Na kojim stranim jezicima umete da kazete "VOLIM TE" ???

Max_Dolphin

Obećava
Poruka
68
***Od uvek se smatralo da je ispoljavanje emocija kljucni faktor da bi dve osobe mogle funkcionisati i opstati u vezi, bilo da se radi o rodbinskoj, drugarskoj ili ljubavnoj vezi... Naravno, nacin na koji pokazujemo svoja osecanja je jedan od najvaznijih cinilaca koliko cemo biti u tome uspesni... Da li cemo to izneti verbalno, napismeno ili necim sto uradimo je stvar licnog izbora. Mnogim ljudima je privlacilo paznju verbalno izrazavanje tj. govor, iako je potvrdjeno da je kombinacija pokreta i govora najzastupljenija i najizazovnija odnosno veoma efikasna! Ali, zasto bi onda tako velik broj ljudi bio sklon pismenom izrazavanju? Upravo zbog ljudske prirode i osobina kao sto su stidljivost, nesigurnost, neiskustvo itd. Tako su neki od najromanticnijih ljudi pribegavali pisanju pisama ili ljubavnih pesama da bi preneli svoje emocije osobi koju vole... Ono sto je karakteristicno za svakog od njih da su ponekad koristili i strane jezike. Da li vam je poznato koliko trenutno postoji razlicitih jezika na svetu? Zamislite sad da na svakom od njih umete da kazete ili napisete vama dragoj osobi reci koje sve govore, dakle nesto kao "Volim te" ili "Nedostajes mi" ili nesto slicno. Dozvolite da pocnem prvi sa iznosenjem tih reci na stranim jezicima (za pocetak neka to bude "VOLIM TE")... Nadam se da cete moci prosiriti ovo moje poznavanje tog izraza na drugim jezicima i zajedno da stvorimo mini recnik. Evo kako da kazemo "Volim te":

*Engleski - I love you
*Francuski - Je t'aime
*Italijanski - Ti amo
*Nemacki - Ich liebe dich
*Spanski - Te quiero
*Grcki - Se agapo

***P.S. Molim vas, dopunite svojim znanjem i poznavanjem ovo sto je zapoceto, bilo bi lepo napisati takve reci na sto je vise moguce stranih jezika... :-) Kiss
 
frozen1982.:
Reci nista ne znace.Vazno je kako osecas i kako se ponasas.

***Nemoj da ides iz krajnosti u krajnost, molim te. Razumem sta hoces da kazes, ali to je samo jos jedan nacin ispoljavanja svojih osecanja. Da su reci zaista potpuno bezvredne - zasto bi govor kod coveka i signalizacija nekih zivotinja (pokreta/zvuka/svetlosti/vibracija itd.) bili toliko razvijeni??? Naravno da su ljudi razvili posebnu vestinu govora da bi komunikacija u svakom smislu napredovala, ali su stvorene neke tehnike primene govora koje nam namecu sumnju u njegovu vrednost. Laz, iluzija, obmana, uvreda, ucena, pretnja i mnoge druge tehnike je razvio samo covek sa ciljem da nekoga kontrolise ili povredi. Sve mi je to poznato, ali nije sve tako crno, ne zaboravi da postoje ljudi koji nisu pokvareni i zlobni...

***Cilj ove teme je da prosirimo znanje i recnik kojim raspolazemu u svojim glavama, ali usmeren na ljubav i osecanja... Dakle, samo napred, pokazite koliko ste upuceni u strane jezike, koliko ste pametni i snalazljivi... Ja vec radim na tome da saznam kako se na ruskom kaze "Volim te"... :-)
 
Max_Dolphin:
***Nemoj da ides iz krajnosti u krajnost, molim te. Razumem sta hoces da kazes, ali to je samo jos jedan nacin ispoljavanja svojih osecanja. Da su reci zaista potpuno bezvredne - zasto bi govor kod coveka i signalizacija nekih zivotinja (pokreta/zvuka/svetlosti/vibracija itd.) bili toliko razvijeni??? Naravno da su ljudi razvili posebnu vestinu govora da bi komunikacija u svakom smislu napredovala, ali su stvorene neke tehnike primene govora koje nam namecu sumnju u njegovu vrednost. Laz, iluzija, obmana, uvreda, ucena, pretnja i mnoge druge tehnike je razvio samo covek sa ciljem da nekoga kontrolise ili povredi. Sve mi je to poznato, ali nije sve tako crno, ne zaboravi da postoje ljudi koji nisu pokvareni i zlobni...

