Šta bi bilo,do danas,da su pobedili četnici&kralj?

~Petar~

Poznat
Poruka
8.643
dakle,kako bi izgledali ovih 60 godina,gde bi srbija i prostor bivse kraljevine shs-ju danas bili?
neminovno je da tadasnja kraljevina(imaginarna,iz 45-te)ne bi bile deo istocnog,komunistickog bloka,vec bi bila deo onoga sto nazivamo tadasnji zapadni blok..
da li bi,naprimer bili deo nato-a,kao grcka jos od pedesetih....ajmo malo razglabanja...
p.s.mislim da tema nije za Istoriju,vec mislim na kontekst danasnje politike...
 
Verovatno da bi zeiveli bolje,ali ne bih bas ziveli mnogo bolje.Ne onako kako mislimo da bi ziveli. Kao u zapadnoj Evropi.
To kazem samo zbog nasheg mentaliteta. Moguce da bi bili kao Grcka ili Portugalija. Ovo pricam samo za slucaj da smo iz rata izasli kao pobednici sa Drazom i Kraljem i to samo kao Srbija. Inace kao neka Jugoslavija...mislim da bi tu i dalje bilo raznih yebada...posebno nacionalistickih.
Jako je tesko to zamisliti.
Skoro sam citao knjigu "Covek iz visokog dvorca"...tema je kako bi svet izgledao da su Sile Osovine pobedile. Radnja se desava u okupiranim SAD. Sve je fino zamisljeno...malo cudno.
 
Petar_FPN:
slicno mislim i ja o tome...
a zaista jeste pitanje sta bi se desavalo da je ostala kraljevina jugoslavija,i koliko bi nacionalizam procvetao u jednoj demokratskoj,stabilnoj zemlji....
i ja mislim da bi bili bas simpaticna lepa drzava,nesto kao grcka danas..

nacionalizam bi odavno prestao biti problem jer ga je tiletov režim raspirivao po logici: Zavadaj pa vladaj....
 
Да су четници победили Србија би била КАПИТАЛИСТИЧКА (чисто за чедисте који пљују по помирењу користећи флоскуле историчара комуњара), била би највероватније МОНАРХИЈА, и национално питање (разграничење) би било РЕШЕНО.
Тешко је рећи какав би био МОМЕНТАЛНИ положај према светским силама, пошто су блоковске поделе превазиђене (бар тако званично причају) већ неких 15 година.
Србија би вероватно била члан ЕУ, сасвим могуће и НАТО. Тешко је рећи какав би јој био став у односу Европа-Америка, тј. да ли би била "нова" или "стара" Европа.

Ето такво је моје виђење. Наравно, није било тако, а ставове појединца обликују догађаји који су били (и који ЈЕСУ). Мој став према Западу би вероватно тада био другачији, али четници нису победили...
 
@ petar

To pero mi cetnici i pricamo od pocetka. I nase dede, i ocevi i mi danas... Da bi nam bilo, U NAJGOREM SLUCAJU kao Grckoj.
ali nas komunisti tada, a mondijalisti sada uopste ne "sljive" ni 2 posto.
...
Zato mi kukamo da Ravna Gora pobediti mora, i da Bez Kralja ne valja.
jer R.G. je autenticni nosilac parlamentarne demokratije i gradjanskog drustva u SRBIJI... Ne krug dvojke. Ravna Gora. To je ono oko cega se spore monarhisti sa modijalistima danas.
A to neki NIKAKO DA SKAPIRAJU.
 
commodore:
@ petar

To pero mi cetnici i pricamo od pocetka. I nase dede, i ocevi i mi danas... Da bi nam bilo, U NAJGOREM SLUCAJU kao Grckoj.
ali nas komunisti tada, a mondijalisti sada uopste ne "sljive" ni 2 posto.
...

Лично преферирам Португал. А Португал је био најсиромашнија чланица ЕУ, пре њеног ширења... Чисто да отклоним још једну илузију.
 
commodore:
@ petar

To pero mi cetnici i pricamo od pocetka. I nase dede, i ocevi i mi danas... Da bi nam bilo, U NAJGOREM SLUCAJU kao Grckoj.
ali nas komunisti tada, a mondijalisti sada uopste ne "sljive" ni 2 posto.
...
Zato mi kukamo da Ravna Gora pobediti mora, i da Bez Kralja ne valja.
jer R.G. je autenticni nosilac parlamentarne demokratije i gradjanskog drustva u SRBIJI... Ne krug dvojke. Ravna Gora. To je ono oko cega se spore monarhisti sa modijalistima danas.
A to neki NIKAKO DA SKAPIRAJU.
ma :krug dvojke" postoji,pa postoji,i mislim da relativno mala skupina ljudi o kojoj pricas nije nikakva pretnja,i da postoji u svim drustvima,negde samo jace razvijena negde manje..svakako se ne mozemo samo osloniti na plebs,masu,sve nas,jer masa obicno ne pravi uvek prave izbore(primer su ti i komunisti,partizani u kojima je vecina srba bilo)..svakako mislim da malo precenjujes to pitanje o "mondijalistima"..
a mislim da je prava dihotomija ne monarhisti-mondijalisti,vec monarhisti(demokratska srpska tradicija)- komunisti i njihovi nastavljaci kroz razne izvitoperene nacionalizme(koji su jedan totalitarizam/kolektivizam promenili drugim)predstavljajuci srbe onim sto nisu..
uporedi stavove naseg prestolonaslednika sada,sa recimo stavovima ovih "nacionalista"..jeste da on ne zna najbolje srpski,ali bi ga svejedno trebalo postovati i uzeti ozbiljnije
 
