Веронаука или грађанско образовање?

Веронаука или грађанско...?

  • веронаука

  • грађанско

  • ни једно ни друго

  • оба, учења никад није доста


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Будући да сматрам да је религија јако битна, ја бих веронауку убацила као обавезан школски предмет, јер је већина нашег народа о многим стварима везаним за веру необавештена.

За грађанско образовање сматрам да је глуп и непотребан предмет, јер је измишљен као нека алтернатива за оне који не желе да се определе за веронауку. Уопште не видим његову сврху.

Осим тога, не знам да ли се и у једној држави изучава предмет налик грађанском образовању...?
За разлику од тога, веронаука је обавезан предмет у већини држава ;)
 
Poslednja izmena:
Будући да сматрам да је религија јако битна, ја бих веронауку убацила као обавезан школски предмет, јер је већина нашег народа о многим стварима везаним за веру необавештена.

За грађанско образовање сматрам да је глуп и непотребан предмет, јер је измишљен као нека алтернатива за оне који не желе да се определе за веронауку. Уопште не видим његову сврху.

čekaj, vera je sama po sebi stvar izbora, pa zašto bi onda mene neko uslovljavao da MORAM da se bavim veronaukom u školi?
što se mene tiče, mislim da je sasvim ok da postoji izbor, samo što možda ne bi bilo loše napraviti širi izbor
 
Будући да сматрам да је религија јако битна, ја бих веронауку убацила као обавезан школски предмет, јер је већина нашег народа о многим стварима везаним за веру необавештена.

За грађанско образовање сматрам да је глуп и непотребан предмет, јер је измишљен као нека алтернатива за оне који не желе да се определе за веронауку. Уопште не видим његову сврху.
U tome i vidim svoj problem ateizma, ali gotovo, sta je tu je :manikir:

Sto se tice tvog komentara za gradjansko, ne bih se slozio ni u jednom delu sa njim ... Udji u autobus i baci pogled na mlade kako sede dok osobe od po 60 i kusur godina stoje . Ili obrati paznju na recnik ljudi po ulicama i razmisli jos jedared da li je nepotrebno i da li ima ili nema vrhu .
 
ja bih za neku kombinaciju nesto tipa filozofija ali prilagodjeno uzrastu kom se predaje,nauciti ih da budu svestrani,da ne gledaju usko,uciti ih da razmisljaju,da prepoznaju vrednosti u zivotu.Filozofija o veri,o zivotu,ljubavi,drugarstvu,uciti neke poznate filozofe i njihov stav o tome,uciti ih i sta koja vera smatra da je ispravno.Upoznati ih sa svim po malo,a ne samo sa jednim stanovistem i uciti ih da gledaju usko.
 
to je problem koji se vuče iz porodice, i koji škola gotovo da ne može da ispravi

Kako gde ... Ako se uoci na vreme i ispravlja na vreme odakle znas da nece ...

Naravno to bi podrazumevalo gradjansko od osnovne do srednje skole a ne tek u srednjoj da se dobije :lol: Meni je gradjansko donekle promenilo misljenje i stavove u pozitivnom smeru ;)
 
Ma Veronauka u sebi ima gradjanskog koliko hocete, neverovatno je da se te dve stvari toliko od nekih odvajaju,znaci jasno je sta je suvisno...

Slazem se ako prava osoba drzi casove,eto nekoj deci veronauku predaje onaj fasista sto je vodja nekog kluba fudbalskog sta vec.Moja drugarica je isla na veronauku pa im pop nista nije objasnjavao,nije ih ucio najvaznijim stvarima postovanjem drugih,da znaju da vole i da oproste,da budu blage naravi,a to kad decu naucis nema sanse da ce da budu losi ljudi.Nisu ni sva deca pravoslavne vere,kako onda?
 
mislim da je sasvim ok da postoji izbor, samo što možda ne bi bilo loše napraviti širi izbor
Како то мислиш? :dontunderstand:
У смислу да има још неких изборних предмета сем ова два?

