Ljubav vernika i ateista

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Za svako njegovo Jeste, on ima njegovo Nije.
Za svako njeogovo - u klin, on ima njegovo - u ploču.

Neko ko sa strane posmatra ove raspre, pitao bi se šta je cilj ovih ljudi?

Mišljenja, citati, filmovi, dokazi..i sve to da niko ne bi ni za milimetar promenio svoj stav.
Dakle cilj nije promena stava, cilj je nešto drugo. Šta?

Koji je to paradoks koji ih nagoni da ponovo i ponovo ponavljaju stavove oko kojih se nikada neće složiti?

Neko bi rekao "pa eto, pričamo..razgovaramo..". Neko bi rekao kako možda oštri svoja uverenja, te posle kojekakvih verbalnih akrobatika odlazi još čvršći i sigurniji..Neko će reći kako dolazi ovde da prazni svoje besove, nemire i da je ovo njegova sekira i kubik drva.

Ateisti će otići zapitani da li je moguće da "ovakvi ljudi" zaista danas postoje..Vernik će u svojoj knjizi pronaći neki odgovarajući stih koji sve objašnjava i potvrđuje i to bi bilo to.

Ali će se sutra opet vratiti da vide šta je onaj drugi opet rekao na ono njihovo prvo. Kao žena koja proverava rernu da vidi da li joj je testo naraslo, ili u baštu da proveri da li joj je cveće ok. Možda čak kao roditelj koji virne u sobu da vidi da li mu dete mirno spava. I jedni i drugi odvajaju svoje vreme, svoju najvredniju životnu valutu - da bi bili ovde.

Ipak, jedno se čini evidentnim - ovde se ljudi druže i brinu jedni o drugima.

Ma koliko varnica letelo, jedni bez drugih ne mogu da postoje i cela priča, cela diskusija malaksava. Kada bi se sada svi ateisti (ili verujući) dogovorili da npr napuste ovu diskusiju, bilo bi to kao da joj je neko naglo izvadio baterije.

To je taj minus i to je taj plus koji daju struju.

A ljubav, ljubav nije ništa drugo nego želja da budeš sa nekim.

Ali zašto vam ovo pričam..?
eto, zaboravih..
živa istina..
 
gledam nešto..
ljudi oko nas umiru, odlaze, nestaju, nema ih više sa nama..

Negde je sada noć, pola planete spava, neki ne spavaju, ratuju, vade kofama vodu iz poplavljenih kuća, neki love, neki nazdravljaju na jahtama, kockaju se..neki gledaju utakmice, neki se po prvi put kupaju sami, vire kroz ključaonicu i po prvi put spoznaju čari seksa..Mnogi su sami, stari, gledaju, čekaju..večeru, smrt - šta već pre dođe..a Zemlja?

Zemlja se polako obrće, huči oko sebe, potpuno hladna za sve nas. Za njene planine i reke, uvale i potoke, pećine i udline, sumrake i mrakove. Ona je tu.

Ma ko da je stvorio, za 6 ili 7 dana, za 4 ili 5 milijardi godina, ona je tu, sa nama, njenom bezvrednom prašinom.
Lebdi u hladnom kosmosu, kroz kiše kamenja i meteora, šibaju je plamenovi sa Sunca, guše kojekakve kosmičke magline i zračenja..juri kroz ledeni kosmos sa svim svojim planinama, morima što se bućkaju, skockanim gradovima i banderama, parovima što se cmaču po ćoškovima, lopovima što ulaze u banku..

Danas je lepa, mirna, sutra već može da bude pustinja, kao Mesec. Hladna, zaleđena.
A već prekosutra mogu neki novi ljudi da joj opet čeprkaju po stenama, ledu..i da nađu deo upravo ovog mog, ili tvog kompjutera, ili možda šoljice iz koje sada pijuckaš kafu i da se pitaju, nagađaju šta li je to.

Da li je bilo još civilizacije pre njih?

Da li ih je neko stvorio, ili su oduvek tu.

Gde je početak, gde je kraj..i šta je iza njega..

I oni bi gledali u zvezde, u koje gledamo i mi sada, trenutni, jadni, nikakvi, smešni..

