Hormonska spirala Mirena

Nisam odgovarala na sve sto si pisala jer ni bih debatu, kao sto sam vec i rekla. Opet se pecam, jer nisam "forumasica" pa ne mi je prosto neverovatan ovakav vid komunikacije zarad komunikacije :roll: A mislim da se iz tvojih postova najvise vidi tvoj nivo znanja, ja ti ne trebam, ni za proveru ni kao partner u gubljenju vremena.

Mozes da nastavis sama, postoji scrollbar za to, ostalima bih zelela da ponovim pitanja koja se gube u moru citata i nekih rednih brojeva:dash:

1. Duzina koncica
2. Kontrola ultrazvukom

Hvala!
 
Nisam odgovarala na sve sto si pisala jer ni bih debatu, kao sto sam vec i rekla. Opet se pecam, jer nisam "forumasica" pa ne mi je prosto neverovatan ovakav vid komunikacije zarad komunikacije :roll: A mislim da se iz tvojih postova najvise vidi tvoj nivo znanja, ja ti ne trebam, ni za proveru ni kao partner u gubljenju vremena.

Mozes da nastavis sama, postoji scrollbar za to, ostalima bih zelela da ponovim pitanja koja se gube u moru citata i nekih rednih brojeva:dash:

1. Duzina koncica
2. Kontrola ultrazvukom

Hvala!
Али како не разумеш, сама ме провоцираш да ти одговарам на овакве постове.

Твој став је индикативан.

Тек треба да уградиш Мирену, а понашаш се као да је у теби већ 5 година и савршено ти одрађује посао.

Ниси форумашица? Шта си онда?:lol:
Промотер мирене? Само нагађам....

Пошто си тако сигурна у мирену, зар ти чак и не одговара да се на покренуто питање о нежељеним дејствима, јави велики број форумашица које ће написати како нежељена дејства нису имале ?

И што се ти толико штрецаш на моја питања?
Па ти си донела одлуку и сигурна си у њу. Сигурна си да је Мирена одличан контрацептив и крај приче...само те занимају искуства.

Кад гле чуда, све време расправљаш са мном и хвалиш Мирену ( и ако ни сама ниси имала искуства с њом) !

Знам, Мајмунче, помрсила сам ти конце.
Баш се вечерас нађох на форуму, у невреме, да запиткујем мало детаљније о Мирени.:D
 
Знам, Мајмунче, помрсила сам ти конце.

Чиме си јој помрсила конце кад си данас први пут у животу чула за такву врсту контрацепције? :confused:

Мислим, неко постави тему тражећи искључиво туђа искуства. Ти се шокираш јер први пут чујеш за хормонску спиралу, иако си лекар, и САМА скренеш разговор на корисност или штетност такве врсте контрацепције (што није тема)...и сад шта?
Сад треба да се препуцавамо ко више зна о медицини?:confused:

Ја верујем својој докторки-врсном специјалисти код које одлазим буквално деценијама, и ДА - већ сам одлучила да ћу је ставити....али и ја желим да чујем туђа искуства, да бих још више знала, иако сматрам да сам се сасвим довољно информисала и из брошура о Мирени које ми је дала докторка, и са интернета....и свесна сам да савршеног средства за контрацепцију нема...сем аспирина, наравно....чврсто стегнутим међу коленима.:mrgreen::lol:
 
Poslednja izmena:
И како доводите у везу бакарну спиралу са тим симптомима?
Баш ме занима, пошто логике нема.

Ај' запаљење грлића, па чак и материце...али обилне менструације и болне...то нема никакве везе са спиралом која је лоцирана у грлићу.

Ал' за сваки случај и то ћу да питам сутра професорку.:D

До краја вечери, имаћу листу питања.:)
sofija, svaki ginekolog ce ti kao nezeljenu pojavu koristenja bakarne spirale pomenuti obilnije i duze krvarenje..dal ima veze sa pojacanim kontrakcijama, ili sa necim drugim, ne znam..i kako mislis locirana u grlicu?:dontunderstand:
 
Po tome sto sam ja citala i pitala doktorku, pojacan rizik od infekcije je iz dva razloga: 1. ako postoji neka infekcija koja nije dijagnostikovana za vreme postavljanja spirale, pa se sa sprialom i unese u matericu i dalje, i 2. tokom nosenja spirale jer iz materice vire ti koncici, mada mi je doktorka rekla da je to teze, posto su koncici od neke vrste plastike.

