Religijske i druge zamke

Hm, kad vec pricamo o zamkama...Kako se uhvatise bas za religiju, a ne nesto drugo mnogo prisutnije u zivotu ljudi? Kako se recimo ne uhvatise za TV, za novine, za muzicku ili filmsku industriju, za politiku... ? Sve ovo je mnooogooo prisutnije u zivotu savremenog coveka, nego religija. I sve su to sredstva za extra efikasno ispiranje mozga. Celog zivota nas bombarduju porukama sa svih strana, a najucestalije od tih poruka su: "Kupi, jedi, sex, novac, fizicki izgled..." Sve je to deo marketinga. A da bi saznao nesto o nekoj religiji, moras da ulozis dosta napora da dodjes do informacija. Pored bilo koje crkve mozes da prodjes, a da ni ne znas kakva je to zgrada i cemu sluzi, niko te ne vuce za rukav da udjes unutra kao sto to rade ispred restorana i robnih kuca. To vam ne smeta ? Kada vas neko na ulici uznemirava i poziva vas na ta mesta da vam izvuku kintu iz dzepa ? Kada vam uvaljuju reklamni materijal za svakakve gluposti ? Ali smeta religija koja se nigde ne reklamira i koja je iskljucivo stvar izbora ?

Pri postavljanju teme koja kritikuje laži kojima smo okruženi, napisao sam sedam poruka, od kojih su prvih pet bez potenciranja religije. Znači da se nisam "uhvatio baš religije" kako ti reče.

Druga je stvar što je moje mišljenje da je to verovatno najveća laž koja "gnjavi" čovečanstvo od nastanka civilizacije.
Tekstovi nisu moji ali su tako odabrani da odražavaju moje stavove.
Tebi se ne dopadaju očigledno, te ti savetujem jednu od opcija
1. Počni da razmišljaš svojom glavom ili
2. Nemoj da čitaš ovakve tekstove i nastavi da živiš u zabludi.

Pozdrav.


P.S. Još o raznim lažima koje nas okružuju u filmu koji se pored drugih lokacija može naći i na srpskom na sledećem linku
http://www.besplatnifilmovi.biz/strani-filmovi-dokumentarac/zeitgeist-film-finalna-verzija-deo-1-srpski-prevod-video_f5d56a87c
 
Poslednja izmena:
Pri postavljanju teme koja kritikuje laži kojima smo okruženi, napisao sam sedam poruka, od kojih su prvih pet bez potenciranja religije. Znači da se nisam "uhvatio baš religije" kako ti reče.

Druga je stvar što je moje mišljenje da je to verovatno najveća laž koja "gnjavi" čovečanstvo od nastanka civilizacije.
Tekstovi nisu moji ali su tako odabrani da odražavaju moje stavove.
Tebi se ne dopadaju očigledno, te ti savetujem jednu od opcija
1. Počni da razmišljaš svojom glavom ili
2. Nemoj da čitaš ovakve tekstove i nastavi da živiš u zabludi.

Pozdrav.


P.S. Još o raznim lažima koje nas okružuju u filmu koji se pored drugih lokacija može naći i na srpskom na sledećem linku
http://www.besplatnifilmovi.biz/strani-filmovi-dokumentarac/zeitgeist-film-finalna-verzija-deo-1-srpski-prevod-video_f5d56a87c

