Birala birka...

Neukusno je u današnjoj Srbiji reći izgleda da situacija nije uopšte loša, jer toliki broj nezaposlenih sedi kod kuće, ne radi ništa i opet ima od čega da živi. Neukusno je, jer indikator loše situacije nije to da li bi neko sedeo na gajbici bez tezge i prodavao za gazdu proizvod ne znajući svoju računicu (pa ako odbije, znači da mu ne kvrči baš toliko u stomaku), već je indikator loše situacije činjenica da ljudi ne mogu da se zaposle u onom domenu za koji su se školovali, kao i činjenica da u Srbiji odavno ne važi deviza koliko radiš, toliko i zaradiš.

Koliko radiš, toliko i zaradiš je, inače, prilično diskutabilna deviza. U svom izvornom značenju ona bi podrazumevala upravo to, ali sitni srpski preduzetnici vole da je tumače na svoj način, pa smatraju da je ekvivalent rada broj prodatih proizvoda, što je ne samo netačno, već i potpuno smešno u uslovima teškog srpskog siromaštva. Ako neko ceo dan stoji pored gajbice sa prepeličjim jajima, ili neko ceo dan ide od vrata do vrata i nudi usisivače ili time share letovanje, on radi ceo taj dan i u normalnom svetu bi trebalo da bude za to plaćen - broj prodatih proizvoda nije njegov rad, već samo učinak njegovog rada koji ovisi pre svega o tome ima li uopšte ko da kupi te proizvode, a ne je li on sposoban prodavac. Zato normalan svet daje fiksni deo + procenat, jer time plaća sam rad + dodatno nagrađuje učinak rada.

Slažem se da je Srbija teška sirotinja, i da svaka preduzetnička šuša može da postavlja uslove kakve hoće jer joj država neefikasnošću svojih mehanizama to prosto dozvoljava. No, i u takvim uslovima prirodno je birati, ukoliko se može: šta ćeš i gde raditi, da li pristaješ na izvitoperen rad na procenat ili tražiš nešto sigurnije (da ne spominjem da niti jedna iole pametna osoba kojoj je došlo do guše neće raditi na procenat jer su joj pare neophodno potrebne, a svesna je da je rad na procenat u srpskim uslovima čisto gubljenje vremena). Čak je i moja mama birala (kad je došlo do guše u jednom periodu života) da ne radi za neizvestan procenat, već je išla da čisti govna tamo gde su joj rekli koliko će biti plaćena za čišćenje govana, a to je, koliko god bilo malo, bila sigurica. Tako da... njeno (i njoj sličnih) svojevremeno čišćenje govana zbog kojih nije sedela u klupi 20 godina jeste bilo indikator loše situacije, kao što je i danas indikator neko tuđe čišćenje govana sa diplomom, posao na crno kod Kineza, dirinčenje za sitnog privatnika gde ne možeš da zaradiš koliko radiš itd.

malopre mi je bio vodoinstalater
zadrzao se vise od planiranog vremena
ne placa se njegov boravak na terenu, nego obavljeni posao
da nije zavrsio popravku, sta bi mogao da mi naplati - svoj pokusaj da radi?
 
Ništa nije loše. Samo razmišljam da li bih ja to radila. :think:

Teško da bi išta prodala nepoznatim ljudima, to tako ne funkcioniše, kad ljudi hoće oni odu i kupe, kad ih nudiš oni već imaju jaja, ili nemaju, ali nemaju ni novac, a + što zaziru od nepoznatih, od prevare i od mogućnosti da su jaja kvarna, čim ti niko nije kupio, pa si zašla da ih nudiš...:(
 
ne vracamo se na to jer odatle nismo ni krenuli
korektno je da radnika koji radi ZA TEBE platis
zaci, moras mu ponuditi neku sigurnost, makar minimalnu...ako oces da neko radi i zaradjuje TEBI novac
a dilove sa ljudima za koje zelis da plasiraju tvoj proizvod i mimo toga nemas nikakvu odgovornost pravi kakve hoces...

