USKRS - PAGANSKO POREKLO

Svako ko slavi Uskrs,proslavlja Hristovu pobedu nad smrcu.
I nema potrebe da razmislja da je Uskrs paganskog porekla.
Jer tako ne oseca u srcu.
Dog drugi proslavljaju sotonu u obliku staraca u bruklinu.
I nemogu da to osete jer su im srca otupla.i ispunjena svime samo ne Hristom jer im nije centralna figura u veri.

Ta prica je kontradiktorna. Po definiciji bog je besmrtan. Dakle, ne moze umreti. Moze slaviti pobedu nad smrcu, no to je kao kad bih ja pobio mrave insekticidom, pa onda slavio svoju pobedu. Dakle, bedasto...
Ja slavim obnavljanje prirode, prema tome nisi u pravu. Rekao si SVI, to ukljucuje i mene. Ako ja slavim nesto drugo, samim tim znaci da ne slave svi...
Nemoj mi samo kako slavim nesto ne znajuci. Ja nisam hriscanin. Nisam se pokajao zbog predbracnog seksa, niti to nameravam, hriscanine :lol:
 
Ta prica je kontradiktorna. Po definiciji bog je besmrtan. Dakle, ne moze umreti. Moze slaviti pobedu nad smrcu, no to je kao kad bih ja pobio mrave insekticidom, pa onda slavio svoju pobedu. Dakle, bedasto...
Ja slavim obnavljanje prirode, prema tome nisi u pravu. Rekao si SVI, to ukljucuje i mene. Ako ja slavim nesto drugo, samim tim znaci da ne slave svi...
Nemoj mi samo kako slavim nesto ne znajuci. Ja nisam hriscanin. Nisam se pokajao zbog predbracnog seksa, niti to nameravam, hriscanine :lol:

Nije nista kontradiktorno, Agarta. Samo ne poznajes Hriscansku veru, to je sve. Inace, obnavljanja prirode ne bi ni bilo bez Hristove iskupiteljske zrtve, tako da u tom slucaju ne bi ni imao sta da slavis. A to da se ne kajes ni za sta, vidimo i sami.
 
Nije nista kontradiktorno, Agarta. Samo ne poznajes Hriscansku veru, to je sve. Inace, obnavljanja prirode ne bi ni bilo bez Hristove iskupiteljske zrtve, tako da u tom slucaju ne bi ni imao sta da slavis. A to da se ne kajes ni za sta, vidimo i sami.

То може евентуално да прође ако је "Христ" симбол... Значи ништа обнова јеврејских закона (на страну какви су, посебна прича, то су људски закони и не могу бити савршени); ништа мржња према Одину, Изиди, Хорусу, Кришни, Баалу, Дагону (Дажбогу), Перуну; ништа искупљивање туђих греха; ништа историјска прича која не пије воду; ништа приче о прогонима хришћана ионако, по логици ствари, данашњи хришћани не могу бити потомци оно мало мученика... исл. И наравно - ништа забрана секса пре брака :)
Све су то догме које мене НЕ обавезују, иако радо славим Васкрс. Леп прочећни празник ;)
 
Ta prica je kontradiktorna. Po definiciji bog je besmrtan. Dakle, ne moze umreti. Moze slaviti pobedu nad smrcu, no to je kao kad bih ja pobio mrave insekticidom, pa onda slavio svoju pobedu. Dakle, bedasto...
Ja slavim obnavljanje prirode, prema tome nisi u pravu. Rekao si SVI, to ukljucuje i mene. Ako ja slavim nesto drugo, samim tim znaci da ne slave svi...
Nemoj mi samo kako slavim nesto ne znajuci. Ja nisam hriscanin. Nisam se pokajao zbog predbracnog seksa, niti to nameravam, hriscanine :lol:

Jeste besmrtan, ali se ovaplotio,utelotvorio postao meso,da bi uzdigao nasu prirodu, i pobedio smrt.
Rekao sam svako ko slavi uskrs, a ja znam kako se slavi uskrs po pravoslavnom, neznam ja kakav uskrs ti to slavis, kakv uskrs datanisti.
 
Jeste besmrtan, ali se ovaplotio,utelotvorio postao meso,da bi uzdigao nasu prirodu, i pobedio smrt.
Rekao sam svako ko slavi uskrs, a ja znam kako se slavi uskrs po pravoslavnom, neznam ja kakav uskrs ti to slavis, kakv uskrs datanisti.

