Kusturica o Kosovu i Evropi

Parra-Bellum

Buduća legenda
Poruka
40.087
Kusturica: Nismo smjeli dozvoliti da Albanci budu većina na Kosovu

BEOGRAD - Svijetom vlada ideja: kadija te tuži, kadija ti sudi. Budući smo u svakom aspektu tumačenja međunarodnog prava - u pravu, ovjde je Sud u Haagu učinio jedno zlodjelo, koje po njima nije zlodjelo, jer je u funkciji politike - ogovorio je beogradskom dnevniku Večernje novosti Emir Kusturica zamoljen zakomentar mišljenja Međunarodnog suda pravde u kojemu se kaže da proglašena neovisnost Kosova nije u suprotnosti s međunarodnim pravom i tim je činom Srbiji Kosovo postalo još nedostižnije. Kusturica je sumnjičav prema Kosovu u sastavu Srbije jer su se svi urotili protiv Srbije koja je u pravu.

- Ako ne može proći politika nove vlasti u kojoj na najciviliziraniji način ne pristajemo da Kosovo više ne bude dio Srbije, onda pitanje opstanka nije vezano samo za Kosovo, već za ukupnu našu budućnost. Jednostavno, Kosovo je strateška točka i svaka priča koja ne uvažava tu činjenicu - pada u vodu. To je vojno-starateški cilj oko kojega se stvara sve što treba upotpuniti tu sliku. Svijet pokreće ratna ekonomija. Na njenim obroncima su institucije koje nas uvjeravaju kako su i bombe anđeli. Ljudska historija nije historija pravde, već nasilja. Kako se naviknuti na to da je gubitak Kosova historija nasilja u kome se pokreću svi mehanizmi svijeta kako bi te uvjerili da si ti taj tko je kriv, a ne oni? - pojasnio je Kusturica, ali drži kako su i sami Srbi krivi jer su dozvolili da Albanci na Kosovu postanu većinski narod.

- Dijelimo tu krivicu zato što nismo bili dovoljno privlačni za Albance niti za druge. S tim što naša privlačnost nije igrala ulogu, jer naš sustav nema moć apsorpcije. U zapadnim zemljama pale se lampice kada, primjerice, nefrancuzi, nebritanci ili nedanci pređu deset posto populacije. Evo, Slovenci najnormalnije zabrane Ciganima da žive na jednom području. Digne se doduše njihov predsjednik kako bi pokazao kako je human, ali praksa te Cigane otjera. Francuzi uzvišenošću svojih avenija i katedrala i historije osiguravaju učinkovito sustavno rješenje kada se pojavi više od deset posto nefrancuza. Kod nas to ne postoji, jer smo mi na razmeđi na kojoj klizište vuče, ma šta netko pokušao napraviti. Da li kao Milošević, pa završi u Haagu, ili kao Tadić koji diplomatskim metodama apelira na tuđu savjest da progovori na moralnoj razini. Ali, ta savjest nikako se ne budi. Izgleda da za nas postoji samo štap. Nikako da zagrizemo mrkvu... - razmišlja Kusturica dodajući da je problem Srba "što brzo zaboravljamo".

Na pitanje namjerava li barem na jedno popodne u rodno Sarajevo, odgovorio je "ni na kavu".

-Ne. Nema tu ni draži. Da postoji neka potreba, to bi se i dogodilo. Ne može se živjeti u kraju u kojemu čovjek ne može ni kavu popiti s dogovorom. Sve mislim drukčije od njih, a nemam ništa protiv njih. Tajna je samo u tome što sam ja vjerovao kako Sarajevo ne smije ući u rat po svaku cijenu - kaže Kusturica. Dodao je kako mu je drago što se pomirio s Abdulahom Sidranom, scenaristom njegovih najvećih filmskih uspjeha i "ako se nađe vremena i novca, radit ćemo ponovno zajedno".

http://www.vecernji.hr/vijesti/kust...i-da-albanci-budu-vecina-kosovu-clanak-176530

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evropa nas ritnula sa koloseka!


Reditelj Emir Kusturica: Činili smo sve što su tražili od nas, a oni su nas izbacili. Nisam za neutralnost, pa i Rusi žele da budu Zapad. Međunarodni sud je učinio zlodelo

VN : Milošević je probao ratom da brani Kosovo i nije uspeo, a vlade posle njega pokušale su diplomatijom i rezultat je skoro isti. Kako da se suprotstavimo aroganciji moćnih? Ili smo i sami pomalo krivi?

- Delimo tu krivicu zato što nismo bili dovoljno privlačni za Albance niti za druge. S tim što naša privlačnost nije igrala ulogu, jer naš sistem nema moć apsorpcije. U zapadnim zemljama pale se lampice kada, recimo, nefrancuzi, nebritanci ili nedanci pređu deset odsto populacije. Evo, Slovenci najnormalnije zabrane Ciganima da žive na jednoj teritoriji. Digne se doduše njihov predsednik da bi pokazao kako je human, ali praksa te Cigane otera. Francuzi uzvišenošću svojih avenija i katedrala i istorije obezbeđuju efikasno sistemsko rešenje kada se pojavi više od deset odsto nefrancuza. Kod nas to ne postoji, jer smo mi na razmeđi na kojoj klizište vuče, ma šta neko pokušao da uradi. Da li kao Milošević, pa završi u Hagu, ili kao Tadić koji diplomatskim metodama apeluje na tuđu savest da progovori na moralnom nivou.

-----------------------------------------------------

"- Evropa nema alternativu jedna je izmišljena floskula. To je isto kao kada je Mira Marković govorila da mir nema alternativu."

