Obuka za savetnice za dojenje

Mzlaki

Početnik
Poruka
17
Drage mame, posle 5 godina truda, uspele smo da organizujemo nešto za šta mislimo da je preko potrebno majkama i budućim majkama u Srbiji - Obuku za savetnice za dojenje

Da li si mama koja je dojila svoju bebu najmanje 6 meseci? Da li si to radila rado, sa zadovoljstvom, sa punim srcem? Da li si možda imala i nekih problema sa dojenjem? Da li ti je nekada bila potrebna pomoć ili savet ali ti je niko nije pružio? Da li si i tada ostala pri želji da dojiš dalje i izborila si se da nastaviš dojenje?

Tražimo majke koje su stekle iskustvo i koje žele da pomažu drugim majkama.

Na početku dojenje nije uvek lako, ali mi koje smo sve to vec prošle mozemo da olakšamo mladim majkama da njima bude lakše!

Prijavi se za besplatnu obuku za vršnjačke savetnice za dojenje u organizaciji Udruženja RODITELJ koja će biti održana 8.avgusta u sklopu obeležavanja Svetske nedelje dojenja.

Više informacija na sajtu Udruženja RODITELJ
 
Ne znam šta da kažem.... ja sa muškarac i verovatno se ne razumem u dojenje....

Ali, ko je našiim majkama, babama, prababama... držao obuku iz dojenja?
Zar dojenje nije jedan sasvim prirodan proces? Pa i svaka majka iz grupe sisara doji svoje mladunče bez ikakve prethodne obuke....
Ne razumem zašto je takva obuka potrebna....
 
Ne znam šta da kažem.... ja sa muškarac i verovatno se ne razumem u dojenje....

Ali, ko je našiim majkama, babama, prababama... držao obuku iz dojenja?
Zar dojenje nije jedan sasvim prirodan proces? Pa i svaka majka iz grupe sisara doji svoje mladunče bez ikakve prethodne obuke....
Ne razumem zašto je takva obuka potrebna....

Potrebna je pomoć, verovao ili ne.
Nekad to priroda uradi sama, a nekad žene imaju ozbiljnih problema, namuče se jezivo, pa često i odustanu ili prosto ne uspeju da izguraju do kraja.

U suštini to je nekad bio i sad bi trebalo da bude posao sestara za laktaciju u porodilištu, da pomognu majkama da mleko krene, da krene kako treba, da dete počne kako treba. Na žalost, danas često žene izađu iz porodilišta bez te pomoći.

A ovo sa sisarima....to je meni bilo fascinantno. Kao i ostali sisari, i beba ima instiktivan impuls za sisanje. Međutim, kod životinja, majka podoji prvi put neposredno nakon porođaja...ono kad se slepi mladunac gura i traži sisu...Bebe odnose odmah nakon porođaja i dok ga ponovo donesu majci na prvi podoj, one "zaborave" kako se sisa. Ritam se praktično ne uspostavi dok ne dođu kući, jer su u porodilištu na dohrani.
U inostarnstvu se odavno praktikuje da se dete nakon porođaja, onako goluždravo, ostavi majci na stomaku 20tak minuta. Za to vreme, bebac, kao slepo mače, počinje da puzi po stomaku i da traži bradavicu. Tako se taj prvi podoj prođe spontano, kako je priroda sa sisarima i uredila, i tada ima mnogo manje problema sa dojenjem. Ima na youtube-u tih snimaka, tzv Breast crawl

Edit:Evo jedan
 
Poslednja izmena:
A ovo sa sisarima....to je meni bilo fascinantno. Kao i ostali sisari, i beba ima instiktivan impuls za sisanje. Međutim, kod životinja, majka podoji prvi put neposredno nakon porođaja...ono kad se slepi mladunac gura i traži sisu...Bebe odnose odmah nakon porođaja i dok ga ponovo donesu majci na prvi podoj, one "zaborave" kako se sisa. Ritam se praktično ne uspostavi dok ne dođu kući, jer su u porodilištu na dohrani.
U inostarnstvu se odavno praktikuje da se dete nakon porođaja, onako goluždravo, ostavi majci na stomaku 20tak minuta. Za to vreme, bebac, kao slepo mače, počinje da puzi po stomaku i da traži bradavicu. Tako se taj prvi podoj prođe spontano, kako je priroda sa sisarima i uredila, i tada ima mnogo manje problema sa dojenjem. Ima na youtube-u tih snimaka, tzv Breast crawl
pa da
kod nas mora sve naopako i kako ne treba
 
..medo, sve si rekla.. :worth:
..mogu da prenesem lichna iskustva iz fronta :evil: ali i lepshe iskustvo iz mishovica, vrlo sveze :heart: ..
..prvi dani su presudni za laktaciju, naravno, moguce je popraviti sve to i koji dan kasnije,
ali psiholoshki efekat koji je najbitniji za uspeshno dojenje je teshko popraviti.. :(

..mislim da bi (uz sve nabrojano do sada) patronazne sestre koje posecuju porodilje kod kuce
trebalo opremiti najprostijim vagicama za merenje bebe, ili omoguciti da se ozbiljnije
vage iznajmljuju pri domovima zdravlja ili u apotekama, poshto je stalni pritisak na novopechene
majke da su im bebe gladne i da nemaju dovoljno mleka razlog za nepotrebno uvodjenje dohrane
koje lako vodi pravo u prekid dojenja..
..teshko je izmeriti napredovanje bebe tokom prvih nedelja (makar je kod nas tako),
poshto podrazumeva chekanje reda u savetovalishtu kao da ste doshli na kontrolu.. :(
..a i kome se voda beba od par nedelja svako malo do lekara.. :(
da
 
Skoro sam se rasplakala gledajući ovaj klipić što meda postavi... :heart::heart::heart: I sve vreme se pitam da li će uspeti da nadje bradavicu i počne da sisa, i na kraju shvatim da sam sva u grču i da držim čvrsto stegnute pesnice :):):) Eh, šta ti je priroda...

