Anketa: Velika Srbija i Velika Hrvatska

Koje konačno rješenje je najbolje?


  • Ukupno glasova
    65
  • Anketa je zatvorena .
Kakvav Tokio kakvi bakraci ovo je novi nacionalni cilj :ok:


post-12-1193680243.jpg
 
Kad je predsjednik Srbije Tadić davno prije gostovao u emisiji HRT "Nedjeljom u 2", bio je upitan što misli o mogućnosti da se Republika Srpska odvoji od BiH i pripoji Srbji. On je tada odgovorio da ne bi bilo dobro da se stvara Velika Srbija jer, tada će sigurno biti stvorena i Velika Hrvatska. Moj dojam je bio da je dobio informaciju od međunarodne zajednice da bi proširivanje Srbije automatski značilo i proširivanje Hrvatske radi držanja ravnoteže u regiji, naravno, sve to u režiji međunarodne zajednice.


Zanima me kakav scenarij većina Srba zagovara:


a) Granice Srbije, Hrvatske i BiH ostaju ovakve kakve jesu

b) Nastaju 3 države: 1. Srbija + Republike Srpska; 2.Hrvatska; 3. Federacija BiH

c) Nastaju 3 države: 1. Srbija + RS; 2. HR + Herceg-Bosna, 3. Bošnjačka republika na dijelu FBiH

d).Nastaju 2 države: 1, Srbija + RS, 2. HR + FBiH


Usporedba Velike Srbije i Velike Hrvatske (varijanta d)) moja procjena:

VS: cca 102 000 km2; cca 9.2 mil stanovnika; BDP per capita startno isti kao dosad

VH: cca 82 000 km' (67 000 hrv. dio); 31 200 km2 teritorijalnog mora; 6,5 mil stanovnika (4,9 mil hrv. dio), BDP per capita za 1/6 startno manji nego sadašnji BDP per capita HR


Crnogorci su van razmatranja ali mogu dati svoje mišljenje da li su za sadašnji status, VS ili VH


Molim da, prije objave ove teme, administratori urede anketu sa ovim varijantama a), b), c) i d)

Ako se gleda sa stajalista Hrvatske, EU i SAD-a.. BiH se nece raspasti. I vjerojatno niti nece.. Bosnjaka ima prakticki koliko i Srba i Hrvata zajedno, ne moze se Kosovo preslikati na BiH..
 
Ako se gleda sa stajalista Hrvatske, EU i SAD-a.. BiH se nece raspasti. I vjerojatno niti nece.. Bosnjaka ima prakticki koliko i Srba i Hrvata zajedno, ne moze se Kosovo preslikati na BiH..

Hm, nisam za rat čisto da naglasim, nego da li ti je poznato u kom je stanju BiH i da li misliš da je to održivo stanje. Za Hrvatsku i SAD si u pravu, Evropa je posebna priča i sklapaju se novi savezi. Pričam za period neka bude narednih 10 godina. Da dodam, nije kao Kosovo ali su nacionalno podeljeni unutrašnjim granicama, mislim na RS i Federaciju
 
Hm, nisam za rat čisto da naglasim, nego da li ti je poznato u kom je stanju BiH i da li misliš da je to održivo stanje. Za Hrvatsku i SAD si u pravu, Evropa je posebna priča i sklapaju se novi savezi. Pričam za period neka bude narednih 10 godina. Da dodam, nije kao Kosovo ali su nacionalno podeljeni unutrašnjim granicama, mislim na RS i Federaciju

Pa za to sto je neodrziva, najvise su krivi tvoji republikosrbi :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Hm, nisam za rat čisto da naglasim, nego da li ti je poznato u kom je stanju BiH i da li misliš da je to održivo stanje. Za Hrvatsku i SAD si u pravu, Evropa je posebna priča i sklapaju se novi savezi. Pričam za period neka bude narednih 10 godina. Da dodam, nije kao Kosovo ali su nacionalno podeljeni unutrašnjim granicama, mislim na RS i Federaciju

Iskreno me zanima zašto misliš da je stanje u BiH takvo da mora doći do raspada?

Da li se Srbi, Bošnjaci i Hrvati tamo sada ubijaju? Da li podmeću bombe? Organiziraju li demonstracije, blokade prometnica ili nešto slično? Ne, svi su mirni kao bubice osim ako im se redovno ne isplate plaće. Gdje je veća prosječna zarada, u BiH ili u Srbiji?
 
Iskreno me zanima zašto misliš da je stanje u BiH takvo da mora doći do raspada?

