Buve, krpelji i ostala gamad

Ovo sam nasao na hemofarmovoj stranici:

EKTANON®
Koncentrat za emulziju za kupku, 250mg/ml
za primenu na životinjama
Ektoantiparazitik
SASTAV:
1 ml rastvora za spoljašnju primenu sadrži:
Diazinon (u organskom rastvaraču) 250 mg
DEJSTVO:
Aktivna supstanca u preparatu diazinon je organofosforni ektoantiparazitik sa
velikom efikasnošću protiv različitih vrsta ektoparazita i insekata. Efikasan je (98
do 100%) protiv buva, vašiju, šugaraca, krpelja i muva kod domaćih životinja.
INDIKACIJE:
Preparat je namenjen za uništavanje brojnih ektoparazita koji parazitiraju na
domaćim životinjama.
• kod konja i goveda: krpelji (lxodidae), šugarci (Sarcoptes, Psoroptes,
Chorioptes), vaši (Anoplura, Malloplura, Mallopphaga) i muve
(Brachycera).
• ovce i koze: šugarci (Sarcoptes, Psoroptes, Chorioptes), krpelji
(Ixodidae), vaši (Anoplura).
• svinje: vaši (Apoplura) i šugarci (Sarcoptes).
• psi: krpelji (Ixodidae), buve (Ctenocephalides canis) i šuga (Sarcoptes,
Notoedres, Otodectes).
APLIKACIJA I DOZE:
Preparat se primenjuje spolja za kupanje, prskanje ili pranje životinja kao
vodena emulzija u sledećim koncentracijama:
• goveda, konji i psi 1:400 (tj. 2,5 ml/l vode)
• koze i svinje 1:1000 (tj. 1 ml/l vode)
• ovce 1:1000 (tj. 100 ml/100 l vode) 20 dana
posle striženja.
Pošto životinje prilikom kupanja u bazenima, uvek na svom telu iznesu određenu
zapreminu rastvora (do 10%), dopunjavanje i pojačavanje rastvora vrši se
dodavanjem 35 ml preparata na svakih 10 l vode koja se dodaje.
Životinje se pre svakog tretmana moraju napojiti!
Ovce treba da provedu u kupki jedan minut uz obavezna dva gnjurenja.
Prskanje se obavlja prskalicom. Treba isprskati celu životinju, dok ne bude
vlažna. Za jednu životinju potrebna je količina od 1-5 l emulzije, zavisno od
veličine životinje. Koliko će se često tretman primenjivati zavisi od vrste parazita,
životnog ciklusa i klimatskih faktora. Krpelji se suzbijaju dva puta u intervalu od
20 dana.
Tretman protiv vaši treba ponoviti posle 17 dana.
Šuga se suzbija sa najmanje tri tretmana u intervalu od 10 dana. Osim toga
potrebno je tretirati i očišćene staje, obore i pribor s emulzijom koncentracije 100
ml preparata na 1 l vode.
KONTRAINDIKACIJE:
Preparat se ne koristi kod teladi mlađe od 8 nedelja, jagnjadi i jaradi od 6 nedelja
i prasadi mlađe od 4 nedelje. Takođe, se ne smeju tretirati štenad mlađa od 12
nedelja, dok se mačke, živina i ukrasne ptice uopšte ne tretiraju.
NEŽELJENA DEJSTVA:
Kada se pravilno i u propisanoj količini odnosno dozi koristi, nisu primećeni neki
posebni neželjeni efekti, oni su u osnovi posledica preterane stimulacije
holinergičnog nervnog sistema.
KARENCA:
Meso tretiranih životinja (čije meso se koristi u konzumne svrhe) nije za ishranu
ljudi u toku tretmana i 14 dana posle tretmana, dok se mleko posle 48 sati sme
koristiti za ishranu ljudi.
ROK UPOTREBE:
3 godine.
NAČIN IZDAVANJA:
Izdaje se bez recepta.
Sjecam se da je i moj djed prskao stoku sa ovim.
 