Sto se tice tvog komentara za gradjansko, ne bih se slozio ni u jednom delu sa njim ... Udji u autobus i baci pogled na mlade kako sede dok osobe od po 60 i kusur godina stoje . Ili obrati paznju na recnik ljudi po ulicama i razmisli jos jedared da li je nepotrebno i da li ima ili nema vrhu .
У реду је овај твој коментар, везано за (не)културу данашње омладине, само што ја нисам у тој причи, јер сам од куће понела те манире... ;)
У том смислу гледано, грађанско ми дође слично предмету домаћинство,који се некада изучавао, па је избачен, јер се сматра да свако код куће научи како се одржава кућа, девојчице да праве колаче итд. Али, није тако... :roll:
Како год, нисам за грађанско уопште :p :mrgreen:
 
U tome i vidim svoj problem ateizma, ali gotovo, sta je tu je :manikir:
Није ништа готово, ако ти тако не желиш ;)

ja bih za neku kombinaciju nesto tipa filozofija ali prilagodjeno uzrastu kom se predaje,nauciti ih da budu svestrani,da ne gledaju usko,uciti ih da razmisljaju,da prepoznaju vrednosti u zivotu.Filozofija o veri,o zivotu,ljubavi,drugarstvu,uciti neke poznate filozofe i njihov stav o tome,
Колико сам ја упућена, филозофија се изучава у гимназијама и мислим да је то сасвим довољно.

uciti ih i sta koja vera smatra da je ispravno.
Па, ја сам из веронауке учила уопшено о свим религијама на пар часова, разлике између православља и католичанства итд.

Upoznati ih sa svim po malo,a ne samo sa jednim stanovistem i uciti ih da gledaju usko.
Овај коментар ми се не свиђа, и јасно је да не знаш пуно о религији када си ово написала. Под тим уским си вероватно мислила да би изучавање веронауке значило ширење верске и националне нетрпељивости? Не, никако! Вера проповеда љубав...
 
Idem na gradjansko, mada smorih se tamo. A na veronauku ne, ni u ludilu.
Tako da... nijedno ni drugo, ali kad bas mora onda gradjansko.
Има опција ни једно, ни друго...

Ако се добро сећам, пре је могло да се ништа не изабере, а сада једно мора? Је ли тако?
 
Filozofija se izucava u gimnazijama ali o filozofima i njihovim filozofskim pravcima sto je dosta konfuzno i nama je pofesorica morala da diktira sazvakane lekcije da bi mi to mogli da razumemo uopste.U medicinskoj su ucili napamet tako da nije to to.Nisam mislila striktno filozofija,vec neka kombinacija svega,obuhvatiti najvaznije segmente zivota,sta o tome kaze religija,folozofija...raspravljati o tome.Uciti decu svestranosti mada je to jako tesko izvodljivo posto kadar koji bi to predavao mora da bude bas obrazovan.Filozofi su po meni tu najbolji jer uce sve i svasta.
 
Овај коментар ми се не свиђа, и јасно је да не знаш пуно о религији када си ово написала. Под тим уским си вероватно мислила да би изучавање веронауке значило ширење верске и националне нетрпељивости? Не, никако! Вера проповеда љубав...

Naravno,u veri ima sve o cemu pricamo ali prvo nisu svi iste veroispovesti,sta sa ateistima,drugo kadar koji drzi veronauku mora biti posvecen tako necemu a ne da drzi cas samo da odradi pa deca mogu pogresno da shvate nedovoljno protumacene price i da svoje verovanje izrazavaju bas netrpeljivoscu prema drugima.
 
kadar koji drzi veronauku mora biti posvecen tako necemu a ne da drzi cas samo da odradi pa deca mogu pogresno da shvate nedovoljno protumacene price i da svoje verovanje izrazavaju bas netrpeljivoscu prema drugima.
А ко ти каже да хоће само да одраде?
Ја сам мојим наставницима веронауке задовољна и остали су ми у лепом сећању. (не кажем да је свугде тако :confused:)
 
А ко ти каже да хоће само да одраде?
Ја сам мојим наставницима веронауке задовољна и остали су ми у лепом сећању. (не кажем да је свугде тако :confused:)

ne kazem ni ja da je svuda obrnuta situacija,ali kazem da je religija veoma osetljiva tema kojoj se covek bas mora posvetiti i znati preneti na drugu osobu sustinu vere,a nisu svi iste veroispovesti,a ima i ateista.Iskustvo moje drugarice je pokazalo da ih popa nije naucio nicemu znacajnom niti je bio zainteresovan da im sad nesto objasnjava.Po meni najbolje je dati deci opciju izmedju gradjanskog i veronauke pa neka se opredele ni jedno ni drugo nije na stetu mada je veronauka po meni zanimljivija jer tu ima i filozofije.
 