derikoze jesu ljudi koji nerealno naplacuju usluge i proizvode
kad kazem nerealno mislim da veliku razliku izmedju cijena i placa
a opipljivu i konkretnu cijenu itekako mozes formirat - uracunas svoje vrijeme i troskove...
al nema tu marzi od 35 - 50 posto kad odbijes sve ostalo...za ama bas svaku stvar
njih zapravo nigdje osim kod nas nema
i u tome je nas osnovni problem - pohlepa i ponasanje ko da nema sutra

a ovo sto kenyas na kraju posta, ne postoji druga rijec, al ne dao ti dragi bog da tvoja djeca i njihova djeca
sutra budu u kozi ljudi koji nemaju gdje da rade...a to je ono ka cemu nas vode...gospoda sitni i krupni lopovi
trange frange,..otraj dotraj doo...

vragana,
moj sestric je isao da volontira godinu dana samo za pokrivene troskove prevoza
radio je godinu dana bez odmora, a mesecno na tekuci racun mu je bilo placeno 1.300din za trosak markice

poslednje sto sam napisala, napisala sam jer upravo to tema i jeste - ko nema od cega da zivi, prihvatice i ta dva sarvasova hleba dnevno!
covek je procenio da toliko moze da odvoji sigurno i vise nije smeo da ponudi
ako bude bice, ako nema - bice za dva hleba
ko ima ta dva hleba dnevno ako ne radi, sedi u kuci i ceka bolju priliku
ili vec nesto drugo.
 
Mda, tema bi mogla da bude i "Koliko bi nas prodavalo jaja od stana do stana". U kolikoj dubiozi bi trebalo da budemo, pa da to i uradimo?

pa men je to sasvim ok
godinama sam kupovala krompir od covjeka
koji ga je upravo tako prodavao - donese mi na vrata, kosta me koliko i na pijaci
al ne nosam nista i odma kupim dzak
dobro meni, on kaze dobro i njemu

moja baba preko 30 godina sir, kajmak i mlijeko kupuje od iste zene (sad od njene snaje)
koja joj to svaki cetvrtak donese na vrata

jedini je problem sto ce ovo ludilo od kvazievropskih kvazizakonskih regulativa
upravo te ljude, vrlo vjerojatno, najteze pogoditi
trazice im kamaru neki sranja, ako ih odma ne zabrane....ko sto su po evropi ljudima
zabranili da prodaju pekmez i med...kao strah od neispravnpsti...bla bla...
a zapravo te tjeraju da kupis kod velikih lanaca djubre za vece pare
 
ovo ko zna koji put ponavljas
natjeraces me na kraju da nadjem post i temu
jer ili je nisi skuzila ili lazes, trece nema
pomenuta zena je penzioner
znaci, p e n z i o n e r
to je sve sto o njoj znamo - da je visoko obrazovana, kako sama tvrdi, i da ima malu penziju
ima je i gomila drugih visoko obrazovanih ljudi...
zato sto smo sjebali i opljackali vlastitu zemlju, a ne zato sto je to...normalna stvar
i sta ti opce ocekujes od jedog penzionera - mozda da radi dok ne crkne na radnom mjestu???

ako je u penziji, a toliko je sebe obrazovala, to znaci da steceno obrazovanje nije umela da primeni
ko je tu kriv? drzava?

nek fotokopira i stavi ovde na temu svako od vas kome je obecan posao kada je pokupio diplomu posle fakulteta
kome je obecan posao kada je upisao fakultet
kome je obecan posao kda je upisao srednju skolu


edukacija i obrazovanje je nasa licna stvar
svako od nas proceni da bi bilo dobar u necemu i u tom pravcu sebe obrazuje i usavrsava
ali nigde ne pise da cemo to i da radimo!
niko nam nikad nigde to nije ni obecao!
 
Poslednja izmena:
vragana,
moj sestric je isao da volontira godinu dana samo za pokrivene troskove prevoza
radio je godinu dana bez odmora, a mesecno na tekuci racun mu je bilo placeno 1.300din za trosak markice

.

ja sam radio 3,5 godinekao volonter za upola plate, bez dana radnog staža...verujući obećanjima da ću biti primljen za stalno, u struci...na kraju sam popio nogu i otišao u pandure od muke
 
malopre mi je bio vodoinstalater
zadrzao se vise od planiranog vremena
ne placa se njegov boravak na terenu, nego obavljeni posao
da nije zavrsio popravku, sta bi mogao da mi naplati - svoj pokusaj da radi?