Ja bas i razmisljam svojom glavom i ne zivim u zabludi... Ko si ti da sudis o tome ko je u zabludi, a ko ne ?
Sto se tice teme, ja se upravo i slazem sa tim da mali broj mocnih ljudi kontrolise ostatak covecanstva, manipulise njime i ispire ljudima mozak. Ali ne slazem se sa tim da to rade preko religije, jer kao sto rekoh, svi ostali metodi su mnogo mocniji i efikasniji. Recimo, ocigledno je da su mediji najmocnije oruzje za manipulaciju ljudima ikada. Osim toga, da bi neko uspesno vladao i manipulisao ljudima, on mora da postane neka vrsta idola ljudima, a recimo pravoslavno hriscanstvo propoveda da ljudi ne treba da imaju nikakve idole i da se nikome (do Bogu) ne klanjaju. Znaci, apsolutno svaki covek, ko god on bio, je samo gresnik i ne zasluzuje da mu se sluzi i da se idealizuje, Zato ne vidim kako istinska i prava vera moze da pomogne toj oholoj manjini da vlada. Druga je stvar, sto vecina covecanstva veruje u sve i svasta, samo ne u Boga. I sto mislis da religija "gnjavi" covecanstvo ? Mozes da verujes, a i ne moras. Niko te ne tera. Mislim, kako te to religija "gnjavi" ? Zivis u modernom svetu koji je sve samo ne religiozan ? Sa svih strana nas bombarduju svakakvim informacijama, samo ne religioznim. Ja sigurno imam vise godina od tebe, a celog zivota slusam kako je religija glupost, kako je to zabluda, raznorazne savete kako savremen covek treba da zivi bez religije. Kad god me je interesovalo nesto o veri morala sam da se namucim da dodjem do prave informacije. Po mom misljenju, mnogo vise antireligijska kampanja "gnjavi" ono malo vernika sto je ostalo na planeti. Evo, recimo, ti. Zasto si od stotinak tema na forumu Krstarice izabrao bas "Religiju" kad je to laz i "gnjavi" covecanstvo. Idi na neku temu koja nije laz i koja je po tebi bolja, jer po tebi je svaka bolja od ove. Bice da je obrnuto, da ti i slicni tebi "gnjavite" religiju i vernike, a ne ona tebe.
Sto se tice Zeitgesta, znam sve o tome i dosta toga sam odgledala. Ima o tome diskusija na temi "Natprirodne pojave i misterije" koliko hoces. I mnogo toga sam procitala o raznoraznim teorijama zavere, a o mnogima cula i od zivih ljudi, neke i sama iskusila. Zbog toga i znam da je Zeitgest poluistina. A poluistina je gora i daleko opasnija nego laz, jer covek zbog one polovine koja je ocigledno istina, poveruje i u polovinu koja je laz. Jos jedno mocno oruzje u rukama manipulatora.
 
Koji prizor je, po Tebi, prijatniji za oči, polugola manekenka ili čovek obučen u crnu haljinu sa kajlom oko vrata?

Polugola manekenka mi nije nikako prijatna za oci, jer promovise lazne vrednosti, ona je samo subliminalna poruka, sredstvo da se preko obnazenog i sexualno privlacnog tela utice na um prosecnog coveka, pobude podsvesno njegove strasti i animalni nagoni, kako bi ga nagnali da ucini ono sto je cilj reklame - da kupi proizvod ili uslugu. To sto nesto vizuelno deluje lepo (pogotovo ljudima koji imaju malo duhovnih vrednosti), ne znaci da je dobro i za nas um, za nasu svest. A ako pod "covekom obucenim u crnu haljinu sa kajlom oko vrata" podrazumevas svestenika, odgovor je: "Da". Prijatnije mi je da vidim svestenika, jer propoveda duhovne vrednosti, nasuprot materijalnim i telesnim koje su prolazne. To sto mnogi ljudi imaju averziju prema svestenicima je posebna prica. Navescu primer. Jedna meni jako bliska osoba je ateista. Kada je jednom prilikom ta osoba trebalo da ode u crkvu da nesto obavi (za nju to reda radi, ne zbog vere) bila je dosta uznemirena i mrzovoljna sto treba da obavi petominutni razgovor sa svestenikom, imala je neki strah. Medjutim, kada je razgovor zavrsen rekla mi je: "Cudno. Posle ovog razgovora osecam se nekako smirenije, prijatnije." A to je bio samo formalni razgovor. Znaci, to o cemu pricas su samo predrasude.
 
