Sve o bebama 0-12 meseci

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jeste li culi sta je bilo u Hrvatskoj a propos te price? Pobunila se Roda zbog smanjenja PDV-a na industrijsku deciju hranu jer bi se tako povecala upotreba gotovih kasica.

424122_10150497185657051_151888302050_9317125_1127108418_n.jpg



Poticanje kupnje industrijske „dječje hrane” loš je izbor za pomoć obiteljima s djecom

Udruga RODA danas je poslala članovima Vlade RH košaru s dječjom hranom. U njoj su se nalazili voće, povrće i žitarice – kelj, mrkva, koraba, brokula, cvjetača, tikvice, jabuke, banane, krumpir, naranče, mandarine, luk, riža, ječam, palenta, gris, leća, grah, slanutak.
Time želimo upozoriti Vladu da će jedan dio njihove nove porezne politike u stvarnosti imati lošije posljedice nego što se to isprva čini. Radi se o smanjenju stope PDV-a na dječju hranu, ali samo na industrijski konzerviranu i prerađenu „dječju hranu”, kojoj je to samo trgovački naziv.

Nadomjestci za majčino mlijeko već imaju nultu stopu PDV-a, tako pod trgovačkim nazivom „dječja hrana” ostaju konzervirane kašice i sokovi, instant-čajevi i druga prerađena hrana. Ona je zapravo manji dio stvarne dječje hrane, lošiji i skuplji izbor u prehrani djece, a mnoge je obitelji uopće ne upotrebljavaju. Dok je adaptirano mlijeko presudno za život djece koja nisu dojena, ostala industrijska „dječja hrana” nije.

Prava, zdrava, jednostavna i jeftinija dječja hrana prvenstveno je majčino mlijeko, a zatim je dječja hrana dio obiteljske prehrane: mrkva, jabuka, kruška, krumpir, tikvica, kukuruzno brašno, riža, proso, piletina, maslinovo ulje i mnoge druge zdrave namirnice. Sudjelovanje djeteta u obiteljskoj hrani od prvih dana dohrane (sa 6 mjeseci), uz male prilagodbe, pokazalo se kao najbolji izbor prehrane djeteta.

Nadalje, proizvođači industrijske „dječje hrane” ujedno su i proizvođači nadomjestaka za majčino mlijeko i putem svojeg marketinga s ogromnim budžetima sustavno potkopavaju dojenje. Majčino mlijeko je besplatno, daleko najzdravije za svako dijete i najbolji izbor za obitelj.

Želimo upozoriti na posljedice koje će imati ova međustopa PDV-a:
- mnogim se obiteljima uopće neće pomoći, jer mnoga djeca ne jedu industrijsku dječju hranu (niti je to potrebno)
- kao porast prodaje industrijske „dječje hrane” u odnosu na svježu hranu, bit će veća zarada proizvođača nadomjestaka za majčino mlijeko i veći njihov budžet za marketing upravo nadomjestaka, što će za posljedicu imati još manje dojene djece
- industrijska „dječja hrana” neće pridonijeti zdravlju djece.

Dodajemo još neke brojke:
cijena adaptiranog mlijeka za 1 mjesec - oko 500 kn
cijena majčinog mlijeka - besplatno
cijena prosječne industrijske kašice - 7 kn
cijena palente s brokulom za jedan obrok - 3 kn
cijena industrijske kašice od jabuka za jedan obrok - 7 kn
cijena jednog kilograma jabuka (4-5 obroka) - 7 kn

Smatramo da prostora za brigu o najmlađima ima puno. Od olakšavanja nabave svježeg voća, povrća i žitarica, do odjeće i obuće za bebe (ograničeno do neke veličine). Iako međustopa PDV-a na „dječju hranu” dobro zvuči, promašena je bit, a to je stvarna, značajna i dobro usmjerena pomoć obiteljima s djecom.