Ako ugovoriš sa nekim da ti iskopa bunar ili da ti popravi veš mašinu, naravno da ćeš mu platiti iskopan bunar odnosno popravku veš mašine. Ali ako ugovoriš sa nekim da kontinuirano radi kao prodavac prodajući tvoje proizvode, plaćaš mu sam njegov rad koji se sastoji u prodavanju, ne i u prodaji. Istina, učinak prodaje možeš dodatno da mu platiš kroz stimulans procenta, ako uopšte želiš da ga stimulišeš.

Druga stvar što biznismeni na srpski način koriste situaciju kako bi iskoristili radnika što više, a platili ga što manje ili ne uopšte, pa stvari postavljaju onako kako im se hoće.
 
Poslednja izmena:
vragana,
moj sestric je isao da volontira godinu dana samo za pokrivene troskove prevoza
radio je godinu dana bez odmora, a mesecno na tekuci racun mu je bilo placeno 1.300din za trosak markice

poslednje sto sam napisala, napisala sam jer upravo to tema i jeste - ko nema od cega da zivi, prihvatice i ta dva sarvasova hleba dnevno!
covek je procenio da toliko moze da odvoji sigurno i vise nije smeo da ponudi
ako bude bice, ako nema - bice za dva hleba
ko ima ta dva hleba dnevno ako ne radi, sedi u kuci i ceka bolju priliku
ili vec nesto drugo.


mucheni tvoj sestric....on je jedini...volontirao
poentai jeste u tome da taj tvoj sestric malo sutra...volontirao
da sam snosi troskove vlasititog zivota
prosto, umro bi od gladi za godinu dana
tako da, najljepse te molim, prestani da se pravis blesava i pricas bajke ovuda...
ko bukvalno nema od cega da zivi moze se komotno i ubiti jer ga dva hljeba dnevno
nece izvuci iz chabra, o tome se radi
ali ne...tom hipotetickom nekom su i dva hljeba super...start, takoreci...
sto ne probate ti i sestric tako...jedno mjesec dana
ko zna, mozda naucite nesto...o zivotu...ako prezivite to jest...ko ber grils si brate...
 
Izgleda da se čitanjem odgovora prilično dobro može videti ko bi da radi, a ko da džabolebari, ali možda i nije tako, a svako dalje raspravljanje preti da pređe u ubeđivanje i nametanje svog mišljenja, ako već i nije tako, umesto samo iznošenja mišljenja i pružanja drugima na uvid.
 
ja sam radio 3,5 godinekao volonter za upola plate, bez dana radnog staža...verujući obećanjima da ću biti primljen za stalno, u struci...na kraju sam popio nogu i otišao u pandure od muke
popio je nogu i on posle godinu dana..ponudili su mu jos jednu godinu volontiranja, ali je morao da zaradi za troskove svog zivota..nije vise mogao da uzima od tate i mame za dorucak..

Ako ugovoriš sa nekim da ti iskopa bunar ili da ti popravi veš mašinu, naravno da ćeš mu platiti iskopan bunar odnosno popravku veš mašine. Ali ako ugovoriš sa nekim da kontinuirano radi kao prodavac prodajući tvoje proizvode, plaćaš mu sam njegov rad koji se sastoji u prodavanju, ne i u prodaji. Istina, učinak prodaje možeš dodatno da mu platiš kroz stimulans procenta, ako uopšte želiš da ga stimulišeš.

Druga stvar što biznismeni na srpski način koriste situaciju kako bi iskoristili radnika što više, a platili ga što manje ili ne uopšte, pa stvari postavljaju onako kako im se hoće.

sarvas je privatni preduzimac, covek je zeni ponudio ono sto su njegove mogucnosti..ponudio joj je da pokusa da zaradi..ja coveka po onome kako se predstavio na forumu ne bih svrstala ni u izrabljivace, i u biznismene

mucheni tvoj sestric....on je jedini...volontirao
poentai jeste u tome da taj tvoj sestric malo sutra...volontirao
da sam snosi troskove vlasititog zivota
prosto, umro bi od gladi za godinu dana
tako da, najljepse te molim, prestani da se pravis blesava i pricas bajke ovuda...
ko bukvalno nema od cega da zivi moze se komotno i ubiti jer ga dva hljeba dnevno
nece izvuci iz chabra, o tome se radi
ali ne...tom hipotetickom nekom su i dva hljeba super...start, takoreci...
sto ne probate ti i sestric tako...jedno mjesec dana
ko zna, mozda naucite nesto...o zivotu...ako prezivite to jest...ko ber grils si brate...