I da - spirala ne sme da se nadje u grlicu, ona mora da bude u materici, i materica mora da bude minimum 6cm po duzini/dubini da bi se stavljanje spirale uopste planiralo (pred samo stavljanje lekar izmeri plasticnim stapicem rastojanje od zadnjeg zida materice do grlica).
 
Као што сам обећала, била сам данас у Вишеградској, на ГАК-у.
О Мирени, а и осталим хормоналним контрацептивима сам разговарала са проф. Др _______ ____________ (кога занима име, шаљем на пп). Реч је о особи која је била 15 година начелник опште патологије, а сад је начелник пријема.

Мирена, има две индикације:
1. Перименопаузална крварења: лаички речено, препоручује се оним женама које су ушле у климакс и полако губе менструацију, па су те менструације неуредне или обилне.
2. Миоми материце – али, клиничке студије су показале да ни на том пољу није баш ефикасна и да углавном ни не доведе до смањења миома

Механизам дејства је такав да доводи до атрофије ендометријума (упоредите ово са атрофијом мозга, чисто зарад разумевања појна ''атрофија'' ).
Шта то значи?
Ендометријум је слузокожа материце у коју се по трудноћи усађује јајна ћелија.
Последица уградње Мирене може бити и стерилитет. Према томе, женама које нису рађале или које још планирају да рађају се настроже забрањује !

Такође се не препоручује младим женама, јер се Миреном прекида природни хормонални циклус у организму (јер није нормално да жена нема крварења, није нормално да узима кроз препарат прогестерон, уместо да га продукује њен организам).

Значи, професорка коју сам питала је апсолутно не препоручује као средство за контрацепцију и објаснила ми је да гинеколози који је форсирају у том смислу имају лову од њене уградње, с обзиром да је скупа.

Још један значајан податак о хормоналним контрацептивима је и тај да се након 35. Године, код жена, стравично повећава ризик од тромбемболијских компликација, а ризик од нежељене трудноће смањује, самим тим фактор ризика, за настанак емболије (а и смрти) је превелик.
Жене, након 35. Године, треба да забораве на оралне или било какве друге хормонске контрацептиве. (осим ако не постоји медицинска индикација)

Жене, добро се распитајте увек о ономе што вам се нуди. Нису сви људи добри и брижни, и не студирају сви медицину зарад алтруизма и хуманизма.
Фармацеутска индустрија је моћна машинерија која би вам продала и мачку у џаку само да би новац зарадила.
И никад се не хватајте за индустријске студије као меродавне!
Индустријску студију раде управо они који производе лек и они ће све урадити да наштимају резултат какав одговара њиховој потреби.

Увек прошетајте до релевантне гинеколошке установе, потражите особо од знања и поштења и затражите савет. Такви људи, који раде клиничке студије (анализа дејства лека у пракси), најбоље ће моћи да вас посаветују.
 
sofija, svaki ginekolog ce ti kao nezeljenu pojavu koristenja bakarne spirale pomenuti obilnije i duze krvarenje..dal ima veze sa pojacanim kontrakcijama, ili sa necim drugim, ne znam..i kako mislis locirana u grlicu?:dontunderstand:
Баш сам и то питала.;)
Овај гинеколог код ког сам данас била, каже да спирала може да изазове дуже крварење, али да је то знак да ти спирала не одговара и да треба да је вадиш.
А зашто дуже крварење?
Због механичке иритације.

Значи Кото, то није правило, већ нежељено дејство спирале и знак да треба да се вади.

Ова професорка и даље саветује бакарну спиралу, за све жене чије их тело прихвата.

Ова сличица је малко искарикирана. Апсолутно не иде тако дубоко.
 
Treca indikacija je prekomerno krvarenje tokom ciklusa.

Takodje, Mirena sama do sebe ne vodi do steriliteta, vec samo ako se dobije infekcija.

Konacno - Mirenin uticaj na hormone je dosta manji od uticaja pilule (oralni kontraceptivi ispustaju u organizam mnogo vece kolicine hormona nego Mirena, a i obradjuju se preko jetre dok ih Mirena ispusta direktno u tkivo i prelaze jetru samo dva puta). Tako da se zenama koje nisu radjale ne preporucuje zbog manje dubine materice a ne moguceg steriliteta. Pilule vrse mnogo vecu disrupciju hormona.