Šta ono tedo..da..

zaboravih opet..
 
e da,
znači - groblja su puna.
Grobljja su puna svežih tela.
A Zemlja, ona ima mnogo mnogo starih grobalja..Njena je koža jedno saće u čijim ćelijama se nalazi prah onih koji su davno umrli.

Mnoga groblja su nestala, pretvorila se u puteve, livade, pustinje.
Ko zna koliko je ljudi umrlo baš na ovoj tački gde je sedim, gde ti sediš sada.

I nema ih više.
Bar ne ovde.
Da mogu, verovatno bi želeli da budu makar buba, samo da opet budu živi. Neko će reći kako su sada oni na nekom boljem mestu ali..niko nije spreman da sada odmah umre i ode na to bolje mesto.

Svi bi ipak radije da sačekaju.
I dok mi čekamo..Zemlja ne čeka. Zemlja je jednostavno uvek tu.

Za pticu dodo to više nije bitno. Nje više nema. Ni nje niti i jedne jedine ptice dodo. A bila je.
Trčala, kljucala, živela.
To međutim Zemlju ne interesuje.
Zemlju ne interesuje ništa. Ne interesuje je ni da li ćemo mi ljudi, kao vrsta nestati. Za nju je to sasvim normalna stvar. Za pticu dodo međutim nije.

Ptica dodo više ne može da veruje ni u šta. Ni jedna jedina nije ostala, da se makar nada kako će naići na još jednu, negde, slučajno zaboravljenu od smrti.

Zemlja se i dalje samo vrti u svom efeu, udarena ko zna kada i od čega, zarotirana da se rotira sve dok je ne udari nešto opet, veće, ogromnije, konačno.

Hoće li nas biti tada, da živimo? da verujemo i ne verujemo? da tražimo smislove i početke i krajeve..

ili će ostati samo nekoliko nas, zahvalnih što smo uopšte živi, što smo uopšte tu..
 
Ne dopusti gordoj, vaseljeni ‘ladnoj,
U meso da zađe, krvlju mrznut sladnoj.
U srce da mine, vatri prkos’t’ gladnoj.

Svaki pokret tela, k'o reč iz dubine,
Nek’ ovenčan veom put neba se vine.
Nek’ obasjan svetlom iz dna ‘ita tmine.
 
hvala momci, hvala.
šta da vam kažem..treba se osvrnuti, pogledati okolo i videti koliko smo zapravo - srećni.

Obično kažem, kako je negde tamo, u nekom selu u africi, sada mali praznik, jer je neki muškarac doneo kanister žute vode, sa izvora koji je kilometrima daleko i kako su njegova deca vesela.
Njegova jedina želja, molitva, kako hoćete - bila je da zatekne vodu pre gnuova i antilopa, ili pre nego nastupi suša.

Njegova jedina misao, bila je voda. Zamišljao je kako mu dlanovi nestaju u njoj zajedno sa plastičnom kantom, kako čuje njen klobuk i naravno, neće misliti na krvave rane od užeta, usečenog na ramenu, dok je bude nosio.

A takvih ljudi je mnogo. Danas. Sada.

Na jednom drugom kraju, jedna žena prvi put hoda sama, bez ičije pomoći, odkada su joj sa leđa odstranili 34 kilograma težak tumor. Gleda u asfalt i broji korake..jedan, dva..dvadeset i dva..trideset i četiri. I čudi se ljudima koji prolaze pored nje, pričaju telefonom, izlaze iz skupih automobila, namršteni, nervozni. Kaže svima dobar dan, ali se većina pravi da nekuda žuri..

Na jednom trećem kraju sveta, mladi čovek u odelu, posmatra milionski grad sa stopetog sprata svog nebodera dok mu iza leđa njegov sekretar saopštava da je očekivani novac legao na račun.

