Mali Menhetn na Novom Beogradu

Betty, naravno da nekad to nisu bile dobre lokacije. Svaki grad se menja, nekad je Vracar bio periferija.
Svi gradovi sveta se toliko sire i vremenom ispunjavaju sadrzajem, pa i Beograd. Trik je uociti lokacije tog tipa, kupiti nekretnine na tim lokacijama za male pare i cekati trenutak poput ovog da ih prodas za vece pare.
Zar nije nerealno ocekivati da ce te poljane na samo 1 km od uzeg gradskog jezgra ostati neiskoriscene zauvek? Ako hoces da gradis veliki kompleks (stambeni, poslovni-nije vazno), zasto bi odlazio u Zemun Polje, kad to mozes da uradis na mnogo boljoj lokaciji.
 
bigsister:
u to ime ubijmo sve travnjake na nbgd! zashto bi deca imala gde da se grudvaju? bash mi je potpuno nerealno... :roll:

E pa nije bas tako.
Ni sad se na tim napustenim i zapustenim livadama ne igraju deca, vec se skuplja svakakav otpad i prave se deponije koje sigurno ne doprinose bezbednosti te nase dece.
Slazem se da nista ne moze da ukrasi grad tako kako zelenilo moze, ali je stvar u tome da ovaj potez pored reke nudi mogucnosti i za jedno i za drugo.
 
e a ja dok sam pravila herbarijum u petom razredu, a tad sam zivela na zvezdari nigde nisam mogla natji list tog ginka, a bio mi je prelep i tako sam silno zelela da ga nadjem, i onda je moja mama jurila po zvezdarskim brdima da nadje shto vishe razlichitih i sluchajno naidje na to, i jedina sam imala ginkoov list, a onda se preselim na nbgd i ispred osnovne 2 ginka :shock: e htela sam da se ubijem!!! i sada kad god prolazim tuda uberem koji listitj u obliku delfinovog repa... :D
 
Kraj puta što od Palate društveno-političkih organizacija vodi ka Ušću nalazi se bela kamena gromada. Tek ako joj namernik priđe, može otkriti da su u njoj isklesana slova. Poruka je jedva vidljiva. Piše:

"Kad ovde već bude stajao ponosni Novi Beograd, podignut svesno, planski i s ljubavlju, voljom i rukama trudbenika, omladine, naroda, neka ova ploča kazuje i podseća na 11. april 1948. Tri godine posle završetka Narodnooslobodilačke borbe završene su pripreme za početak nove radne bitke u borbi za sreću i blagostanje naroda. Toga dana, radni ljudi i omladina svih naroda Jugoslavije pregli su da podignu Novi Beograd, da prošire voljeni glavni grad države ravnopravnih naroda s ove strane Save, da učine većim i lepšim grad iz koga je KPJ na čelu sa drugom Titom povela ustanak, da novom gradnjom stvore još jedan neprolazni znamen pobednosne oslobodilačke borbe naših naroda koje vodi u socijalizam maršal Tito, u državi koju su gradili sami narodi.

Zapis književnika i revolucionara Čedomira Minderovića na spomen-ploči postavljenoj 11. aprila 1948."

Neko ko je u ovom tekstu otkrio samo patetiku, izrazio je protest polivši beli kamen crnom bojom. Drug Živorad Mihajlović Draško je, kao prvi komandant glavnog štaba Omladinskih radnih brigada na izgradnji Novog Beograda, pre neki dan kraj tog spomenika - zasadio mladicu breze.


tako je počelo :lol:


a gle ovo :arrow:
To odavno nije "velika spavaonica", kako je Novi Beograd neko neumesno prozvao. O tome svedoči puka statistika. Među novim zdanjima je 5.000 preduzeća i 4.700 samostalnih radnji. Tu su i 33 dečja vrtića, devetnaest osnovnih, šest srednjih i dve više škole, kao i Fakultet dramskih umetnosti. U okviru fakulteta je i jedino novobeogradsko pozorište, a pored njega postoji i pet bioskopskih dvorana. Dom zdravlja ima četiri velika objekta, sedamnaest ambulanti i dvanaest apoteka. U Novom Beogradu je i Studentski grad, najveće univerzitetsko naselje na Balkanu (8.000 postelja zadovoljava potrebe i neodređenog broja "ilegalaca" koji su odavno institucija Studenjaka).

Prema zvaničnim podacima, na teritoriji opštine je zaposleno 42.000 radnika u privredi i desetak hiljada u društvenim delatnostima. Zaposlenih je, naravno, mnogo više.

U Novom Beogradu je i neutvrđen broj prodavnica, zanatskih radnji, servisa, umetničkih galerija, uslužnih radnji i koječega drugog...
- I svako ko želi, može ovde da nađe baš ono šta traži - kaže Nataša Lakićević, portparol Skupštine opštine Novi Beograd. - Neću pogrešiti ako kažem da danas nemamo jedino skijaške terene.

(A i to će imati jer se pored Parka prijateljstva podiže veštačko brdo - za sankanje.)
 
nisam glodar, ali jedem cveće a jedem i bagrem (kad ga nađem)
:D


morala bih da se raspitam za detalje, Bigsister, razlika je u lišću, jedno je uže a jedno šire :P
a text je iz Ilustovane Politike
ovo mi se posebno dopalo :arrow: "neutvrđen broj prodavnica na nbgd"
 
Na jučerašnjoj duplerici 'Novosti' je data šema i tekstić o novom poslovnom kompleksu. Mogu vam reći, uopšte ne izgleda loše. Ni Akvapark. I univerzitetsko selo. Samo, pitam se, šta će biti sa uređenjem okoliša, to niko ne spominje, a uvek nam je to bolna tačka posle završene izgradnje.
 
Stari deo Beograda ne bih dirao, ali mi se svidja ta ideja da Novi Beograd postane "city", moderan deo grada sa visespratnicama... To ima svaki veci grad... I kulturni Bec ima preko Dunava UNO-City gde su soliteri, Millenium centar (50 spratova), Donauturm (ogroman toranj ne znam koliko visok), pa i kulturni Pariz ima La defense, taj poslovni deo grada gde im je berza ili sta vec... Ali nisam za menjanje istorijskog dela....
 

Back
Top