NOVI MAKIJAVELI-case serbia

~Petar~

Poznat
Poruka
8.643
makijavelija uglavnom pogresno pamte kao lika koji opravdava nasilje,uz floskulu cilj opravdava sredstva,ali je on zacetnik realne politike,analize surovih okolnosti,i nalazenje najboljih resenja u okviru moguceg,dakle,ne amoralnog,vec delanja za pravedne ciljeve,shvatajuci da se drugi verovatno nece obazirati na moral kad ostvaruju svoje..
-srbiji je danas,ocigledno najvise potrebno stvarno shvatanje tokova u svetu i sopstvenih mogucnosti,pa bi sa tim trebalo uskladiti i ciljeve,i osmisliti akciju..
stalno imamo zalbe na nekakve svetske zavere,i uvek iz igre ispadamo lose..
s jedne strane imamo razne "vizije",nebeska carstva,vecite demagogije,razni "izmi" koje vecito lepimo sebi,a prica je poznata,propadamo u stvarnosti..da li su nasi ciljevi mozda imali bas malo dodira sa realnoscu,i kada cemo se konacno uskladiti sa njom?
zar nije mogao postojati neki planer,koji situaciju u svetu sagledava jasno,hladno i nevrednosno,koji bi nam malo otvorio oci ovih godina..
dakle,realni ciljevi i jedan utilitaristicki racun,koji bi nas ostavili sa sto manje gubitaka a sto vise koristi..
da li smo imali nekog politicara koji nije demagog,koji prica o neostvarivim idealima,cilja na iratio u narodu,a mi izlazimo kao ovce na kraju pobedjeni i besni...hoce li nasa politika uvek biti politika velikih ciljeva a nikakvih rezultata i koristi?
da li i dalje nismo toliko racionalni da svesno srljamo i stalno tezimo unapred izgubljenim bitkama,dok nam izmacu one koje smo mogli da dobijemo?
idu problemi,evo npr.kosovo samo sto nije...
 
kim,tvoj licni cilj moze biti pravoslavni zivot,i to postujem,ali to ne moze biti opsti cilj drustva,jer delu drustva religija uopste nije bitna stvar,drugom delu je bitna,ali ne sustinski u drzavnim okvirima,treci uopste i ne razmisljaju o tome vec imaju vise preferencije..tek je jednom delu religija primarna.prilicno je diskutabilno da li drustvo uopste vecinski mozes okuiti oko pravoslavlja,van licne sfere,a diskutabilno je i da li uopste treba drustvo okupljati oko bilo kog stuba..jer razliciti su ljudi,i nikome ne mozes nista nametati,pogotovo ne stvar kao sto je vera,tj.pravoslavlje,koje i nisu za nametanje..
 
Petar_FPN:
makijavelija uglavnom pogresno pamte kao lika koji opravdava nasilje,uz floskulu cilj opravdava sredstva,ali je on zacetnik realne politike,analize surovih okolnosti,i nalazenje najboljih resenja u okviru moguceg,dakle,ne amoralnog,vec delanja za pravedne ciljeve,shvatajuci da se drugi verovatno nece obazirati na moral kad ostvaruju svoje..
-srbiji je danas,ocigledno najvise potrebno stvarno shvatanje tokova u svetu i sopstvenih mogucnosti,pa bi sa tim trebalo uskladiti i ciljeve,i osmisliti akciju..
stalno imamo zalbe na nekakve svetske zavere,i uvek iz igre ispadamo lose..
s jedne strane imamo razne "vizije",nebeska carstva,vecite demagogije,razni "izmi" koje vecito lepimo sebi,a prica je poznata,propadamo u stvarnosti..da li su nasi ciljevi mozda imali bas malo dodira sa realnoscu,i kada cemo se konacno uskladiti sa njom?
zar nije mogao postojati neki planer,koji situaciju u svetu sagledava jasno,hladno i nevrednosno,koji bi nam malo otvorio oci ovih godina..
dakle,realni ciljevi i jedan utilitaristicki racun,koji bi nas ostavili sa sto manje gubitaka a sto vise koristi..
da li smo imali nekog politicara koji nije demagog,koji prica o neostvarivim idealima,cilja na iratio u narodu,a mi izlazimo kao ovce na kraju pobedjeni i besni...hoce li nasa politika uvek biti politika velikih ciljeva a nikakvih rezultata i koristi?
da li i dalje nismo toliko racionalni da svesno srljamo i stalno tezimo unapred izgubljenim bitkama,dok nam izmacu one koje smo mogli da dobijemo?
idu problemi,evo npr.kosovo samo sto nije...
U koliko sam Te razumeo!
Ej, nije Srbima stalo citati ovkve poruke jer, ako uzmeno Vatikanske zavere pocetkom 11 veka da uniste pravoslanu veru i 1919 Rusku revoluciju, kao i 1943 Jaltanske Zavere da uniste Kraljevinu Jugoslavije, sta bi Ti hteo vise od toga?.
Po tvome, i ako smo imali sanse da se oslobodimo komunisticke mafije, 1999 srbin je dobio po glavi, pa po tvome, za nas Srbe sve je kasno, zato sto smo prevoslanvne Vere.Jel'da Petar _FPN?
 
ne..bash se pitam odakle ti taj zakljucak?!?
pa i da je realno postojala npr. "jaltanska zavera",govorim da je takve stvari trebalo unapred protumaciti,videti sta se sprema,i preduprediti...
ostatak posta ne razumem,aj pojasni to za 99..
 