***Cilj ove teme je da prosirimo znanje i recnik kojim raspolazemu u svojim glavama, ali usmeren na ljubav i osecanja... Dakle, samo napred, pokazite koliko ste upuceni u strane jezike, koliko ste pametni i snalazljivi... Ja vec radim na tome da saznam kako se na ruskom kaze "Volim te"... :-)
OK,razumeli smo se. :wink: Ja znam samo na Srpskom(i"bratskim"jezicima drugih naziva),Francuskom i Engleskom.
 
E super tema o komunikaciji... i ja mislim da su takve teme ne potrebne nego neophodne ovde. Mada nije da ja sad sebe stavljam u nesto pametniji polozaj od drugih, jer i sam priznajem da cesto ne umem da nadjem prave reci da izrazim svoja osecanja i svoje zelje.

I da kod mnogih i postoji taj strah od izgovaranja takvih reci. Sta ce ko reci ili odreagovati na te reci... pocev od samog onog kome su te reci upucene do onih prolaznih bajstendera koji ce iskoristiti svaku priliku da pljunu po nekom i na najmanji znak slabosti... kao sto je na primer izjava ... ti mi se svidjas... ja te zelim... pa i sama - ja te volim...

No malo mi je bezveze sto pitas za strane jezike jer ipak mi imamo nas i sigurno da necemo komunicirati na Swedskom sa nekom devojkom... tako da ako vec mozemo sve da izjavimo i na nasem ne vidim svrhu izjavljivanja na Kineskom... Osim mozda samo kao licno foliranje tipa "vidi sta ja umem" sto nas vraca u doba majmuna i lupanja u grudi sa napucenim usnama. Ali ipak nismo mi tolio daleko napredovali koliko mislimo. Mnogima je misaona imenica kazati tako nesto i na srpskom... a ne na stranom... Cesto medjuljudski odnosi ulaze u krize bas zbog toga ne izjavljivanja onoga sto mislimo i osecamo, a posto ne umemo da citamo misli, onda ispadne kao da smo hladni i nezainteresovani, a naravno da nismo. No za svaku dobru komunikaciju je potrebno dvoje i ako se nekome i izjavi tako nesto treba ta osoba da ume to i da prihvati na pravi nacin... a treba da ume i da da isto toliko ljubavi na isti ili slican nacin...
Na zalost trenutno nemam nikome da izjavim "Volim te"... jer bi to bila laz i manipulacija... Ali "Zelim te" bi imao...
 
geisha:
Na zalost trenutno nemam nikome da izjavim "Volim te"... jer bi to bila laz i manipulacija... Ali "Zelim te" bi imao...

ih Pero kad bi mi rekao "Zelim te" na Japanskom odmah bih bila tvoja. Vidis da izrazi na drugim jezicima mogu da pomognu :wink: (cekaj da ti pomognem, evo ti ga izraz, ako ti zatreba, :grin: "Anata ga hoshii")[/QUOTE]
Hehe opet novi nick...
Ko zna mozda ce i zatrebati... samo mi malo bezvezna ideja da dodjem nekoj na uvo i sapnem "Anata ga hoshii" i ona me onda onako belo pogleda... jes ti normalan bre... :lol: Pa kaze "Kad te hosnem ja jednom". :lol:
 
***Naravno da je osnovni cilj ove teme komunikacija u ljubavi, samo sam zapoceo takvu temu u odredjenom pravcu, a zasto je bas tako usmerena-postoji razumno objasnjenje... Nije u pitanju "vidi sta ja umem", vec prosirivanje kulture izrazavanja u ljubavi, nacin obracanja i izjavljivanja osecanja na neki romantican nacin, a jedan od njih je definitivno izjavljivanje ljubavi na razlicitim jezicima.

