Mogu li Hrvati,Srbi i Bugari...

Homofobija
Homofobija (od grč. homós koja znači isti, jednako i phóbos koja znači strah) je iracionalan strah[nedostaje izvor], mržnja[nedostaje izvor], predrasude ili diskriminacija prema osobama homoseksualne orijentacije i uključujući osobe koje su tako percipirane.
Institucionalna homofobija se odnosi na brojne načine kojima vlada, poslovni sektor, crkve i druge institucije i organizacije vrše diskriminaciju na temelju seksualne orijentacije[nedostaje izvor]. Za institucionalnu homofobiju se često korist naziv heteroseksizam.
Kulturalna, kolektivna ili društvena homofobija se odnosi na društvene norme i standarde koji diktiraju uvjerenje kako je biti heteroseksualan bolje ili moralnije nego biti lezbijke, gejevi i biseksualke/ci te da svatko jest ili bi trebao biti heteroseksualan. I za kulturalnu homofobiju se koristi naziv heteroseksizam.
Homofob je naziv za osobu bilo kojeg spola koja otvoreno izražava mržnju prema osobama homoseksualne orijentacije.
Heteroseksizam - pristup i stav koji promovira heteroseksualnost kao jedini legitimni oblik ljudske seksualnosti, te ignorira postojanje drugih seksualnih orijentacija, negira postojanje lezbijki, gej muškaraca i biseksualnih osoba.
Takvi ispadi su kažnjivi u Republici Hrvatskoj kao diskriminacija i/ili zločin iz mržnje.
Sadržaj [sakrij]
1 Uzroci homofobije
2 Vidi još:
3 Vanjske poveznice
4 Izvori
Uzroci homofobije [uredi]

Homofobija kao skup predrasuda prvenstveno je uzrokovana neinformiranošću.
Kao što je slučaj sa seksizmom i rasizmom, osobe postaju homofobne djelovanjem društva i kulture koji se uče na predrsudama[nedostaje izvor]. Mitovi o lezbijkama, gejevima i biseksualnim osobama se nastavljaju prenositi u društvu usprkos dostupnosti točnih informacija[nedostaje izvor]. Seksualnu edukaciju i edukaciju o seksualnim pravima, ali i ljudskim pravima općenito gotovo je nemoguće dobiti nepristrano. Mnoge su osobe odrasle i nastavile vjerovati u stereotipe koje su naučile u djetinjstvu, a neke vjerske i konzervativne organizacije promoviraju neistine o ljudskoj seksualnosti i seksualnim i rodnim manjinama. Jedina dostupna informacija ostaju mediji, koji često u svrhu profita, pišu senzacionalistički[nedostaje izvor].
Interpersonalna homofobija (zlostavljanje i individualna diskriminacija) se može objasniti razmatranjem psiholoških čimbenika u povezanosti s predrasudama - latentno homoseksualne i biseksualne osobe.
Osobe koje nisu sigurne s vlastitom seksualnošću, ili koje se osjećaju ugrožene od homoseksuane i biseksualne seksualnosti, sklone su rigidnosti prema tome što je seksualno "ispravno" i mogu pokušati nasilno reagirati na homoseksualnu i/ili biseksualnu osobu ili naturivati svoja uvjerenja, pozivajući se pritom na "normalnost" ili religiju.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Homofobija

:dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash:
 

DASI PROCITAO MOJ POST ..ONAJ PRIJE ..TAMO PIŠE SVE ŠTO SE MENE TICE

NO EVO JOŠ JEDNOM

pitanje je čista naucna fantastika..

stvarno sam spreman na sve moguce kombinacije ali ova ipak je nadmašila i naj SF price

zašto...hrvati i srbi su probali dva puta i zna se kako je to završilo.. mogli bi možda reci treca sreća no moglo bi biti i najveća nesreca a bugari kako su uopce upali u tu priću

mislim da ni sa srbima ne bi mogli a kamoli sa hrvatima ..pa nemaju ni jednu dodirnu točku

mogli bi reci da je to jedna velika utopija
 
DASI PROCITAO MOJ POST ..ONAJ PRIJE ..TAMO PIŠE SVE ŠTO SE MENE TICE

NO EVO JOŠ JEDNOM

pitanje je čista naucna fantastika..

stvarno sam spreman na sve moguce kombinacije ali ova ipak je nadmašila i naj SF price

zašto...hrvati i srbi su probali dva puta i zna se kako je to završilo.. mogli bi možda reci treca sreća no moglo bi biti i najveća nesreca a bugari kako su uopce upali u tu priću

mislim da ni sa srbima ne bi mogli a kamoli sa hrvatima ..pa nemaju ni jednu dodirnu točku

mogli bi reci da je to jedna velika utopija

"Ove jasno dokazuju da unatoč slaviziranom jeziku, ogromna većina Bugara uopće nisu genetski Slaveni (tek oko desetak posto), ali zato uz turkijski genotip sadrže podjednako visoki udjel indoiranskih gena. Taj neslavensko-iranski udjel u bugarskoj etnogenezi i narodnoj kulturi (umjetnost, običaji, mitovi, jezični arhaizmi itd.), ranije pod komunizmom i sovjetskim blokom nije se smio proučavati zbog sveslavenskog bratstva, slično kao ni kod nas u Hrvatskoj. Tek nakon raspada komunizma, kod nekih bugarskih istraživača nedavno je iznikla nova i logična hipoteza o paralelnoj evoluciji i zajedničkom iskonu ranoiranskih Prabugara i Prahrvata, koje su nakon doselidbe na Balkan poput klina u srednjem vijeku razdvojili doseljeni Srbi. Ta druga hipoteza se ustvari nadovezuje kao dopuna Iranske teorije o podrijetlu Hrvata, ali je kod nas zbog slavističke cenzure dosad bila jedva poznata. Uz taj indoiranski genski paralelizam, postoji i paralelizam sličnih indoiranskih legenda, npr. u Bugarskoj na Rodopima mitski ciklus "Veda Slovena" i kod nas na Kvarnerskim otocima sličan epski ciklus od desetak legenda "Veyske Povede", a oboje su osiromašeni relikti iz ranoiranske Aveste i ranoindske Rigvede.":mrgreen:
 

Back
Top