Petar_FPN:
kim,tvoj licni cilj moze biti pravoslavni zivot,i to postujem,ali to ne moze biti opsti cilj drustva,jer delu drustva religija uopste nije bitna stvar,drugom delu je bitna,ali ne sustinski u drzavnim okvirima,treci uopste i ne razmisljaju o tome vec imaju vise preferencije..tek je jednom delu religija primarna.prilicno je diskutabilno da li drustvo uopste vecinski mozes okuiti oko pravoslavlja,van licne sfere,a diskutabilno je i da li uopste treba drustvo okupljati oko bilo kog stuba..jer razliciti su ljudi,i nikome ne mozes nista nametati,pogotovo ne stvar kao sto je vera,tj.pravoslavlje,koje i nisu za nametanje..
РЕЛИГИЈА ЈЕ НАЈ БИТНИЈА, СРПСКО ДРУШТВО ТРЕБА ДА ТРАЖИ ОПРОСТ ОД ГОСПОДА , ПА МОЖДА ОНАД ДОБИЈЕ МИР ДРЖАВУ И СПАС ОД Е.У
Како ви демонократе можете терати нас који нећемо у Е.У да прихватимо то. Нас оптужујете да смо овакви или онкави и да желимо да наметнемо вама наше убеђење, а ви управо то радите, намећете нама сатанизам Е.У. Значи неко неком мора да наметне УРЕЂЕЊЕ па ко победи. ДАЛ МИ ПРАВОСЛАВЦИ ИЛИ ВИ(условно ако си демократа) ДЕМОНОКРАТЕ
 
Да која је расцепана између два света, где нове личне карте имају само државни службеници, који дају отказе јер неће ЖИГ ЗВЕРИ, а народ нон стоп протествује против Е.У и НАТО, ја мислим да знаш разлог Грчког чланства у Е.У и НАТО а то је притисак на Турску и враћање Цариграда у ГРЧКУ.
 
Petar_FPN:
ne..bash se pitam odakle ti taj zakljucak?!?
pa i da je realno postojala npr. "jaltanska zavera",govorim da je takve stvari trebalo unapred protumaciti,videti sta se sprema,i preduprediti...
ostatak posta ne razumem,aj pojasni to za 99..
kada se radi o distruciju Srbije i njena nacionala interest ,neverujem da si u ovom slucaju realan covek, jer kao sto znas hvala Zapadu ,zlocinaz J.B.T.(i ako je Vatikan znao ko je on) ,50 godine drzao nam je Jaram na "VRAT", a kad smo imali sanse da se resimo te zionisticke mafije, USA-NATO su nas bombardovali.Mislim tvoja tema u ovom slucaju ,u kako se Srbija nalazi nema nikakav znacaj citati je...
 
Kakvi NAŠI ciljevi pompezna bubuljice?!

Nijedan moj cilj nije inkorporiran u državnu politiku.

I kakve to veze ima sa Makijaveijem? Otkrio si ovih dana da Makijaveli nije bio makijavelista i sada si došao da nam otvaraš oči,... kao mi nismo znai :roll:

Osim toga, koga boli )(#%$ da li je Makijaveli bio ili nije bio makijavelista... poenta je da je izneo ideju, sjajno je razradio i ona je poslužila nekima kao inspiracija za akcije protiv dobra čoveka.
 
Ja stvarno mogu da govorim samo kroz aspekt "vladaoca" koga sam procitao i evo, upravo ga prelistavam... To je delo koje govori kako jedan renesansni plemic mora da postupa da bi dugo i uspesno (to znaci pre svega - po njega sigurno) vladao. Da izbegne greske koje su neki drugi vladaoci u slicnim situacijama napravili.
...
A tumacenja ovoga dela pocela su mnogo pre nego danas, recimo poznata je izmisljena prepiska tj razgovor Monteskjea i Makijavelija... Tu se, sto sam ja prvi put video, makijaveliju pripisuje da ima autokratske ideje i da bi nasuprot slobodi zaveo diktaturu...
...
Ali opet, kazem, mogu da govorim samo na osnovu onoga sto sam procitao.
...
I da, Nikolo Makijaveli NIJE BIO makijavelista.
... a tumacenja njegovih ideja su tudja odgovornost.
... naravno, ne njegova.
 