Mislio sam po nazivu teme da bi se na ovim stranicama trebali baviti ubijanjem i iskorjenjivanjem ovih napasnika. A za to nam sluze odredjeni medikamenti. Jedan od njih sam nasao na hemofarmovim stranicama. Niti sam reklamirao proizvodjaca niti sam proizvod. Probao sam naci za nase dzepove prihvatljiviji nacin.I ne samo za dzepove. Slazem se sa vama da su tipa Frontline-a sredstva mozda bolji nacin za same pse, ali realno gledano mozda i nisu. Ko ljubimce drzi u stanu da, a ko ne drzi diskutabilno je? Zasto? Ispravite me ako grijesim. Citao sam konkretno na Frontline deklaraciji da on ulazi pod kozu. Znaci da dozvoljava krpelju da skoci na njega. Krpelj se zakaci z a psa i nakon nekog vremena se otruje i otpadne. E sada gdje god da procitate pise da krpelju kao treba 24 do 48 sati da bude zakacen za zivotinju kako bi uspio prenijeti odredjenu bolest. U tom vremenu bi Frontline trebao da odradi posao. Najsmjesnije je sto na samoj deklaraciji malte ne i pise, trebalo bi. Jer pise da ne stiti 100%, sta nam to govori. I svi smo bar negdje procitali da ima propusta. Sada je i to pitanje, dali su to propusti i sta je ustvari. Na psa moze da se zakaci istovremeno 50 krpelj i da mu ne bude nista, a dovoljan je samo jedan ako je jzarazen, to i bi. Ljudi samo pisu kada se psi razbole, znaci prosao je zarazen krpelj. a koliko ima koji prodju nezarazeni. Bogu hvala, psi se ne razbole pa zato vjerovatno i ne pisu o tome. Malo je cudno vezano za frontline i buve. Znaci on se mora na neki nacin osjetiti i uticati na neka cula kod buva jer je ocigledno da bjeze. ZNAM DA VEZANO ZA KRPELJE 100% PISE DA SE ZAKACI I DA GA FRONT TRUJE. Nigdje ne pise da ga front odbija na neki drugi nacin od ovoga kojeg sam spomenuo. Moj pas je u dvoristu i ja bih volio da nadjem neko sredstvo kojim cu tretirati psa, a koje nece dati svojim mirisom ili necim drugim krpelju i buvama da se uopste popnu na zivotinju. zasto da i razmisljam dali ce proizvod odraditi i otrovati napasnika. Ne znam dali tako nesto uopste i postoji, ali cuvsi komentare od drugih ljudi i citavsi deklaraciju od Ektanona, probacu sa njim pa cu iznijeti svoja iskustva vezano za njega. I pisao sam o tome. Pise na najvecoj ampuli samo iznad 40 kg. Smijesno da nisu napisali tacno kako se dozira kada su psi iznad te tezine. Ja za svog sarplaninca treba da uzmem dvije ampule. Puno je ljudi, sto jest jest.
Mimi's mom hvala na odgovorima, brzim i decidnim :hvala:, a ovoj plavusi stvarno ne znam sta bih rekao. I vise nego su dobro dosli komentari ako za nesto nisam bio u pravu. Pozdrav svima.
 
Poslednja izmena:
Nabavi mu dobru ogrlicu i tacka. Mada, moja kuja je u dvoristu a kuca nam je prakticno na obodu sume i po pola godine je zasticena vec XY puta pominjanim Duowin-om, nisam niti jednom na njoj videla ni buvu ni krpelja od prvog tretmana Duowin-om. Dakle, mozda se i popne na nju parazit ali se ne zakaci a buve verovatno i crkavaju vec u krznu jer se preparat izmedju ostalog izlucuje u malim kolicinama i preko lojnih zlezda koje podmazuju dlaku od korena.

I jos nesto, na ovoj temi razmenjujemo iskustva, pa ako je neko imao dobro iskustvo sa nekim preparatom, normalno je da ce i da ga podeli.
 
Zasto mislis da nije bilo potrebe da iskopiram deklaraciju gore pomenutog proizvoda? Ima ljudi koji nikad nisu culi za odredjene proizvode, a posto je ovo tema vezano za ove napasnike zasto ne. Mislim, zasto je suvisno?

Ma meni ne smeta,kopiraj šta god želiš,ali i ti si ovde došao da čuješ iskustva a ne da ti kopiramo deklaraciju nekog proizvoda :dontunderstand:,ja sam isto mislila da ovde razmenimo iskustva,znači ono što smo probali na svojim psima, a to što piše proizvođač je meni manje važno,svako svoj proizvod hvali pa tako i oni,ne vidim svrhu da im i mi pomažemo,ako nismo isprobali proizvod.:bye:
 
A ako nije niko koistio navedeni preparat ( barem ne u mom okruzenju)? Znaci, u mom okruzenju nije, pa sam i postavio tekst jer ne mogu iznijeti nicija iskustva. Od necega se mora krenuti. A drugo, na kome je to da odluci dali je trebalo postaviti link, kopirati text ili nesto trece? Ako je gore pomenuta deklaracija suvisna, izbrisite je. Mada ne vidim razloga za to. Niti sam koga vrijedjao, izazivao niti bilo sta sto ne prilici za ovaj forum. I posle se pitate zasto nikoga nema na forumu. Kako da i bude?
 
