drugo misljenje oftalmologa ako ce Vas to umiriti.
Pozdrav
 
Hvala Vam svima na savetima mnogo mi znace.
Nije mi palo na pamet da sledeci pregled moze da se odradi i bez sirenja zenica uz prethodno pokazivanje spec. nalaza (izgleda da je sredina pocela da me zaglupljuje). Nikola je rodjen carskim rezom, posle teskog celodnevnog poradjanja. Bio je krupan (4 150 gr) i nije mogao da prodje kroz karlicne kosti, takodje je krenuo temenom a i prebacila sam trudnocu za 5 dana ( usla u deseti).
Sve je to izgleda ostavilo posledice.
Za WW pitanje: pojasnite mi to da "oko bi do sedme godine trebalo da dodje na nulu", mislite bez naocara ili sa? Inace oko mu ne seta.
Hvala puno jos jednom svima i pozdrav.
 

Back
Top