"hvala" reče čovek.."koliko se rekao da je leglo para?"
- sedam miliona dolara gospodine.
"sedam miliona dolara.."
- tačno tako gospodine
"sedam miliona dolara..reci mi, šta bi ti osećao da ti sada na račun legne sedam miliona dolara?!
- jao gospodine..ne znam..mislim da bih prvo popio nešto za smirenje..pa bih onda..verovatno..kupio kuću za ženu i sebe i..
"da li bi bio srećan? "
- veoma gospodine..
" baš baš srećan?"
- baš, srećan..najsrećniji
" a vidiš, ja ne osećam ništa. N.I.Š.T.A. Ziro. Nada. zašto? Zašto sam ja ovde ako ne osećam ništa kada ti meni saopštavaš da mi je upravo leglo 7 miliona dolara? Ovo nije prvi put kao što znaš..ovo je, reci mi..peti, šesti put ovog meseca, jel tako? Šesti put mi dolaziš sa kažeš kako su mi neki milioni legli, a ja..kao krpa. Pa jel to smisao? Jel to život? Šta je onda život? Reci mi - ŠTA JE TO ŽIVOT?!"
- ja gospodine..ne..mislim..to je ipak malo više..filozofsko pitanje..ja..
"BRAVO!" reče čovek i ode kod drugog sekretara.

"Želim hitan sastanak sa najvećim filozofom današnjice. Imaš li nekog takvog?"
- Svakako gospodine, to je uvaženi Dalaj Lama.
" Dalaj Lama! Tako je..Idemo kod njega! Organizuj sve šta treba.."

(par dana kasnije, kod uvaženog Lame)

" Poštovani Lamo, došao sam kod tebe da mi objasniš jednu stvar"
- reci mladi gospodine, rado ću pomoći ako znam..
" Pa evo , ovako stoje stvari; ja sam u svakom pogledu - ostvaren čovek. Imam 45 godina, ženu, decu, ljubavnice, svi smo zdravi, imam novaca toliko da sam osnovao sopstvenu banku koja se samo stara o mom novcu. Imam čitav jedan grad, zamak u Engleskoj, jahte, kockarnice u Monaku, dva fudbalska tima..imam sve..ali, zanima me iznad svega toga - šta je to Život? Da li je život ovo što ja živim ili je život nešto drugo..i.."

- mladi gospodine, ovako stoje stvari. Ja sam ranije, dok sam bio vaših godina, imao jedan doktorat na tu temu..ali to bi bilo preobimno za izlaganje. Stoga predlažem da vi odete na reku Gang.

"Gang?"
- tako je. Na reci Gang živi jedan starac, koji zna odgovore na sva pitanja. On će vam pomoći najbolje.

(sledećeg dana, na reci Gang, probijajući se sa ekspedicijom kroz šipražje i strnjike, mladi gospodin ugleda sedu starinu kako sedi na obali reke, zagledan daleko u drugu obalu)

"Oče.." (reče mladi gospodin) "prešao sam pola sveta..samo da do tebe dođem..rekli su mi da ti znaš odgovor.."

- reci sinko, progovori starac, ne dižući pogled

" Oče, reci mi..šta je to - život.."

a starac, gledajući i dalje daleko, zamišljeno..posle dužeg vremena uzdahnu, pa reče - sinko..Život, život, to ti je - jedna velika reka..

"dobro to.." reče mladi gospodin, " ali šta ćemo sa novcem, milionima..kućama, zamkovima? jahtama, kockarnicama? terevenkama i žurkama? U šta spadaju moji Jaguari, Bentliji..plejboj zečice, zamkovi, banke..safariji, ronjenja? Šta je to? fabrike, banke, brodovi i.."

na to starac konačno podiže pogled, okrenu glavu ka mladom gospodinu...čak se pridiže u neverici , pa reče - čekaj..kakve sad jahte i kockarnice..? šta zečice. novac.žurke..Pa zar..pa zar nije jedna velika reka..?!


Dakle, dragi drugari, šta hoću reći..
hoću reći da..
mislim poenta je..
 
ranjeni...pa ti si umetnik:)
uzivala sam citajuci:ok:

a šta nam drugo preostaje nego umetnost?

koliko god da se upinjemo da vidimo šta je iza zvezda, naš mozak samo pati.
Zato, šta nam ostaje nego - radost? Igra..umetnost..koliko ko može..

Da uz igru dočekamo sva znanja i suštine i promene i nagrade i kazne.
Obrni okreni, Andromeda ide ka nama i sve će nas progutati jednog dana.
sa sve kineskim zidom i zidom plača i sa svim bibliotekama i biblijama..i kompjuterima..i postovima..

ovaj post pogotovu.
 
a šta nam drugo preostaje nego umetnost?

koliko god da se upinjemo da vidimo šta je iza zvezda, naš mozak samo pati.
Zato, šta nam ostaje nego - radost? Igra..umetnost..koliko ko može..