И онда је заборавио да не може умрети... Па неће бити, рекао је ваљда у Библији да ће васкрснути (читам: мртав паде, здраво кући дође). Мада то са "правом природом Исуса Христа" је толико људима, верницима самим, било јасно да СТЕ се више векова клали око једне речи или једног слова. Ако ту рачунамо и et filioque јерес, то је трајало практично до данас...
Ти си рекао "сви који славе ускрс". Драго ми је да сам те натерао да ревидираш накарадне ставове. Математичка логика побеђује :)

п.с. Шта ти значи то "датанисти". Пази добро шта ћеш одговорити ;)
 
И онда је заборавио да не може умрети... Па неће бити, рекао је ваљда у Библији да ће васкрснути (читам: мртав паде, здраво кући дође). Мада то са "правом природом Исуса Христа" је толико људима, верницима самим, било јасно да СТЕ се више векова клали око једне речи или једног слова. Ако ту рачунамо и et filioque јерес, то је трајало практично до данас...
Ти си рекао "сви који славе ускрс". Драго ми је да сам те натерао да ревидираш накарадне ставове. Математичка логика побеђује :)

п.с. Шта ти значи то "датанисти". Пази добро шта ћеш одговорити ;)

Kako god, ali je ipak razjasnjeno i pravoslavna crkva nema vise tu dilemu .
Zna se sta je sta,sada druga je prica sto neko ne veruje,njegova volja.
A datanisti su:mrgreen: ajde da ne pisem bolje.
 
Ма кул сине, само чекам да ме неко оптужи да сам "датаниста", знаш пошто ја себе тако не доживљавам нити пристајем да ме изједначавају са својом представом зла, усвојио сам политику нулте толеранције.
ОК си... за сада :)
 
Inace, obnavljanja prirode ne bi ni bilo bez Hristove iskupiteljske zrtve, tako da u tom slucaju ne bi ni imao sta da slavis.
Jeste, da nije bilo Isusa drveće ne bi olistavalo, cveće nebi cvetalo, laste se ne bi vraćale i obdanica ne bi postajala duža. Sve se to događalo davno pre Isusa i događa se posle njega, ne zavisno od njega. Niko ne spori da Uskrs hrišćanima predstavlja najradosniji praznik, temelj vere i proslavljanje Hristovog vaskrsenja. Samo se napominje da se to obeležava u doba oživljavanja prirode kada se ona budi iz smrti, odnosno zime. Kao što je i za rođenje odabran dan kada se proslavlja rađanje mladog sunca, tj. zimski suncostaj, posle koga se obdanica postepeno produžava. Time što su odabrani ovi prirodni datumi, lakše je hrišćanstvo šireno, a svi obredi stare vere preneti su na novo božanstvo, lišeni svojih magijskih svojstava i pravih značenja postali su običaji.
 
Ма кул сине, само чекам да ме неко оптужи да сам "датаниста", знаш пошто ја себе тако не доживљавам нити пристајем да ме изједначавају са својом представом зла, усвојио сам политику нулте толеранције.
ОК си... за сада :)

Ono datnisti, se nije odnosilo na tebe,ipak te smatram samo kao jednog ateistu.
 
Jeste, da nije bilo Isusa drveće ne bi olistavalo, cveće nebi cvetalo, laste se ne bi vraćale i obdanica ne bi postajala duža. Sve se to događalo davno pre Isusa i događa se posle njega, ne zavisno od njega. Niko ne spori da Uskrs hrišćanima predstavlja najradosniji praznik, temelj vere i proslavljanje Hristovog vaskrsenja. Samo se napominje da se to obeležava u doba oživljavanja prirode kada se ona budi iz smrti, odnosno zime. Kao što je i za rođenje odabran dan kada se proslavlja rađanje mladog sunca, tj. zimski suncostaj, posle koga se obdanica postepeno produžava. Time što su odabrani ovi prirodni datumi, lakše je hrišćanstvo šireno, a svi obredi stare vere preneti su na novo božanstvo, lišeni svojih magijskih svojstava i pravih značenja postali su običaji.

Чак и велики умови, ту сматрам рецимо Јеротића, падну у ту замку папагајског понављања па веле да без Исуса не би било ово или оно... Истина, Јеротић није ишао тако далеко он се ограничио на страх од смрти, ако се добро сећам (и не видим како је ту нешто ефективно измењено хришћанством).
Таквима постављам само два питања:
1. Шта је било пре "историјског" Исуса из Назарета (ако ћете Христа изједначавати са Апсолутом, друга ствар), дакле пре дотичног оваплоћења? Да ли су Египћани, Грци, наши преци Сармати били јадни? Не бих рекао. Ништа јаднији од оних непосредно после "познавања Христа".
2. Шта је са толиким народима, заправо данас више од половине човечанства, који никада нису "познали Христа"? Је ли Кинез јаднији од хришћанина у Нигерији? Не бих рекао...
 
