pomračina zemlje i sunca na mesecu?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
38.079
Malo zanimljivosti za razmišljanje: Jeste li ikada razmišljali kako izgleda pomračina Zemlje i Sunca kada to gledate sa površine Meseca? Kada ste na tzv. tamnoj strani' ili 'svetloj strani' Meseca?
I usput, staro trik pitanje: Koliko traje 'zemljin' dan na Mesecu, tj. vreme od kada Zemlja na mesečevom nebu napravi celi krug?
 
Ako se dobro secam Mesec ima sinhronizovanu rotaciju i to je razlog zasto vidimo uvek istu stranu meseca (bez obzira na meseceve mene).

Sa tacke gledista meseca - ako smo na toj strani koja gleda na zemlju znaci da ono sto bi se zvalo meseceve mene postoje kao zemljine mene a traju u celom ciklusu - zamisli - mesec dana :)

Ako uzmemo u obzir da se mesec vrti oko zemlje, i da je sinhronizovan, a ne zemlja oko meseca onda nema takva stvar sto bi bi mesecev dan u odnosu na zemlju jer zemlja ne izlazi i ne zalazi. Ali ima u odnosu na sunce.

Ako je to bilo pitanje? Nadam se da sam ubo' odgovor.
Ja ovaj odgovor zapravo i ne znam, nego sam samo razmisljao na glas.
 
Ako se dobro secam Mesec ima sinhronizovanu rotaciju i to je razlog zasto vidimo uvek istu stranu meseca (bez obzira na meseceve mene).

Sa tacke gledista meseca - ako smo na toj strani koja gleda na zemlju znaci da ono sto bi se zvalo meseceve mene postoje kao zemljine mene a traju u celom ciklusu - zamisli - mesec dana :)

Ako uzmemo u obzir da se mesec vrti oko zemlje, i da je sinhronizovan, a ne zemlja oko meseca onda nema takva stvar sto bi bi mesecev dan u odnosu na zemlju jer zemlja ne izlazi i ne zalazi. Ali ima u odnosu na sunce.

Ako je to bilo pitanje? Nadam se da sam ubo' odgovor.
Ja ovaj odgovor zapravo i ne znam, nego sam samo razmisljao na glas.
Tačno si sve napisao, ali si PROMAŠIO odgovor! Ni reči o pomračinama Zemlje i Sunca! :hvala:
 
Viđi vraga, nije baš detaljno opisala, ali AI pokazuje ZNATIŽELJU!!!! Zatim, ovako izgleda kada penzionisani profesor elektronike uči veštačku inteligenciju astronomiji:
Ja: ---------------------------
Kako izgleda pomračina Sunca gledana sa površine Mjeseca?

ChatGPT
Pomračina Sunca viđena s površine Mjeseca razlikovala bi se od pomračine koju vidimo s Zemlje zbog različite perspektive i okoline Mjeseca. Evo kako bi pomračina Sunca izgledala gledana s površine Mjeseca:
  1. Sunce bi se činilo mnogo manjim nego kad ga promatramo s Zemlje zbog veće udaljenosti između Mjeseca i Sunca. Sunčev disk bio bi manji i ne bi bio u potpunosti prekriven tijekom pomračine.
  2. Mjesečeva atmosfera je gotovo nepostojeća, pa ne bi bilo efekata kao što su Sunčeve zrake koje se probijaju kroz oblake i stvaraju aureolu, kako ih često vidimo za vrijeme pomračine na Zemlji.
  3. Pomračina Sunca bi mogla rezultirati primjetnim promjenama u osvjetljenju okoline na Mjesecu. Ovisno o kutu i pokrivenosti, možda bi došlo do privremenog zatamnjenja svjetla na nekim dijelovima površine.
  4. Budući da je Mjesec u rotaciji oko vlastite osi, promatranje pomračine s različitih položaja na površini Mjeseca pružilo bi različite perspektive i vremena trajanja pomračine za različite dijelove Mjesečeve površine.
Ukratko, pomračina Sunca s površine Mjeseca bila bi zanimljivo i jedinstveno iskustvo s aspekta gledanja iz potpuno druge točke unutar Sunčevog sustava.

JA:---------------------------
Jesi siguran da bi Sunce gledano sa Mjeseca bilo mnogo manje, nego gledano sa Zemlje? Razlika udaljenosti je 380 000 km prema 148 miliona km?

ChatGPT
Izvinjavam se na nesporazumu u prethodnom odgovoru. Iz perspektive Mjeseca, iako bi razlika u udaljenosti Sunca bila znatna (140 milijuna km s površine Zemlje prema 149 milijuna km s površine Mjeseca), vizualni dojam veličine Sunca vjerojatno se ne bi značajno promijenio zbog relativno male udaljenosti koja se primjenjuje u usporedbi s veličinom Sunca u odnosu na veličinu Mjeseca.
S obzirom na to da se promjer Sunca znatno razlikuje od promjera Mjeseca, Sunce bi i dalje izgledalo kao veliko, svijetlo tijelo na nebu s površine Mjeseca. Dakle, vaša primjedba je ispravna - Sunce bi izgledalo veliko i svijetlo, iako bi izmjerene vrijednosti pokazale manju udaljenost u stvarnosti. Hvala vam na ukazivanju na to.

JA: ------------------
Kakva ti je to matematika? Najveća moguća razlika udaljenosti do Sunca, gledano sa Zemlje ili Mjeseca je 380000km, tj. 0,38 milijuna km?

ChatGPT
Izvinjavam se na ranijem nesporazumu. U stvarnosti, razlika u udaljenosti do Sunca gledano s površine Zemlje i s površine Mjeseca nije tako značajna kao što sam pogrešno naveo. Kao što ste naveli, najveća moguća razlika udaljenosti bila bi otprilike 380.000 km, umjesto 140 milijuna km koje sam ranije naveo.
Dakle, Sunce bi izgledalo relativno slično u veličini bez obzira na to gledamo li ga s površine Zemlje ili s površine Mjeseca, jer je tih 380.000 km zapravo mala razlika kad je riječ o udaljenosti od Sunca u usporedbi s ukupnom udaljenošću do Sunca. Hvala vam na ispravci, i nadam se da je ovo bolje odgovorilo na vaše pitanje. Ako imate bilo kakvih drugih nedoumica, slobodno pitajte.
 

Back
Top