***Nije uopste problem da ti ili neko drugi napise nesto u smislu ispoljavanja emocija, ali neka napise na kom je jeziku i prevod, tako mozemo prosiriti poznavanje i jezika i nacina na koji pokazujemo tj. govorimo/pisemo nekome koga volimo... :-)
 
afrikans Ek het jou liefe
afrikaans Ek is lief vir jou
alsacien Ich hoan dich gear
amharic Afekrishalehou
arabic Ana Behibak (to a male)
arabic Ana Behibek (to a female)
assamese Moi tomak bhal pau
basc Nere Maitea
batak Holong rohangku di ho
bavarian I mog di narrisch gern
bengali Ami tomAy bhAlobAshi
bengali Ami tomake bhalobashi.
berber Lakh tirikh
bicol Namumutan ta ka
bolivian Quechua qanta munani
bulgarian Obicham te
burmese chit pa de
cambodian Bon sro lanh oon
cambodian kh_nhaum soro_lahn nhee_ah
canadian French Sh'teme (spoken, sounds like this)
cantonese Ngo oi ney
catalan T'estim (mallorcan)
catalan T'estim molt (I love you a lot)
catalan T'estime (valencian)
catalan T'estimo (catalonian)
cebuano Gihigugma ko ikaw.
chickasaw chiholloli (first "i" nasalized)
chinese Wo ie ni
corsican Ti tengu cara (to female)
corsican Ti tengu caru (to male)
croatian LJUBim te
czech miluji te
czech MILUJU TE! (colloquial form)
danish Jeg elsker dig
dutch Ik hou van jou
dutch Ik ben verliefd op je
ecuador Quechua canda munani
esperanto Mi amas vin
estonian Mina armastan sind
estonian Ma armastan sind
farsi Tora dust midaram
farsi Asheghetam
farsi (Persian) doostat dAram
filipino Mahal ka ta
filipino Iniibig Kita
finnish Mina" rakastan sinua
flemish Ik zie oe geerne
french Je t'aime
friesian Ik hald fan dei
gaelic Ta gra agam ort
galego (galicia) querote (or) amote
german Ich liebe Dich
greek s' agapo
greek (old) (Ego) philo su (ego is only needed for emphasis)
gujrati Hoon tane pyar karoochhoon.
hausa Ina sonki
hebrew Ani ohev otach (male to female)
hebrew Ani ohev otcha (male to male)
hebrew Ani ohevet otach (female to female)
hebrew Ani ohevet otcha (female to male)
hindi Mai tumse pyar karta hoo
hokkien Wa ai lu
hopi Nu' umi unangwa'ta
hungarian Szeretlek
hungarian Szeretlek te'ged
icelandic Eg elska thig
indonesian Saja kasih saudari
indonesian Saya Cinta Kamu
indonesian Saya cinta padamu
indonesian Aku cinta padamu
irish taim i' ngra leat
italian ti amo (if it's a relationship/lover/spouse)
italian ti voglio bene (if it's a friend, or relative)
japanese Kimi o ai shiteru
japanese Watakushi-wa anata-wo ai shimasu
javanese Kulo tresno
kannada Naanu Ninnanu Preethisuthene
kannada Naanu Ninnanu Mohisuthene
kiswahili Nakupenda
klingon qabang
klingon qaparHa' (depends where in the galaxy you are)
korean Tangsinul sarang ha yo
korean Nanun tangshinul sarang hamnida
korean No-rul sarang hae (man to woman in casual
relation)
korean Tangshin-ul sarang hae-yo
korean Tangshin-i cho-a-yo (i like you, in a romantic
way)
kurdish Ez te hezdikhem (?)
lao Koi muk jao
latin Te amo
latin Vos amo
latin (old) (Ego) amo te (ego, for emphasis)
latvian Es milu tevi (Pronounced "Ess tevy meeloo")
lingala Nalingi yo
lisbon lingo gramo-te bue', chavalinha
lithuanian TAVE MYLIU (ta-ve mee-lyu)
lojban mi do prami
luo Aheri
macedonian SAKAM TE!
madrid lingo Me molas, tronca
malay Saya cintamu
malay Saya sayangmu
malay/Indonesian Aku sayang enkow
malay/Indonesian Sayah Chantikan Awah
malayalam Njyaan Ninne' Preetikyunnu
malayalam Njyaan Ninne' Mohikyunnu.
mandarin Wo ai ni
marathi me tujhashi prem karto (male to female)
marathi me tujhashi prem karte (female to male)
mohawk Konoronhkwa
navaho Ayor anosh'ni
ndebele Niyakutanda
norwegian Eg elskar deg (Nynorsk)
norwegian Jeg elsker deg (Bokmaal) (pronouncedyai elske
dai)
osetian Aez dae warzyn
persian Tora dost daram
polish Kocham Cie
polish Ja cie kocham
portuguese Amo-te
portuguese (brazilian) Eu te amo
punjabi Mai taunu pyar karda.
romanian Te iu besc
russian Ya vas liubliu
russian ya liubliu tebia
russian ya tebia liubliu
russian Ya polyubeel tebya.
scot Gaelic Tha gra\dh agam ort
serbian LUBim te.
serbocroatian volim te
shona Ndinokuda
sinhalese Mama oyata adarei
sioux Techihhila
slovak lubim ta
slovene ljubim te
spanish Te quiero
spanish Te amo
srilankan Mama Oyata Arderyi
swahili Naku penda (followed by the person's name)
swedish Jag a"lskar dig
swiss-German Ch'ha di ga"rn
syrian/Lebanes BHEBBEK (to a female)
syrian/Lebanes BHEBBAK (to a male)
tagalog Mahal kita
tamil Ni yaanai kaadli karen (You love me)
tamil n^An unnaik kAthalikkinREn (I love you)
tcheque MILUJI TE^
telugu Neenu ninnu pra'mistu'nnanu
telugu/india Nenu Ninnu Premistunnanu
thai Ch'an Rak Khun
thai Phom Rak Khun
tunisian Ha eh bak *
turkish Seni seviyo*rum (o* means o)
ukrainian ja tebe koKHAju (real true love)
ukrainian ja vas koKHAju
ukrainian ja pokoKHAv tebe
ukrainian ja pokoKHAv vas
urdu Mujhe tumse mohabbat hai
vietnamese Em ye^u anh (woman to man)
vietnamese Toi yeu em
vietnamese Anh ye^u em (man to woman)
vlaams Ik hue van ye
vulcan Wani ra yana ro aisha
welsh 'Rwy'n dy garu di.
welsh Yr wyf i yn dy garu di (chwi)
yiddish Ich libe dich
yiddish Ich han dich lib
yugoslavian Ya te volim
zazi Ezhele hezdege (sp?)
zuni Tom ho' ichema
zulu Ngiyakuthanda!
 