A kako to zbog religije ljudi umiru ? Po svakoj religiji (osim satanizma) ubistvo je veliki greh. Znaci, laz je da se ljudi ubijaju zbog religije. Nije religija kriva, vec oni koji tvrde da ubijaju u ime vere. A taj koji ubija u ime vere, ocigledno nije pravi vernik, jer krsi jednu od zapovesti.

Nije ni atomska bomba kriva več čovjek koji je bacio ,nije tražila ona ništa htjela je da miruje.
Pravi mirotvorac.

Laž je da u religijama nema UBIJ.
Ima i te kako samo ti veze nemaš o tome.
Popušila si sveopću priču bog je ljubav!!

Uzmi pa čitaj!!!
 
Polugola manekenka mi nije nikako prijatna za oci, jer promovise lazne vrednosti, ona je samo subliminalna poruka, sredstvo da se preko obnazenog i sexualno privlacnog tela utice na um prosecnog coveka, pobude podsvesno njegove strasti i animalni nagoni, kako bi ga nagnali da ucini ono sto je cilj reklame - da kupi proizvod ili uslugu. To sto nesto vizuelno deluje lepo (pogotovo ljudima koji imaju malo duhovnih vrednosti), ne znaci da je dobro i za nas um, za nasu svest. A ako pod "covekom obucenim u crnu haljinu sa kajlom oko vrata" podrazumevas svestenika, odgovor je: "Da". Prijatnije mi je da vidim svestenika, jer propoveda duhovne vrednosti, nasuprot materijalnim i telesnim koje su prolazne. To sto mnogi ljudi imaju averziju prema svestenicima je posebna prica. Navescu primer. Jedna meni jako bliska osoba je ateista. Kada je jednom prilikom ta osoba trebalo da ode u crkvu da nesto obavi (za nju to reda radi, ne zbog vere) bila je dosta uznemirena i mrzovoljna sto treba da obavi petominutni razgovor sa svestenikom, imala je neki strah. Medjutim, kada je razgovor zavrsen rekla mi je: "Cudno. Posle ovog razgovora osecam se nekako smirenije, prijatnije." A to je bio samo formalni razgovor. Znaci, to o cemu pricas su samo predrasude.

Kako je lepo videti ljubomornu ženu..
Što tebe smeta polugola žena??
Ne hraniš je niti oblačiš.
Hajde hajde što bi dala da si ti ta manekenka.......
Dobro ne baš polugola ali obučena do vrata.
 
Kako je lepo videti ljubomornu ženu..
Što tebe smeta polugola žena??
Ne hraniš je niti oblačiš.
Hajde hajde što bi dala da si ti ta manekenka.......
Dobro ne baš polugola ali obučena do vrata.

Vidi, taj posao me nimalo ne zanima. Ko god zeli moze da zaradjuje na taj nacin (mislim na skidanje). Nudjeno mi je, ali sam uvek odbijala. Vise volim intelektualne poslove i novac koji se zaradjuje radom, a ne telom. A vec sam objasnila zasto mi smeta polugola zena (ovde ne mislim na osobu, vec na ono za sta se ona upotrebljava) - za ispiranje mozga i nametanje niskih moralnih vrednosti. Ali ti to sigurno ne mozes da shvatis sa tako plitkoumnim razmisljanjem. Potegao si odmah pitanje ljubomore, a ni ne znas nista o meni. Manekenstvom se uglavnom bave jako mlade devojke, koje mi prakticno mogu biti cerke. Tuga me uhvati kada pogledam kako se ta deca zloupotrebljavaju, kako ih matori perverznjaci iskoriscavaju obecavajuci im gluposti poput navodne slave i bogatstva.
 
Nije ni atomska bomba kriva več čovjek koji je bacio ,nije tražila ona ništa htjela je da miruje.
Pravi mirotvorac.