kad sam diplomirala i shvatila da u struci necu naci posao, prihvatila sam obuku za posao kojim sam se bavila sest godina i zaradila osnovu za privatan posao u koji sam posle toga usla
ono sto sam ja radila, mnogima ne bi palo na pamet da rade
tako da nemoj na pamet da pricas o opstanku i prezivljavanju
e da, u tih sest godina krvavog rada sam rodila i dete, koje je staro onoliko koliko i moj privatan posao, jer je citavo svoje detinjstvo provela u poslovnom prostoru
tako da ubuduce nemoj da pricas o stvarima o kojima nista ne znas.
 
ako je u penziji, a toliko je sebe obrazovala, to znaci da steceno obrazovanje nije umela da primeni
ko je tu kriv? drzava?

nek fotokopira i stavi ovde na temu svako od vas kome je obecan posao kada je pokupio diplomu posle fakulteta
kome je obecan posao kada je upisao fakultet
kome je obecan posao kda je upisao srednju skolu


edukacija i obrazovanje je nasa licna stvar
svako od nas proceni da bi bilo dobar u necemu i u tom pravcu sebe obrazuje i usavrsava
ali nigde ne pise da cemo to i da radimo!
niko nam nikad nigde to nije ni obecao!

sad vec seres za sve pare - koja drzava
jel ona sto je nestala 90tih i ostavila haos iza sebe
ili nek od ovih banana drzavica nastalih na rusevinama
po kojima divlja kako ko oce???

inace, zasto uopce postoji drzava i zasto ima zakone, institucije i mehanizme kojekakve????
da bi se svako...snalazio
odlicno
aj ukinemo drzavu, koji ce nam onda
aj svi puske u ruke pa u...snalazenje

edukacija i obrazovanje...hahahahahhahahahaha
u srbiji - ja u svom okruzenju imam ukupno jednog covjeka
koji je sam...sebe napravio - radom
ostali se grebu ili su dobili skolovanje stan i sansu za posao na tacni
i to je tako

jel vidis ti opce koliko je glupo to sto pricas???
a najgluplje od svega je kad pocnes o socijalizmu...komunizmu (kojeg nije ni bilo kad smo vec kod toga)
a imas 50 godina ili koju vise
sto u prijevodu znaci da niti si se obrazovala, niti si se kucila u ovome sto zivimo danas
snasla si se....e, svaka cast
pricaj nam jos malo o tome...al budi detaljna, molim te :lol:
 
Izgleda da se čitanjem odgovora prilično dobro može videti ko bi da radi, a ko da džabolebari, ali možda i nije tako, a svako dalje raspravljanje preti da pređe u ubeđivanje i nametanje svog mišljenja, ako već i nije tako, umesto samo iznošenja mišljenja i pružanja drugima na uvid.
Prilično kontraverzan koemntar.
Ako zaista veruješ da su džabalebaroši oni koji ne bi pristali da rade za džabe odnosno za procenat, zato što hoće da rade za ikakve pare, a ne za ljubav gazde - onda si, pa.. glup.
Ako nisi glup, onda si samo vrlo bezobrazan.
 
  • Podržavam
Reactions: Nez
Prilično kontraverzan koemntar.
Ako zaista veruješ da su džabalebaroši oni koji ne bi pristali da rade za džabe odnosno za procenat, zato što hoće da rade za ikakve pare, a ne za ljubav gazde - onda si, pa.. glup.
Ako nisi glup, onda si samo vrlo bezobrazan.
Сви раде за проценат, само што је то негде видљивије, негде не.
 
Prilično kontraverzan koemntar.
Ako zaista veruješ da su džabalebaroši oni koji ne bi pristali da rade za džabe odnosno za procenat, zato što hoće da rade za ikakve pare, a ne za ljubav gazde - onda si, pa.. glup.
Ako nisi glup, onda si samo vrlo bezobrazan.
Znaš, treba ti oko 1000 din da registruješ firmu u srbiji i oko 2000 da izradiš pečat. Uradi to, postani i ti gazda, i ljudima omogući dostojansven, stalan i dobro plaćen posao, pošto sigurno nisi od tih koji bi eksplotisali sirote radnike.
 