Pozdrav svima, citao sam i procitao sve na forumu vezano za ovu gamad. <neko ima ova, neko ona iskustva, sve u svemu razlicita. Ono sto mene interesuje je koje bi bilo najefikasnije sredstvo kojom se pas moze okupati ili poprskati protiv ovih gamadi? Nije mi bitno dali pas posle toga smrdi, znaci bitno mi je da to krpelji i buve namirisu i da im ne padne na pamet da skoce na psa. Jer citam da kao i najbolje ampule imaju propusta. Recimo , kako sam skontao frontline dozvoljava da se krpelj zakaci ali ga kao ubija nekim otrovom koji ampula plasira psu pod kozu. Na drugoj temi predlozen mi je pepein (hvala mimi's mom na odgovoru), sta vi kazete? Hvala. Ima li neko konkretno i provjereno iskustvo sa CatanDog`s medaljonom?

Tvoj prvi post je uneo zabunu,mislili smo da te zanimaju naša iskustva sa proizvodima.
 
Meni je Arpelit pena resila sve probleme sa buvama.

Pre toga nema sta nisam probala, ali se buve nisu dale.

Htela sam da propadnem u zemlju kada sam ih odnela ko veta na pregled, sve sa ogrlicama ,

kad ono krenule sa nama i neke buve, da im gooza vidi put:zcepanje:

Srecom je to bio moj dragi vet Zoran Rot, pa smo se samo slatko nasmejali. :lol:

Hvala Vragani/ZloTvoru na postu u kome je pohvalila Arpalit penu.

Em deluje, em neguje krzno, em ne mozes da otrujes milo bice greskom.
 
Ne znam zasto si skontala da me ne interesuju i druga misljenja i iskustva. Nicim nisam ni rekao ni pokazao suprotno. I kad kazes, mislili smo, jel mislis na sebe ili na jos nekog sa foruma? Ili za sebe pises u 1. licu mnozine? Valjda mi necete i ovu poruku obrisati.

I ja sam pomislila da te zanimaju tudja iskustva i predlozi. Na ovu temu sam i tebe i ostale ucesnike sa Sarplaninaca uputila upravo da biste videli i tudja iskustva i misljenja.

Meni je Arpelit pena resila sve probleme sa buvama.

Pre toga nema sta nisam probala, ali se buve nisu dale.

Htela sam da propadnem u zemlju kada sam ih odnela ko veta na pregled, sve sa ogrlicama ,

kad ono krenule sa nama i neke buve, da im gooza vidi put:zcepanje:

Srecom je to bio moj dragi vet Zoran Rot, pa smo se samo slatko nasmejali. :lol:

Hvala Vragani/ZloTvoru na postu u kome je pohvalila Arpalit penu.

Em deluje, em neguje krzno, em ne mozes da otrujes milo bice greskom.

Uh, da, ona koristi Arpalit penu i Soltrik sirup na sve troje, koliko znam i koliko mi se cini da ih sad ima (kuja, ako se ne varam, Lara, macak Vuk i tvor Junior, izvinjavam se ako sam nekoga izostavila) i jako je zadovoljna.
 
evo jednog šbb kbb pitanja za sve ljubitelje ovog podforuma ,

interesujeme o ogrlicama protiv krpelja

da li bi one radile tj dejstvovale kad bi se recimo stavile na donji deo nogavica kod čoveka ,
takodje u slucaju da dodju u dodir sa ljudskom kožom da li bi se desilo nesto katastrofalno jer prepostavljam da je insekticitid

pitam vas ovo zato što autan i inostrani stikovi deluju 2 sata , to nije problem osim ako se ne zaboravi opet naneti
da napomenem radim uglavnom napolju , pešačenje kroz šumu travu ........... a teren je prepun krpelja
skoro sam dva krpelja skinuo sa pantalona dok su mileli po meni

voleo bih da se ova pitanja ne pretvore u sprdačinu
i bar neki odgovor
 
Poslednja izmena:
Evo saveta koji smo mi kao brucosi na veterini dobili prilikom posete pcelinjaku: uvuci nogavice u carape. Ne sprdam se, mrtva sam ozbiljna, cak i leti pamucna odeca nije problem. Sad sto se tice ogrlice... Ti bese imas SOPa? Ako njemu kratkodlakom nista ne fali od ogrlice, nece ni tebi.
 
ma znam ja za čarape to mimi"mom , prosle godine je bila najezda krpelja(norveška) pa su kolege sa raznoraznih mesta uključujući i ispod donjeg veša skidali krpelje
stikovi i autan pomazu dva sata , takodje pregled po dolasku i vracanju na asfalt opet pregled ali provuku se
nemam psa zbog uslova ,
zato me i zanima misljenje pogotovu od nekog iskusnog pogotovu iz vet branše
 
Nisam na to OD mislila, kad sam jednom demodikoznom cudu iz azila dala malkice jacu dozu ivermektina, narednih pola sata sam ga gledala kako dise i hoce li preteci. Ali izlecila sam ga, celo leto mu posle komarci nisu mogli nista! :D Ni krpelji ni demodeks, samo na buve nije delovao.
 

Back
Top