Roditelji u akciji – RODA
 
.. :) ..meni se mnogo svidja rech "konzervirana" zato shto znachi u teglici, a izaziva osecaj da je sa konzervansom.. :)
..moja deca su pojela promil konzervirane hrane za bebe i ne bih ushtedela vishe od sto dindzi ukupno da je pdv na nju bio manji ili nepostojeci,
ali ako bi ovakvo busanje u grudi junachke kod nas uzrokovalo da i dalje za deset bodija, tri trenerke i cipelice treba da dam sto evrica vishe, vec bih popyzdela.. :roll:
.. a oko dojenja, neshto nisam sigurna da vishe mama doji samo zato shto je adaptirano mleko skupo..a da je skupo, jeste u pm.. :roll:
 
Pa i jeste preterano.
Vole oni te velike reci koje ne objasne adekvatno, bilo bi fer da pise kuvanjem konzervisano.
Ja jesam za dojenje, ali nisam za to da adaptirano bude skupo, mislim da se time ne resava problem vec adekvatnom i pravovremenom edukacijom trudnica.
Znas sta se postize visokom cenom adaptiranog-to da majke koje ne doje hrane bebe dvotrecinskim kravljim, ima mnogo primera, narocito na jugu Srbije gde znamo kako tesko ljudi zive.
Naravno da treba skinuti PDV na hranu i opremu za bebe.
Pa i te kasice u tegli su daleko od loseg, prilagodjene su uzrastu, naravno, treba citati etiketu, kad neko nece da kuva detetu, nece, ako ne moze da mu kupi gotovu kasicu, dace mu pastetu i gotova stvar!
Da se ne lazemo, dobro dodju i nama koji se trudimo da svaki obrok bude zdrav i svez.
Nekad si umoran, nekad se razbolis, nekad ti prosto nije ni do cega, pa i mi cigani dusu imamo! (ne znam da li je sad to politicki korektno da se tako kaze) :lol:
 
Pa i jeste preterano.
Vole oni te velike reci koje ne objasne adekvatno, bilo bi fer da pise kuvanjem konzervisano.
Ja jesam za dojenje, ali nisam za to da adaptirano bude skupo, mislim da se time ne resava problem vec adekvatnom i pravovremenom edukacijom trudnica.
Znas sta se postize visokom cenom adaptiranog-to da majke koje ne doje hrane bebe dvotrecinskim kravljim, ima mnogo primera, narocito na jugu Srbije gde znamo kako tesko ljudi zive.
Naravno da treba skinuti PDV na hranu i opremu za bebe.
Pa i te kasice u tegli su daleko od loseg, prilagodjene su uzrastu, naravno, treba citati etiketu, kad neko nece da kuva detetu, nece, ako ne moze da mu kupi gotovu kasicu, dace mu pastetu i gotova stvar!
Da se ne lazemo, dobro dodju i nama koji se trudimo da svaki obrok bude zdrav i svez.
Nekad si umoran, nekad se razbolis, nekad ti prosto nije ni do cega, pa i mi cigani dusu imamo! (ne znam da li je sad to politicki korektno da se tako kaze) :lol:

:ok:
..sve si rekla, kris.. :)
 
.. :) ..meni se mnogo svidja rech "konzervirana" zato shto znachi u teglici, a izaziva osecaj da je sa konzervansom.. :)
..moja deca su pojela promil konzervirane hrane za bebe i ne bih ushtedela vishe od sto dindzi ukupno da je pdv na nju bio manji ili nepostojeci,
ali ako bi ovakvo busanje u grudi junachke kod nas uzrokovalo da i dalje za deset bodija, tri trenerke i cipelice treba da dam sto evrica vishe, vec bih popyzdela.. :roll:
.. a oko dojenja, neshto nisam sigurna da vishe mama doji samo zato shto je adaptirano mleko skupo..a da je skupo, jeste u pm.. :roll:

:amen: ... inache Humanu smo kupovali po 650 din kutiju, sad smo preshli na Humanu HA (hipoalergijsku) koja koshta 1045 dinara ... a traje da se ne lazhemo oko 3 dana ... vozamo se oko 170 - 200 ml za obrok, ali ako se ustanovi da mora da jede sasvim bez laktoze ( Humana SL ) onda smo 'ebali jezha i ostale bodljikave zhivuljke :dash: ... a peticiju cemo potpisati i muh i ja i verujem gomila mojih prijatelja ... i da ono oko "konzervirane" hrane ... misssim preterashe, onako sektashki ... ja volim da kuvam i da mu spremam, ali sam kupila gomilu stvari koje mi stoje u spajzu i pomazhu mi neverovatno :zper:
 
Nemam pojma kad sme, ali ja sam josh za vreme trudnoce odluchila da cu to uvesti tek negde oko 10-11 meseci .... ali samo ponekad kao desert ... e sad videcemo ...

inache sam upravo dozhivela infarkt ... ostavila sam malog na 3 sec samog na krevetu , stvarno nije trajalo duzhe,nisam ni izlazila iz sobe,samo sam se okrenula, a malog sam uhvatila skoro u letu sa kreveta ... on se samo smejao , a ja ... mislim da sam upravo izgubila 15 godina zhivota :dash: ... pocheo je da se gura nogama na stomaku, mada ne dizhe glavu nego se gura na nosu , ali to radi vec brzinom svetlosti :eek:
 
Ja sam pocela rizolino ranije, a ova slatka Lina tek sa 14 meseci, ali dajem jos uvek, mada retko, nekad za dorucak, nekad za uzinu. Voli dete, a voli i mama cokolino iako je spucala 30 godina u goozicu! :rumenko: E, a to za dorucak, obicno skuvam zumance u mleku, kao kad pravim fil za tortu, pa kad se prohladi zasladim i zgusnem cokolinom ili medolinom ili mlevenom plazmom. To mu je omiljeni dorucak!
 
Ja sam pocela rizolino ranije, a ova slatka Lina tek sa 14 meseci, ali dajem jos uvek, mada retko, nekad za dorucak, nekad za uzinu. Voli dete, a voli i mama cokolino iako je spucala 30 godina u goozicu! :rumenko: E, a to za dorucak, obicno skuvam zumance u mleku, kao kad pravim fil za tortu, pa kad se prohladi zasladim i zgusnem cokolinom ili medolinom ili mlevenom plazmom. To mu je omiljeni dorucak!

..odlichna ideja, probam uskoro.. :)
 
..ja te -lino nisam kupovala.. cerka nije volela kad smo probali (tata je odushevljeno pozdravio odluku i utamanio kutiju iz dva puta),
ona dodushe nije nikad volela ni griz, puding, vocne jogurte, sutlijash, a i dan danas kad zavrshi ruchak i trazi "neshto slatko" vrati se sa chipsom ili smokijem.. :roll:
..umesto toga je jela cicvaru (kachamak na mleku sa sirom i jajetom) jedno godinu dana svaki dan za vecheru, od prvog do drugog rodjendana, tek onda je pristala da ponekad jede neshto drugo.. :)

..sin je sa druge strane chokoladni zavisnik, pa sam brzo jako izbacila i chokolino poshto je pretio da mu bude jedina hrana u toku dana.. :roll:

..sad sa malishanima nisam ni kupovala to..7 korn dok god hoce, a hoce ako ne jedu druge slatke kashe, jaksha josh uvek trazi da "og'ebe" chinijicu iza alekseja,
a chesto pravim i meru i po da mu ostane da se "zasladi".. :)
 
Danas sam mu stavila malo jabuke u pashkanat , jeo je super , do popodneva nishta , a sad mu je buknuo ekcem na stomaku, taman se bio super povukao ... sve se nadam da se puno vukao po stomaku i da je od toga , ali neshto ne verujem ... :dash: ... sad ponovo ne znam da li sutra da mu dam jabuku ili ne ... poludecu , ali majke mi POLUDECUUUUU :besna: ... 'ebote deca od 4 meseca polako jedu vishe stavrai od njega, trebali bi i meso da uvodimo , a mi tapkamo u mraku u mestu :dash: ... lepo sam pitala nasheg pedijatra da nam ispishe uput kod alergologa, ali neeee, ona je struchna, ishla na seminare, zna ona kad treba od specijaliste da trazhi pomoc, zashto ja njoj ne verujem bla bla bla :dash: ... lepo cu morati sve privatno, jer izgleda nikako drugachije nece ici :rtfm:
 