popio je nogu i on posle godinu dana..ponudili su mu jos jednu godinu volontiranja, ali je morao da zaradi za troskove svog zivota..nije vise mogao da uzima od tate i mame za dorucak..



sarvas je privatni preduzimac, covek je zeni ponudio ono sto su njegove mogucnosti..ponudio joj je da pokusa da zaradi..ja coveka po onome kako se predstavio na forumu ne bih svrstala ni u izrabljivace, i u biznismene



kad sam diplomirala i shvatila da u struci necu naci posao, prihvatila sam obuku za posao kojim sam se bavila sest godina i zaradila osnovu za privatan posao u koji sam posle toga usla
ono sto sam ja radila, mnogima ne bi palo na pamet da rade
tako da nemoj na pamet da pricas o opstanku i prezivljavanju
e da, u tih sest godina krvavog rada sam rodila i dete, koje je staro onoliko koliko i moj privatan posao, jer je citavo svoje detinjstvo provela u poslovnom prostoru
tako da ubuduce nemoj da pricas o stvarima o kojima nista ne znas.

gdje si zivjela dok je trajala ta...obuka
ko ti je placao racune i oblacio te...i tebe i dijete...
i na kakvu se to obuku ide sa stomakom do zuba
i ko cuva to dijete prvih sest mjeseci...baba i deda, vrtic...dok je mama na...obuci...
ili podize na noge biznis...
da nisi ronila s ajkulama po naftnim busotinama mozda...
dok je klinka vezana konopcetom za radijator ko ona djeca po kini...
prestani bwe da prodajes suplje price
i za prekvalifikaciju moras imat podrsku i pare
ne raste ni to na grani

ja sam sarvasu rekla sta mislim - da se stvari ne rade tako i iz kojih razloga...
nema potrebe da mi ga ti...objasnjavas
 
Znaš, treba ti oko 1000 din da registruješ firmu u srbiji i oko 2000 da izradiš pečat. Uradi to, postani i ti gazda, i ljudima omogući dostojansven, stalan i dobro plaćen posao, pošto sigurno nisi od tih koji bi eksplotisali sirote radnike.

i sta ces onda s tom firmom - treba ti i minimalno 300 evra svaki mjesec za namete i knjigovodju ako je doo
nesto manje ako si pausalac - preduzetnik
dakle, cifra nije iljadu dinara
veca je i postoje obaveze na mjesecnom nivou
koje moras podmirivat bez obzira na to koliko uspjesno poslujes
a to ni u snu neces moci odma tako da moras imat nesto u steku
dok ne isplivas
 
E, mani me tih priča o socijalizmu, koje trebaju valjda da opravdaju bezobrazluk i divljinu ad hoc kapitalizma made in serbia.

Većina poslodavaca u srbilendu posmatra svoje zaposlene kao retardirane lenjivce koji su im dobri samo ako su očajni da ne ostanu bez mesečne porcije pirinča. Dok su oni sami, naravno, sve Donald do Trampa... magovi biznisa i human resources menadžmenta.

Ako ću da se prihvatim da radim isključivo na procenat, ja de facto više nisam zaposleni već sam partner/ortak. Ulazim u posao u koji ulažem svoje dragoceno vreme sa potpuno neizvesnim ishodom i preuzimam rizik. Najnormalnije i osnovno pitanje koje ću postaviti onom ko je idejni tvorac biznisa i ko mi takav partnerski odnos nudi jeste - koliko je očekivana zarada. Ako taj lik nije u stanju ni to da mi kaže ja nemam potrebu više da ga slušam kako mi palamudi o svojim problemima ili da mi govori kako se ne razumem u poslovanje. Neozbiljan je - ćaozdravo.
Nezaposleni ima dragocijeno vrijeme ?:eek:
A sto ti ne postanes poslodavac ,
jel ti neko brani ?:think:
 
i sta ces onda s tom firmom - treba ti i minimalno 300 evra svaki mjesec za namete i knjigovodju ako je doo
nesto manje ako si pausalac - preduzetnik
dakle, cifra nije iljadu dinara
veca je i postoje obaveze na mjesecnom nivou
koje moras podmirivat bez obzira na to koliko uspjesno poslujes
Aha. Drago mi je da si ti to napisala i da će Cvetić to pročitati. A, imalo bi još mnogo toga da se kaže, ali...

http://forum.krstarica.com/showthread.php/643538-Birala-birka?p=26185818&viewfull=1#post26185818
 
Znaš, treba ti oko 1000 din da registruješ firmu u srbiji i oko 2000 da izradiš pečat. Uradi to, postani i ti gazda, i ljudima omogući dostojansven, stalan i dobro plaćen posao, pošto sigurno nisi od tih koji bi eksplotisali sirote radnike.
Bravo genije, eto kako razmišlja srpski privrednik... Skupio je za registraciju, pečat i paušal, pa sad radnici treba da ga ljube u dupe zato što ima PIB.
 