Е видиш, комодоре, то си у праву. Владалац је само књига која прича о једном времену и начину владања који би био паметан (како ти кажеш) за то време. Али каснија тумачења су му дала сасвим другу димензију. Шта мислиш да би сам Макијавели рекао данас кад види шта му се приписује?
 
Па не знам, ра-та-тат, не знам колико је то све била иронија, мени се на основу читања учинило да је он стварно мислио неколико ствари, прво - да се "увуче" том племићу коме је писао, друго - да као примере негативног деловања узима искључиво Сфорце, који су, ако се не варам, били главна конкурентска кућа - кући овог племића, и да тако, блатећи конкуренцију а величајући дотичног, лакше наплати своје услуге, јер је, колико сам схватио, у то време био у немилости. Финансијској.
Можда ту има и ироније, не знам, можда, на жалост - не постоји начин за нас да то сазнамо.
 
Krstic Jeremija:
Е видиш, комодоре, то си у праву. Владалац је само књига која прича о једном времену и начину владања који би био паметан (како ти кажеш) за то време. Али каснија тумачења су му дала сасвим другу димензију. Шта мислиш да би сам Макијавели рекао данас кад види шта му се приписује?

Fala bato. A tebi je nick do jaja... potpis takodje... iako, naravno derivira iz nicka...
....
Evo, malo sam opet prelistao "Vladaoca" sinoc i nocas. Mislim da je Makijaveli lose protumacen. Tj zlonamerno.
...
ali tako to obicno biva.

poz
 
Poznat mehanizam projekcije... razumevanje je teško odvojiti od sopstvene prirode. Možemo se truditi da budemo objektivni, ali mi smo uslovljeni mnogim faktorima. Ako bi počeli da preispitujemo sve došli bi do zaključka da smo napravili čitav svet samoobmane.

Makijaveli je bio human čovek, kao što sam rekla... majstor ironije, a najveća ironija je to što je bio doslovno shvaćen.

pozdrav commodore :)
 
ra-ta-tat:
Makijaveli je bio human čovek, kao što sam rekla... majstor ironije, a najveća ironija je to što je bio doslovno shvaćen.

:grin: hehe ... Otprilike.
...
Nego...
...
Sta mislis o onom tzv. "Ragovoru Monteskjea i Makijavelija", sto sam ga spominjao?
To je jedno dosta tendenciozno tumacenje Makijavelijeve misli. Napisao Moris Zoli.

pozdrav i tebi ra-ta-tat :grin:
 
Imam ga samo odstampanog.
Mozda da skeniram pa da ti posaljem skenove?
...
Dakle, prica je sledeca.
Polovinom devetnaestog veka napisano je ovo delo. U njemu, Monteksje (koji kao humanista ima svoje stavove i vrednosti) razgovara u Paklu sa Makijavelijem (koji, opet kao ima svoje)...
Maurice Jolie, autor, ukrsta njihove stavove u novom vremenu za obojicu i prica o organizovanju moderne drzave po njihovim principima.
Makijaveli se tu zalaze za gvozdenu dikataturu, dok je Monteskje liberalniji i skloniji konceptu sloboda... Veoma dobro. Dinkic je deo tog razgovora objavio na pocetku svoje knjige "ekonomija destrukcije", gde ga mozes naci najlakse.
...
To je bottom line...
...
Ako si zainteresovana, javi.
 
commodore:
Imam ga samo odstampanog.
Mozda da skeniram pa da ti posaljem skenove?
...
Dakle, prica je sledeca.
Polovinom devetnaestog veka napisano je ovo delo. U njemu, Monteksje (koji kao humanista ima svoje stavove i vrednosti) razgovara u Paklu sa Makijavelijem (koji, opet kao ima svoje)...
Maurice Jolie, autor, ukrsta njihove stavove u novom vremenu za obojicu i prica o organizovanju moderne drzave po njihovim principima.
Makijaveli se tu zalaze za gvozdenu dikataturu, dok je Monteskje liberalniji i skloniji konceptu sloboda... Veoma dobro. Dinkic je deo tog razgovora objavio na pocetku svoje knjige "ekonomija destrukcije", gde ga mozes naci najlakse.
...
To je bottom line...
...
Ako si zainteresovana, javi.

ja sam gledo, delimichno i poodavno pozorishnu predstavu, bila je na belleamie TV. :( al zaboravilo se...

aj poshalji meni na mail ako imash...
 
Auuu, isticanje poređenjem, pa još uz pogrešnu interpretaciju ironije.
Dinkića ne čitam, ne verujem ništa što on naškraba. Njegov akademski kapacitet je mizeran.

Volela bih da pročitam, ali mi se čini da je suviše komplikovano da ga skeniraš i šalješ. U stvari, zavisi koliko strana ima... Dogovorićemo se preko el. pošte, da ne miniramo temu.
 

Back
Top