pristup vaspitanju -naturanje ili ponuda palete uz preporuku

random_cloud_form

Aktivan član
Poruka
1.621
primetno je da mnogi roditelji namecu silom deci svoje sisteme vrednosti umesto da im ponude paletu mogucnosti i daju preporuke a da deca sama izaberu...
roditelji misle da imaju prava na diktat jer su ONI TI koji su napravili decu.
Meni to smeta.
Prvo, ne stoji teza da je bog ili da su roditelji napravili dete, to je laz kojom se manipulise malisanima. Roditelji su samo imali seks, koji nije ni tezak ni neprijatan poslic, i sta se tada desilo...
.. krenulo je u sprint 40 000 spermatozoida, jedan od njih je uspeo da prezivi kiseli ph vagine, uspeo i da pretekne druge, i u foto finisu stigne do jajne celije, koju je zatim morao da nekako zezne i udje, jer je ona selektivna i mnoge naivne spermatozoide odbaci. taj jedan je poput onog junaka koji uspeo da odgovori na 3 zagonetke nekako upao i ostvario cilj. dakle, mukotrpnom borbom i licnim trudom taj jedan spermatozoid je samog sebe napravio u coveka. I nije ga kasnije majka rodila, vec je sam krenuo napolje, tj sam se rodio.
i onda tom malom coveku, roditelji recimo narede da mora da se krsti pre rucka i slicne gluposti koje vec impliciraju roditeljske pretenzije da oni formiraju detetov pogled na zivot i svet.
dakle moje pitanje glasi kako decu recimo starosti od desetak godina vaspitavate?
Da li im objektivno ponudite niz mogucnosti uz preporuke i PODSTICANJE SAMOSTALNOG rasudjivanja i ponasanja ili insistirate na jednom jedinom obrazcu ponasanja koji dete mora gotov da guta iako do njega nije doslo svojim promisljanjima a za koji vi tvrdite da je jedini ispravan pri cemu detetu ostaje samo da vam veruje na rec
 
random_cloud_form:
primetno je da mnogi roditelji namecu silom deci svoje sisteme vrednosti umesto da im ponude paletu mogucnosti i daju preporuke a da deca sama izaberu...
roditelji misle da imaju prava na diktat jer su ONI TI koji su napravili decu.
Meni to smeta.
Prvo, ne stoji teza da je bog ili da su roditelji napravili dete, to je laz kojom se manipulise malisanima. Roditelji su samo imali seks, koji nije ni tezak ni neprijatan poslic, i sta se tada desilo...
.. krenulo je u sprint 40 000 spermatozoida, jedan od njih je uspeo da prezivi kiseli ph vagine, uspeo i da pretekne druge, i u foto finisu stigne do jajne celije, koju je zatim morao da nekako zezne i udje, jer je ona selektivna i mnoge naivne spermatozoide odbaci. taj jedan je poput onog junaka koji uspeo da odgovori na 3 zagonetke nekako upao i ostvario cilj. dakle, mukotrpnom borbom i licnim trudom taj jedan spermatozoid je samog sebe napravio u coveka. I nije ga kasnije majka rodila, vec je sam krenuo napolje, tj sam se rodio.
i onda tom malom coveku, roditelji recimo narede da mora da se krsti pre rucka i slicne gluposti koje vec impliciraju roditeljske pretenzije da oni formiraju detetov pogled na zivot i svet.
dakle moje pitanje glasi kako decu recimo starosti od desetak godina vaspitavate?
Da li im objektivno ponudite niz mogucnosti uz preporuke i PODSTICANJE SAMOSTALNOG rasudjivanja i ponasanja ili insistirate na jednom jedinom obrazcu ponasanja koji dete mora gotov da guta iako do njega nije doslo svojim promisljanjima a za koji vi tvrdite da je jedini ispravan pri cemu detetu ostaje samo da vam veruje na rec

Знаш шта је индикативно, а што произилази из твог писања? Ово говори неко ко очигледно нема деце, а нема ни благу представу о томе шта значи имати децу!
То не значи да се не слажем са неким твојим ставовима...али звуче врло искључиво, и као такви одмах у мени изазивају отпор.
Родитељи нису само давалац сперматозоида и инкубатор за фетус, однос родитељ - дете је нешто много, много више, сложеније и лепше!
Слажем се са тобом да дете јесте личност за себе, али не можемо у свакој ситуацији пустити дете да промишљањем долази до закључака.Оно мора да нам верује да је опасно дирати струју или прелазити улицу на црвено, не можемо га пустити да сам закључује о томе. ( Сад и ја банализујем, знам, али то је само илустрација.)
Ако дете има љубав, подршку, ако родитељи верују у њега и подстичу његову самосталност, а са друге стране ако дете увек зна да може да се ослони на њих ако баш затреба...онда ће то бити добар услов за стварање сигурне,самосталне и одговорне, а једног дана и зреле личности.
 
@Helen....bravo....mislim ovaj poslednji pasus je sasvim ok...i ja sam otac dva bezobrazna derista... :D
Mislim,nekad kad sam trebao da postanem otac,bio sam strahovito opterecen.....Da li cu znati to dete da izvedem na pravi put.....?...da ga izdrzavam,...da od njega ne napravim kretena.....zbog svog neznanja i sl..A kako u siroj blizini nemam nikog od rodbine da bi me posavetovao...zato sam za vreme zenine trudnoce procitao 2-3 knige na tu temu...
Da bude sito i obuceno je samo 10% od onoga sto mu je potrebno...dakle uz to ide jos ljubav,poverenje i veoma vazan osecaj sigurnosti...Naravno,za decu se mora imati vremena,i treba ih shvatiti ozbiljno....
 

Back
Top