ucio sam veronauku

mada oba predmeta su kod nas uglavnom besmislena i samo prave gužvu

ako je predavač normalan mogu da ispadnu ok al to je retko

veronauka je mana što uglavnom veroučitelji ne umeju da približe poentu na pravu način i što je sve sumereno na pravoslavnu religiju bez neke širine i ulaska u druge. a trebalo bi znati osnovne postulate i praznike svih glavnih religija kao i za postojanje drugih ne toliko popularnih.

građansko može da budeokej al to mu uglavnom dođe kao neka društvena diskusija i kreativne radionice, to može i na sociologiji

rekoh, treba znati osnove o religiji ali i osnove građanskog društva i ponašanja. al to se kod nas ne radi na pravi način. a kako bi trebalo - ne znam
 
Који сте / бисте од ова два предмета изабрали? Зашто?

O kojem uzrastu govorimo? Građansko je sasvim OK za mlađe osnovce (kod učiteljice), koji će se igrati raznih igrica za razvijanje socijalizacije (drugarstvo, odnosi u porodici, itd.). Malo crtkaju, malo se igraju sa nekim karticama sa tekstom i trčanja po učionici sa igrama tipa "ide maca oko tebe" samo tematskim.

U višim razredima osnovne vidim svrhu za neki predmet koji bi se bavio pubertetom i kako da ga preživiš a da sebi "ne pucaš u nogu" tako što se drogiraš/opijaš, postaneš kriminalac, dobiješ bebu ili jednostavno dobiješ sve same loše ocene zbog ponašanja, pa posle kad dođeš sebi moraš da ideš u neku žnj srednju školu ispod svog intelektualnog nivoa.

U srednjoj školi vidim svrhu za neki predmet tipa "current events" koji bi bio nešto kao istorija ali trenutka sadašnjeg (tj. isti odnos kao "vreme" i "klima") i tu bi se diskutovale trenutne vesti po medijima, tako da nemamo situaciju da su srednjoškolci potpuno neobavešteni o tome šta se događa u zemlji i svetu.

Veronauka, takva kakva je (a činjenica je da se predmet bar u osnovnoj školi zasniva na upoznavanju dece iz verničkih porodica sa sitnim detaljima sopstvene veroispovesti, i to piše u planovima i programima na sajtu Ministarstva prosvete), naravno nije nikakav izbor za decu koja
-su ateisti
-ne pripadaju nijednoj zvaničnoj religiji iako veruju na ličnom nivou (ili roditelji smatraju da će deca odlučiti kada odrastu a do tada samo ako nešto slučajno zapamte)
-pripadaju nekoj religiji koja nije zvanično priznata kod nas (postoji spisak od desetak religija za koje može da se organizuje veronauka. Hare Krišne recimo nisu na listi, niti su Vikani)
-pripadaju religiji sa gornjeg spiska koja ima toliko mali broj članova u mestu stanovanja da ne može da se organizuje čas veronauke (npr. jedno jedino dete iz neke rusinske crkve u okrugu gde su svi ostali muslimani)
 
U nasoj skoli postoji jedna nastavnica koja predaje veronauku i svaki put posteno izvredja sve nas koji idemo na gradjansko i to vrlo gnusno: "Vi ste umobolni sto pohadjate taj fasisticki predmet, ne cudi me kako Bog nije podigao ruke od vas, sramote jedne za pravoslavlje!"..Inace, nicim izazvana nam to govori..Stvarno zalim to troje ucenika koji iz moje generacije pohadjaju veronauku. Neka im ona puni glavu glupostima (ne kazem da to rade svi nastavnici veronauke!), ja cu sa svojom mladom i perspektivnom nastavnicom gradjanskog vaspitanja diskutovati o meni interesantnim temama korisnim za zivot. Uostalom, svako moze da bira po svom nahodjenju, zato postoji vise izbornih predmeta.
 

Back
Top