Da li biste i vi uradili ovo?

Da li bi ste se prijavili kao donator organa?

  • DA, vec imam donatorsku karticu

  • DA i idem vec sutra da se prijavim

  • NE, ali podrzavam

  • NE i ne podrzavam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
U Šapcu porodica zaveštala organe
3. maj 2010. | 07:27 | Izvor: B92
Šabac -- Četvoročlana porodica Ćirković iz Šapca zaveštala je organe, isključivo iz humanih razloga i s željom da utiču i na druge da postanu vlasnici donorskih kartica.


Dragana Ćirković iz Šapca, njen muž i dva sina među prvim Šapčanima zaveštali su organe. Dragana dve i po decenije radi kao medicinska sestra na odeljenju urologije i nefrologije u šabačkoj opštoj bolnici. Svakodnevna briga o ljudima kojima je pomoć potrebna, uticala je da pre 6 godina zavešta organe.

"Mnogo godina gledam patnje tih ljudi, doživljavamo sada i unuku mnogih bolesnika koji dolaze. Znajući šta se sve dešava, gledajući iz dežurstva u dežurstvo, znajući da jedan kadaver može spesiti 12 života, jednostavno sam se odlučila“, kaže Dragana Ćirković.

Jedina dilama koja je prethodila humanom gestu, vrlo brzo je otklonjena.

“Imala sam dilemu šta crkva kaže na to. Međutim, kada mi je sveštenik rekao da je to čin najveća ljubav prema nepoznatoj osobi, zaista nisam više imala nikavu dilemu i tog momenta sam prelomila“, objašnjava ona.

Ubrzo po dobijanju donorske kartice, na isti korak odlučio se i njen suprug Dragan.

“Nisam video nijedan razlog zbog kojeg i ja ne bih postao donor organa. Pogotovo što slično razmišljamo u tom smeru, pošto dosta znam o njenom poslu, samo me je ideja humanosti vodila i ništa drugo“, kaže Dragan Ćirković.

Dva sina Borisav i Nikola, odmah po punoletstvu, postali su vlasnici donorskih kartica.

“Jednostavno, to je jako lep način da se pre svega sebi dokaže da smo spremni da pomognemo nekom kome je to potrebno, posebno što je način na koji se to ostvaruje veoma lak“, kaže Nikola.

Pristanak da se u slučaju smrti organi mogu koristi za lečenje drugih ljudi, za mnoge je još uvek neprihvatljiv.

Na svu sreću, ima onih koji razumeju da se zaveštanjem organa može spasti ono što je svakom najdragocenije, a to je život.

Vidim na forumu se dosta prica o humanosti i o tome kako ljudi trebaju biti na prvom mestu pa me interesuje brojno stanje donatora organa na forumu.:think:


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=05&dd=03&nav_id=428480
 
Odgovoricu na anketu kad B92, politicari i ministri objasne potencijalnim donatorima da li ce njihovi organi biti:
POKLONJENI i implantirani ljudima kojima organi trebaju
ili
PRODATI i implantirani ljudima kojima organi trebaju.

Takodje me zanima da li postoji nesto kao berza, mi svajcarcima 30 bubrega a oni nama 4 srca?
Ili se to mozda meri novcem?
 
Podržavam apsolutno. Naše telo brzo će se raspasti i istruliti, svidelo se to nama ili ne, dok sa druge strane možemo obezbediti nekome život i zdravlje, a nema veće svetinje od života, nema veće vrednosti od zdravlja.
Za sada nisam spreman na taj potez jer mi je i pored sve racionalnosti i vrednosnog određenja ipak i dalje jezivo.
 
Celu stvar oko donacije ograna, opasno je započinjati bez ozbiljne zakonske regulative koja bi joj prethodila, u suprotnom moguće su takve stravične manipulacije, da donor može postati žrtva, samo zato što je u tom trenutku, nekom bogatom i moćnom neophodno njegovo srce, bubreg...
Donaciju ograna podržavam samo u slučaju kada donator želi da pomogne određenoj osobi ili osobama i njegova volja bude korektno sprovedena, uz nadzor njegove porodice, lekarskog i pravnog tima.
 
Da. Nije problem. Postojeće svetske regulative oko donorstva su ozbiljne.

Manipulacije postoje izvan ove regulative, i to baš kad pokušate da privatnim kanalima dođete do organa ili da ga ponudite.

Mada, nije lako podneti da vaš organ dobije neki ujka, mudža ili šipac ... :eek:
 
Ne. Moji znaju da jesam za to i znaće oni koji tek treba da postanu moji, pa ako treba da daju nekome moje organe neka o tome oni odluče a ne neko levi. Prosto, ne verujem ljudima i mislim da je moguće da se nekome pre vremena upali sveća. Ako moji (ko god to tada bio) budu smatrali da sam gotova, onda neka se to i uradi. Znam da me oni neće olako isključiti.
 
Vidim na forumu se dosta prica o humanosti i o tome kako ljudi trebaju biti na prvom mestu pa me interesuje brojno stanje donatora organa na forumu.

/Joj kukuj jadna ja,,Dali si ti pri sebi??Dali ti znas koliko sam puta ja donirala moj organ..Cuti
i ne stidi se.
 
Тај "сет закона" који би тачно регулисао ову област још увек није донесен. Све је у нацртима. У Србији која ме једино и искључиво интересује :cool:

lepo, svakog ovde srbija interesuje, pa i mene dalekog gastosa.

pazi, ako drzava placa reklamiranje tih stvari na tv-u, ako imas u vidu kako stoje stvari danas u korumpiranoj srbiji, bilo bi cudo a da ne posumnjas u namere doticnih.

nema ko se nije okoristio o humanosti srba, od drzave pa do crkve.
samo pojedinacno humanost moze da funkcionise danas.
 

Back
Top