Pa i jeste preterano.
Vole oni te velike reci koje ne objasne adekvatno, bilo bi fer da pise kuvanjem konzervisano.
Ja jesam za dojenje, ali nisam za to da adaptirano bude skupo, mislim da se time ne resava problem vec adekvatnom i pravovremenom edukacijom trudnica.
Znas sta se postize visokom cenom adaptiranog-to da majke koje ne doje hrane bebe dvotrecinskim kravljim, ima mnogo primera, narocito na jugu Srbije gde znamo kako tesko ljudi zive.
Naravno da treba skinuti PDV na hranu i opremu za bebe.
Pa i te kasice u tegli su daleko od loseg, prilagodjene su uzrastu, naravno, treba citati etiketu, kad neko nece da kuva detetu, nece, ako ne moze da mu kupi gotovu kasicu, dace mu pastetu i gotova stvar!
Da se ne lazemo, dobro dodju i nama koji se trudimo da svaki obrok bude zdrav i svez.
Nekad si umoran, nekad se razbolis, nekad ti prosto nije ni do cega, pa i mi cigani dusu imamo! (ne znam da li je sad to politicki korektno da se tako kaze) :lol:

MOram da vas pitam:

Jel kravlje mleko NIJE ZDRAVO za bebe? Ja sam za sve domaće, pa pijem i domaće mleko, ali mi nije jasno, ako ne budem mogla(ne daj Bože) da dojim, šta je bolje, čime da ga hranim, domaćim kravljim mlekom ili kupovnim?
 
MOram da vas pitam:

Jel kravlje mleko NIJE ZDRAVO za bebe? Ja sam za sve domaće, pa pijem i domaće mleko, ali mi nije jasno, ako ne budem mogla(ne daj Bože) da dojim, šta je bolje, čime da ga hranim, domaćim kravljim mlekom ili kupovnim?

Naravno da jeste zdravo, ali ga ne mozes davati malenoj bebi jer ne znas da li mozda ne podnosi laktozu iz mleka...to se jako tesko provali a i kad se provali jako tesko se ukloni iz organizma...zato dojis, hranis bebu adaptiranim ako moras, jer je ono prilagodjeno bebinim potrebama, a kasnije kad junosha stasa, posle 8 meseca negde-valjda- krenes sa kravicom
i postoji neka caka vezano za procenat masti u mleku, al to sam zaboravila, pise na onoj temi saveti-valjda je najbolje ono 2,8
 
MOram da vas pitam:

Jel kravlje mleko NIJE ZDRAVO za bebe? Ja sam za sve domaće, pa pijem i domaće mleko, ali mi nije jasno, ako ne budem mogla(ne daj Bože) da dojim, šta je bolje, čime da ga hranim, domaćim kravljim mlekom ili kupovnim?

..nije zdravo, chichak..
..ima previshe minerala i opterecuje bubrege (zato se razblazuje na 2/3),
ima preglomazne (kravlje) proteine koje beba jedva vari pa joj pravi zatvor i oshtecuje creva,
ima manje masti, pa josh kad ga razblazish bebi bude strashno malo..

..i adaptirano je kravlje ali je odstranjen deo minerala, proteini su malo iseckani da se lakshe vare,
dodata je mlechna masnoca i mnoge druge stvari da vishe lichi na mamino,
ali mu opet nije ni prineti, prvenstveno zbog antitela koje prosledjujesh bebi u svakom obroku..
 
..nije zdravo, chichak..
..ima previshe minerala i opterecuje bubrege (zato se razblazuje na 2/3),
ima preglomazne (kravlje) proteine koje beba jedva vari pa joj pravi zatvor i oshtecuje creva,
ima manje masti, pa josh kad ga razblazish bebi bude strashno malo..