Mada, nešto ne verujem da će ovako nešto stići u naša porodilišta još bar ceo vek :evil: Eeeeej, pa pomislite samo koliko beba kalira "mučeći" se ovako :roll: Neee, kod nas prvo mamama nabiju psihozu da im je dete izgubilo toliko i toliko grama nakon porodjaja, pa onda dodaju ulje na vatru mereći svaki čas i vrteći glavama onako bezobzirno... pa kad izedješ onda si non-stop u tripu da li ti beba dovoljno jede, da li lepo napreduje... pa padaš u neku depresiju posle prve posete pedijatru, jer pod obavezno nešto ne radiš kako treba, ili je beba trebala više da dobije, ili je dobila previše... ma prave frku bez potrebe :evil:
a da ne pričam o tati koji ovako opušteno sedi pored maminog kreveta, grleći mamu i bebu... to je SF:evil:
I da, naravno, potrebna je pomoć oko dojenja, prvih dana svakako... ali teško da ima ko da je pruži na adekvatan način. Osoblju u Mišoviću svaka čast, da je više takvih i mame bi bile mirnije i srećnije i imale bi više mleka za svoje bebe....
 
Moja sestra je baš u Mišoviću da kažem nagrabusila.
U stvari, beba joj je bila super, jaka, gladna, odmah je počela odlično da vuče, mleko krenulo sjajno, čak je malecka vukla i drugim mamama u sobi čije su bebice bile slabašne, a njima grudi već pune k'o šipak....I sestre se oduševile, sve je bilo "super, sve kako treba, ma vama će to biti pesma..." i ništa joj nisu govorile šta i kako ako se nešto desi ovako ili onako....
Mala je imala već mesec dana kad je iz nekog razloga preskočila obrok, više se i ne sećam šta je bilo, uglavnom grudi se prepune, otvrdnu, za naredni podoj ni beba ne može da povuče, počelo da boli... Sestra nit' je znala da treba da se izmlaza, ni kako da to radi, nit' je imala pumpicu, nemaš bre pojma ni o čemu i mi trk u Mišović. Ja sam pobegla iz ordinacije da ne slušam kako vrišti dok su je izmlazali. Hvala bogu, nije bilo posledica, nije se razvilo do mastitisa, posle toga je znala šta treba da radi i kako, al' brate, takva trauma i mučenje stvarno nisu neophodni.

Ebg, priroda-priroda, ali neko mora da ti objasni tehniku.
 
Ok, razni ljudi, razna iskustva. Svako u svoje ime priča :)
Meni su u Mišoviću sve lepo objasnili i pokazali kako da masiram i kako da "izbacim" mleko koje preostane nakon podoja, i tehniku dojenja. I objasnili mi zašto je to tako važno - doduše, to tek nakon što sam pitala.
U svakom slučaju, tvrdim da treba pomoć, treba objašnjenje i praktično pokazivanje. :)
 
Ok, razni ljudi, razna iskustva. Svako u svoje ime priča :)
Meni su u Mišoviću sve lepo objasnili i pokazali kako da masiram i kako da "izbacim" mleko koje preostane nakon podoja, i tehniku dojenja. I objasnili mi zašto je to tako važno - doduše, to tek nakon što sam pitala.
U svakom slučaju, tvrdim da treba pomoć, treba objašnjenje i praktično pokazivanje. :)

Ma da, sestre u Mišoviću mnogi hvale, ovo je verovatno bio eto splet okolnosti, videle su da sve super ide, pa se posvetile ženama koje su imale problema već tamo. Ali eto kako od sitnice može da se napravi problem, kad te niko ne uputi šta možeš da očekuješ i kako da se snađeš.
Posle se svi krstili kakvo zverče hrani kad je mogla mesec dana bez izmlazanja :lol:
 
Meni su u Misovicu samo pomogli da stavim dete na dojku jer mi je mleko krenulo prvog dana, sto nije bas uobicajeno za carski rez, a od bolova nije bilo sanse sama da ga podignem.
Niko mi nije objasnjavao tehniku, mada nisam ni pitala, to sam naucila u skolici za trudnice.
Evo, do sad, hvala Bogu, nije bilo problema, jedino sto sam prvih mesec dana morala da izmlazam visak pumpicom jer imam mleka bar za blizance bez frke.
 
ni meni niko nije nista objasnio,niti sam imala sestru sto dolazi u kontrole,a bukvalno sam bila sama po ceo dan (u inostranstvu bez prijatelja i porodice,tek dosli) i ne znam sad da l je pravo cudo kako mi se nista nije desilo ili sam pravilno pratila svoj instinkt uglavnom ja nisam mogla da spavam vise u mokroj spavacici pa sam zato izmazala mleko dok se nije naviklo na bebin ritam sisanja
kupovala sam one velike uloske i stavljala u grudnjak da upije mleko koje je izlazilo nocu
kako treba zena da se ponasa u tom periodu?
medvedbg,predivan je onaj snimak ,ja sam gledanja opcinjena,nisam imala pojma da to tako :)
 

Back
Top