Pa da, mozda bude interesantno ovo po stanjski... No podrzavam pozitivnu komunikaciju...

A jel moze malo drugacije... aj sad nek neko meni ovo sroci na recimo italijanskom da ja posaljem jednoj...

"I nikad ti nisam rekao koliko si mi se svidjala... od prvog momenta kad sam te video... i ti znas da ne mislim samo na tvoju goozu... i znas da sam uvek iskren...
Zao mi je sto sad trenutno ne mozemo nikako da uklopimo nase vreme i prostor... i pored nase zajednicke velike zelje... Ali imam zelju.. jaku zelju da se nase aure spoje... i dozivimo nesto mnogo jako i lepo... I nije ludost ovo izjaviti... ludost je cutati... Heh "ljubav je ludilo" ali ovo nije ta vrsta ludila ovo je ludilo stasti... ludilo zelje... Zelim te(na italijanskom)." :wink:
 
Petar_Pan:
Pa da, mozda bude interesantno ovo po stanjski... No podrzavam pozitivnu komunikaciju...

A jel moze malo drugacije... aj sad nek neko meni ovo sroci na recimo italijanskom da ja posaljem jednoj...

"I nikad ti nisam rekao koliko si mi se svidjala... od prvog momenta kad sam te video... i ti znas da ne mislim samo na tvoju goozu... i znas da sam uvek iskren...
Zao mi je sto sad trenutno ne mozemo nikako da uklopimo nase vreme i prostor... i pored nase zajednicke velike zelje... Ali imam zelju.. jaku zelju da se nase aure spoje... i dozivimo nesto mnogo jako i lepo... I nije ludost ovo izjaviti... ludost je cutati... Heh "ljubav je ludilo" ali ovo nije ta vrsta ludila ovo je ludilo stasti... ludilo zelje... Zelim te(na italijanskom)." :wink:

koja ti je ta italijanka pero?
 

Back
Top