Da uz igru dočekamo sva znanja i suštine i promene i nagrade i kazne.
Obrni okreni, Andromeda ide ka nama i sve će nas progutati jednog dana.
sa sve kineskim zidom i zidom plača i sa svim bibliotekama i biblijama..i kompjuterima..i postovima..

ovaj post pogotovu.

:kpozdrav:
 
hvala momci, hvala.
šta da vam kažem..treba se osvrnuti, pogledati okolo i videti koliko smo zapravo - srećni.

Obično kažem, kako je negde tamo, u nekom selu u africi, sada mali praznik, jer je neki muškarac doneo kanister žute vode, sa izvora koji je kilometrima daleko i kako su njegova deca vesela.
Njegova jedina želja, molitva, kako hoćete - bila je da zatekne vodu pre gnuova i antilopa, ili pre nego nastupi suša.

Njegova jedina misao, bila je voda. Zamišljao je kako mu dlanovi nestaju u njoj zajedno sa plastičnom kantom, kako čuje njen klobuk i naravno, neće misliti na krvave rane od užeta, usečenog na ramenu, dok je bude nosio.

A takvih ljudi je mnogo. Danas. Sada.

Na jednom drugom kraju, jedna žena prvi put hoda sama, bez ičije pomoći, odkada su joj sa leđa odstranili 34 kilograma težak tumor. Gleda u asfalt i broji korake..jedan, dva..dvadeset i dva..trideset i četiri. I čudi se ljudima koji prolaze pored nje, pričaju telefonom, izlaze iz skupih automobila, namršteni, nervozni. Kaže svima dobar dan, ali se većina pravi da nekuda žuri..

Na jednom trećem kraju sveta, mladi čovek u odelu, posmatra milionski grad sa stopetog sprata svog nebodera dok mu iza leđa njegov sekretar saopštava da je očekivani novac legao na račun.

"hvala" reče čovek.."koliko se rekao da je leglo para?"
- sedam miliona dolara gospodine.
"sedam miliona dolara.."
- tačno tako gospodine
"sedam miliona dolara..reci mi, šta bi ti osećao da ti sada na račun legne sedam miliona dolara?!
- jao gospodine..ne znam..mislim da bih prvo popio nešto za smirenje..pa bih onda..verovatno..kupio kuću za ženu i sebe i..
"da li bi bio srećan? "
- veoma gospodine..
" baš baš srećan?"
- baš, srećan..najsrećniji
" a vidiš, ja ne osećam ništa. N.I.Š.T.A. Ziro. Nada. zašto? Zašto sam ja ovde ako ne osećam ništa kada ti meni saopštavaš da mi je upravo leglo 7 miliona dolara? Ovo nije prvi put kao što znaš..ovo je, reci mi..peti, šesti put ovog meseca, jel tako? Šesti put mi dolaziš sa kažeš kako su mi neki milioni legli, a ja..kao krpa. Pa jel to smisao? Jel to život? Šta je onda život? Reci mi - ŠTA JE TO ŽIVOT?!"
- ja gospodine..ne..mislim..to je ipak malo više..filozofsko pitanje..ja..
"BRAVO!" reče čovek i ode kod drugog sekretara.

"Želim hitan sastanak sa najvećim filozofom današnjice. Imaš li nekog takvog?"
- Svakako gospodine, to je uvaženi Dalaj Lama.
" Dalaj Lama! Tako je..Idemo kod njega! Organizuj sve šta treba.."

(par dana kasnije, kod uvaženog Lame)

" Poštovani Lamo, došao sam kod tebe da mi objasniš jednu stvar"
- reci mladi gospodine, rado ću pomoći ako znam..
" Pa evo , ovako stoje stvari; ja sam u svakom pogledu - ostvaren čovek. Imam 45 godina, ženu, decu, ljubavnice, svi smo zdravi, imam novaca toliko da sam osnovao sopstvenu banku koja se samo stara o mom novcu. Imam čitav jedan grad, zamak u Engleskoj, jahte, kockarnice u Monaku, dva fudbalska tima..imam sve..ali, zanima me iznad svega toga - šta je to Život? Da li je život ovo što ja živim ili je život nešto drugo..i.."