Laž je da u religijama nema UBIJ.
Ima i te kako samo ti veze nemaš o tome.
Popušila si sveopću priču bog je ljubav!!

Uzmi pa čitaj!!!
A sta si ti to procitao u zivotu ? Da li si procitao sve o svakoj religiji, pa znas da u njima ima ili nema ubijanja ? Ili si citao samo o nekim ateistickim filozofijama ? Vidim da ni ne znas sta je to religija. Da li si ikada bio religiozan ? Ako nisi, onda ne mozes ni da znas sta je to. O tome nije dovoljno citati iz knjiga. To je nacin zivota i ako ga nikada nisi iskusio ni doziveo, ne mozes ni da znas sta je to. Da ista znas o veri, o religiji, ti bi znao da vera prvenstveno potice iz srca, da se istina uvek prvo nadje u svojoj dusi, u sebi samom, a knjige i iskustva drugih samo pomazu, ali nikako nisu dovoljne same po sebi. Nisam ja prvo isla godinama na propovedi i slusala o Bogu, a onda postala vernik, nego sam prvo poverovala, a onda pocela da slusam propovedi i citam o veri. Ceo zivot sam bombardovana ateizmom, nisam vaspitavana kao vernik, nego me je iskustvo poducilo veri. I licemerno je pisati o tome kako religije prisiljavalju ljude da ubijaju. Drzavama vladaju politicari, a ne svestenici. Crkva samo moze da potpadne pod vlast politicara, a ne da ona njima vlada i upravlja. Uostalom, nije poznat slucaj u istoriji da je neki svestenik terao puskom nekoga da ide u crkvu i da se moli Bogu, ali su, recimo, komunisti posle drugog svetskog rata proganjali svestena lica i prisaljavili ih pretnjom oruzjem da sahranjuju Boga i da mu drze opelo. Toliko o plemenitosti ateizma.
I ne znam kako si mogao da napises tako glupo poredjenje sa atomskom bombom. Pa naravno da atomska bomba sama po sebi nije nista kriva - to je samo skup hemijskih elemenata. Kriv je covek koji je napravio i primenio takvo oruzje. Hemijsko elementi nemaju sami po sebi mogucnost da se sklope u atomsku bombu. Po tebi, treba da krivimo nezivu materiju ?:eek: Covek je taj koji ima mogucnost delanja, stoga je on i kriv.
I pazi na izrazavanje. "Popusila si pricu..." je jako ruzan izraz. Jos je ruznije da covek koji se tako ruzno izrazava daje savet nekome da treba da cita, jer iz necijeg izrazavanja mozemo da zakljucimo koliko je ko procitao u zivotu.
 
Nije ni atomska bomba kriva več čovjek koji je bacio ,nije tražila ona ništa htjela je da miruje.
Pravi mirotvorac.

Laž je da u religijama nema UBIJ.
Ima i te kako samo ti veze nemaš o tome.
Popušila si sveopću priču bog je ljubav!!

Uzmi pa čitaj!!!

Odgovor na ovo pitanje odlično je dao Orvel u "1984." kada opisuje novogovor i pominje Ministarstvo mira preko koga se sprovodi rat.
Mas-ideologije se često pozivaju na nešto što je narodu prijemčivo, prihvatljivo da bi sprovele svoje planove. Tako su se na verske spise i izvitoperene verzije proročanstava pozivali mnogi vladari u prošlosti da bi pokrenuli neki rat. Primer koji si dao sa atomskom bombom je odličan jer sam ukazuješ na glavnog krivca - čoveka.
Čovek je taj koji svemu daje neku svrhu. Dakle, nije problem u religijama, bar ne u većini njih, već u ljudima koji zloupotrebljavaju osećanja vernika za sopstvene ciljeve koji nemaju veze sa religijom.
 