Znaš, treba ti oko 1000 din da registruješ firmu u srbiji i oko 2000 da izradiš pečat. Uradi to, postani i ti gazda, i ljudima omogući dostojansven, stalan i dobro plaćen posao, pošto sigurno nisi od tih koji bi eksplotisali sirote radnike.
Radnika koji traži posao ne treba da bude briga koliko treba za otvaranje firme, pečat i ostalo... ono što njega zanima je kolika će mu biti plata, jer se radi zbog para a ne zbog ljubavi - zarada je cena rada.

Činjenica da u Srbiji Zakon o radu faktički ne važi daje velikoj većini sitnih srpskih poslodavaca mogućnost da faktičku situaciju zloupotrebljavaju maksimalno, pa i da kažu kako je džabalebaroš onaj koji stvari nazove pravim imenom, ili onaj koji neće (ako već ne mora) da mu sitni srpski privatnik oguli i kožu sa leđa samo zato što mu država to dozvoljava. Ko to ne ume da vidi je ili glup ili se pravi glup iz nekih trećih razloga koje svi znamo.

...............
Aha. Drago mi je da si ti to napisala i da će Cvetić to pročitati. A, imalo bi još mnogo toga da se kaže, ali...

http://forum.krstarica.com/showthread.php/643538-Birala-birka?p=26185818&viewfull=1#post26185818
Cvetić je već odgovorila.
 
Poslednja izmena:
Aha. Drago mi je da si ti to napisala i da će Cvetić to pročitati. A, imalo bi još mnogo toga da se kaže, ali...

http://forum.krstarica.com/showthread.php/643538-Birala-birka?p=26185818&viewfull=1#post26185818


jao...firma ima troskove....pa to su strasne stvari...
e, znas sta su stvarno strasne stvari - kad oces da ti neko podize tu istu firmu za dzabe
a mnogi nasi poslodavci oce tako - troskovi...suza suzu stize...
vidjala sam bukvalno kako ih tjese zaposleni...

a znas sta je fora tu - nemas da platis, radi sam brate

nadam se da ti je jos uvijek drago sto sam prijethodni post napisala
 
Bravo genije, eto kako razmišlja srpski privrednik... Skupio je za registraciju, pečat i paušal, pa sad radnici treba da ga ljube u dupe zato što ima PIB.

nemoj tako
troskovi su to...i ko zna dal ce i za ljetovanje/zimovanje biti...kakva su vremena dosla
i opce mi nisu jasni ti radnici sto nece da rade za duplo manje place...recimo 100 evra, bruto...bahato, ima se, moze se...
kad tudjim kujcem gloginje mlatis, naravno
posto to ne boli
 
Radnika koji traži posao ne treba da bude briga koliko treba za otvaranje firme, pečat i ostalo... ono što njega zanima je kolika će mu biti plata, jer se radi zbog para a ne zbog ljubavi - zarada je cena rada.

Činjenica da u Srbiji Zakon o radu faktički ne važi daje velikoj većini sitnih srpskih poslodavaca mogućnost da faktičku situaciju zloupotrebljavaju maksimalno, pa i da kažu kako je džabalebaroš onaj koji stvari nazove pravim imenom, ili onaj koji neće (ako već ne mora) da mu sitni srpski privatnik oguli i kožu sa leđa samo zato što mu država to dozvoljava. Ko to ne ume da vidi je ili glup ili se pravi glup iz nekih trećih razloga koje svi znamo.

...............

Cvetić je već odgovorila.
Super, ako ne moraš, onda ovo i nije tema za tebe, ali hvala što si svoju blistavu inteligenciju podelila sa nama. Uzmi se sa Mens Masine pod ruku, jer on je svoje dragoceno vreme potrošio odgovarajući na ovu temu, i uživajte u životu.
 

Back
Top