Petar_FPN:
ma :krug dvojke" postoji,pa postoji,i mislim da relativno mala skupina ljudi o kojoj pricas nije nikakva pretnja,i da postoji u svim drustvima,negde samo jace razvijena negde manje..svakako se ne mozemo samo osloniti na plebs,masu,sve nas,jer masa obicno ne pravi uvek prave izbore(primer su ti i komunisti,partizani u kojima je vecina srba bilo)..svakako mislim da malo precenjujes to pitanje o "mondijalistima"..
a mislim da je prava dihotomija ne monarhisti-mondijalisti,vec monarhisti(demokratska srpska tradicija)- komunisti i njihovi nastavljaci kroz razne izvitoperene nacionalizme(koji su jedan totalitarizam/kolektivizam promenili drugim)predstavljajuci srbe onim sto nisu..
uporedi stavove naseg prestolonaslednika sada,sa recimo stavovima ovih "nacionalista"..jeste da on ne zna najbolje srpski,ali bi ga svejedno trebalo postovati i uzeti ozbiljnije

1. Најгоре је давати ПАУШАЛНЕ оцене као на пример да су "ти комунисти -партизани у којима је већина Срба било"... истина је да је највише Срба било у партизанима и то српске сиротиње жељне бољег живота макар и борбом - А КАДА ЈЕ НАСТУПИО МИР - НАЈМАЊЕ ЈЕ СРБА У БИВШОЈ СФРЈ БИЛО НА ВЛАСТИ !

2. Још једна смрдљива подвала као што су комуњаре радиле за време 2.св.рата
када су се пресвлачиле у четнике и одлазили у села и клали виђеније домаћине,
тако исто данас њихови потомци би ако икако може да ставе знак једнакости
између тако(оправдано) омражених комуниста и њихових настављача који
пошто-пото желе да се накаче на кичму СРПСКИХ НАЦИОНАЛИСТА... али од
те смицалице НЕМА НИШТА! Какве везе имају комунисти који су се 60 година
борили против свега што је српско и православно са СРПСКИМ НАЦИОНАЛИСТИМА ??? Одговор је да КОМУНИСТИ НЕМАЈУ НИКАКВЕ ВЕЗЕ СА СРПСКИМ НАЦИОНАЛИСТИМА - ако мислиш да је довољно то што су под хитно за време ратних збивања заменили петокраку са двоглавим белим орлом... то ништа не значи ЈЕР ДОЧЕКАЋЕМО И МИ ТРЕНУТАК ОТВАРАЊА АРХИВА... а онда ће многи гласноговорници запушити своја уста заувек.

Више је него злонамерно ставити знак једнакости између ТОТАЛИТАРИЗМА-КОЛЕКТИВИЗМА = и НАЦИОНАЛИЗМА... јер национализам у својој бити садржи само љубав и ништа друго... :razz:
 
Petar_FPN:
...svakako mislim da malo precenjujes to pitanje o "mondijalistima"..
a mislim da je prava dihotomija ne monarhisti-mondijalisti,vec monarhisti(demokratska srpska tradicija)- komunisti i njihovi nastavljaci kroz razne izvitoperene nacionalizme(koji su jedan totalitarizam/kolektivizam promenili drugim)predstavljajuci srbe onim sto nisu..
uporedi stavove naseg prestolonaslednika sada,sa recimo stavovima ovih "nacionalista"..jeste da on ne zna najbolje srpski,ali bi ga svejedno trebalo postovati i uzeti ozbiljnije

Odlicno se mi, vidim, razumemo, samo je predjasnje obostrano nerazumevanje donelo opreznost Petre. Ne konotiram negativno "dvojku" samo prazilukashe koji se u nju guraju. Dakle, ja tu imam jednostavan filter. Ko nije snob, moze... ostali su isfolirani poluinteligenti. Malogradjani. Kratko i jasno.
...
Jeste, svestan sam da su mondijalisti samo glasna manjina.
...
Jeste, ja sam za tu Prestolonaslednikovu SRBIJU. Stvarno kulturnu i Evropsku.
...
Jeste, izvitopereni lazni nacionalizam (udbaski nacionalizam kako ga Obradovic iz Dveri Srpskih zove) je veliki problem. Jer nema svetosavski perspektivu. Ja taj nacionalizam zovem prekodrinskim, jer smatram da su ga oni doneli. To je taj karlobag sovinizam "da pokoljemo sve hrvatsko ili da ih nateramo u konclogor"... isti kao hrvati... to je jasno...
...
Svejedno, sumadijski monarhisticki nacionalizam je jedini autohtoni DEMOKRATSKO PROEVROPSKI pokret u Srbiji. Svi ostali su importovani.
Uz to i jedini koji mi se svidja.
Vojvodjansko proevropstvo prezirem. To je cesko i hrvatsko proevropstvo sustinski... Skupljanje mrvica sa germanskog stola. Sindrom beckog kosijasa.
Prezirem.
Kao i lumpenelitizam ovdasnjeg "dzetseta" koji se olicava u stavu - "ja sam obrazovan, i rodjen sam u gradu, ergo, civilno drustvo je moj prirodni milje" - citaj - ovi sto se stide dede Stojadina. Sljam.
...
NJ.K.V. Princ Prestolonaslednik Aleksandar Karadjordjevic se ne stidi svog pretka seljaka iz Topole. Zato ga postujem.