Polugola manekenka mi nije nikako prijatna za oci, jer promovise lazne vrednosti, ona je samo subliminalna poruka, sredstvo da se preko obnazenog i sexualno privlacnog tela utice na um prosecnog coveka, pobude podsvesno njegove strasti i animalni nagoni, kako bi ga nagnali da ucini ono sto je cilj reklame - da kupi proizvod ili uslugu. To sto nesto vizuelno deluje lepo (pogotovo ljudima koji imaju malo duhovnih vrednosti), ne znaci da je dobro i za nas um, za nasu svest. A ako pod "covekom obucenim u crnu haljinu sa kajlom oko vrata" podrazumevas svestenika, odgovor je: "Da". Prijatnije mi je da vidim svestenika, jer propoveda duhovne vrednosti, nasuprot materijalnim i telesnim koje su prolazne. To sto mnogi ljudi imaju averziju prema svestenicima je posebna prica. Navescu primer. Jedna meni jako bliska osoba je ateista. Kada je jednom prilikom ta osoba trebalo da ode u crkvu da nesto obavi (za nju to reda radi, ne zbog vere) bila je dosta uznemirena i mrzovoljna sto treba da obavi petominutni razgovor sa svestenikom, imala je neki strah. Medjutim, kada je razgovor zavrsen rekla mi je: "Cudno. Posle ovog razgovora osecam se nekako smirenije, prijatnije." A to je bio samo formalni razgovor. Znaci, to o cemu pricas su samo predrasude.

Kako znaš da sam mislio na sveštenika, a ne da sam mislio na Američke repere koji nose crne haljine i kajle oko vrata? Da li je u pitanju Tvoja predrasuda da samo sveštenici nose crne haljine i kajle oko vrata?
 
Vidi, taj posao me nimalo ne zanima. Ko god zeli moze da zaradjuje na taj nacin (mislim na skidanje).

Da li može ko god želi?

Nudjeno mi je, ali sam uvek odbijala. Vise volim intelektualne poslove i novac koji se zaradjuje radom, a ne telom.

Da li radnik u polju svoj novac zarađuje intelektualnim radom ili telom?
Da li rudar u jami svoj novac zarađuje intelektualnim radom ili telom?
Da li radnik u kamenolomu svoj novac zarađuje intelektualnim radom ili telom?

A vec sam objasnila zasto mi smeta polugola zena (ovde ne mislim na osobu, vec na ono za sta se ona upotrebljava) - za ispiranje mozga i nametanje niskih moralnih vrednosti.

Da li Ti smeta polugola žena na morskoj plaži?

Ali ti to sigurno ne mozes da shvatis sa tako plitkoumnim razmisljanjem. Potegao si odmah pitanje ljubomore, a ni ne znas nista o meni. Manekenstvom se uglavnom bave jako mlade devojke, koje mi prakticno mogu biti cerke. Tuga me uhvati kada pogledam kako se ta deca zloupotrebljavaju, kako ih matori perverznjaci iskoriscavaju obecavajuci im gluposti poput navodne slave i bogatstva.

Kako znaš da su matori perverznjaci?
Da li to znači da manekenke nisu slavne i bogate?
 
Odgovor na ovo pitanje odlično je dao Orvel u "1984." kada opisuje novogovor i pominje Ministarstvo mira preko koga se sprovodi rat.
Mas-ideologije se često pozivaju na nešto što je narodu prijemčivo, prihvatljivo da bi sprovele svoje planove. Tako su se na verske spise i izvitoperene verzije proročanstava pozivali mnogi vladari u prošlosti da bi pokrenuli neki rat. Primer koji si dao sa atomskom bombom je odličan jer sam ukazuješ na glavnog krivca - čoveka.
Čovek je taj koji svemu daje neku svrhu. Dakle, nije problem u religijama, bar ne u većini njih, već u ljudima koji zloupotrebljavaju osećanja vernika za sopstvene ciljeve koji nemaju veze sa religijom.