A osnovna indikacija je kontracepcija.

Svaki doktor ima svoje misljenje i treba da ga ima i pacijent.

Par zena preko pp, ja, a i Hellen na ovoj temi smo dobile drugaciji savet od naseg lekara i to cemo slediti.

Zaista ne bih vise o bezbednosti ili efikasnosti ovog metoda, to nije bila namera teme, kao sto je nekoliko puta podvuceno. Mislim da si obavila ono sto ti je valjda bila namera - da upozoris one koje moje trazenje tudjih iskustava moze dovesti pod neki manipulacioni uticaj :eek: - i sada bih volela da se vratimo na temu, tj na razmenu iskustava zena koje su je koristile ili je i koriste.

(jos jednom hvala svima koji su mi slali poruke privatno!)

Sutra idem da mi je stave pa cu javiti kako sam prosla.
 
Само да се исправим, анти-беби пилуле поспешују рак дојке, а грлић чувају. :)
Зато не смеју да их користе оне жене које у породичној анамнези, по мајчиној линији (дакле, женској) имају карциноме дојке.

Ja taman htela da se zapitam šta ova trabunja al reko ajde neću, laički se razumem u medicinu ;) I još nešto, zaboravila si da blagotvorno deluju na ciste na jajnicima pa smanjuju šansu za nastanak raka jajnika.
A što se tiče globalnih zavera i tako toga, ja u moju dr imam poverenja i ne mogu da zamislim da se lečim kod osobe u koju nemam poverenja ili da mi ona sutra vodi trudnoću. Poštujem njeno znanje i iskustvo i znam da njene savete treba da poslušam pre nego svoje odokativne procene jer se u ginekologiju razumem onoliko koliko naučim sa interneta. Ne bih ja podcenjivala njenu školu, iskustvo i dobrotu kao čoveka. Ima loših ljudi ali srećom imamo pravo da biramo lekare.
Ne znam dokle bi dogurali kada bi u sve sumnjali.
 
Slazem se - ali bih dodala da postoji razlika izmedju sumnje i obavestenosti ili "zapitkivanja". Meni se svidela moja sadasnja doktorka kad je insistirala na prvom pregledu pre mnogo godina, da se prvo "upoznamo", tj da sednem kod nje u kancelariju, normalno obucena, i da joj ispricam moju zdravstvenu i porodicnu istoriju. Tek onda je doslo do svlacenja i pregleda. Kad sam imala neke probleme, uvek m ije govorila, "zapisi sta zelis da me pitas da ne zaboravis" i "javi se ako se kod kuce setis jos nekog pitanja". Taj odnos ravnopravnosti i covecnosti mi je najbitniji, i naravno strucnost. Poverenje mora da se zasluzi ali kada nadjes lekara kome verujes, cuvas ga kao malo vode na dlanu.:heart:
 
Као што сам обећала, била сам данас у Вишеградској, на ГАК-у.
О Мирени, а и осталим хормоналним контрацептивима сам разговарала са проф. Др _______ ____________ (кога занима име, шаљем на пп). Реч је о особи која је била 15 година начелник опште патологије, а сад је начелник пријема.

Мирена, има две индикације:
1. Перименопаузална крварења: лаички речено, препоручује се оним женама које су ушле у климакс и полако губе менструацију, па су те менструације неуредне или обилне.
2. Миоми материце – али, клиничке студије су показале да ни на том пољу није баш ефикасна и да углавном ни не доведе до смањења миома

Механизам дејства је такав да доводи до атрофије ендометријума (упоредите ово са атрофијом мозга, чисто зарад разумевања појна ''атрофија'' ).
Шта то значи?
Ендометријум је слузокожа материце у коју се по трудноћи усађује јајна ћелија.
Последица уградње Мирене може бити и стерилитет. Према томе, женама које нису рађале или које још планирају да рађају се настроже забрањује !

Такође се не препоручује младим женама, јер се Миреном прекида природни хормонални циклус у организму (јер није нормално да жена нема крварења, није нормално да узима кроз препарат прогестерон, уместо да га продукује њен организам).

Значи, професорка коју сам питала је апсолутно не препоручује као средство за контрацепцију и објаснила ми је да гинеколози који је форсирају у том смислу имају лову од њене уградње, с обзиром да је скупа.

