shizofrenija (bolest ili umetnicka/filozofska boljka)?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako je neko imao ili ima iskustva sa shizofrenijom, neka pise o svojim licnim iskustvima. Mislim da je to zanimljiva tema za diskutovati. Zajednickim snagama bi mozda mogli da pomognemo ljudima obolelim od te bolesti. Medicinski podatak je da svaki stoti covek ima tu bolest. Razlicito se manifestuje. Kod nekih se cak ni ne primecuje. Poznato je takodje da takvi ljudi zaziru od drugih ljudi, imaju povecanu dozu straha, nisu opasni (pre bi povrebili sebe nego druge), vrlo su osetljivi...
Takodje je poznato da je dosta genijalnih umova bilo zahvaceno ovom bolescu. (Nitche, Van Gogh,...) Film "Blistavi um" govori o tome.
Verujem da i medju nama na ovom forumu ima ljudi sa iskustvima vezanim za ovu bolest. Postoji velika predrasuda u vezi sa shizofrenijom. (da su takvi ljudi opasni, da ih se treba kloniti) U nekim razvijenijim zemljama nije tako. Ako vec tezimo demokratiji, vecim slobodama, humanijem drustvu, mislim da treba olaksati tim ljudima da udju u neke normalne tokove zivota, i to bez lekova, ako je moguce.
 
magarac:
Ako je neko imao ili ima iskustva sa shizofrenijom, neka pise o svojim licnim iskustvima. Mislim da je to zanimljiva tema za diskutovati. Zajednickim snagama bi mozda mogli da pomognemo ljudima obolelim od te bolesti. Medicinski podatak je da svaki stoti covek ima tu bolest. Razlicito se manifestuje. Kod nekih se cak ni ne primecuje. Poznato je takodje da takvi ljudi zaziru od drugih ljudi, imaju povecanu dozu straha, nisu opasni (pre bi povrebili sebe nego druge), vrlo su osetljivi...
Takodje je poznato da je dosta genijalnih umova bilo zahvaceno ovom bolescu. (Nitche, Van Gogh,...) Film "Blistavi um" govori o tome.
Verujem da i medju nama na ovom forumu ima ljudi sa iskustvima vezanim za ovu bolest. Postoji velika predrasuda u vezi sa shizofrenijom. (da su takvi ljudi opasni, da ih se treba kloniti) U nekim razvijenijim zemljama nije tako. Ako vec tezimo demokratiji, vecim slobodama, humanijem drustvu, mislim da treba olaksati tim ljudima da udju u neke normalne tokove zivota, i to bez lekova, ako je moguce.

istina...no, takodje, postoji i predrasuda da se teske, endogene psihoze mogu leciti pozitivnim drustvenim pristupom, bez farmakoterapije, "snagom volje", itd.itd. POSEBNO je "zanimljiv" pristup da psihoze "daju" kreativnost, cak i genijalnost... u svom (vrlo) skromnom iskustvu, ja sam vidjala samo polako, postepeno kretanje ka demenciji...do potpune destrukcije.

bojim se, magare, da nisi dobro pojmio svu tezinu ponekih pojavnih oblika shizofrenije.

no, naici ce i psihijatar, da ja ne filozofiram...bas me zanima koji je procenat obolelih (dijagnostikovanih i lecenih) da iole liche na "blistavi um"....WW?
 
indigo:
magarac:
Ako je neko imao ili ima iskustva sa shizofrenijom, neka pise o svojim licnim iskustvima. Mislim da je to zanimljiva tema za diskutovati. Zajednickim snagama bi mozda mogli da pomognemo ljudima obolelim od te bolesti. Medicinski podatak je da svaki stoti covek ima tu bolest. Razlicito se manifestuje. Kod nekih se cak ni ne primecuje. Poznato je takodje da takvi ljudi zaziru od drugih ljudi, imaju povecanu dozu straha, nisu opasni (pre bi povrebili sebe nego druge), vrlo su osetljivi...
Takodje je poznato da je dosta genijalnih umova bilo zahvaceno ovom bolescu. (Nitche, Van Gogh,...) Film "Blistavi um" govori o tome.
Verujem da i medju nama na ovom forumu ima ljudi sa iskustvima vezanim za ovu bolest. Postoji velika predrasuda u vezi sa shizofrenijom. (da su takvi ljudi opasni, da ih se treba kloniti) U nekim razvijenijim zemljama nije tako. Ako vec tezimo demokratiji, vecim slobodama, humanijem drustvu, mislim da treba olaksati tim ljudima da udju u neke normalne tokove zivota, i to bez lekova, ako je moguce.

istina...no, takodje, postoji i predrasuda da se teske, endogene psihoze mogu leciti pozitivnim drustvenim pristupom, bez farmakoterapije, "snagom volje", itd.itd. POSEBNO je "zanimljiv" pristup da psihoze "daju" kreativnost, cak i genijalnost... u svom (vrlo) skromnom iskustvu, ja sam vidjala samo polako, postepeno kretanje ka demenciji...do potpune destrukcije.

bojim se, magare, da nisi dobro pojmio svu tezinu ponekih pojavnih oblika shizofrenije.

no, naici ce i psihijatar, da ja ne filozofiram...bas me zanima koji je procenat obolelih (dijagnostikovanih i lecenih) da iole liche na "blistavi um"....WW?