Pa naravno da je čovjek krivac jer slova ne ubijaju već ljudi.
Niti bombe ubijaju bez čovjekove aktivacije.
Bomba=religija
zapravo DOGMA korektnije.
 
A sta si ti to procitao u zivotu ? Da li si procitao sve o svakoj religiji, pa znas da u njima ima ili nema ubijanja ? Ili si citao samo o nekim ateistickim filozofijama ? Vidim da ni ne znas sta je to religija. Da li si ikada bio religiozan ? Ako nisi, onda ne mozes ni da znas sta je to. O tome nije dovoljno citati iz knjiga. To je nacin zivota i ako ga nikada nisi iskusio ni doziveo, ne mozes ni da znas sta je to. Da ista znas o veri, o religiji, ti bi znao da vera prvenstveno potice iz srca, da se istina uvek prvo nadje u svojoj dusi, u sebi samom, a knjige i iskustva drugih samo pomazu, ali nikako nisu dovoljne same po sebi. Nisam ja prvo isla godinama na propovedi i slusala o Bogu, a onda postala vernik, nego sam prvo poverovala, a onda pocela da slusam propovedi i citam o veri. Ceo zivot sam bombardovana ateizmom, nisam vaspitavana kao vernik, nego me je iskustvo poducilo veri. I licemerno je pisati o tome kako religije prisiljavalju ljude da ubijaju. Drzavama vladaju politicari, a ne svestenici. Crkva samo moze da potpadne pod vlast politicara, a ne da ona njima vlada i upravlja. Uostalom, nije poznat slucaj u istoriji da je neki svestenik terao puskom nekoga da ide u crkvu i da se moli Bogu, ali su, recimo, komunisti posle drugog svetskog rata proganjali svestena lica i prisaljavili ih pretnjom oruzjem da sahranjuju Boga i da mu drze opelo. Toliko o plemenitosti ateizma.
I ne znam kako si mogao da napises tako glupo poredjenje sa atomskom bombom. Pa naravno da atomska bomba sama po sebi nije nista kriva - to je samo skup hemijskih elemenata. Kriv je covek koji je napravio i primenio takvo oruzje. Hemijsko elementi nemaju sami po sebi mogucnost da se sklope u atomsku bombu. Po tebi, treba da krivimo nezivu materiju ?:eek: Covek je taj koji ima mogucnost delanja, stoga je on i kriv.
I pazi na izrazavanje. "Popusila si pricu..." je jako ruzan izraz. Jos je ruznije da covek koji se tako ruzno izrazava daje savet nekome da treba da cita, jer iz necijeg izrazavanja mozemo da zakljucimo koliko je ko procitao u zivotu.

Ispran ti je mozak.
Tenkovi će da deru ti ćeš reći da padaju ljubičice od boga ljubavi.
 
Vidi, taj posao me nimalo ne zanima. Ko god zeli moze da zaradjuje na taj nacin (mislim na skidanje). Nudjeno mi je, ali sam uvek odbijala. Vise volim intelektualne poslove i novac koji se zaradjuje radom, a ne telom. A vec sam objasnila zasto mi smeta polugola zena (ovde ne mislim na osobu, vec na ono za sta se ona upotrebljava) - za ispiranje mozga i nametanje niskih moralnih vrednosti. Ali ti to sigurno ne mozes da shvatis sa tako plitkoumnim razmisljanjem. Potegao si odmah pitanje ljubomore, a ni ne znas nista o meni. Manekenstvom se uglavnom bave jako mlade devojke, koje mi prakticno mogu biti cerke. Tuga me uhvati kada pogledam kako se ta deca zloupotrebljavaju, kako ih matori perverznjaci iskoriscavaju obecavajuci im gluposti poput navodne slave i bogatstva.

Ljubomorna si jako.
Vidi se.
Ostarila i godine čine svoje.
 
VRT LJUBАVI

Otišao sam u Vrt Ljubavi.
I videh što nisam video:
Kapelu jednu u sredini,
Gde sam se nekad igrao.