- mladi gospodine, ovako stoje stvari. Ja sam ranije, dok sam bio vaših godina, imao jedan doktorat na tu temu..ali to bi bilo preobimno za izlaganje. Stoga predlažem da vi odete na reku Gang.

"Gang?"
- tako je. Na reci Gang živi jedan starac, koji zna odgovore na sva pitanja. On će vam pomoći najbolje.

(sledećeg dana, na reci Gang, probijajući se sa ekspedicijom kroz šipražje i strnjike, mladi gospodin ugleda sedu starinu kako sedi na obali reke, zagledan daleko u drugu obalu)

"Oče.." (reče mladi gospodin) "prešao sam pola sveta..samo da do tebe dođem..rekli su mi da ti znaš odgovor.."

- reci sinko, progovori starac, ne dižući pogled

" Oče, reci mi..šta je to - život.."

a starac, gledajući i dalje daleko, zamišljeno..posle dužeg vremena uzdahnu, pa reče - sinko..Život, život, to ti je - jedna velika reka..

"dobro to.." reče mladi gospodin, " ali šta ćemo sa novcem, milionima..kućama, zamkovima? jahtama, kockarnicama? terevenkama i žurkama? U šta spadaju moji Jaguari, Bentliji..plejboj zečice, zamkovi, banke..safariji, ronjenja? Šta je to? fabrike, banke, brodovi i.."

na to starac konačno podiže pogled, okrenu glavu ka mladom gospodinu...čak se pridiže u neverici , pa reče - čekaj..kakve sad jahte i kockarnice..? šta zečice. novac.žurke..Pa zar..pa zar nije jedna velika reka..?!


Dakle, dragi drugari, šta hoću reći..
hoću reći da..
mislim poenta je..

Ovo me je podsetilo na "Cosmopolis" Don Delillo. Bez mudraca, ali donekle prati ovu temu. Dobra je knjiga, i preporucujem.
 
Ako si sve ovo ti sam iz sebe izvukao svaka cast, onda mozes stvarno da napises neko delo sto bi moglo da bude poznato i veliko u svetu i kolko tolko bar malo promeni ovaj svet za korak napred, u svakom pogledu i ojaca tu svetlost u nama sto nas spaja...:D
 
dragi moji, drage moje..
drago mi je da vam se sve to dopalo, ali..da ne bih blogovao ovde, predložiću vam svima da, svesni svoje prolaznosti, svesni trenutka, mraka koji nas okružuje i svetla na kraju tunela (za kojeg se iskreno nadamo da nije voz..) - krenemo za mnom, u novu tojest realnost, koja se zove Život..

Da, biću vaš pastir na nepreklednoj livadi, svetionik na obali mrkloga mora, gelender u hodniku u kome odavno nema svetla..

Zato hvatite moju ruku i krenimo svi..na Festival piva koji se održava najlepšem otvorenom koncertnom prostoru u Beogradu, od 18. do 22. avgusta u organizaciji Beogradske kulturne mreže.
 
a šta nam drugo preostaje nego umetnost?

koliko god da se upinjemo da vidimo šta je iza zvezda, naš mozak samo pati.
Zato, šta nam ostaje nego - radost? Igra..umetnost..koliko ko može..

Da uz igru dočekamo sva znanja i suštine i promene i nagrade i kazne.
Obrni okreni, Andromeda ide ka nama i sve će nas progutati jednog dana.
sa sve kineskim zidom i zidom plača i sa svim bibliotekama i biblijama..i kompjuterima..i postovima..

ovaj post pogotovu.

:klap:
 
dragi moji, drage moje..
drago mi je da vam se sve to dopalo, ali..da ne bih blogovao ovde, predložiću vam svima da, svesni svoje prolaznosti, svesni trenutka, mraka koji nas okružuje i svetla na kraju tunela (za kojeg se iskreno nadamo da nije voz..) - krenemo za mnom, u novu tojest realnost, koja se zove Život..

Da, biću vaš pastir na nepreklednoj livadi, svetionik na obali mrkloga mora, gelender u hodniku u kome odavno nema svetla..

Zato hvatite moju ruku i krenimo svi..na Festival piva koji se održava najlepšem otvorenom koncertnom prostoru u Beogradu, od 18. do 22. avgusta u organizaciji Beogradske kulturne mreže.

ja dolazim :zurka:
 
reklo bi se dakle, da je i ateistima, s jedne i vernicima, s druge strane - potreban krivac.

