Srpsko nacionalno jelo

Војвођанска јела - насуво са сиром, орасима и маком!
Иначе, од пића, то би била медовина.
Сочиво, мислим на чушпајз од сочива, и хлеб, погача..то су одвајкада Срби јели..
Месо и јела са роштиља такође. (Месо, наравно, једу сви :))
Краљевић Марко је, пре открића Америке, јел'те, јео ,,дебела меса овнујскога''...
 
Ne verujem..ne zove se bas srpska nego obicna gibanica:lol:turci i bosanci se kite tim pitama i varijacijama..mnoge reci se ne prevode sto rece gore neko za kajmak..za sve kazu cheese pie..za sve postoje neke nadogradnje i zamene dodataka i zacina pa je bzvz prisvajati nesto na osnovu toga..knedle sa sljivama meni padnu na pamet al opet ne verujem da je nase
e pa nije nego...:dash:
kako može srpska gibanica da ne bude srpska...:sad2:
 
...ako je procvat kulinarstva u Evropi vezan za renesansu, Srbija toga vremena se ne može pohvaliti da je išla u korak sa Evropom.Ali,za vreme vladavine Nemanjića ,od kraljeva Radoslava i Milutina preko cara Dušana i poslednjeg Nemanjića Uroša, kulinarstvo je u Srbiji bilo rame uz rame sa Evropom,pa u nekim segmentima i ispred mnogih država...
izvor

Ne želimo da pričamo o periodima kad je to obično stanovništvo jelo korenje, travu, koru drveta…I Evropa je u vremenima činila isto. Hleb od mešavine pšenice, raži i ječma bio je osnovna hrana. Takođe , hleb se spravljao od zobi i heljde. Način pripreme se svodio na to da se testo uvije listovima zelja, lincure…stavi se na žar i prekrije pepelom. Kaše su takođe bile često na jelovniku: ovsene, od prosa, zobene. Divljač, riba...etc.
 
ajd sve drugo, al mislim da kajmak i poparu nema više niko
za kajmak to mislim jer se u drugim zemljama mleko ne kuva (ono da provri) već se prave odmah sireva, kačkavalja, kisele pavlake, odn hrvatsko vrhnje (za koje doduše ne znam tačno šta je al mislim da je tako nešto--mileram i sl)

Kaymak je turska reč, zar ne? Prave ga i oni, samo nije slan. Kod njih se tulumbe jedu sa kajmakom. Ili su kajmak naučili od Srba?

yorsan%20kaymak.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/Kaymak
 
Poslednja izmena:
Једна моја пријатељица имала у гостима неке студенте из Пољске, и сваког дана им кувала ,,српска четничка јела''. И ови научили да кажу ,,спрски четнички пасуљ, српска четничка проја, српска четничка сарма...'' Једног дана, пријатељица им износи ручак и каже:,,А данас за ручак, српска четничка пица!'' :zcepanje:
 

Back
Top