Још један значајан податак о хормоналним контрацептивима је и тај да се након 35. Године, код жена, стравично повећава ризик од тромбемболијских компликација, а ризик од нежељене трудноће смањује, самим тим фактор ризика, за настанак емболије (а и смрти) је превелик.
Жене, након 35. Године, треба да забораве на оралне или било какве друге хормонске контрацептиве. (осим ако не постоји медицинска индикација)

Жене, добро се распитајте увек о ономе што вам се нуди. Нису сви људи добри и брижни, и не студирају сви медицину зарад алтруизма и хуманизма.
Фармацеутска индустрија је моћна машинерија која би вам продала и мачку у џаку само да би новац зарадила.
И никад се не хватајте за индустријске студије као меродавне!
Индустријску студију раде управо они који производе лек и они ће све урадити да наштимају резултат какав одговара њиховој потреби.

Увек прошетајте до релевантне гинеколошке установе, потражите особо од знања и поштења и затражите савет. Такви људи, који раде клиничке студије (анализа дејства лека у пракси), најбоље ће моћи да вас посаветују.

Sofija, veliki deo ovoga što si napisala piše i u uputvstu za upotrebu. Naročito za oralnu kontracepciju, do detalja je napisano kada i zašto ne sme da se upotrebljava. Pretpostavljam da svaka žena pročita uputstvo pre upotrebe bilo kog leka...
 
Sofija, veliki deo ovoga što si napisala piše i u uputvstu za upotrebu. Naročito za oralnu kontracepciju, do detalja je napisano kada i zašto ne sme da se upotrebljava. Pretpostavljam da svaka žena pročita uputstvo pre upotrebe bilo kog leka...
Видиш да не прочитају.:lol:

А и гинеколог је дужан да каже, јер ипак је он тај на чији предлог се хормони (на овај или онај начин) узимају. ;) Али неки од њих неће да кажу....:sad2:
 
Баш сам и то питала.;)
Овај гинеколог код ког сам данас била, каже да спирала може да изазове дуже крварење, али да је то знак да ти спирала не одговара и да треба да је вадиш.
А зашто дуже крварење?
Због механичке иритације.

Значи Кото, то није правило, већ нежељено дејство спирале и знак да треба да се вади.

Ова професорка и даље саветује бакарну спиралу, за све жене чије их тело прихвата.


Ова сличица је малко искарикирана. Апсолутно не иде тако дубоко.
vidi sofija, ocito da nisi strucnjak za oblast, kao ni ja. a ja imam sjajnog ginekologa, kod kojeg idem 15 godina..i od njega trazim savete..ne na forumu.:)
 
Slika je izgleda iz databaze Elsevier, za koju opet treba pretplata i nalog (a opet, za epocrates, koji sam link ja slala, treba samo napraviti nalog, besplatna je), kao i za vecinu profesionalnih baza podataka na internetu. Tekst iz takvih baza podataka ne sme da se reprodukuje bez dozvole. Ako si zaista lekar, trebalo da bi da ti, ili makar institucija za koju radis, ima pretplate na one osnovne (PubMed, MedLine, elsevier, itd) pa bi mogla da pogledas i sama, a i obican google search ce naci neku laicku aproksimaciju onoga sto te interesuje...
 
Видиш да не прочитају.:lol:

А и гинеколог је дужан да каже, јер ипак је он тај на чији предлог се хормони (на овај или онај начин) узимају. ;) Али неки од њих неће да кажу....:sad2:

Ja još nisam upoznala niti sam čula da taj neko neće da kaže. Ne kažem da ne postoje, samo ja ne znam za takav slučaj. Kad se setim koliko je mene moja smarala sa određivanjem vrste pilula i koliko me analizirala sa sve zagledanjem kose, maljavosti stomaka i butina, ultrazvuk dojki, običan ultra zvuk, papa, krvna slika, ultrazvuk abdomena zbog visokog gvožđa..... kuku.... i na 3 meseca kontrola.... da sam znala ostala bih na kondomima i čekala menstruaciju po 20 dana :roll:
 
vidi sofija, ocito da nisi strucnjak za oblast, kao ni ja. a ja imam sjajnog ginekologa, kod kojeg idem 15 godina..i od njega trazim savete..ne na forumu.:)
Нисам стручњак за област, то сам и написала, али сложићеш се да ипак могу много боље да се разумем у област од тебе која ниси ни медицину завршила.