Blistavi um je film koji je navodno biografski, ali je zapravo potpuno iskrivljenje istine o coveku o kome se radi, koji ne samo da je bio ozbiljno bolestan (film ga pretstavlja kao jedva ekscentricnog cudaka!) vec i opasni zlostavljac zena sa sadistickim crtama licnosti.

Sto se Sch tice, veoma ozbiljno stanje, koje zahteva temeljan pristup i tretman ne samo lekovima vec i okupacionom terapijom, grupnom terapijom, i drugim raznim kod nas neprimenjivanim i ne primenjenim oblicima terapije (muziko, masaza, art terapija itd). Koncept da se shizofrenija moze i treba leciti bez lekova smesan je i besmislen.
Postoji mnogo razlicitih vrsta manifestacije ovog oboljenja - od onih formi koje obiluju paranojom visokog stepena (nije tacno da shizofreni bolesnici nisu i ne mogu biti ekstremno opasni!), do onih formi kod kojih je karakteristicno potpuno otudjenje od realnosti i povlacenje u svoj unutrasnji svet bez kontakta sa spoljnjim svetom. Naravno da shizofreni pacijenti mogu da budu genijalni ali nista genijalniji od drugih ljudi. POmenuti Van GOg, Gogen i drugi bolovali su od sifilisa koji se u kasnim fazama manifestuje psihoticnim simptomima pa se ne moze sa sigurnoscu tvrditi niti ikako dokazatio da su bolovali od Sch.

Sto se tice druge teme o marihuani, takodje je netacno da marihuana nije opasna niti stetna. MArihuana znacajno smanjuje moc koncentracije i paznje, utice na otupljenje refleksa, utice na oslabljenu sposobnost pamcenja tj. memoriju. Kod devojaka remeti balans hormona, a kod mladih muskaraca dovodi do unistavanja spermatozoida sto moze da dovede do posledicne sterilnosti, a vise od toga utice na nivo testosterona, tako da dargi magarce ako jednog dana vise ne budes mogo da ..... jer ne moze da ti se deigne - da znas da ti je to od trave. Najcesce bas u tom stadijumu muskarci se 'opasulje' pa dodju da ih sikdam sa trave koja zaboga nije uopste opasna. Jer su je ljudi koristili pre 3000 godina. Pa sta onda?! I spavali su po pecinama, isli goli, jeli sirovo meso, radjali sa 10 godina i umirali sa 30 - je l' i mi danas treba tako da zivimo!?
Uostalom, nije mi do rasprave o marihuani, nego necu da dva puta pisem na dve teme, ali hocu da kazem ovo: svako ima pravo da radi sa svojim zivotom sta hoce, da pije, da pusi, da se drogira i bode, da ima nezasticen seks. Ali ovo je forum 'zdravlje' i molim vas da ne propagirate koriscenje droge.
 
Ja mislim da je to iz razloga sto se pojam shizofren koristi u pezorativnom smislu (tipa 'ma on je blesav!') i cesto se ovaj izraz koristi kao i termin 'psihotican' bez pravog poznavanja sustine stvari, i sta po definiciji ti pojmovi oznacavaju. Stoga i ovakve zablude. Ne sporim da lecenje lekovima nije dovoljno, kao sto sam vec rekla, ali bez lekova NEMA LECENJA shizofrenije; onda to ne mozemo zvati lecenjem ni u kom slucaju. Zna se sta je shizofrenija - od nje se ljudi mogu leciti ili ne leciti. A 'lecenje bez lekova' je totalno besmislen pojam koji je u svojoj sustini kontradiktoran. Smatrati da ce shizofrenija 'sama o sebe' proci na osnovu dobre volje i zelje necije je jednako besmisleno kao verovati u samoizlecenje bez lekova od na primer sifilisa ili tuberkuloze....(uz opasku da nisam sigurna sto posto da kod sifilisa ili tuberkuloze mozda i nije bilo nekog cudesnog izlecenja bez lekova kroz istoriju, ali za Sch sam prilicno sigurna da se cuda ne desavaju!).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top