"Identitet možemo sačuvati idejom da liberalni kapitalizam nikada u Srbiji ne sme biti usvojen kao jedini jezik. Kada ovde preko korporacija zavladaju pojedinci, od nas neće ostati ništa."

"Vezivali smo se mnogo za pokojnog patrijarha kao jednog od najvećih poslednjih svetaca. Neko je posle njegove sahrane shvatio koliko nam je on važan i onda nam je namestio „Farmu“ ili „Velikog brata“. Dno na koje nas moćnici svakodnevno spuštaju svojim nasiljem izaziva tu obamrlost."

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:295419-Evropa-nas-ritnula-sa-koloseka

U SARAJEVO NI NA KAFU

* IMA li šanse da se barem na jedno popodne vratite u Sarajevo? - Ne. Nema tu ni draži. Da postoji neka potreba, to bi se i desilo. Ne može se živeti u kraju u kom čovek ne može ni kafu da popije sa dogovorom. Sve mislim drugačije od njih, a nemam ništa protiv njih. Tajna je samo u tome što sam ja verovao da Sarajevo ne sme da uđe u rat po svaku cenu.


Ovo mu verujem, nekad sam i ja rado isao u Sarajevo, danas je to mala, zaostala, primitivna kasaba u kojoj ljudi poput zombija traze one retke normalne da ih pojedu.
 
retkost je čuti danas u Srbiji ovako pametne ljude koji imaju sta da kažu, i koji misle svojom glavom. Kusturica je izuzetan covek, ne samo sto je sebe dokazao da je izuzetan reditelj, nego je potvrdio sebe da je kao covek na svom mestu, sto je jos vaznije nego biti covek od karijere, Kusturica je covek uzvišenih moralnih vrlina i potvrdio je sebe da je dobar covek sto je mnogo vaznije od svega sto je do sada uradio:hvala:
 
"- Evropa nema alternativu jedna je izmišljena floskula. To je isto kao kada je Mira Marković govorila da mir nema alternativu."

"Identitet možemo sačuvati idejom da liberalni kapitalizam nikada u Srbiji ne sme biti usvojen kao jedini jezik. Kada ovde preko korporacija zavladaju pojedinci, od nas neće ostati ništa."

"Vezivali smo se mnogo za pokojnog patrijarha kao jednog od najvećih poslednjih svetaca. Neko je posle njegove sahrane shvatio koliko nam je on važan i onda nam je namestio „Farmu“ ili „Velikog brata“. Dno na koje nas moćnici svakodnevno spuštaju svojim nasiljem izaziva tu obamrlost."


АМИН!
 
"Vezivali smo se mnogo za pokojnog patrijarha kao jednog od najvećih poslednjih svetaca. Neko je posle njegove sahrane shvatio koliko nam je on važan i onda nam je namestio „Farmu“ ili „Velikog brata“. Dno na koje nas moćnici svakodnevno spuštaju svojim nasiljem izaziva tu obamrlost."
Ume Kusta da ubode i po koju pametnu , al ne znam sta mu trebaju ovakve budalastine od izjava da samo ispada glup u drustvu .
 
Sta je trebao, sa malo reci na nista da ne ukaze a sve da ti kaze. :mrgreen:

eh pa ja sam zahtevna i ocekujem puno od takve velicine...na primer da ne ponavlja po n-ti put jedno te isto, ponovljeno milion puta od strane milion ljudi, ovaj tekst se ne izdvaja ni po jednoj misli od bilo vecine tekstova na ovu temu...ubice me velika ocekivanja sta mogu:lol:...
 
Poslednja izmena:
eh pa ja sam zahtevna i ocekujem puno od takve velicine...na primer da ne ponavlja po n-ti put jedno te isto, ponovljeno milion puta od strane milion ljudi, ovaj tekst se ne izdvaja ni po jednoj misli od bilo vecine tekstova na ovu temu...ubice me velika ocekivanja sta mogu:lol:...

...da se zadovoljis sa malim idejama i velikim stvarima... idealna kombinacija za uspeh i srecu svake zene :mrgreen:
 
pazljivo sam procitao intervju u novostima

kusta, kao i obicno, jasno i jezgrovito komentarise nasu stvarnost.

steta sto su danas u srbiji reci jeftine, i ljudi, a istina nevazna, pa se, kao ovde na forumu, rezimska i nacionalisticka masa odmah uzvrpoljila
 
E dok ovakvih zavidnih i uskogrudih ljudi postoji u Srbiji, koji ubijaju glumce poput Eve Ras ukidajuci joj penziju i terajuci zenu u grob pre vremena, dok postoji takvih koji progone Ivanu Zigon i Kusuricu nazivaju pogrdnim imenima, dotle ce Srbija da tone....
Pa ok je da mu daju nešto na ''odloženo'' za zasluge ali baš onoliko.Klasično srpsko preterivanje.S tom okorelom komunjarom koja promoviše narkomane(i ko zna šta još) poputa Maradone i teroriste poput Čea se ne bih menjao ni za kakva pare.
 
E dok ovakvih zavidnih i uskogrudih ljudi postoji u Srbiji, koji ubijaju glumce poput Eve Ras ukidajuci joj penziju i terajuci zenu u grob pre vremena, dok postoji takvih koji progone Ivanu Zigon i Kusuricu nazivaju pogrdnim imenima, dotle ce Srbija da tone....

S'obzirom da danas Republika Srbija sponzorise pedere i NVO koji rade protiv nje same, da nauce nesto od "brace" Hrvata ;)


...i sta kaze...

"Ej, djeco mila, vite grane moje
Upamtite sto vam govorim
Ej k'o ne ljubi i ne cuva svoje
Bozjeg lica nece vidjeti."

;)
 

Back
Top