Кото, ја сам добронамерна, нема места цинизму. ;)

А како сам из бранше, ипак познајем далеко већи број стручњака из те области...као што рекох, данас сам и разговарала са једним.

Но добро, свако има право да прави избор.
Ја сам моју мисију на овој теми завршила.;)
Суштина је да младе жене треба да схвате да зна њих није Мирена, као и оне старије, да хормонска контрацепција није за њих.

Сигурна сам да ти твој гинеколог то неће прећутати будеш ли му рекла да си читала о томе..бла-бла....другим речима, кад му ставиш до знања да ниси баш пука незналица.;)

Bwahahaha, ti se to samo šališ sa mnom, ali ajd da udovoljim tvojoj znatiželji =) link
Ово није текст, неко линк ка слици коју си малопре аплоудовала.
Дакле, текст. ;)
 
Ок.
Занима ме зашто је то тако? ;)
Наравно, пошто ни сама не знам одговор на то питање, питаћу ученије.

Ја знам да се бакарна спирала не препоручује женама које нису рађале и онима које планирају још деце, јер могу довести до срастања зидова грлића и буквално узроковати механичку неплодност након вађења.

Моја мајка ју је имала годинама, Она није имала тегобе.

Koristim već 10 godina bakarnu spiralu i mnogo su mi obilnija krvarenja i traju duže nego što je to bilo pre spirale.
Što se tiče srastanja u zidove grlića i da se ne preporučuje ženama koje planiraju decu - e ovo prvi put čujem :eek:
Ja sam ugradila spiralu par meseci posle prvog porođaja i kad sam želela drugo dete (nakon 3 godine) izvadila je i posle par meseci zatrudnela. Kakvo srastanje ... Posle drugog porađaja sam je opet ugradila i zamenila posle 5 godina (kako se u uputstvu i preporučuje).
 
Ja još nisam upoznala niti sam čula da taj neko neće da kaže. Ne kažem da ne postoje, samo ja ne znam za takav slučaj. Kad se setim koliko je mene moja smarala sa određivanjem vrste pilula i koliko me analizirala sa sve zagledanjem kose, maljavosti stomaka i butina, ultrazvuk dojki, običan ultra zvuk, papa, krvna slika, ultrazvuk abdomena zbog visokog gvožđa..... kuku.... i na 3 meseca kontrola.... da sam znala ostala bih na kondomima i čekala menstruaciju po 20 dana :roll:
Ти имаш одговорног гинеколога.;)

Али знаш у чему је фора, гинеколози знају да нпр. пилуле у неком малом проценту изазивају карцином дојке. И сад, пошто је тај проценат јако мали, они га занемарују.

Међутим, за пацијента, ако му се недајбоже деси тај исти карцином, та мала цифра више ништа не значи. Разболео си и ту је крај...

Е, зато ја апелујем на један озбиљан приступ у узимању било код препарата који нам НИЈЕ НЕОПХОДАН, а може живота да нас кошта.;)
 
Koristim već 10 godina bakarnu spiralu i mnogo su mi obilnija krvarenja i traju duže nego što je to bilo pre spirale.
Što se tiče srastanja u zidove grlića i da se ne preporučuje ženama koje planiraju decu - e ovo prvi put čujem :eek:
Ja sam ugradila spiralu par meseci posle prvog porođaja i kad sam želela drugo dete (nakon 3 godine) izvadila je i posle par meseci zatrudnela. Kakvo srastanje ... Posle drugog porađaja sam je opet ugradila i zamenila posle 5 godina (kako se u uputstvu i preporučuje).
мислиш, пошто се код тебе није десило срастање, то је правило да се не дешава ником.:D

Дешава се и то у приличном броју, зато се и не препоручује пре него се изроде сва планирана деца.;)
 
Ово није текст, неко линк ка слици коју си малопре аплоудовала.
Дакле, текст. ;)

Kekekeke, imaš naslov Intrauterine Contraceptive Device (IUCD) Insertion i sličicu, koja je objavljena u Netter's Obstetrics and Gynecology (što znači da nije malko iskarikirana kako bi ti rekla) i vidi spirala nije samo u grliću, vidi koliko duboko ide u matericu...ako ti treba još neki tekst pored ovoga, onda bolje idi opet kod nekog profe da ti rastumači =)
 

Back
Top