dakle vidis... slazemo se.
 
PLESsitnihDEMONA:
Mnogi cesto zameraju Prestolonasledniku da ne zna srpski...a nije im smetalo mater im ***** sto Tito nije zna da sastavi dve prosto prosirene recenice na tzv. srpsko-hrvatskom.
pa ko bre kaze da mi nije smetalo pa ja bre vec tri godine razmisljam kako tita da izbacim iz Srbije.Ali moras da priznas da je bruka da potencijalni najveci zivi Srbin nezna Srpski.
Pazi na recnik
 
Вагрант, немој да заборавиш да мајка престолонаследника Александра није Српкиња, стога он никако није могао у себи носити српски језик... а рођен у Енглеској... то је ужасна комбинација...
 
Elvin:
on u sebi nosi srplish...:lol:

i nemoj te price ne moze lepo da nauci pogledaj lindu karadjordjevic...pre ce biti da nece...:wink:

Знам поуздано од људи из његове околине(из Крунског Савета) да би он све на свету дао да одједном може да проговори ЧИСТ СРПСКИ ЈЕЗИК, али јебг--- не иде му... како отвори уста, нешто лупи... уосталом имао је већ доста година када је почео да учи српски... али зато његов син Петар, колико чујем, одлично говори српски језик...
 
Marko-Zagreb:
I ja mislim da bi blo bolje.Primjeririce moj otac koji je bio vojnik NDH,točnije domobran pričao mi je kako je 1945 glasao za listu za kralja,smatrajući ga manjim zlom za Hrvate od komunista.

Е, ово први пут у животу чујем - е, свашта ће овде човек да прочита... НДХ, домобрани и Краљевина СХС... ма иди, бре... :confused: :confused: :confused:
 
Elvin:
ja sam za vama:lol:


sve se moze kad se hoce:wink:

Ја, рецимо, не знам ни једног Грка(или чак и Руса) да може и уме лепо да говори српски, а њему је жена Гркиња... од кога да научи... он је човек који је у већ зрелим годинама почео да живи у бајци, замисли прогнани престолонаследник-краљевић који се никада у своме животу није надао да ће да се врати у своју земљу... то је права бајка... и сада живи у дворцу својих предака... мени је то фантастично...и што се ви који више преферирате енглески језик толико буните што он не зна добро српски, зар није важније да одлично говори енглески... 8-)

Али, хајде, да идемо даље... замисли да он одлично говори српски... шта би му онда замерио ???
 
PLESsitnihDEMONA:
Verovatno da bi zeiveli bolje,ali ne bih bas ziveli mnogo bolje.Ne onako kako mislimo da bi ziveli. Kao u zapadnoj Evropi.
To kazem samo zbog nasheg mentaliteta. Moguce da bi bili kao Grcka ili Portugalija. Ovo pricam samo za slucaj da smo iz rata izasli kao pobednici sa Drazom i Kraljem i to samo kao Srbija. Inace kao neka Jugoslavija...mislim da bi tu i dalje bilo raznih yebada...posebno nacionalistickih.
Jako je tesko to zamisliti.
Skoro sam citao knjigu "Covek iz visokog dvorca"...tema je kako bi svet izgledao da su Sile Osovine pobedile. Radnja se desava u okupiranim SAD. Sve je fino zamisljeno...malo cudno.
Bila be bolje nego Svajcarska...pre svega Jugoslavija, sa Nemcima nije trbal ucu i rat, da ga 27 martanska revolucija nije izazvala ,rat nebi ni bio,ali najevise slazem se sa tobom...
 
eremita:
Ја, рецимо, не знам ни једног Грка(или чак и Руса) да може и уме лепо да говори српски, а њему је жена Гркиња... од кога да научи... он је човек који је у већ зрелим годинама почео да живи у бајци, замисли прогнани престолонаследник-краљевић који се никада у своме животу није надао да ће да се врати у своју земљу... то је права бајка... и сада живи у дворцу својих предака... мени је то фантастично...и што се ви који више преферирате енглески језик толико буните што он не зна добро српски, зар није важније да одлично говори енглески... 8-)

Али, хајде, да идемо даље... замисли да он одлично говори српски... шта би му онда замерио ???

bajka:lol:

moze da unajmi profesora,za petnaest godina ja bih perfektno naucio da govorim mandarinski,a kamoli srpski ili engleski:wink:
 

Back
Top