"Srpska" predstava u Pristini

Alan Smithee

Zainteresovan član
Poruka
213
...prvi put posle 6 godina. Ne ulazim u umetnicku vrednost izvedenog komada, ali simbolican znacaj ovog dogadjaja nesumnjivo postoji. Interesantno je da se za vecinu srpskih medija ovaj dogadjaj nije zbio. To samo dokazuje da se "politika" vise od autonomije, manje od nezavisnosti zapravo svodi na iskrene zelje svih srbskih patrijota (u to drustvo ubrajam i B LJ Tadica) da manjinskom stanovnistvu na Kosovu bude sto je moguce gore... Kako bi imali onda o cemu da talambasaju u Tijanicevom dnevniku, kako bi imali nove izgovore za svoje imbecilne postupke i 'dokaze' da su Albanci primitivna bica sa kojima je nemoguce voditi dijalog.






Iz danasnjeg izdanja lista 'Danas'


U Narodnom pozorištu u Prištini u sredu uveče premijerno je izvedena monodrama "Policijska stanica" Saše Pantića. Mešana albansko-srpska publika veoma dobro je primila predstavu. Farsa po žanru, "Policijska stanica" za koju je tekst i režiju, kao i postavku radio sam Pantić a koju je Grand Production izdao na video-kaseti, prva je predstava na srpskom odigrana u Prištini posle više od šest godina.
Saša Pantić je završio prištinsku Akademiju, u prvoj generaciji na klasi profesora Vlade

Jevtovića, diplomirao je 1993/94. Posle završene Akademije radio je u prištinskom pozorištu, a onda i na Radio Prištini, izbegao je kao i većina Srba juna 1999. Trenutno je zaposlen u Ministarstvu za povratak, a preksinoć je u Narodnom pozorištu u Prištini u publici sedeo i sam ministar Slaviša Petković.
- Kako sam stari Prištevac i prvi diplomirani glumac na Kosovu, bilo je logično da ja prvi odigram predstavu u Narodnom pozorištu u kojem sam igrao deset godina kao profesionalni glumac - rekao je Pantić za Danas. Dalje kaže da nije doživeo nijednu neprijatnost, da je u publici bilo mnogo njegovih prijatelja iz Gračanice i okolnih enklava, da je predstava bila nabijena emocijama. "Nisam dobio ni dinar za ovo što sam radio, ali mi je drago da sam odigrao ovu predstavu sa kojom sam obišao ceo svet i sve srpske enklave prethodno", dodaje Pantić.
Poslednja odigrana predstava 14. marta 1999. na srpskom jeziku u Narodnom pozorištu u Prištini bila je "Porodične priče", Biljane Srbljanović u režiji Nenada Todorovića. Predstavnici Narodnog pozorišta u Prištini misle da ‘estrada ne može da vrati srpsku dramu na Kosovu, te da to mora da urade sami’. A. N.
 
Ne shvatam u cemu je poenta?
Da Albanci ne idu naglavacke? Da rado posecuju pozoriste? Da ne jedu Srbe u teatru? Da se ne rade samo albanski, engleski idr. dramski tekstovi, nego i srpski? Jao, sto je to lepo!
I?

Ocekujem s nestpljenjem vest da je doticno pozoriste postavilo dramu nekog Neneza ili Laponca. Pa da se opet obradujem, i-haj!!
 
Поента је у томе да онај ко је подувао Саши Поповићу може након тога да подува било коме али буквално.
Па шта се може очекивати од групације људи која на своје аудиције доводи ментално оболеле људе продајући ту перверзију за добру фору?
Најбољи ми онај део о мешовитој публици који се да поредити са зечијом паштетом с додатком коњетине у пропорцији 1:1.
 

Back
Top