..i adaptirano je kravlje ali je odstranjen deo minerala, proteini su malo iseckani da se lakshe vare,
dodata je mlechna masnoca i mnoge druge stvari da vishe lichi na mamino,
ali mu opet nije ni prineti, prvenstveno zbog antitela koje prosledjujesh bebi u svakom obroku..

Naravno da jeste zdravo, ali ga ne mozes davati malenoj bebi jer ne znas da li mozda ne podnosi laktozu iz mleka...to se jako tesko provali a i kad se provali jako tesko se ukloni iz organizma...zato dojis, hranis bebu adaptiranim ako moras, jer je ono prilagodjeno bebinim potrebama, a kasnije kad junosha stasa, posle 8 meseca negde-valjda- krenes sa kravicom
i postoji neka caka vezano za procenat masti u mleku, al to sam zaboravila, pise na onoj temi saveti-valjda je najbolje ono 2,8

Hvala vam na objašnjenju... Moji na selu drže krave, pa uvek imam svežeg kravljeg mleka... ali me je uvek bunilo to, da li je bolje to domaće ili adaptirano... :D
 
..nije zdravo, chichak..
..ima previshe minerala i opterecuje bubrege (zato se razblazuje na 2/3),
ima preglomazne (kravlje) proteine koje beba jedva vari pa joj pravi zatvor i oshtecuje creva,
ima manje masti, pa josh kad ga razblazish bebi bude strashno malo..

..i adaptirano je kravlje ali je odstranjen deo minerala, proteini su malo iseckani da se lakshe vare,
dodata je mlechna masnoca i mnoge druge stvari da vishe lichi na mamino,
ali mu opet nije ni prineti, prvenstveno zbog antitela koje prosledjujesh bebi u svakom obroku..

november :worth:

Uvek sam se pitala ZASTO sada znam.

U ponedeljak idemo na kontrolu, merenje i Pentaxim. Nervozna sam kao pred ispit :sad2: Vec par dana ne spava kako treba. Nedelju dana se budi ujutru placuci (6,7,8h odprilike 2 sata nakon nocnog/ranojutarnjeg podoja). Danas je ujutru ustao u 4 placuci pa se umirio sikenjem i zaspao, pa za dva sata ponovo u plac tada smo odprilike i ustali. Uvece zaspao oko 20h, pa se za pola sata probudio placuci, pa kada sam ga smirila zaspao je i spavao pola sata, pa se ponovo probudio placem. Sta li se to njemu desava pojma nemam. A tako je lepo spavao i nocu i preko dana. Taman smo se usemili, vratili dan za dan i noc za noc, a sada niti se nocu ne naspava niti preko dana spava kako treba. Imamo 7-10 podoja dnevno :roll:. Preko noci sisa na 5- pa na 4- pa na 2 sata, a preko dana na 2- retko kada na 3 sata. Nadam se da je samo faza i da ce se uskoro vratiti na staro. Taman smo uspostavili neki red sa jelom i spavanjem, a sada nikakvog reda nema :dash:

Junior ima 4 meseca i nedelju dana
 
kod nas je spavanje postalo katastrofa, ako je veca i mogla da bude od one uobicajene do sada. mali danju jedva, ali jedva zaspe na pola sata, i to u teskom plakanju i vriskanju. zmuri i place i vristi. probala krevetac, proabla ruke, probala kolica, NISTA ga ne smiruje. onda nekako zaspi (ja vec na ivici nervnog sloma), ali se nakon pola sata budi opet u placu i vristanju. ponekad nakon petnaestak minuta (pa i do pola sata) uspava opet (nakon kilometar i po guranja kolica po stanu i pevanja), i ako uspe da sastavi sat vremena, bude kao preporodjen. ako ostane na pola sata, nervoza se nastavlja do sledeceg spavanja. ja ne znam vise sta da radim, danas sam izludela. na kraju je jedva zaspao i posle kupanja i vecere, tek u 21.15h. jednostavno je bio preumoran i preaktivan u krevecu, nikako da se smiri.
i ja se nadam da je faza i da ce proci. ako se ovo nastavi, ja mogu u lazu do proleca
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top