I vratnice joj zatvorene,
Ne čini, nad njima piše:
Pa se okrenuh Vrtu Ljubavi,
Gde se slatko cveće njiše,

I videh da je Grobova pun,
Kamenja Grobnog umesto cveća;
I Sveštenik u crnom radost mi vezuje
Trnom,
I venac patnje plete za moje žudnje svet.

Viljem Blejk
 
Religija je uspela da ubedi ljude da postoji nevidljivi čovek koji živi na nebu koji posmatra sve što radite, svakog minuta svakog dana.

I taj nevidljivi čovek ima posebnu listu od deset stvari koje ne želi da radite.

A ako uradite ijednu od ovih deset stvari, on ima jedno posebno mesto, puno vatre dima, čemera, mučenja i patnje, gde će vas poslati da živite, patite, gorite, gušite se, vrištite i plačete za vek vekova do kraja vremena!

Ali On vas voli.

On vas voli, i treba mu novac! Uvek mu treba novac!

On je svemoćni, savršeni, sveznajući i premudri, ali jednostavno ne ume sa novcem!

Religije ubiraju milijarde dolara, ne plaćaju porez, i uvek im treba još malo.
Ispred patrijarsije bili su parkirani luksuzni automobili,patrijarh je svog pratioca upitao ciji su,i dobio odgovor da su oni vlasnistvo spiskopa SPC.Patrijarh je na to kazao:”O Bog ga video,sta bi tek vozili da nisu dali zavet skomnosti”.
 
Ispred patrijarsije bili su parkirani luksuzni automobili,patrijarh je svog pratioca upitao ciji su,i dobio odgovor da su oni vlasnistvo spiskopa SPC.Patrijarh je na to kazao:”O Bog ga video,sta bi tek vozili da nisu dali zavet skomnosti”.

to je njihova skromnost nazalost ali i oni su obicni ljudi

najbogatija drzava na svetu je Vatikan

svaka religija je bogata zahvaljujuci narodu
 
to je njihova skromnost nazalost ali i oni su obicni ljudi

najbogatija drzava na svetu je Vatikan

svaka religija je bogata zahvaljujuci narodu

Religija nije bogata materijalno. Religija može biti bogata samo duhovno.
Materijalno bogati mogu biti samo ljudi.

Šta Ti misliš, zbog čega mnogi ljudi, koji se predstavljaju kao učitelji religija, uživaju u materijalnim bogatstvima, dok gladuju oni koji im se klanjaju?
 
Ispred patrijarsije bili su parkirani luksuzni automobili,patrijarh je svog pratioca upitao ciji su,i dobio odgovor da su oni vlasnistvo spiskopa SPC.Patrijarh je na to kazao:”O Bog ga video,sta bi tek vozili da nisu dali zavet skomnosti”.

Sa lokalnim sveštenikom i par rođaka komentarisao sam televizijski prilog o životu stanovnika u siromašnom i retko naseljenom području oko Pirota i Bele Palanke. U toj emisiji prikazan je i život tamošnjeg sveštenika koji jedva opstaje živ jer nema priloga parohijana pa je prinuđen da sakuplja pečurke da bi se prehranio.

Upitao sam našeg sagovornika zašto kod njih nema inicijative da se pomogne njihovim "kolegama" koji nemaju od čega da žive. Odgovorio je sasvim ravnodušno da je to tako suđeno, svako dobija svoju parohiju pa kako mu bude.

Tako priča čovek-sveštenik koji ima sve što čovek može da poželi, automobile Audi menja maltene svake sezone, on sa ocem koji je takođe sveštenik posreduju u raznim akcijama koje finansiraju parohijani, lični su prijatelji sa sadašnjim patrijarhom...
Kad oni o svojim kolegama ovako misle, šta očekivati kako će se ponašati prema običnim građanima?
 

Back
Top