Krivac za šta? Za to što se život vodi ovako kako se vodi.

Za to što se uludo troši vreme, što se rade pogrešne stvari, što se ne uživa više, što život nije šarena bašta prepuna izazova, već najčešće smorna obaveza, prepuna nervoza, gladi, tuge..

Ateisti veruju, da bi sve bilo bolje, kada bi neki ljudi, umesto u nebo, gledali više u Zemlju.
Vernici opet, misli da bi sve bilo bolje kada bi se ljudi ujedinili oko nekakvih pravila, koja su kakva-takva, ali koja su i kao takva bolja od slobodne volje, impulsivnosti, nagona, divljaštva..

Reklo bi de ipak, da nas je sve život zavadio, umesto da nas ujedini.
Život u svojim najsitinijim detaljima..
Čitam gore kako onaj propoveda oblačenje, umatanje u marame i krpe, kako bi se izbegli nesporazumi, posesivnosti, životinjski pogledi, voda na ustima..

Čitam na drugom mestu, kako bi svi trebalo da odbacimo maske, odeću, šminku i probudimo u sebi uspavanu prirodu, prevarenu veštačkim mirisima, obamnutu i zbunjenu trendovima i tržištem..

Kao da su ateisti jednan, a vernici drugi roditelj i kao da se svađaju oko toga, kako vaspitavati svoje dete tj život.

I jedni i drugi se kunu u ljubav prema tom detetu, popločavajući mu dobrim, najboljim, namerama - siguran put u pakao.

A dete, tj život..ide svojim putem..čas pametno, čas sluđeno, čas nasmejano, čas uplakano, veselo, ludo, bolesno, zdravo..i nema kud - nego da živi.

A kad napuni 18, ili možda i manje godina..naći će svoj način, smisliće prigodnu laž, da se zahvali i jednom i drugom roditelju, i ateisti i verniku, i da ih napusti sa sve pozdravnom porukom "ja sada idem, a vama ostavljam smrt, da se sada igrate sa njom"

i onda..dragi diskutanti, zašto i vi ne bi napisali svoje viđenje ove naše ljubavi?
ko koga ovde najviše voli, i zašto i kako..
i nije li ta ljubav zabranjena, samim tim i strastvenija?

slušam vas
 
:) zadao si nam ozbiljan domaci zadatak,pa se ne usudjujemo:rumenko:
meni stalno deluje kao da svi govore o istom,,,
da ce zakljucak uvek biti isti...
i tacno je...na kraju cemo svi doci do tog istog zakljucka...
ne znam zasto ne bismo ka tome ishli u ljubavi jedni s drugima...
i nije zabranjena ta ljubav...
mislim da oni koji smatraju da je najstrastvenja zabranjena ljubav pokusavaju da je predstave kao zabranjenu kako bi povecali tu strast:D
ta ljubav je neminovna...ne mozemo pobeci od nje...
 
Dobra tema, šteta što je pala... :)


i onda..dragi diskutanti, zašto i vi ne bi napisali svoje viđenje ove naše ljubavi?
ko koga ovde najviše voli, i zašto i kako..
i nije li ta ljubav zabranjena, samim tim i strastvenija?

slušam vas

Nema tu ljubavi, samo prazne reči, fraze bez smisla... sumnjam da bi se neki vernik usudio da iz srca iščupa misli slične tvojima, a da ne oseti grižu savesti.
I u tome je jedina razlika između nas njih... Ne radiš nešto zato što misliš da je tako ispravno i da tako treba, već samo ono što osećaš.
Ne verujem u ljubav između vernika i ateiste, ako se uporno potencira pitanje vere, ili nevere. Religija se potrudila da žigoše sve što joj se odupire. A ovce su tu da slede... čast izuzetcima. :)
 
Y:
Religija se potrudila da žigoše sve što joj se odupire. A ovce su tu da slede... čast izuzetcima. :)

Da li se potrudila religija da žigoše ili su se potrudili ljudi koji su religiju tumačili onako kako bi mogli dovesti u zabludu naivne ljude, a da bi manipulisali njima?

Čovek može da se bude religiozan i bez da se deklariše, dakle bez da sebe žigoše.
 

Back
Top