Fibrom

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Helena Lena:
Ako bi neko mogao da mi malo objasni pojam fibroma. U osnovi znam sta je, ali bih volela da znam nesto vise o tome onda kada se pojavi na dojci. Hvala unapred :)

Fibrom nije izraslina na dojci vec u samom tkivu dojke, dakle u dojci, odnosno ne vide se golim okom pri posmatranju a nekada ih je cak tesko i napipati vec se otkriju na mamogramu. Tzv. fibroadenomi (benigni tumori fibroznog i zlezdanog tkiva dojke) dojke su mali, solidni, nekancerozni tumori konzistencije nalik na gumu. Obicno se javljaju kod mladjih zena, cak i kod tinejdzerki, iz nepoznatih uzroka. Lako su pokretni, jasno definisani (najcesce), lako se napipavaju priliko samo-pregleda, i odaju utisak malih, klizavih klikera. Ove karakteristike obicno indikuju onkologu da se ne radi o kanceromatoznoj promeni. Ipak, zbog svake predostroznosti, cesto se adenofibromi odstranjuju pod lokalnom anestezijom i radi se histopatologija (skrining na malignost). Fibroadenomi cesto recidiviraju, pa ako je nekoliko prethodno odstranjenih tumora bilo benigno lekar se ponekad odluci da ne odstarnjuje nove tumore.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top