Ta prica je kontradiktorna. Po definiciji bog je besmrtan. Dakle, ne moze umreti. Moze slaviti pobedu nad smrcu, no to je kao kad bih ja pobio mrave insekticidom, pa onda slavio svoju pobedu. Dakle, bedasto...
Ja slavim obnavljanje prirode, prema tome nisi u pravu. Rekao si SVI, to ukljucuje i mene. Ako ja slavim nesto drugo, samim tim znaci da ne slave svi...
Nemoj mi samo kako slavim nesto ne znajuci. Ja nisam hriscanin. Nisam se pokajao zbog predbracnog seksa, niti to nameravam, hriscanine :lol:

Tako je , Bog je besmrtan i ne moze umreti... On je dao svog sina Isusa Hrista da umre za otkup greha covecanstva... Isus Hrist kao Bozji sin je na to pristao zbog nas i umro je i vaskrsao nakon 3 dana... Time je otvorio put vasksenja...

Noci uoci smrti Isus Hrist je svojim ucenicima rekao... "cinite ovo za spomen meni... i zatim je uspostavio Gosodovu veceru... sto mi i obelezavamo a sto je Isus ostavio svojim sledbenicima...

Nigde nije napomenuo da se proslasvlja njegovo uskrsenje...

A to sto ti nisi hriscanin ne oslobadja te odgovornosti pred Bogom...

Bog ce svima Suditi kada dodje taj dan i cas...

Ako zelis sppasenje i vecni zivot imass jos vremena... da svoj zivot uslkadis sa Bozjim nacelima :)

pozz :)
 
Tako je , Bog je besmrtan i ne moze umreti... On je dao svog sina Isusa Hrista da umre za otkup greha covecanstva... Isus Hrist kao Bozji sin je na to pristao zbog nas i umro je i vaskrsao nakon 3 dana... Time je otvorio put vasksenja...

Noci uoci smrti Isus Hrist je svojim ucenicima rekao... "cinite ovo za spomen meni... i zatim je uspostavio Gosodovu veceru... sto mi i obelezavamo a sto je Isus ostavio svojim sledbenicima...

Nigde nije napomenuo da se proslasvlja njegovo uskrsenje...

A to sto ti nisi hriscanin ne oslobadja te odgovornosti pred Bogom...

Bog ce svima Suditi kada dodje taj dan i cas...

Ako zelis sppasenje i vecni zivot imass jos vremena... da svoj zivot uslkadis sa Bozjim nacelima :)

pozz :)

Ako ces da uskladjujes sa Bozijim recima citaj ovo:

Дела апостолска, глава 2

46. И сваки дан беху једнако једнодушно у цркви, и ломљаху хлеб по кућама, и примаху храну с радошћу и у простоти срца,
A vi samo jednom u godini?
7. А у први дан недеље, кад се сабраше ученици да ломе хлеб, говораше им Павле, јер хтеде сутрадан да пође, и протеже беседу до поноћи.
 
Ako ces da uskladjujes sa Bozijim recima citaj ovo:

Дела апостолска, глава 2

46. И сваки дан беху једнако једнодушно у цркви, и ломљаху хлеб по кућама, и примаху храну с радошћу и у простоти срца,
A vi samo jednom u godini?
7. А у први дан недеље, кад се сабраше ученици да ломе хлеб, говораше им Павле, јер хтеде сутрадан да пође, и протеже беседу до поноћи.
Dela apostolska 2

46 I svaki su dan jednodušno provodili mnogo vremena u hramu, te su zajedno jeli po domovima braće i s velikom radošću i iskrena srca uzimali hranu,

47 hvaleći Boga i uživajući naklonost svih ljudi.

Tako da to se ne odnosi na to
 
Tako je , Bog je besmrtan i ne moze umreti... On je dao svog sina Isusa Hrista da umre za otkup greha covecanstva... Isus Hrist kao Bozji sin je na to pristao zbog nas i umro je i vaskrsao nakon 3 dana... Time je otvorio put vasksenja...

Noci uoci smrti Isus Hrist je svojim ucenicima rekao... "cinite ovo za spomen meni... i zatim je uspostavio Gosodovu veceru... sto mi i obelezavamo a sto je Isus ostavio svojim sledbenicima...

Nigde nije napomenuo da se proslasvlja njegovo uskrsenje...

A ovome odgovara Luka 22

22 Približavao se Blagdan beskvasnih kruhova, zvan Pasha.
2 Glavari svećenički i pismoznanci htjeli su ubiti Isusa, ali budući da su se bojali naroda, tražili su za to povoljnu priliku.
3 A Sotona je ušao u Judu, zvanog Iskariot, koji je bio jedan od dvanaestorice.
4 On je otišao i razgovarao s glavarima svećeničkim i hramskim zapovjednicima o tome kako da im ga izda. 5
 Oni su se obradovali i dogovorili da mu daju srebrnog novca. 6 On je pristao i počeo tražiti priliku da im ga izda kad ne bude naroda u blizini.

