Najezda zaba i zmija

Constant Problem

Početnik
Poruka
35
Ne znam da li ste culi, ali ovih dana se na periferiji Nisa pojavio enormno velik broj zaba i zmija koje se krecu ka centru. Bilo je cak i na vestima. Moj prvi komsija nasao leglo zmija u svom podrumu dok se drugi zale da su im kuce puna zaba. Zanima me sad odakle one tu i u tolikom broju? Jel su se pojavile u jos nekom gradu?? Ljudi, nije sala, ovo stvarno postaje ogroman problem, jer na kvadratnom metru sigurno ima po 10-zaba i jace... A fora je u tome sto su se prvi put pojavile posle one velike oluje proslog meseca i to cak 25km od najblize reke... :dontunderstand:
 
Ne znam da li ste culi, ali ovih dana se na periferiji Nisa pojavio enormno velik broj zaba i zmija koje se krecu ka centru. Bilo je cak i na vestima. Moj prvi komsija nasao leglo zmija u svom podrumu dok se drugi zale da su im kuce puna zaba. Zanima me sad odakle one tu i u tolikom broju? Jel su se pojavile u jos nekom gradu?? Ljudi, nije sala, ovo stvarno postaje ogroman problem, jer na kvadratnom metru sigurno ima po 10-zaba i jace... A fora je u tome sto su se prvi put pojavile posle one velike oluje proslog meseca i to cak 25km od najblize reke... :dontunderstand:

Пред неке катаклизме, типа земљотреси, вулкани, клизишта..... појављују се жабе у огромном броју. :neutral:
 
U proteklih nekoliko godina zmija ima u nenormalno velikom broju u odnosu na ono što smo navikli. Ranije kada odem u selo ili negde u prirodu vidim zmiju jednom-dvaput u toku čitavog leta, a sada ih svakodnevno viđam, a čak su se pojavile i u gradu. Prošle nedelje bio sam sa društvom na kupanju na reci Kamenici u okolini čačka, podno planine Kablar, i svakog dana smo videli minimalno 4-5 zmija. Možda je to zbog toga što im odgovara promena klime, toplije i suvlje vreme
 
И ја сам Нишлија,и могу да потврдим,стварно их има много...Ноћас,док сам иш'о у град мотором,нисам мог'о а да их не згазим,има их баш много :Ѕ
 
Najezda zmija u valjevskom kraju
Blic online | 20. 06. 2010. - 11:37h | Foto: Beta | Komentara: 7

U valjevskom kraju građane sve češće ujedaju zmije, posebno je zabeležen porast broja napada poskoka na ljude koji u šumama beru jagode i drugo šumsko voće.
Za mesec i po dana u valjevskom kraju zabeleženo najmanje 14 ujeda zmija

Prvi ujed zmije u valjevskom kraju dogodio se početkom maja. U proteklih mesec i po dana, na ovim prostorima zabeleženo je čak sedam ujeda poskoka i isto toliko napada zmija koje nisu bile otrovne, navodi B92.



Lekari kažu da su svi hospitalizovani pacijenti primljeni sa veoma teškom kliničkom slikom što nije bio slučaj minulih godina. Na Infektivnom odeljenju valjevske bolnice još uvek leži Milenko Perić (66) iz Gornjih Leskovića koga je pre tačno nedelju dana ujeo poskok dok je uz seoski put nadomak svoje kuće brao šumske jagode.



Iako je većina pacijenata serum dobila na samom terenu i to 15-ak minuta po napadu otrovnica, na Infektivno odeljenje su primljeni u veoma teškom stanju. Prema rečima načelnice ove bolnice dr Snežane Arsenijević, hospitalizovani su i opservirani čak i oni za koje se već na prijemu znalo da ih nisu napale otrovne zmije, pošto se otok često može i odloženo pojaviti na mestu ujeda.



Onima koji idu u branje pečuraka ili šumskih jagoda, članovi Biološke grupe Mladih istraživača "Vladimir Mandić Manda" poručuju da obavezno nose čizme, pa čak i rukavice bez obzira na toplo vreme.



Poskoci kojih u valjevskom kraju ima mnogo više nego što ljudi uopšte misle, vode skriveni način života najčešće sklupčani u hladovini jer beže od žege, pa ih je izuzetno teško uočiti.



Prošle godine u valjevskom kraju zabeleženo je oko 20 ujeda zmija, a najgora je bila 1999. godina kada je u mesecima nakon bombardovanja zabeleženo čak 40 napada otrovnica.



Ukoliko vam se ovoga leta dogodi takav peh, lekari savetuju da ozleđeni deo tela ne pomerate previše.



"Ne preporučuje se isisavanje ili zasecanje rane, dok se podvezivanje toleriše isključivo u situacijama kada do najbliže ambulante možete stići za pola sata," kaže za B92 načelnica Infektivnog odeljenja valjevske bolnice dr Arsenijević.
 
Ekspanzija.Takva godina.Posle nje će da dođe nešto drugo što će njih da istrebi,pa će toga biti u većoj količini.
Jžabe svako veče slušam čitav hor imam.Od kako se voda ne povlači,nastale su bare u kojima imaju kolonije žaba.Osim buke totalno bezezlena stvorenja.
A zmije toliko i nisam viđao.
 
Ne znam da li ste culi, ali ovih dana se na periferiji Nisa pojavio enormno velik broj zaba i zmija koje se krecu ka centru. Bilo je cak i na vestima. Moj prvi komsija nasao leglo zmija u svom podrumu dok se drugi zale da su im kuce puna zaba. Zanima me sad odakle one tu i u tolikom broju? Jel su se pojavile u jos nekom gradu?? Ljudi, nije sala, ovo stvarno postaje ogroman problem, jer na kvadratnom metru sigurno ima po 10-zaba i jace... A fora je u tome sto su se prvi put pojavile posle one velike oluje proslog meseca i to cak 25km od najblize reke... :dontunderstand:

Žabe su se namnožile zato što je negde neka velika vodena površina pogodna za razvoj žabokrečine i žaba. A gde su žabice tu su i zmije, jer ove druge jedu ove prve. ;)
 

Back
Top