Da li se Srbi, Bošnjaci i Hrvati tamo sada ubijaju? Da li podmeću bombe? Organiziraju li demonstracije, blokade prometnica ili nešto slično? Ne, svi su mirni kao bubice osim ako im se redovno ne isplate plaće. Gdje je veća prosječna zarada, u BiH ili u Srbiji?

Ne, ne, ne ali im zajednička država ne funkcioniše. Mislim da je prosečna plata u Srbiji 360 evra, tamo nemam pojma. Primetio sam da mnogi Hrvati misle kao da je ovde doba Slobe, pazi ovde se ipak privređuje. Primera radi, skoro je bio ovde skup direktora za centralnu i jugoistočnu Evropu jedne korporacije. Misliš da je bilo BiH, nije, mi pokrivamo RS, vi Federaciju. Inače, u regionu, Direktori u Beogradu i Zagrebu su najvoše postigli i imaju odličnu saradnju. Imam još primera ako hoćeš.
 
Ako se gleda sa stajalista Hrvatske, EU i SAD-a.. BiH se nece raspasti. I vjerojatno niti nece.. Bosnjaka ima prakticki koliko i Srba i Hrvata zajedno, ne moze se Kosovo preslikati na BiH..

Broj Bošnjaka nije bitan za sudbinu ove zemlje već njihova rasprostranjenost. Može ih u srednjoj Bosni bit i 10 milijuna, ali, pa šta onda ako su HB i RS etnički homogene?
 
Ne, ne, ne ali im zajednička država ne funkcioniše. Mislim da je prosečna plata u Srbiji 360 evra, tamo nemam pojma. Primetio sam da mnogi Hrvati misle kao da je ovde doba Slobe, pazi ovde se ipak privređuje. Primera radi, skoro je bio ovde skup direktora za centralnu i jugoistočnu Evropu jedne korporacije. Misliš da je bilo BiH, nije, mi pokrivamo RS, vi Federaciju. Inače, u regionu, Direktori u Beogradu i Zagrebu su najvoše postigli i imaju odličnu saradnju. Imam još primera ako hoćeš.

OK, ali to nije vezano za raspadanje BiH kao takve nego se radi o podjeljenim zonama utjecaja. Srbija ekonomski kontrolira RS a RH ekonomski kontrolira hrvatski dio Federacije + ima znatan utjecaj na ostatak Federacije. Ne mislim pod ovim na politički utjecaj iako ima i toga (više kod Srbije i RS).
 
OK, ali to nije vezano za raspadanje BiH kao takve nego se radi o podjeljenim zonama utjecaja. Srbija ekonomski kontrolira RS a RH ekonomski kontrolira hrvatski dio Federacije + ima znatan utjecaj na ostatak Federacije. Ne mislim pod ovim na politički utjecaj iako ima i toga (više kod Srbije i RS).

Tako je. No njima zajedničke institucije jedva funkcionišu, stanje u Federaciji nije baš sjajno, Hrvati pune dobar deo budžeta. Ne mislim sad odmah ali ova pozicija na kojoj je BiH može da se promeni sa svetskim zbivanjima. Ne mislim na rat ni pod razno.
 
Hm, nisam za rat čisto da naglasim, nego da li ti je poznato u kom je stanju BiH i da li misliš da je to održivo stanje. Za Hrvatsku i SAD si u pravu, Evropa je posebna priča i sklapaju se novi savezi. Pričam za period neka bude narednih 10 godina. Da dodam, nije kao Kosovo ali su nacionalno podeljeni unutrašnjim granicama, mislim na RS i Federaciju

Stanje je vrlo lose i poznato mi je dosta dobro. Al' tu negativnu klimu vecinom poticu politicari. Ima i pozitivnih primjera - najvise kod mladih. Ovdje mislim na Mostar i Sarajevo. ..a cujem i da u Brckom nacionalnost ne igra ulogu, vazno da se lova vrti.

Vec dugo BiH trpi politicki sukob Silajdzica i Dodika (hrv. politicari su gotovo uvijek neutralni). Nakon sto njih dvoje odu sa scene, stvari ce se promjeniti nabolje. Hrvatima je bitno da dobiju autonomiju. Ako je dobiju (a to je unutarnja stvar FBiH), nece pristati na podjelu - neisplativo financijski. Ne prodaje se Lijanovic u Hrvatskoj vec u BiH :lol: Bez podrske Hrvata, Srbi ne mogu u proces odcjepljenja i tu sve opcije od b) do x padaju u vodu.
 

Back
Top