7 Došao je dan beskvasnih kruhova, u koji je trebalo žrtvovati pashalnu žrtvu.
8 I Isus je poslao Petra i Ivana i rekao im: “Idite i pripremite nam pashalnu žrtvu da jedemo!”
9 Oni su ga upitali: “Gdje želiš da je pripremimo?”
10 Nato im je rekao: “Evo, kad uđete u grad, srest će vas čovjek koji nosi krčag s vodom. Idite za njim u kuću u koju uđe!
11 I recite domaćinu te kuće: ‘Učitelj te pita: “Gdje je gostinska soba u kojoj mogu jesti pashalnu žrtvu s učenicima svojim?”’
12 On će vam pokazati veliku namještenu gornju sobu. Ondje je pripremite!”
13 I otišli su i našli kako im je rekao. I pripremili su pashalnu žrtvu.

14 Kad je došlo vrijeme, smjestio se za stol, a s njim i apostoli.
15 I rekao im je: “Žarko sam želio jesti ovu pashalnu žrtvu s vama prije svojih patnji.
16 Jer kažem vam, neću je ponovno jesti dok se u kraljevstvu Božjem ne ispuni sve što ona predstavlja.”

17 I uzeo je čašu, zahvalio Bogu i rekao: “Uzmite je i dodajte jedan drugome!
18 Jer kažem vam, odsada više neću piti od roda trsova dok ne dođe kraljevstvo Božje.”

19 I uzeo je kruh, zahvalio Bogu, razlomio ga i dao im te rekao: “Ovo predstavlja tijelo moje koje će se dati za vas.

Činite ovo meni na spomen!

20 Tako je uzeo i čašu nakon što su večerali te rekao: “Ova čaša predstavlja novi savez na temelju moje krvi, koja će se proliti za vas.

......................................................................
takodje isto je zapisano u 1 Korincanima 11

23 Jer ja sam od Gospodina primio ono što sam vam predao: Gospodin Isus je one noći kad je bio izdan uzeo kruh

24 te ga, zahvalivši Bogu, razlomio i rekao: “Ovo predstavlja tijelo moje koje se predaje za vas. Činite ovo meni na spomen!

25 Tako je uzeo i čašu nakon što je večerao te rekao: “Ova čaša predstavlja novi savez na temelju moje krvi. Činite ovo, kad god je pijete, meni na spomen!”

26 Jer kad god jedete ovaj kruh i pijete ovu čašu, smrt Gospodinovu objavljujete, dok on ne dođe.
 
Poslednja izmena:
Uskrs je ubedljivo najstarija slava kod Hrscana i slavio se od pocetka te vere.

A razlog zasto se farbaju jaja je prost, ukuvalo se jaja za vreme posta koje su onda jeli za uskrs i da bi videli odmah koja su vec ukuvana ofarbalo se na crveno.

A zec kao simbol uskrsa se pojavlja u 17. veku i jos duze treba dok dodje do nas.
 
Poslednja izmena:
Чак и велики умови, ту сматрам рецимо Јеротића, падну у ту замку папагајског понављања па веле да без Исуса не би било ово или оно... Истина, Јеротић није ишао тако далеко он се ограничио на страх од смрти, ако се добро сећам (и не видим како је ту нешто ефективно измењено хришћанством).
Таквима постављам само два питања:
1. Шта је било пре "историјског" Исуса из Назарета (ако ћете Христа изједначавати са Апсолутом, друга ствар), дакле пре дотичног оваплоћења? Да ли су Египћани, Грци, наши преци Сармати били јадни? Не бих рекао. Ништа јаднији од оних непосредно после "познавања Христа".
2. Шта је са толиким народима, заправо данас више од половине човечанства, који никада нису "познали Христа"? Је ли Кинез јаднији од хришћанина у Нигерији? Не бих рекао...

Koji nasi preci Sarmati od jednom.

Bez Hrscanstva mnogo toga bi bilo drugacije, da li bolje to je stvar definicije.
 
Mona, moram da ti pripitam da li ima ista u hriscanstvu sto ne vuce svoje korene iz paganskih religija? Hriscanstvo je, prakticno, kompilacija raznih predhriscanskih religija. Jedina bitna razlika je postojanje vise bogova u paganstvu i jednog trolicnog boga u hriscanstvu.
 
A razlog zasto se farbaju jaja je prost, ukuvalo se jaja za vreme posta koje su onda jeli za uskrs i da bi videli odmah koja su vec ukuvana ofarbalo se na crveno.

Samo da objasniš još zašto se kod Slovena i pre hrišćanstva ukrašavaju jaja, tj. zašto se i danas koriste ornamenti na jaima vezani za predhrišćansku religiju kao i zašto je to jedan od običaja vezanih za Novruz tzv. "persijsku novu godinu" koja potiče iz Zoroastrizma ?

Primeri slovenski:
1528935_8844a804.jpg

beregynya3.jpg
zirka4.jpg
svarga2.jpg
 

Back
Top